Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που όλοι λένε πως τα matchups είναι ευνοικά για τους Cavs μπορεί να το εξηγήσει κάποιος?

 

Το έχω διαβάσει από αρκετά άτομα που σέβομαι την άποψή τους.

 

Εγώ το αντίθετο πιστεύω.

 

Αν περάσουν τελικά οι Thunder, που σε αυτή την φάση τους δίνω τουλάχιστον 90%, θα γράψω άρθρο γιατί το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1523

  • ilos

    1480

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

προσωπικα το λεω γιατι εχουν να τους ματσαρουν στους ψηλους-ριμπαουντ.στις αλλες θεσεις λιγο πολυ και το gsw μια χαρα ματσαρε,αλλα την ζημια την κανουν οι ψηλοι πιστευω.θα κρυψουν και τον ιρβινκ πανω στον ρομπερσον λογικα

 

btw 1.40 να περασουν οι thunder σε αυτο το σημειο και με αυτη την εικονα.με τρωει το χερι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το γράψω αναλυτικά σε άρθρο λογικά, αλλά συνοπτικά:

 

1. Οι ψηλοί των Thunder είναι "τέρατα". Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο στο physical κομμάτι οι ψηλοί των Cavs. Φαίνεται και από το τι τους κάνει ο Βiyombo.

 

2. Αν βάλεις τον Irving στον Robertson, αναγκαστικά πάει ο J.R. στον Westbrook και ο Lebron στον Durant.

 

O RW θα κάνει πλάκα με τον J.R. ενώ ο Lebron θα κουραστεί με αποτέλεσμα να μειωθεί η επιθετική του παραγωγή.

Όχι ότι ο Lebron μπορεί να σταματήσει τον KD πλέον.

 

Δεν το έκανε ο Kawhi που είναι αισθητά καλύτερος αμυντικός πλέον.

 

Τονίζω το πλέον επειδή σε λίγους μήνες ο Lebron γίνεται 32.

 

Δεν έχει καμία σχέση η σειρά με αυτή του 2012.

 

Τότε ο Lebron ήταν σε apex prime και οι 2 των Thunder ήταν 23, μακριά από το peak τους.

 

Τώρα ο Lebron είναι στο τέλος του prime του(αν δεν είναι ήδη εκτός) ενώ οι άλλοι 2 είναι στα καλύτερά τους.

 

3) Αν οι Cavs τολμήσουν και βάλουν Love-Frye μαζί, οι Thunder θα κάνουν αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα.

Τα wings τους είναι αρκετά δυνατά για να αναλάβουν περιφερειακούς ψηλούς.

Έχει φάνει και στην σειρά με τους Warriors και τους Spurs.

 

Και αμυντικά θα είναι βατερλώ κάτι τέτοιο για τους Cavs.

 

Μοναδικό πρόβλημα για τους Thunder εγώ βλέπω το ποιος θα μαρκάρει τον Lebron γιατί ο Durant δεν είναι αρκετά δυνατός, και δεν θες να τον κουράσεις αμυντικά τόσο πολύ.

 

Προσωπικά θα έβαζα τον Ibaka στον Lebron, αφού δεν μπορεί να σουτάρει πλέον, και τον KD στον Love.

 

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάνουν κάτι τέτοιο.

Και στην σειρά αυτή με τους Warriors βάζουν αρκετές φορές τον KD στον Draymond και ψηλό στον Barnes.

 

Ή ψηλό στον Livingston. Τον εξοδουτερώνεις έτσι αφού ο Livingston μόνο postup threat είναι.

Αν του βάλει center απέναντί του(ακόμα και τον Kanter) είναι μηδέν επιθετικά.

 

 

υ.γ. το 1.40 είναι τεράστια απόδοση έτσι όπως βλέπω εγώ την σειρά.

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει να ποντάρω σε τέτοιες αποδόσεις ή γενικά σε προκρίσεις

 

προτιμώ τα επιμέρους παιχνίδια.

 

π.χ. σε αυτή την σειρά με εξαίρεση το 2ο παιχνίδι, σε όλα τα άλλα έχω ποντάρει Thunder.

