Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1523

  • ilos

    1480

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, coyote2 είπε

πολυ δύσκολο. Το μονο που σε σώζει ειναι τα δεις το πρωι στις 800..... Εγω βλέπω τα 9 λεπτά πολλές φορές και έχει λίγο σασμπενς

Αν το βάλεις σαν πρόγραμμα δεν είναι αδύνατο, αλλά η αλήθεια είναι ότι παραμένει δύσκολο. Το κάνω όμως εδώ και 7+ χρόνια οπότε πλέον έχω συνηθίσει. Δεν είναι λίγες οι φορές που αναγκάζομαι να μην τσεκάρω αθλητικές ειδήσεις μέχρι τις 10-11 το βράδυ. Και σε περίοδο τελικών δεν κοιτάω καθόλου ειδήσεις όλη τη μέρα. Ευτυχώς σήμερα κατάφερα να δω το παιχνίδι το πρωί και βοήθησε η εξέλιξή του οπότε μετά από ένα σημείο περισσότερο το είχα να παίζει παρά έβλεπα.

Στους πρώτους γύρους τα condensed 9λεπτα τα προτιμώ για τους αγώνες των άλλων ομάδων, εκτός αν δω ότι πάει ντέρμπι και έχω χρόνο, οπότε μπορεί να κάτσω να δω κανονικά την τελευταία περίοδο.

4 ώρες πριν, NickTheQuick είπε

Καλά τα γράφει, δε λέει και ψέματα.

ps: Βάλτε το σε αργή κίνηση, ο τύπος κλέβει την μπάλα στο τρίποντο του αντιπάλου, χρειάζεται μία ντρίπλα για να φτάσει μέχρι την άλλη μεριά και ξεκινάει το drive από τα 9 μέτρα. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα. Αυτά δεν τα έκανε ούτε ο Λιβέρης Ανδρίτσος στα καλά του.

(δεν είναι βήματα)

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολική νομίζω η αποβολή του Drummond, όχι βέβαια ότι άλλαξε και κάτι αφού η διαφορά ήταν ήδη στους 40 πόντους. Μέχρι και οι σχολιαστές των Bucks απόρησαν και σχολίαζαν την απόφαση για αρκετή ώρα.

Πάει η πρώτη νίκη, άλλες 15 έμειναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Βάλτε το σε αργή κίνηση, ο τύπος κλέβει την μπάλα στο τρίποντο του αντιπάλου, χρειάζεται μία ντρίπλα για να φτάσει μέχρι την άλλη μεριά και ξεκινάει το drive από τα 9 μέτρα.

Το καλοκαίρι στην Κίνα πάντως θα σφυριζόταν βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανότατα ναι, μπορεί πάλι και όχι ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα*. Η FIBA πλέον γίνεται σιγά σιγά πιο ελαστική στην εφαρμογή των κανονισμών, αφού έχουν καταλάβει το προφανές: ότι το να αφήνεις το παιχνίδι να εξελίσσεται τραβάει περισσότερο κόσμο (βλ. λεφτά) από το να διακόπτεις συνέχεια σφυρίζοντας τα πάντα. Πολλοί πιτσιρικάδες έπιασαν μια μπάλα στα χέρια τους επειδή είδαν κάποτε τους Χάρλεμ Γκλομπτρότερς, κανένας επειδή είδε τη Λιμόζ του '93.

Σε μια τέτοια συζήτηση το επόμενο λογικό βήμα είναι η σύγκριση του ΝΒΑ με το ευρωπαϊκό (ή το διεθνές) μπάσκετ και ποιο είδος προτιμάει ο καθένας. Που είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, το καθένα έχει τα καλά του και τα κακά του. Δεν ξέρω πόσοι θα ασχολούνταν με ένα τέτοιο κάρφωμα στο Μουντομπάσκετ της Κίνας, ξέρω όμως ότι σήμερα παραμιλάει όλος ο πλανήτης για τη φάση του Γιάννη.  Την ώρα που οι Αμερικάνοι σχολιαστές του ΝΒΑ μιλάνε για "majestic Greek basketball god" εμείς οι Έλληνες καθόμαστε και γκρινιάζουμε για τα (ευρωπαϊκά) βήματα και για το ότι το δεν πρέπει να πιάνουμε τον Τζόρνταν στο στόμα μας (λες και ο τελευταίος δεν ξεσήκωσε το ίδιο κάρφωμα από τον Julius Erving).

