Προς το περιεχόμενο

Iq


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να μαθω αν ειναι επικτητο ή μπορεις να το αυξηση (δηλαδη γεννιεσε ή γινεσαι ηλιθιος) ? η αυξηση (αν ειναι δυνατη...)γινετε μονο μεσα απο λυση μαθηματικων και λογικων ασκησεων ή υπαρχει και αλλος τροπος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόπιμο είναι να αναφερθεί πως το IQ μετράει την νοητική ικανότητα ενός ατόμου κυρίως στην κατηγορία 2 και στην 4 απο αυτές που παρατίθενται παρακάτω:

 

 

 

 

The Seven Types of Intelligence

 

Psychologist Howard Gardner identified the following distinct types of intelligence. They are listed here with respect to gifted / talented children.

 

 

1. Linguistic

 

Enjoy writing, reading, telling stories or doing crossword puzzles.

 

 

2. Logical-Mathematical

 

Interested in patterns, categories and relationships. Drawn to arithmetic problems, strategy games and experiments.

(Einstein)

 

3. Bodily-kinesthetic

 

Process knowledge through bodily sensations. Often athletic, dancers or good at crafts such as sewing or woodworking

(Jordan)

 

4. Spatial

 

Think in images and pictures. May be fascinated with mazes or jigsaw puzzles, or spend free time drawing, building things or daydreaming.

(Da Vinci)

 

5. Musical

 

Often singing or drumming to themselves. Usually quite aware of sounds others may miss. Often discriminating listeners.

(Mozart)

 

6. Interpersonal

 

Leaders among their peers, who are good at communicating and who seem to understand others' feelings and motives.

(Ghandi)

 

7. Intrapersonal

 

May be shy, but are very aware of their own feelings and are self motivated.

(Plato)

 

Πηγή:

 

http://www.physics.utoledo.edu/~ljc/smarts.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο που στη δεύτερη κατηγορία δίνει ως παράδειγμα τον Αϊνστάιν που ως γνωστόν ήταν πολύ κακός στα μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο που στη δεύτερη κατηγορία δίνει ως παράδειγμα τον Αϊνστάιν που ως γνωστόν ήταν πολύ κακός στα μαθηματικά.

 

στο σχολείο... μετά όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να μαθω αν ειναι επικτητο ή μπορεις να το αυξηση (δηλαδη γεννιεσε ή γινεσαι ηλιθιος) ? η αυξηση (αν ειναι δυνατη...)γινετε μονο μεσα απο λυση μαθηματικων και λογικων ασκησεων ή υπαρχει και αλλος τροπος???

 

Σχετικά με αυτό που ρωτάς πάντως η απάντηση είναι πως μέσα απο την εξάσκηση μπορείς να το αυξήσεις κάποιες λίγες μονάδες αλλά κατά κύριο λόγο είναι επίκτητο χαρακτηριστικό. Το είχα διαβάσει κάπου αυτό, αλλα τώρα δεν έχω κάποια πηγή πρόχειρη να παραθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο που στη δεύτερη κατηγορία δίνει ως παράδειγμα τον Αϊνστάιν που ως γνωστόν ήταν πολύ κακός στα μαθηματικά.

 

Μάλλον υπάρχει παραπληροφόρηση σχετικά με τη απόδοση του Αλβέρτου στα μαθηματικά στο σχολείο. Παιδιά το ότι δεν ήταν άριστος δεν σημαίνει ότι ήταν κακός. Ήταν μπορώ να πω εξαιρετικά καλός αλλά όχι του 19 - 20 σε σύγκριση με τις βαθμολογίες που έχουμε σήμερα στην Ελλάδα.Το 17ράκι το είχε στο τσεπάκι του. Η σύγχυση προφανώς έχει προέλθει επειδή ήταν ασυμβίβαστος με τον τότε τρόπο καθησύχασης των μαθητών (χαστούκια και βέργα) και συνέχεια την κοπανούσε και αν θυμάμαι καλά (διορθώστε με εδώ αν κάνω λάθος) είχε χάσει μια χρονιά έτσι.

 

Φιλικά deker :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you don't use it, you lose it.

 

Αυτή η φρασούλα παίζει πολύ σε ζητήματα νοημοσύνης. Σαφώς έχουμε όρια, αλλά τα όρια δεν τα ανακαλύπτεις τεμπελιάζοντας τη μισή μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον υπάρχει παραπληροφόρηση σχετικά με τη απόδοση του Αλβέρτου στα μαθηματικά στο σχολείο. Παιδιά το ότι δεν ήταν άριστος δεν σημαίνει ότι ήταν κακός. Ήταν μπορώ να πω εξαιρετικά καλός αλλά όχι του 19 - 20 σε σύγκριση με τις βαθμολογίες που έχουμε σήμερα στην Ελλάδα.Το 17ράκι το είχε στο τσεπάκι του. Η σύγχυση προφανώς έχει προέλθει επειδή ήταν ασυμβίβαστος με τον τότε τρόπο καθησύχασης των μαθητών (χαστούκια και βέργα) και συνέχεια την κοπανούσε και αν θυμάμαι καλά (διορθώστε με εδώ αν κάνω λάθος) είχε χάσει μια χρονιά έτσι.

