Προς το περιεχόμενο

Επικύρωση πτυχίων προκηρύξεων


agoraki_23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πήγα χτες για τη προκήρυξη του Λιμενικού να καταθέσω τα χαρτιά μου και όπως σε κάθε προκήρυξη πήγα να καταθέσω για το lower επίσημη μετάφραση και επικύρωση από το Βρετανικό Συμβούλιο και για το ecdl από το δικηγορικό σύλλογο και μεταφρασμένο.

Έχω ένα γνήσιο αντίγραφο και από τα 2, και τα έβγαζα αντίγραφα και μου τα επικύρωναν τα ΚΕΠ κανονικά.

Όταν πήγα λοιπόν ο υπεύθυνος εκεί μου είπε όυι θέλει το πρωτότυπο για να δει τη σφραγίδα μπλε όπως το πρωτότυπο και αυτό θα κρατήσει και για τα 2 πτυχία.

Για ποιο λόγο δε δέχονται το επικυρωμένο του ΚΕΠ?

Δηλαδή ποια η δουλειά του ΚΕΠ?

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μου πει γιατί και σε άλλες προκηρύξεις που έχω συμμετάσχει κατεθεσα τα επικυρωμένα αντίγραφα του ΚΕΠ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε;;;; σου κρατήσαν αυτοί δηλαδή τα πρωτότυπα;;

 

πες τους θέλω να πάω να κάταθέσω τα χαρτιά μου για 5-6 δουλειές ακόμα, πως θα γίνει πεστου η δουλειά αν ο καθένας μου κρατάει τα πτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαν να μου κρατήσουν τα μεταφρασμένα από το δικηγόρο και δεν δέχτηκαν τα επικυρωμένα από το ΚΕΠ αντίγραφα...

Ήθελαν λέει τη σφραγίδα του Βρετανικού συμβουλίου και του δικηγορικού συλλόγου να φαίνετε γνήσια και όχι φωτοτυπημένη.

Αλλά πως θα κρατήσω με αυτό το τρόπο τα γνήσια.

Έδωσα 50 ευρώ στο δικηγόρι και 25 στο Βρετανικό Συμβούλιο για το σκοπό αυτό και μου ζητούν τα γνήσια?

Τι παίζει στα αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα μου είπε ότι το ΚΕΠ παράνομα επικύρωσε το γνήσιο αντίγραφο του Βρετανικού Συμβουλίου διότι δεν μπορεί να επικυρώσει έγγραφα με ξενόγλωσση σφραγίδα,αν και μεταφρασμένο από δικηγόρο...

Τι να πω ρε παιδιά απογοητεύτηκα χτες...

Αν είναι κάθε φορά να τους πηγαίνω γνήσια...

Το δημόσιο μου μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μάλιστα μου είπε ότι το ΚΕΠ παράνομα επικύρωσε το γνήσιο αντίγραφο του Βρετανικού Συμβουλίου διότι δεν μπορεί να επικυρώσει έγγραφα με ξενόγλωσση σφραγίδα,αν και μεταφρασμένο από δικηγόρο...

Τι να πω ρε παιδιά απογοητεύτηκα χτες...

Αν είναι κάθε φορά να τους πηγαίνω γνήσια...

Το δημόσιο μου μέσα...

 

Αν θυμάμαι καλά, τα ξενόγλωσσα έγγραφα που έχουν μεταφραστεί από δικηγόρο δεν μπορούν να επικυρωθούν από ΚΕΠ. Προσάγεται η μετάφραση και επικυρωμένο αντίγραφο του πρωτοτύπου από τον δικηγόρο.

 

Ορθά σου λένε ότι το ΚΕΠ δεν μπορεί να επικυρώσει ξενόγλωσσο έγγραφο.

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, τα ξενόγλωσσα έγγραφα που έχουν μεταφραστεί από δικηγόρο δεν μπορούν να επικυρωθούν από ΚΕΠ. Προσάγεται η μετάφραση και επικυρωμένο αντίγραφο του πρωτοτύπου από τον δικηγόρο.

 

Ορθά σου λένε ότι το ΚΕΠ δεν μπορεί να επικυρώσει ξενόγλωσσο έγγραφο.

 

:(

 

Και κάθε φορά πρέπει να τους δίνω το πρωτότυπο από δικηγόρους δηλαδή?

Για κάθε προκήρυξη που με ενδιαφέρει πρέπει να πληρώνω σε δικηγόρους και Βρετανικό Συμβούλιο?

Για να καταλάβω δηλαδή...

Τότε τι μου επικύρωσε το ΚΕΠ το ξενόγλωσσο έγγραφο?

