Προς το περιεχόμενο

Ασχετος Windows Mobile 2003SE


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση:

Στα windows mobile 2003 όταν τελειώνει η μπαταρία χάνουμε δεδομένα;;;

Eνώ στα 5.0 δεν συμβαίνει;;;

Για εξηγείστε λίγο τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς είναι.

Στα WM2003 τρώς ένα hard reset στη μούρη άμα τελειώσει η μπαταρία, που σημαίνει ότι χάνεις τα πάντα. Γιατί χρησιμοποιούν μέρος της RAM σαν storage memory για τα προγράμματα και τα αρχεία.

Στα WM2005 υποτίθεται (δεν είχα τέτοια συσκεύη) ότι λόγω non volatile μνήμης, δεν χάνεις τα δεδομένα.

 

Πάντως αν δεν έχεις ειδικό λόγο να πάρεις WM pda (πχ GPS) θα σου πρότεινα να πάρεις pda με Palm OS λειτουργικό.

Πιο ελαφρύ, λιγότερα προβλήματα, άρα λιγότερο άγχος και κατά συνέπεια καλύτερη σεξουαλική ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα ipaq αλλά έχει 2003. Υποστηρίζει αναβάθμιση σε windows mobile 5.0 όμως, και δεν ξέρω τι να κάνω... να τα βάλω ή όχι;

Άλλοι λένε οτι τα 2003 είναι πιο δοκιμασμένα και σταθερά.

 

Δηλαδή εγώ που έχω πολλές μπαταρίες αν βγάλω τη μπαταρία που ξοδεύτηκε και βάλω την γεμάτη πάλι θα χάσω δεδομένα;

Λέει οτι με ειδοποιεί όταν η μπαταρία πέφτει... οπότε πιστεύω πως δε θα το παθω ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε συ μιλάς σοβαρά;

Φυσικά και να τα βάλεις.

Τι σόι geek είσαι άμα δεν κάνεις ένα firmware update? (j/k)

 

Τα 2003 είναι σίγουρα πιο δοκιμασμένα, αλλά πλέον και τα 2005 είναι καιρό στην πιάτσα. Αρχικά είχαν κάποιες ασυμβατότητες με τις εφαρμογές αλλά οι περισσότερες έβγαλαν τα κατάλληλα updates.

Εγώ θα έβαζα τα 2005 πάντως λόγω βίτσιου για latest and greatest.

Αν βάλεις τα 2005 δεν θα έχεις θέμα με απώλεια δεδομένων πάντως.

 

Πάντως όταν αλλάζεις μπαταρία θα μπορούσες να το έχεις στο ρεύμα για το μεσοδιάστημα εκείνο. Αν και νομίζω (έχει περάσει καιρός ρε γαμώτο και δεν θυμάμαι, σόρρυ) ότι υπάρχει 2η εσωτερική μπαταρία που σου δίνει λίγα δευτερόλεπτα καιρό για να προλάβεις να αλλάξεις την κύρια χωρίς να πάθεις hard reset.

 

Τέλος, πράγματι σε ειδοποιεί όταν πέφτει η μπαταρία αλλά αυτό δεν σε εξασφαλίζει κιόλας. Το pda καταναλώνει μπαταρία ακόμη και κλειστό.

Έτσι αν είσαι οριακά, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σου τελειώσει. Ειδικά τη νύχτα που μπορεί να "ξυπνήσει" για να κάνει κάποιες maintenance εργασίες, όπως recreation of alarms κ.α.

 

Μία καλή λύση είναι να βάλεις ένα backup program με schedule.

Εγώ έχω βάλει στο δικό μου να το κάνει το βράδυ. Ακόμη και να το βρω ψόφιο το πρωί, κάνω ένα restore και δεν τρέχει κάστανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν εγκαταστήσεις στο ppc το TCMP (The Core Media Player) μαζί με τους codecs, τα περισσότερα video δεν χρειάζονται μετατροπή.

Αν θες σώνει και καλά να τα μετατρέψεις, το Windows Media έχει ήδη κάποια presets για ppc conversion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κάτι άσχετο.Στο pda μου έχω dest 6 όταν λένε ότι πιάνει καλύτερο σήμα το gps με εξωτερική κεραία,δεν εννοούν την κεραία του ραδιοφωνου αλλά κάποια ειδική????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοούν κεραία (καλώδιο) που φεύγει από το pda (ή τη gps συσκευη), και ο σκοπός είναι να τοποθετηθεί εκτός του εσωτερικού του αυτοκινήτου, ώστε να έχεις καλύτερη λήψη.Πχ, να μην έχει αλλοίωση του σήματος από το παρμπριζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...