και στην προηγούμενη περίπου το ίδιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτερο ειναι να γινει το 4-1 παρα το 3-2...Δευτερο σερι ματς που δεν το δα ολο, αφησα την τελευταια περιοδο.

Εκνευριστικοι οι GSW, ειχαν και κατι παρομοιες εμφανισεις περσυ με Μεμφις νομιζω αλλα αλλο επιπεδο οι Thunder.

 

Μακαρι αν περασουν να στερησουν το πρωτο δαχτυλιδι απο τον Βιλαβοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τα γατάκια των GSW, και άλλο Ταβλαβεντόβα.


...

 

Τονίζω το πλέον επειδή σε λίγους μήνες ο Lebron γίνεται 32.

 

Δεν έχει καμία σχέση η σειρά με αυτή του 2012.

 

Τότε ο Lebron ήταν σε apex prime και οι 2 των Thunder ήταν 23, μακριά από το peak τους.

 

Τώρα ο Lebron είναι στο τέλος του prime του(αν δεν είναι ήδη εκτός) ενώ οι άλλοι 2 είναι στα καλύτερά τους...

 

Αν έχουμε τελικούς OKC-CAVS, αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έγινε το 3-1 και με αυτή την εικόνα δείχνουν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά σίγουρα δεν έχει τελειώσει η σειρά.

Το βασικό για μένα είναι ότι πλέον έχουν αυτοπεποίθηση.

Εννοείται αν το σηκώσουν θα είναι το πιο καρυδάτο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών.

Με τους Spurs να έχουν το καλύτερο ρεκόρ της ιστορίας τους, τους Warriors το συνολικό  ρεκόρ και τους Cavs να έχουν πάει όσο πιο χαλαρά γινόταν, μέχρι τώρα (δεν περίμενα να χάσουν ούτε 1 παιχνίδι μετά το 2-0) και γενικά αν και δεν έχουν καλύτερη 5άδα από τους Heat του Lebron, έχουν 4 παίχτες να απειλούν και καλύτερο πάγκο (όχι προπονητή :P).

Τώρα για τους Warriors, παρόλο που είναι fun to watch και η πιο πλήρης ομάδα για μένα, θεωρώ ότι πέρσυ ήταν τυχεροί που δεν συνάντησαν κανέναν σοβαρό αντίπαλο, ενώ φέτος παρά το ρεκόρ, σε αρκετά παιχνίδια που τους είδα ήταν πολύ κακοί. Από την άλλη στα κλειστά παιχνίδια στο τέλος ήταν clutch και σχεδόν πάντα κέρδιζαν, το οποίο είναι πολύ σημαντικό για τα playoffs. Χωρίς όμως την έκρηξη του Curry, δεν έχουν τύχη.

Για τους Cavs πιστεύω θα περάσουν εύκολα δύσκολα, αλλά με όποιον και να παίξουν από την δύση θα χάσουν, εκτός αν υπάρξει τραυματισμός. Άλλωστε θα ήταν άδικο, αν το πάρουν, δίχως σοβαρό αντίπαλο και έχοντας παίξει 8 παιχνίδια, έναντι 14 των Raptors.

Επίσης κάτι τελευταίο. Υποστηρίζω Thunder (αν και δεν τους υπολόγιζα, ούτε καν για τελικούς Δύσης), περίμενα τους Spurs να το σηκώσουν, καθώς οι Warriors όπως είπα πριν δεν με έπειθαν και κουράστηκαν (τζάμπα) για να κάνουν το ρεκόρ, αλλά με διέψευσαν τα γερόντια και οι Thunder. Δεν είχα όμως πρόβλημα να το πάρουν αυτοί, γιατί ορισμένες στιγμές είναι απίστευτοι. Πλέον όμως δεν θέλω με τίποτα. Λίγο το ψώνισμα που δείχνουν, λίγο το μασελάκι του Curry και λίγο το πάθος του Green, που έγινε προκλητικό ξύλο, με έχουν κάνει να είμαι απέναντί τους. Από την άλλη δεν θέλω Lebron, γιατί το θεωρώ άδικο.

 

Μ'αρέσει που έκανε και "προπονήσεις" ο Green, για να μην πάρει τεχνική ποινή.

