Προς το περιεχόμενο

Ήρθε η ώρα να πάρω κ γω ψηφιακή!!


bugmenot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες γεια χαρά. Όπως λέει κ ο τίτλος είμαι στην αναζήτηση ψηφιακής φωτογραφικής. Το κακό είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα (ξέρω τι εστί megapixel, zoom κτλ) οπότε περιμένω τις προτάσεις σας. Γενικά μην φανταστείτε ότι θέλω κάτι τρελό αλλά ούτε και κάτι τελείως μάπα -όταν βλέπω φωτο που είναι χάλια σκέφτομαι "πήρες που πήρες μηχανή, γιατί δεν έπερνες κάτι καλύτερο..?"

 

Όσον αφορά στα χρήματα η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι τιμές "παίζουν" σε αυτό που ψάχνω αλλά ...(200-250---300?) είναι καλά!?!

 

Φχαριστώ για το χρόνο σας, αναμένω προτάσεις

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου τι μέγεθος φωτογραφικής θα ήθελες! Είναι σημαντικό... Θα θελες καποια ultra compact να την βάζεις στην τσέπη να την έχεις όποτε θές... ή κάποια άλλη που να χρειάζεσαι θήκη μεταφοράς, τσαντάκι, κτλ.. Ανάλογα και με το μέγεθος οι δυνατότητες αυξάνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, σήμερα, αν κάποια φωτό είναι χάλια, φταίει ο φωτογράφος και όχι η φωτογραφική. Οποιαδήποτε μηχανή γνωστού κατασκευαστή στο χώρο (Canon, Nikon κλπ) και να αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά, μια χαρά φωτογραφίες θα βγάλεις. Μιλάω πάντα για μας που τραβάμε εντελώς ερασιτεχνικά βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πήρα μία IXUS 800 IS, πολύ ευχαριστημένος! το IS είναι image stabilazer, σταθεροποιητής εικόνας. Κάνει πολύ καλά δουλειά, δεν βγαίνουν κουνημένες οι φωτό και τα βίντεο. Εγώ την πήρα από ebay, 280. Ελλάδα η τιμή ξεκινάει από 335.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freakystyley Κοίτα όπως ανέφερα και στο πρώτο post τη μηχανή τη θέλω για συνηθισμένες χρήσεις. Αυτό σημαίνει ότι ένα φυσιολογικό μέγεθος θα ήταν ok(η τέλος πάντων έρχεται σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με άλλα χαρακτηριστικά)

 

@punky Έχεις δίκιο το φαινόμενο αυτό πλέον το συναντάς πιο εύκολα σε βίντεο τραβηγμένα από ψηφιακές.

 

@dterzakis Χάζεψα λίγο τα στοιχεία της μηχανής αλλά μήπως 4x optical zoom δεν είναι αρκετά(ρωτάω δεν λέω) και πέρα από αυτό δεν βρήκα κάποιο τόσο συγκλονιστικό χαρακτηριστικό έτσι ώστε να βγω από το προυπολογισμό μου(αν κάνω λάθος διόρθωσέ με)

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε μηχανή γνωστού κατασκευαστή στο χώρο (Canon, Nikon κλπ) και να αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά, μια χαρά φωτογραφίες θα βγάλεις.
Σωστός ο punky! Να προσθέσω και την Olympus σαν πολύ καλή εταιρία που έχει χρόνια παράδοση στο θέμα φωτογραφια.

 

@dterzakis Χάζεψα λίγο τα στοιχεία της μηχανής αλλά μήπως 4x optical zoom δεν είναι αρκετά(ρωτάω δεν λέω) και πέρα από αυτό δεν βρήκα κάποιο τόσο συγκλονιστικό χαρακτηριστικό έτσι ώστε να βγω από το προυπολογισμό μου(αν κάνω λάθος διόρθωσέ με)

Για μηχανές μικρών διαστάσεων μια χαρά είναι το 4x optical zoom, γενικά το λογικό είναι από 3x μέχρι 5x. Από και και πέρα (για μεγαλύτερα zoom) με τους φακούς που φοράνε οι μικρές ψηφιακές (που είναι μικρής διαμέτρου) αναπόφευκτα θα βγαίνουν πιο σκοτεινές οι φωτό, και παραμορφωμένες στις 2 ακραίες ρυθμήσεις (full zoom, full ευρυγώνιος). Αν προσέξεις θα δείς ότι όλες οι super zoom έχουν μεγάλης διαμέτρου φακούς, δεν γίνεται αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου προτείνω αυτή τη μηχανή καθώς μόλις μερικές εβδομάδες την αγόρασα

και είναι απλά καταπληκτική http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975708&product=837210

 

υπάρχει και το αδελφάκι του το οποίο έχει απλά 1mpixel παραπάνω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975708&product=913251

