Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^...για την ακρίβεια ο Μπακατσιάς ήταν κατά πολύ τιμιότερος από τον φιγουρατζή Τζόνσον που έκανε καριέρα πάνω στις πλάτες του Καρίμ του Γουόρθι και του Ράιλι με ταχυδακτυλουργικά άνευ ουσίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 23k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1527

  • ilos

    1509

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

^...για την ακρίβεια ο Μπακατσιάς ήταν κατά πολύ τιμιότερος από τον φιγουρατζή Τζόνσον που έκανε καριέρα πάνω στις πλάτες του Καρίμ του Γουόρθι και του Ράιλι με ταχυδακτυλουργικά άνευ ουσίας.

Πιστεύω να εχει χιουμοριστικό τόνο το ποστ αυτό, οι lakers ηταν showtime άσχετα αν η καλύτερη κ πληρεστερη ομάδα ηταν οι μετεπειτα μπουλς (με κουκοτς, ροντμαν, χαρπερ).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το showtime όμως σε καμία περίπτωση δεν σήμαινε "όσα φάμε κι όσα βάλουμε". Τουναντίον το σύστημα των Lakers βασίστηκε ακριβώς πάνω στις πολύ επιθετικές και πιεστικές άμυνες, ούτως ώστε με το που άλλαζε η κατοχή να έφευγε στον αιφνιδιασμό όλη η ομάδα.Αυτό δεν μνημονεύεται συχνά μιας και προς το τέλος της δυναστείας τους είχαν την "ατυχία" να πέσουν πάνω στους Pistons, που πρακτικά ξαναέγραψαν τον τρόπο που παιζόταν η άμυνα.

 

Συνολικά ούτε εγώ νομίζω ότι ήταν πληρέστεροι από τους 96-98 Bulls, δεν είμαι όμως σίγουρος για το ποιοι ήταν τελικά "καλύτεροι". Το LA πήγε 9 τελικούς σε 12 χρόνια με τον Μάτζικ να εγκαταλείπει μόλις στα 32. Οι Bulls είχαν μεν 6/6 (και πιθανώς παραπάνω αν δεν σταματούσε ο Τζορντανέλης), νομίζω όμως σε συνθήκες χαμηλότερου ανταγωνισμού. Δεν είχαν να αντιμετωπίσουν ούτε Celtics, ούτε Pistons, ίσως ούτε και τους 76ers των Erving, Malone και σία.

 

Κανένας όμως δεν μπορεί να ξεγράψει ότι οι Bulls του '96 και του '97 ήταν πραγματικά πληρέστατες και διαστημικές ομάδες που σχεδόν έκαναν πλάκα στους αντιπάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να εχει χιουμοριστικό τόνο το ποστ αυτό

 

...απλά χιουμοριστικό; Κόντεψα να μπω στην Μπριτάννικα ως definition δίπλα στο "troll"  :P

 

O Mάτζικ ήταν θεός με την μπάλα στα χέρια. Για την ακρίβεια αυτός τους έκανε μάγκες όλους (μέχρι και τον Καρίμ, τολμώ να πω) και η παρουσία του εκτόξευσε τους Λέικερς του εκπληκτικού "Showtime"...

 

 

 

 

 

...Celtics fan, phan ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Celtics fan, phan ? 

 

Χαχ, όχι. Πέραν του Ayrton Senna και του Ronnie O'Sullivan (ίσως και κανενός άλλου) δεν ακολουθώ οπαδικά τίποτα και κανέναν.

 

Μου αρέσει απλά να βλέπω ωραία πράγματα, απ' όπου κι αν προέρχονται.

 

Εξάλλου δεν πρόλαβα ούτε Bird, ούτε Magic, ελάχιστα MJ, και τώρα που θα μπορούσα να παρακολουθήσω, θεωρώ πως απλά δεν υπάρχει παίκτης τέτοιου βεληνεκούς για τον οποίο θα πω αργότερα «τι παπάρας ήμουν που δεν τον είδα όταν έπαιζε».