* σε τελικούς Α1 πάλι, δεν ξέρω αν θα δινόταν βήματα ή όχι, πάντως είναι βέβαιο πως οποιαδήποτε απόφαση θα την συζητούσαμε για τα επόμενα 34 χρόνια.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αλλά δεν είναι ελληνική πατέντα αυτού του είδους η μιζέρια. Που να δεις τι γίνεται στο αντίστοιχο reddit nba για αυτή τη φάση που έχουν βάλει κάτω τους κανονισμούς του ΝΒΑ και τους ξεκοκκαλίζουν :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον. Και θα συμφωνήσω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι δική μας πατέντα, αφού στην άλλη όχθη του Ατλαντικού υπάρχει άπειρος κόσμος που ασχολείται με κάτι τέτοια (μια γρήγορη βόλτα σε οποιοδήποτε σχετικό φόρουμ θα πείσει). Η διαφορά είναι πως εκεί αυτή η μίζερη μουρμούρα κάποια στιγμή βρίσκει τοίχο και δεν περνάει παραέξω με σκοπό να προστατευτεί το ίδιο το κύρος του αθλήματος. Ενώ εδώ είναι ο κανόνας αφού συχνά αναπαράγεται ακόμα και από επαγγελματίες του είδους που υπηρετούν τον εκάστοτε εκδότη, μεγαλομέτοχο, ιδιοκτήτη κλπ.

Τουλάχιστον οι περισσότεροι που σχολιάζουν στο reddit έχουν έστω ακουστά την έννοια του gather step, ενώ πολλοί Ευρωπαίοι (όχι αποκλειστικά Έλληνες) που γκρινιάζουν ότι στο ΝΒΑ γίνονται διαρκώς βήματα (και συχνά έχουν δίκιο) δεν γνωρίζουν καν ότι οι κανονισμοί εκεί είναι διαφορετικοί. Πολλώ δε μάλλον ότι το πνεύμα των κανονισμών είναι κι αυτό διαφορετικό.

Πίσω στα δικά μας σήμερα το βράδυ (ώρες Αμερικής δυστυχώς) έχουμε το δεύτερο παιχνίδι των 76ers-Nets και Warriors-Clippers. 2-0 και τα δύο! Πάω να ρίξω το παραδοσιακό 0,1 ευρώ στο στοίχημα.

ps: όσα βήματα κι αν κάνει ο Γιάννης ή γενικά οι παίκτες του ΝΒΑ, όσες ερμηνείες του κανονισμού και να διαβάσουμε, κανένας ποτέ δεν θα καταφέρει να ξεπεράσει αυτό (στο 1:04 και ύστερα):

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν ειδαν -και καλα- τα βηματα κατω απο το καλαθι λιγο πριν το φαουλ του Drummond, σιγα μη σφυριζαν βηματα σε fast break.

Ασε που εχουν πνιξει πιο εξοφθαλμα βηματα σε αντιστοιχες περιπτωσεις.

Το προβλημα οταν ξεχειλωνεις τους κανονες ειναι η συνεπεια. Οταν ξεχειλωνεις κατα το δοκουν, υπαρχει προβλημα. Οταν ξεχειλωνεις με το ιδιο σκεπτικο για ολους τους παικτες, ειναι σχετικα οκ.

Ετσι οπως παει, θα βλεπουμε χαντμπολ στο τελος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nzeppos είπε

 

Πίσω στα δικά μας σήμερα το βράδυ (ώρες Αμερικής δυστυχώς) έχουμε το δεύτερο παιχνίδι των 76ers-Nets και Warriors-Clippers. 2-0 και τα δύο! Πάω να ρίξω το παραδοσιακό 0,1 ευρώ στο στοίχημα.

 

pic2.jpg

e2yzpfa32cdw2o20p.jpg

Θα παμε και στο game 5! Μιχαλη αυτό θα το χαρηκες..

 

ΥΓ: Καλησπέρα ή καλημέρα στο τόπικ :)

Επεξ/σία από Anubis13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, nzeppos said:

Πίσω στα δικά μας σήμερα το βράδυ (ώρες Αμερικής δυστυχώς) έχουμε το δεύτερο παιχνίδι των 76ers-Nets και Warriors-Clippers. 2-0 και τα δύο! Πάω να ρίξω το παραδοσιακό 0,1 ευρώ στο στοίχημα.

Εξαιρετικός κουβάς. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση, κάθε φορά που κάνω τέτοιες βαθυστόχαστες προβλέψεις το σύμπαν συνωμοτεί για να παίξει μέγιστος κουβάς!

Από το +31 πάντως δεν γίνεται να χάσεις παιχνίδι. Δεν έχουν τσίπα καθόλου οι τύποι. Αν στραβώσει λίγο ακόμα το πράγμα, δεν ξέρω πως θα καταφέρουν να συσπειρωθούν και να επανέλθουν. Εξακολουθούν να είναι το φαβορί για την κούπα. αλλά αυτό το 1.50 που έδιναν οι στοιχηματικές για κατάκτηση όπως επίσης και η απόδοση 100 για να περάσουν οι Κλίπερς είναι πραγματικά κοροϊδία. Η κατάσταση φαίνεται ότι βρωμάει φέτος και δεν είναι σαν τις άλλες χρονιές.

Πάμε γερά ρε Αντεντοκούμπε για το 16-0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...