Προς το περιεχόμενο

MacBook Core 2 Duo 2Ghz 1GB RAM White


Snolly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες. Μετά από την διαταγή του paredwse θα αρχίσω να γράφω σταδιακά τις εντυπώσεις μου από το εν λόγω notebook.

 

Δεν θα σας κουράσω με συσκευασίες και φωτογραφίες κατά το άνοιγμα του κουτιού. Αυτές μπορείτε να τις βρείτε παντού.

 

 

Γενικώς είμαι mac fanboy και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αφού το λατρεύω εκ των προτέρων. Μπροστά από κάθε παρατήρηση θα βάζω + για τα θετικά και - για τα αρνητικά. Μην μετρήσετε πόσα είναι από το καθένα γιατί δε θα βγει νόημα. Τα θετικά είναι πολύ περισσότερα άχετα αν δεν τα έχω αναφέρει ακόμα.

 

Πάμε:

 

+Το υλικό κατασκευής είναι εξαιρετικής ποιότητας.

 

+Ο υπολογιστής είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβος. Βάζεις το αυτί σου επάνω και νομίζεις πως είναι κλειστός.

 

+Η κάμερα είναι επίσης εκπληκτική.

 

+Ο υπολογιστής είναι ΠΟΛΥ γρήγορος. Λες και κάθομαι σε desktop τρελλών προδιαγραφών.

 

+Η θερμοκρασία παραμένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα αν και δεν το έχω αφήσει σε full load για πολύ ώρα.

 

+Το track-pad αν και πολύ λειτουργικό (δυο δάχτυλα scroll ένα δάχτυλο κίνηση του κέρσορα κλπ) δεν το έχω συνηθίσει ακόμα. Έχω ποντίκι USB Windows με δυό πλήκτρα και ροδέλα.

 

-Το AirPort (ασύρματο δίκτυο) δεν κατάφερε να συνδεθεί στο NetGear Router μου που ήταν κλειδωμένο με WEP. Μετά από λίγο διάβασμα σε forums είδα πως έπρεπε να ρυθμίσω χειροκίνητα το AirPort και να του πως θα εισάγω δεκαεξαδικής μορφής κλειδί. Έκτοτε κατάφερε να συνδεθεί.

 

-Όχι όμως σωστά. Είχα πολλά packet loss και άλλες φορές πήγαινε σφαίρα και άλλες είχε 100% packet loss με αποτέλεσμα το software update για παράδειγμα να μην μπορεί να ολοκληρωθεί όσες φορές κι αν προσπάθησα.

 

Εγώ μένω στον 6ο όροφο και το NetGear router είναι στον όροφο αυτό (1 μέτρο απόσταση από τον υπολογιστή). Στον 2ο όροφο έχω ένα D-Link Repeater για να έχουν οι αδερφές μου internet. Λοιπόν στον 2ο όροφο το MacBook συνδεόταν και δούλευε κανονικότατα. Σφαίρα!

 

Επίσης σήμερα σε έναν πελάτη που έχει ασύρματο δίκτυο το δοκίμασα και έπαιζε μια χαρά κι εκεί. Άρα είναι θέμα ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ με τον NetGear και το support forum της Apple είναι γεμάτο με σχετικα threads.

 

-To BootCamp έπρεπε να μπει υποχρεωτικά καθώς είμαι προγραμματιστής για το Microsoft Navision οπότε χρειάζομαι Windows XP. Κατεβάζω την τελευταία του έκδοση ακολουθώ τις οδηγίες και τα Windows εγκαταστάθηκαν σωστά. Μόλις όμως πήγα να εγκαταστήσω τους drivers της Apple χάθηκε η επικοινωνία με ποντίκι (εξωτερικό και trackpad) και πληκτρολόγιο. Τα Windows δεν κόλλησαν αλλά δεν είχα κανένα τρόπο ελέγχου.

 

Hard reset και πάλι no keyboard, no mouse. Με τίποτε. Πάμε πάλι διάβασμα στα forums. Κλασικό πρόβλημα χιλιάδες threads. Τελικά λέει πως κατά την εγκατάσταση των Windows και Drivers της Apple δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένο εξωτερικό ποντίκι και πληκτρολόγιο. Έτσι έπραξα. Format ξαναμανά εγκατάσταση τα Windows και αυτή τη φορά όλα έπαιξαν καλά.

 

Μετά το πέρας της εγκατάσταση και αφού όλες οι συσκευές έχουν αναγνωριστεί ο υπολογιστής σέρνεται. Κάθε 2-3 δευτερόλεπτα το ποντίκι/πληκτρολόγιο σταματάει να αποκρίνεται και μετα επανέρχεται για άλλα 2-3.

 

Πίκρα λέω είχε πάει 3 το πρωί. Κλείνω και το πρωί πάω δουλειά. Από περιέργεια μπαίνω στα Windows αλλά αυτή τη φορά ήμουν συνδεδεμένος στο LAN μας με καλώδιο και όχι ασύρματα. ΣΦΑΙΡΑ τα Windows! Κανένα κόλλημα. Εντελώς σταθερά δούλευα όλη μέρα και εγκατέστησα άπειρα προγράμματα (από WinRar μέχρι SQL Server(s) - 2 και τον 2000 και τον 2005).