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχβ την ζ740 δε σου προτείνω να πάρεις Kodak καλή ποιότητα άβολη και τρώει πολυ μπαταρία ,εχω και μια D70s προτείνωωω :) αμα 8ες να αλλάζεις μπαταρία 1/ 2500 λήψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχβ την ζ740 δε σου προτείνω να πάρεις Kodak καλή ποιότητα άβολη και τρώει πολυ μπαταρία ,εχω και μια D70s προτείνωωω :) αμα 8ες να αλλάζεις μπαταρία 1/ 2500 λήψεις

 

Αγοράζοντας μια z740 τότε τα λεφτά που γλιτώνεις στην αγορά, μάλλον τα χάνεις σε μπαταρίες... (2ΑΑ)

Οι μηχανές που προτείνει ο 6600gt έχουν μπαταρία λιθίου που φαντάζομε ότι αντέχουν παραπάνω.

Η D70s να σου θυμίσω ότι κάνει 600-700 ευρά..?

 

Γενικά ξέρω ότι οι μάρκες που αναφέρατε όλοι είναι κορυφή στις μηχανές, αυτό που δεν ξέρω όμως είναι ποια μηχανή να πάρω! Αν μπορούσατε να προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα, θα το εκτιμούσα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θές απλώς να παρεις μια μηχανή για καθημερνές φωτογραφίες που μπορεις να κουβαλάς ευκολα μαζι σου, μια ultraSlim ειναι αρκετή.

(σου πρωτείνω κατι πολύ απλό και φθηνό για αρχή).

 

Σε τιμες θα βρείς απο 80 euro και πανω

 

Σε αυτου του ειδους τις μηχανές το οπτικό zoom(αυτο που σου δινει ο φακός) σπανια ξεπερνα τα 3Χ, το ψηφιακό zoom δεν σε εδιαφέρει τοσο μιας και γινεται από software της μηχανής.

 

Προσεξε τον φακό να ειναι καλής ποιοτητας. (p.x. ειναι προτημότερο να παρεις μια μηχανή 5MP με φακό Carl Zeiss παρα μια μηχανή στα 6MP;h 7MP!!! με φακο ... )

 

Προσεξε την αυτονομία της μηχανής και τι ειδους μνήμη χρησημοποιεί,

( πχ. οι olympus χρησημοποιούν xD σαν εξωτερική μνήμη που ειναι πιο ακριβή απο τα SD ή MMC).

 

Τελος ολα σχεδόν παιζονται στις εξτρα δυνατότητες που σου δίνει το Software

της μηχανής για να πειραματιστείς,

Πχ. καποια μηχανή μπορει να εχει δυνατότητα για πανοραμική λήψη ενω καποια αλλη δυνατότητα για ληψη video κατευθίαν σε MPeg4.

 

εαν σου αρέσει να "παιζεις"

Καλο θα ηταν η μηχανή να σου δίνει την δυνατότητα να επέμβεις σε διαφορές ρυθμίσεις οπως ταχύτητα διαφράγματος , εκθεση , κλπ. και να μην τα κανει ολα αυτοματα .

 

ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ο χρόνος που χρειάζεται η μηχανή για να τραβίξει φωτο και ο χρόνος που χρειαζεται για να αποθηκεύσει την φωτο που εχεις τραβίξει!!!!

 

Ελπίζω να σε μπερδεψα περισσότερο.

Αντε και καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κατά βάση με το post του bloodraven.

H μόνη "ένσταση" είναι για τις ultra slim. Όσο πρακτικές κι αν είναι στο κουβάλημα και ωραίες στο μάτι, έχουν το μειονέκτημα ότι λόγω μικρού όγκου και βάρους οι φωτογραφίες βγαίνουν κουνημένες μιας και το χέρι δεν έχει τη ν ίδια σταθερότητα που έχει κρατώντας μια Canon της σειράς Α, ας πούμε, που δεν είναι και θαύμα μινιμαλισμού ομολογουμένως.

Εκτός βέβαια αν υπάρχει τεχνολογία στη μηχανή που κάνει offset του κούνημα του χεριού.

Αλλά σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω καθώς ως 100% άντρας, δεν κουνάω το χέρι μου περίεργα. Ούτε έχω εμπειρία από τέτοια μηχανή για να ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι αυτή η τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.Πως θα κρίνατε αυτή την φωτογραφική?http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=3615&ct=369 .Αξίζει τα λεφτά της??

 

Αν θέλεις μηχανή με design και ultra compact που να βγάζει καλές φώτο στο αυτόματο,τότε ναι είναι καλή.

Αν θες να μπεις στον κόσμο της φωτογραφίας ως χόμπι και να πας πιο μακριά,όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να μπορουσαν να σε βοηθησουν στην καταλληλη επιλογη και τα παιδια απο το http://www.dpgr.gr/ που ειναι πιο εξεδεικευμενο forum οσο αφορα τις ψηφιακες-φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...