 

Σχετικά με τον Earvin, το «κλαίω» ήταν από δέος και ευγνωμοσύνη που έστω και από το YouTube μπορώ να δω κάτι τέτοιο.

Το ίδιο αισθάνομαι και για Bird και Jordan όταν τους χαζεύω, αλλά αυτή η αντίληψη του χώρου και το inch perfect passing game του Magic ώρες-ώρες με αφήνουν αποσβολωμένο. Αδιανόητος Point Guard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δεις και αντίστοιχα highlights του Bird, μακράν ο καλύτερος ψηλός πασέρ που έχει βγάλει ποτέ το άθλημα. Πιο καλός και από Lebron και από Walton και από τους πάντες όλους. Μπορεί να μην ήταν τόσο εντυπωσιακός όσο ο Magic, ούτε και το παιχνίδι των Celtics τόσο φανταχτερό όσο των Lakers. Ο τύπος όμως έβλεπε γήπεδο και είχε απίστευτη αντίληψη του παιχνιδιού.

 

Να ένα παράδειγμα από τα πολλά που υπάρχουν:

 

https://www.youtube.com/watch?v=CExjzyTRxnQ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά και έχω δει (και βλέπω) «άπειρες» ώρες και από Bird, και όταν ήμουν πιτσιρικάς (πριν ~20 χρόνια) κάποιο αττικό κανάλι έβαζε συχνά-πυκνά ένα αφιέρωμα για τον Bird (νομίζω το ίδιο κάθε φορά) και κάθε φορά το έβλεπα σα να 'ταν η πρώτη φορά.

 

Εξάλλου το είπα και από πάνω ότι αυτούς τους τρεις τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία.

 

Απλά ο Magic έπαιζε PG παρόλο που είχε το ίδιο ύψος με τον Bird που έπαιζε SF/PF. Βέβαια ο Bird ήταν και δεινός σουτέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το showtime όμως σε καμία περίπτωση δεν σήμαινε "όσα φάμε κι όσα βάλουμε". Τουναντίον το σύστημα των Lakers βασίστηκε ακριβώς πάνω στις πολύ επιθετικές και πιεστικές άμυνες, ούτως ώστε με το που άλλαζε η κατοχή να έφευγε στον αιφνιδιασμό όλη η ομάδα.Αυτό δεν μνημονεύεται συχνά μιας και προς το τέλος της δυναστείας τους είχαν την "ατυχία" να πέσουν πάνω στους Pistons, που πρακτικά ξαναέγραψαν τον τρόπο που παιζόταν η άμυνα.

 

Συνολικά ούτε εγώ νομίζω ότι ήταν πληρέστεροι από τους 96-98 Bulls, δεν είμαι όμως σίγουρος για το ποιοι ήταν τελικά "καλύτεροι". Το LA πήγε 9 τελικούς σε 12 χρόνια με τον Μάτζικ να εγκαταλείπει μόλις στα 32. Οι Bulls είχαν μεν 6/6 (και πιθανώς παραπάνω αν δεν σταματούσε ο Τζορντανέλης), νομίζω όμως σε συνθήκες χαμηλότερου ανταγωνισμού. Δεν είχαν να αντιμετωπίσουν ούτε Celtics, ούτε Pistons, ίσως ούτε και τους 76ers των Erving, Malone και σία.

 

Κανένας όμως δεν μπορεί να ξεγράψει ότι οι Bulls του '96 και του '97 ήταν πραγματικά πληρέστατες και διαστημικές ομάδες που σχεδόν έκαναν πλάκα στους αντιπάλους.

Συμφωνώ σε όλα δε πρόλαβα τους lakers πολυ, θυμάμαι μονο τη τελευταία χρονιά του ματζικ (92?) και καποια αμυδρα στιγμιοτυπα απο τις προηγούμενες χρονιες τους. Οι μπουλς ειχαν κ στρωμένη ομάδα ακομα κ με armstrong στο 1 και grant στο 5. Τι να πεις για μπάσκετ αλλο οταν έχεις μεγαλωσει βλεποντας Τζορνταν, Σκοτι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...