 

Τελικό ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το μόνο πράγμα που έχει πρόβλημα είναι το AirPort σε συνεργασία με το NetGear Router. Όλα τα άλλα εξαιρετικά. Τώρα άλλαξα το κλείδωμα του δικτύου από WEP σε WPA. Για να δούμε...

 

EDIT : 08/12/2006 23:20

 

Τελικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του NetGear router με το AirPort. Είχα κανάλι ασύρματου δικτύου το 11 και με το που το άλλαξα σε 8 όλα είναι ΤΕΛΕΙΑ. Προφανώς στο 11 είχα παρεμβολές από κάπου και βούλωνε το AirPort και συνέπαιρνε τα πάντα μαζί του (ειδικά στα Windows).!

 

Επίσης έβαλα το Monolingual για να αφαιρέσω τις περιττές γλώσσες και είδα πως έχει βάλει και feature να κόβει τα περιττά binaries από όλα τα Applications. πχ για τα Intel Macs κόβει όλο το PowerPC μέρος των εφαρμογών. Το έκανα και μου κατέστρεψε το Acrobat 8 και το ShapeShifter. Οπότε αν πειραματιστείτε κάντε το με ευλάβεια.

 

EDIT: 09/12/2006 17:04

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Τελικά το Monolingual κατά την αφαίρεση των περιττών binaries μου ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ την Rosetta κοινώς δεν πάιζει καμιά PowerPC εφαρμογή. Με reinstall από πάνω το OS X δεν έφτιαξε. Τώρα κάνω νέα εγκατάσταση που δε με χαλάει για να μην εγκαταστήσω και όλη τη σαβούρα (1000 γλώσσες και διάφορα trials).

 

-- ΤΟ REVIEW ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάθε φορά που διαβάζω για κάποιον που πήρε νέο mac, ζηλεύω;

Και μία φορά στα 5 χρόνια που βάζω το χέρι στην τσέπη για να πάρω νέο computer, δεν παίρνω ποτέ mac?

 

Παρόλα αυτά, περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια του review.

Επίσης οι φωτογραφίες δεν είναι ποτέ κουραστικές ή αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθυστερησαν να στο φερουν απο τη μερα που το παρηγγειλες?

 

Εβαλες καθολου parallels να μας πεις εντυπωσεις?

 

Πήρα χθες το μεσημέρι από το γραφείο το Fnac και ρώτησα τι παίζει με δόσεις και τι παίζει με παράδοση. Μου είπαν πως δεν έχουν σε στοκ αλλά θα έχουν την επόμενη (Παρασκευή). Πήγα από εκεί έτσι κι αλλιώς για να το αγοράσω για να έρθει όποτε έρθει και τελικά το μεσαίο το άσπρο που πήρα το είχαν ετοιμοπαράδοτο και το πήρα επιτόπου!

 

Parallels έχω βάλει στο hackntosh και παίζει super. Σε αυτό δεν έβαλα ακόμα αλλά δε βρίσκω το λόγο να μην πάιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μεγιά το μηχάνημα! :D Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω όμως είναι:

1)Η τιμη αυτή είναι με φπα ή χωρις?

2)Η 1 γιγα ραμ είναι στανταρ ή εσύ τη ζήτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snolly καλοριζικο man....

 

και εγω χτες επαιζα με ενα macbook Core Duo ενος συναδελφου. Πραγματικα πολυ ιδανικο για φορητοτητα το 13αρι μεγεθος, επισης πολυ slim και ελαφρυ. Το OS X μου αφησε καλες εντυπωσεις (σε σχεση με παλιοτερες εκδοσεις οπου μου ξυνιζε κατι), βασικα καλυτερες απο τα Vista σαν user friendliness. H αυτονομία της μπαταρίας πραγματικά πολυ καλή (υπερβαινει τις 3 ωρες) και το εξωτερικο υλικο ηταν ποιο πολυτελες απο τα περισσοτερα laptops. Εξαιρετικο σε αισθηση ηταν και το touchpad το οποιο στα περισσοτερα laptops ειναι ΓΤΠ.

 

Πρέπει πάντως να πω, πως μου την έσπασε η έλειψη modem (foul και μαλιστα μεγάλο in my opinion) καθώς και η έλειψη κάποιας θύρας επέκτασης (PCMCIA, Expresscard)

 

Απο εκεί και πέρα, εντόπισα ατελειες φινιρισματος... το πλαίσιο γυρω γυρω απο την οθόνη περισσευε και φουσκωνε το πλαστικο προς τα εξω... δημιουργωντας ενα χάσμα.... αλλα και γυρω γυρω απο το πληκτρολογιο αλλα σε πολυ ποιο μικρο βαθμο. Παντως δεν επηρεαζαν λειτουργικα...

 

 

Παντως εφόσον δεν σε ενοχλουν οι 2 μικρες ελειψεις που ανεφερα (για να το επελεξες, μαλλον οχι) εχεις κάνει εξαίρετη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Η τιμη αυτή είναι με φπα ή χωρις?

