Προς το περιεχόμενο

Αγορα Η/Υ και το τρικ με το ΦΠΑ


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γινεται αυτο το 'κολπο' που λενε πολλοι, με το φπα?

Το αγοραζεις στο ονομα της επιχειρησης γνωστου σου, κοβεις τιμολογιο στο καταστημα (αφμ κλπ)?

Τελικα το πληρωνεις το φπα στο καταστημα που θα αγορασεις το pc?

Και σου επιστρεφεται κατα την επιστροφή, αν υπαρξει επιστροφη φορου?

Ή δεν το πληρωνεις καθολου και πληρωνεις μονο καθαρη αξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται αυτο το 'κολπο' που λενε πολλοι, με το φπα?

Το αγοραζεις στο ονομα της επιχειρησης γνωστου σου, κοβεις τιμολογιο στο καταστημα (αφμ κλπ)?

Τελικα το πληρωνεις το φπα στο καταστημα που θα αγορασεις το pc?

Και σου επιστρεφεται κατα την επιστροφή, αν υπαρξει επιστροφη φορου?

Ή δεν το πληρωνεις καθολου και πληρωνεις μονο καθαρη αξια?

 

Δεν είναι ακριβώς κόλπο.

Θεωρητικά , αν κάνει επιδρομή η εφορία, πρέπει το pc να υπαρχει στην έδρα της εταιρίας.

Τον φπα τον πληρώνεις κανονικά και τον εκπίπτεις απο την επόμενη δήλωση Φ.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν ειναι laptop τοτε μπορει και να το εχει συνεργατης που ειναι εξω απο την επιχειρηση και το εστειλε ο καταστηματαρχης...στην γαύδο! Λετε να περιμενουν οι εφοριακοι να γυρισει ο τυπος με το laptop? Ή απαγορευται να βγει το λαπτοπ εξω? Μηπως οταν βγαινει το λαπτοπ εξω πρεπει να κοβεται δελτιο αποστολης?

 

Κι επειδη με λογιστικα δεν τα πολυκαταλαβαινω, οταν λες τον εκπιπτεις απο την επομενη δηλωση φπα, εννοεις οτι πρεπει να πληρωσει καποιο ποσο φπα και πληρωνεις λιγοτερο?

Εγω δηλαδη τι να πω στον γνωστο μου καταστηματαρχη? Χαρις σε μενα πληρωσες λιγοτερο φπα, αρα δωσε μου τα λεφτα=ποσο φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καταστηματάρχης πληρώνει κάθε μήνα ΦΠΑ για αυτά που αγοράζει για το μαγαζί, όμως δεν το οφείλει. Αντίστοιχα ο καταστηματάρχης εισπράτει ΦΠΑ από ότι πουλάει, χωρίς να έχει δικαίωμα επί των χρημάτων. Στο τέλος του μήνα γίνεται συμψηφισμός και έτσι πληρώνει στο κράτος όταν έχει εισπράξει περισσότερα από το ΦΠΑ από ότι έχει ξοδέψει ή ουσιαστικά του χρωστάει το κράτος κάποια χρήματα, τα οποία δεν τα παίρνει αλλά περνάνε στον επόμενο μήνα για συμψηφισμό. Δεν ξέρω αν τα εξήγησα αρκετά καλά για να τα καταλάβει κάποιος, αλλά κάπως έτσι δουλεύει :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SGP νομιζω καλα τα λες αλλα αντε μετα να βγαλεις ακρη και να παρεις πισω τα λεφτα σου που εδωσες για φπα. Λιγο μπερδεμα μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγοράζεις τον υπολογιστή με τιμολογιο στο ονομα της εταιρίας του πατερα,θείου, αδερφού σου. π.χ 1000Ε + 19% φπα (190Ε) = 1190 Ε τα πληρώνεις κανονικά στο κατάστημα 1190 Ε και μετα πας το τιμολόγιο στον θείο σου, του δίνεις το τιμολόγιο ( αφου εχεις βγάλει μια φοτοτυπία για εγγύηση) και ο θείος σου σου δίνει τα 190 Ε του ΦΠΑ στο χέρι γιατι του επιστρφέφονται (ή διαγράφονται) στο τέλοσ του μήνα/χρόνου.και εσένα σε συμφέρει, και τον θείο σου.