Επίσης τα κοράκια δεν βλέπουν τι κάνει?

http://www.sportando.com/en/usa/nba/200311/draymond-green-trips-enes-kanter.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το να τους ξεγραφεις τωρα ειναι ευκολο βαση αριθμων και εικονας των 2 ομαδων(δεν διαφωνω)...Ε και να ερθουν τα πανω κατω να δω τι θα λενε μετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχα θα βγεις να ριξεις πανηγυρι για κωλοτουμπες και τετοια, ξερω :P

 

μωρε εγω το ειπα οτι δεν τελειωσε τιποτα ακομα και οτι δεν μου φαινεται δυσκολη η ανατροπη του 1-3,

οσο κι αν δεν τους χωνευω, αλλα κανεις δεν τους πιστευει και δεν εχει αδικο λογω εικονας, το ειπες και μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και πλεονεκτημα εδρας ο λεπρος, μην ξεχνιομαστε:

 

 

Τώρα, το φαβορί είναι οι Καβαλίερς!

 

 

 

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς θα βρουν απέναντι τους μία ομάδα που μπορούν να… ματσάρουν πολύ καλύτερα τόσο από τους Σαν Αντόνιο Σπερς, όσο κι από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κι οι Ίρβινγκ-Λαβ συνεχίζουν να δίνουν τις απαραίτητες λύσεις, που πέρυσι ο ΛεΜπρον… στερήθηκε, περιμένουμε ο τίτλος του πρωταθλητή να πάει στο Κλίβελαντ. Μεταξύ άλλων, πολύ σημαντικό κρίνεται και το γεγονός ότι οι Καβς θα είναι η ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με τους Θάντερ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, ας περιμένουμε να περάσουν και οι 2 στους τελικούς πρώτα.

 

Το πλεονέκτημα έδρας είδαμε πόση σημασία (δεν) είχε για τους Thunder στις σειρές με Spurs,Warriors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ δε περίμενα το Τορόντο να κάνει τίποτα μέσα στο Κλήβελαντ, είναι ομάδα έδρας και ψυχολογίας και παρόμοια με τους φετινούς Σέλτικς που ναι μεν έβγαζαν πάθος, αλλά εξαφανίζοταν στα εκτός. ΝτεΡόζαν-Λόουρι με τίποτα παίκτες που θα πάρουν ομάδες στις πλάτες τους, πέφτουν πολύ στα Π.Ο.

Στην άλλη όχθη ο Κάρι φαίνεται κουρασμένος και ένα επίπεδο πιο αργός απ' οτι στην reg. season, μόνο 30κάτι fg% και 28% στο τρίποντο. Τραγικά ποσοστά για τον επόμενο καλύτερο μετά τον MJ όπως βιάστηκαν πάρα πολλοί να χαρακτηρίσουν. Πολύ απλά βλέπουμε γι' άλλη μια φορά οτι κανένας μα κανένας παίκτης απο την απόσυρση του Air και μετά δεν μπορεί να μπεί καν στην ίδια πρόταση με αυτόν. Στην προκειμένη περίπτωση ο Κάρι δεν έχει ούτε το 50% της αποφασιστικότητας, θέλησης, ικανότητας του θεού εκεί που μετράει και καίει το πράγμα. Γενικά το μπάσκετ που παίζει το GS το θεωρώ μπάσκετ που δεν κάνει για playoffs, το brutal execution στο τρανζίσιον μετά απο πιεστική άμυνα που παίζει η Οκλαχόμα είναι μια κόπια του Μαϊάμι του '11-'13 και φυσικά έχουν τους παίκτες που ταιριάζουν σε αυτή τη φιλοσοφία.

Ο Γουέστμπρουκ βγάζει όση ενέργεια βγάζει όλο το GS μαζί και έχει πάρει το σκάλπ το σόφτ Κάρυ, είναι ίσως ο καλύτερος παίκτης της postseason μέχρι στιγμής, ακολουθεί αμέσως μετά ο Ντουράντ που είναι εξίσου πολύτιμος αλλά παίρνει ελαφρύ προβάδισμα ο Ράσσ λόγω συνεισφοράς και σε άλλες κατηγορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...