 

Φιλικά deker :-D

 

Ο Λιακόπουλος αλλιώς μας τα έλεγε...αααα δεν παίζω..χαχαχαχχ:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακούσει (αν και μου το είπε αξιόπιστος άνθρωπος, έχει χαθεί η πηγή γιατί το άκουσα από στόμα σε στόμα και έτσι δεν είναι και πολύ χρήσιμη η πληροφορία) ότι τον Αϊνστάιν τον είχε πάει ο πατέρας του σε ένα σχολείο και όταν έδωσε εξετάσεις για να μπει, έπιασε τον καθηγητή που τον εξέτασε και του είπε κάτι του τύπου "κοιτάξτε, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να τον δεχθείτε στο σχολείο σας γιατί είναι χαζός, αλλά μήπως θα μπορούσατε να του πείτε μερικά ενθαρρυντικά λόγια;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακούσει (αν και μου το είπε αξιόπιστος άνθρωπος, έχει χαθεί η πηγή γιατί το άκουσα από στόμα σε στόμα και έτσι δεν είναι και πολύ χρήσιμη η πληροφορία) ότι τον Αϊνστάιν τον είχε πάει ο πατέρας του σε ένα σχολείο και όταν έδωσε εξετάσεις για να μπει, έπιασε τον καθηγητή που τον εξέτασε και του είπε κάτι του τύπου "κοιτάξτε, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να τον δεχθείτε στο σχολείο σας γιατί είναι χαζός, αλλά μήπως θα μπορούσατε να του πείτε μερικά ενθαρρυντικά λόγια;"

 

Μπααα για μύθο το κόβω...

Εγώ ξέρω ότι απλά ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα καλός με τα μαθηματικά.

Είχει πει άλλωστε όταν τον ρωτήσαν γιατί επέλεξε την φυσική και όχι τα μαθηματικά για να ασχοληθεί ότι ''Τα μαθηματικά είναι μια πάρα πολύ μεγάλη θεωρία. Ακόμα και αν ασχοληθώ με αυτά θα ασχοληθώ με ένα συγκεκριμένο κλάδο τους σε κάποιες συγκεκριμένες θεωρίες.'', και έτσι έγινε φυσικός.

Στην σχολή της φυσικής που μπήκε, μπήκε με την δεύτερη. Και όσο για αυτά που λέει ο Λιακόπουλος σίγουρο είναι το ότι για την σχετικότητα ζήτησε την βοήθεια του Καραθεοδωρή στα μαθηματικά καθώς και αρκετών άλλων. ΑΛΛΑ οτι την βασική ιδέα της θεωρίας δεν την ανακάλυψε αυτός είναι λαμακίες...

 

End Offtopic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις μανουελ αυτα μου ακουγονται σαν urban legends αλλα εγω αναρωτιεμαι το αλλο.

Μηπως ο ανθρωπος ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του και επειδη δεν εκπεμπανε στο ιδιο μηκος κυματος τους φαινοτανε χαζος?

Δε ξερω υποθεσεις κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει ξεχωριστούς τρόπους σκέψης και παίρνει στροφές σε πολύ ειδικά θέματα. Ο ίδιος το πλεονέκτημα που είχε ήταν η φαντασία πιστεύω. Γενικά η επιστήμη και οι άνθρωποι που εκπαιδεύονται με βάση τις ίδιες επιστημονικές ιδέες, κάποιοι στιγμή κολλάει το μυαλό τους και δεν μπορούν να προχωρήσουν παρακάτω. Σε κάτι τέτοιες στιγμές πρέπει να έρθει κάποιος με τελείως διαφορετικό μυαλό από τους υπόλοιπους και να σκεφτεί κάτι που θα ξεμπλοκάρει την κατάσταση.

 

Είναι κάτι που μας συμβαίνει και εμάς στη ζωή μας. Αν κάποιοι έχουν παίξει sudoku με παρέα ας πούμε θα καταλάβουν. Είναι κάποια σημεία του παιχνιδιού που κάποιοι κολλάνε ανελέητα για πολλά λεπτά και κάποιοι άλλοι τα βρίσκουν αμέσως και αντίστροφα μπορεί στα σημεία που κολλάνε οι δεύτεροι, να τα βρίσκουν άμεσα οι πρώτοι.

 

Κάτι παρόμοιο βλέπω ότι συμβαίνει και στις τέχνες. Όλοι ζωγραφίζουν ή γράφουν μουσική με παρόμοιους τρόπους, κάποιοι στιγμή ένα ειδικό μυαλό προτείνει μια καινούργια ιδέα και ξεμπλοκάρει η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...