σιγουρα πράγματα.

το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, τον θείο δεν τον συμφέρει, απλά δεν του κάνει διαφορά:).

 

Δεν είμαι φοροτεχνικός, αλλά πιθανολογώ ότι μπορώ και να τον συμφέρει.

Γιατί ναι μεν ο ΦΠΑ είναι μία η άλλη, αλλά η καθαρή αξία του laptop νομίζω ότι εμφανίζεται ως έξοδο της επιχείρησης άρα μειώνει τα κέρδη βάσει των οποίων θα φορολογηθεί.

Αν λέω μπούρδες ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαρό ποσό αφαιρείται από τα κέρδη σαν φοροαπαλλασόμενο. Αλλά οτι είναι πάνω από 600 ευρώ είναι πάγιο στοιχείο του επαγγελματία. Δηλαδή, του πέρνει 5 χρόνια για να αφαιρεθεί, άσε που όταν φεύγει από την έδρα πρέπει να εκδίδεις δελτίο αποστολής για πιθανό έλεγχο. Δεν είναι τόσο απλό. Εσένα μπορεί να σε συμφέρει, αλλά ο γνωστός σου διακιδυνεύει ένα πρόσθιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, οταν προκειται για ολοκληρο μηχάνημα, όντως ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο για τον επιχειρηματια καθως ειναι ευκολο να το ψαξουν σε πιθανο ελεγχο. Αντιθετα για spare κομματια ειναι παρα πολυ δυσκολο να προκυψει προβλημα μιας και για παραδειγμα δεν νομιζω να βαλει ο ελεγκτης τον IT Manager να ξεβιδωσει τους υπολογιστες για να διαπιστωσει αν εχει τον σκληρο δισκο τάδε και την κάρτα γραφικων τάδε.

Εγω προσωπικα τα spare μου κομματια τα παιρνω μεσω της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σε συμφέρει γιατί ο "εργοδότης" θα έχει έκπτωση από το ποσό του φπα (είτε πληρωνει είτε συμψιφίζεται για τον επόμενο μήνα),

οπότε σου δίνει την αξία του φπα.

 

Και τον εργοδότη τον συμφέρει γιατί στο τέλος του έτους όταν κάνει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, θα φένονται περισσότερα έξοδα = λιγότερα κέρδη προ φόρων.

 

Η αγορά όμως που έχεις σκποπό να κάνεις να είναι σε λογικά πλαίσια και να μήν χτυπάει στο μάτι σε περίπτωση ελέγχου. Πχ: Laptop μπορεις να το περάσει στα βιβλία της εταιρείας, σκληρο δίσκο, κάρτες γραφικών , μητρικές και ότι άλλο δεν φένεται επίσης γίνεται (εφόσον υπάρχει ήδη υπολογιστής), γενικότερα έξοδα που δεν μπορούν να ελεχθούν άμεσα, και έχουν σχέση με το αντικείμενο της εταιρείας.

 

Αυτά περι του θέματος. Αν είναι κανένας insomniac στο φόρουμ από κανένα ΣΔΟΕ, εγω δεν ξέρω τίποτα, στη τύχη τα έγραψα όλα.

 

 

οφφτόπικ:

bandito είσαι του επαγγέλματος? γράφεις σαν γνωστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί σε περίπτωση ελέγχου, δεν μπορεί να πει ότι είναι στο service το μηχάνημα, ή ότι είναι στο σπίτι ενός υπαλλήλου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί σε περίπτωση ελέγχου, δεν μπορεί να πει ότι είναι στο service το μηχάνημα, ή ότι είναι στο σπίτι ενός υπαλλήλου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

Ο,τι λείπει από το ενεργητικό της εταιρείας για κάποιο λογο θέλει κάποιο χαρτί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ζητήσουν το Δελτίο Αποστολής που κόπηκε για να φύγει, που γράφει πάνω παραλήπτη και αποστολέα. Θα πάρεις τον υπολογιστή θα κόψεις το Δ.Α. για το σπίτι σου (για επισκευή και καλα) που ξέρεις όμως ποτε θα σκάσει έλεγχος για να έχεις κομμένο το ΔΑ απο την προηγούμενη? Δεν αξίζει το κόπο αυτο που γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...