2)Η 1 γιγα ραμ είναι στανταρ ή εσύ τη ζήτησες?

 

1) Η τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ

2) 1 GB RAM είναι στάνταρ με αυτό το μοντέλο. Το μικρότερο έχει 512 MB.

 

Πρέπει πάντως να πω, πως μου την έσπασε η έλειψη modem (foul και μαλιστα μεγάλο in my opinion) καθώς και η έλειψη κάποιας θύρας επέκτασης (PCMCIA, Expresscard)

 

Απο εκεί και πέρα, εντόπισα ατελειες φινιρισματος... το πλαίσιο γυρω γυρω απο την οθόνη περισσευε και φουσκωνε το πλαστικο προς τα εξω... δημιουργωντας ενα χάσμα.... αλλα και γυρω γυρω απο το πληκτρολογιο αλλα σε πολυ ποιο μικρο βαθμο. Παντως δεν επηρεαζαν λειτουργικα...

 

 

Παντως εφόσον δεν σε ενοχλουν οι 2 μικρες ελειψεις που ανεφερα (για να το επελεξες, μαλλον οχι) εχεις κάνει εξαίρετη επιλογή.

 

To modem ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! Από τότε που πρώτη φορά φοιτητής στη Σκωτία κατάλαβα τι σημαίνει DSL δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει modem. Anyway μπορείς να αγοράσεις το Apple USB Modem που έχει κοντά 40 euro. Το έχει και στα Fnac. Και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

 

Όσο για PCMCIA εν μέρει συμφωνώ αλλά τι άλλο θα μπορούσες να βάλεις στο φορητό αυτό; Μόνο TV Tuner σκέφτομαι που υπάρχει USB και τα 3G Mobile cards των εταιριών κινητής που ναι όντως εκεί θέλεις PCMCIA.

 

Εγώ ατέλειες στο φινίρισμα δεν έχω. Καμία και πουθένα και το έχω ψάξει εξωνυχιστικά. Μήπως ο φίλος σου έχει καμιά beta έκδοση; :P :p :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

efxaristoume gia to review!

kai egw akrivws afto to mixanima thelw an parw alla thessalonikh ligo diskolo na to vrw:(

ksereis an sto fnac stelnoun kai thessalonikh?

epishs posh wra krataei peripou h bataria?

 

1. Δεν γνωρίζω αν το Fnac στέλνει Σαλόνικα. Ρίξε μια ματιά στο http://www.fnac.gr και πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. Δε νομίζω να μη στέλνει.

2. Η μπαταρία με AirPort On, Bluetooth Off και όλα τα άλλα normal χρήση (εξωτερικός δίσκος USB επάνω, Internet, Μουσικούλα κλπ) αντέχει 3 - 3,5 ωρίτσες. Τουλάχιστον ακόμα αυτές είναι οι ενδείξεις μου για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To modem ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! Από τότε που πρώτη φορά φοιτητής στη Σκωτία κατάλαβα τι σημαίνει DSL δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει modem. Anyway μπορείς να αγοράσεις το Apple USB Modem που έχει κοντά 40 euro. Το έχει και στα Fnac. Και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

 

Όσο για PCMCIA εν μέρει συμφωνώ αλλά τι άλλο θα μπορούσες να βάλεις στο φορητό αυτό; Μόνο TV Tuner σκέφτομαι που υπάρχει USB και τα 3G Mobile cards των εταιριών κινητής που ναι όντως εκεί θέλεις PCMCIA.

 

Εγώ ατέλειες στο φινίρισμα δεν έχω. Καμία και πουθένα και το έχω ψάξει εξωνυχιστικά. Μήπως ο φίλος σου έχει καμιά beta έκδοση; :P :p :P

 

Βρε για το modem δεν διαφωνω... απλα αν βρεθεις αλλου... και επειδη σε αυτο τον πλανητη ακομα δεν ειναι ολα ευρυζωνικα και ασυρματα, καλο ειναι να υπαρχει.... ποσο να τους στοιχιζε? 5 δολλαρια? Καθαρα για πρακτικους λογους, αλλα νταξ...

 

Η expansion card... χμμμ, δεν την χρειαζεσαι μεχρι να την χρειαστεις :mrgreen:

 

Καλα νταξ, στο φινιρισμα προς θεου δεν γενικευσα... :-D

 

 

Παντως περα απο τα fnak και τα multirama φερνουν Macbook. Ριξτε μια ματια και εκει. Εγω παντως για το 2007 ψηνομαι να αποκτησω και ενα δευτερο φορητο... και με βλεπω να ειναι κανα Macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Όσο για PCMCIA εν μέρει συμφωνώ αλλά τι άλλο θα μπορούσες να βάλεις στο φορητό αυτό; Μόνο TV Tuner σκέφτομαι που υπάρχει USB και τα 3G Mobile cards των εταιριών κινητής που ναι όντως εκεί θέλεις PCMCIA.

Πλέον υπάρχουν 3G Mobile Cards ΚΑΙ σε USB. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...