Αν τους τραβήξω μια μήνυση θα δικαιωθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και κάθε φορά πρέπει να τους δίνω το πρωτότυπο από δικηγόρους δηλαδή?

Για κάθε προκήρυξη που με ενδιαφέρει πρέπει να πληρώνω σε δικηγόρους και Βρετανικό Συμβούλιο?

Για να καταλάβω δηλαδή...

Τότε τι μου επικύρωσε το ΚΕΠ το ξενόγλωσσο έγγραφο?

Αν τους τραβήξω μια μήνυση θα δικαιωθώ?

 

Α. Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι θα έπρεπε να αρκεστούν σε:

 

- Επικυρωμένο αντίγραφο του πρωτοτύπου ξενόγλωσσου εγγράφου από δικηγόρο

και

- Επίσημη μετάφραση στα ελληνικά από δικηγόρο

 

Οπότε δυστυχώς πρέπει να τα σκας κάθε φορά σε δικηγόρο.

 

Β. Εκτός εάν η προκύρηξη του διαγωνισμού απαιτεί επικυρωμένο αντίγραφο του ξενόγλωσσου εγγράφου από την αρχή που το εξέδωσε (στην προκειμένη περίπτωση από το Βρετανικό Συμβούλιο) οπότε πρέπει να τα σκας και στο Βρετανικό Συμβούλιο.

 

Μπορείς απλώς να πεις στον δικηγόρο να σου ετοιμάσει 4-5 μεταφράσεις και 4-5 επικυρωμένα αντίγραφα του ξενόγλωσσου εγγράφου (για να τα έχεις πρόχειρα).

Αν ισχύει το Β, τότε τα σκας αναγκαστικά στο Βρετανικό Συμβούλιο.

 

Λυπάμαι αλλά έτσι είναι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει με αυτόν τον τρόπο στο ΚΕΠ επικύρωση του ecdl lower σε 4-5 προκηρύξεις...

Δηλαδή θα με ακυρώσουν?

Και για ποιο λόγο τόσο καιρό αφού ισχύει αυτό που λες που δεν το αμφισβητώ να μου επικυρώνει το ΚΕΠ το πρωτότυπο των ξενόγλωσσων μεν αλλά μεταφρασμένων εγγράφων?

Δηλαδή τι μου επικυρώνουν τα ΚΕΠ?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μεταφρασμένα που έχω lower ecdl από δικηγόρο και σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου γράφουν πάνω

''ακριβές φωτοαντίγραφο του επικυρωμένου που έχω στα χέρια μου''

.Έτσι το πήγαινα φωτοτυπίες στα ΚΕΠ και αυτοί μου το επικύρωναν κανονικά.

Περνάει κανονικά στο Δημόσιο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Tα μεταφρασμένα που έχω lower ecdl από δικηγόρο και σφραγίδα δικηγορικού συλλόγου γράφουν πάνω

''ακριβές φωτοαντίγραφο του επικυρωμένου που έχω στα χέρια μου''

.Έτσι το πήγαινα φωτοτυπίες στα ΚΕΠ και αυτοί μου το επικύρωναν κανονικά.

Περνάει κανονικά στο Δημόσιο αυτό?

 

Τα ξενόγλωσσα κείμενα ανάλογα με τον διαγωνισμό (τσεκάρουμε πολύ προσεκτικά τι λέει η κάθε προκύρηξη) συνήθως προσκομίζονται:

 

α. είτε σε επίσημο αντίγραφο της αρχής που τα εξέδωσε

 

β. είτε σε επικυρωμένο από δικηγόρο αντίγραφο του πρωτοτύπου

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να συνοδεύονται από μετάφραση δικηγόρου.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, φωτοτυπίες από ΚΕΠ συνήθως δεν παίζουν. Τα ΚΕΠ μπορεί να επικυρώνουν ό,τι τους πας, αυτό δεν σημαίνει ότι τα ΚΕΠ ξέρουν ή ότι τα επικυρωμένα από τα ΚΕΠ αντίγραφα θα γίνουν δεκτά σε διαγωνισμούς.

 

Στην ουσία, αν σε κάποιο διαγωνισμό κάνουν δεκτά αντίγραφα από ΚΕΠ, είσαι ΟΚ. Αν δεν κάνουν, δεν μπορείς να πεις τίποτα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνουν δεκτά αντίγραφα από ΚΕΠ.

Πρέπει να τσεκάρεις κάθε φορά με την αρχή που κάνει τον διαγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.το αναφέρει στην κάθε προκήρυξη αν παίζει μετάφραση και επικύρωση από ΚΕΠ .

Συνήθως μάλιστα παίζει,το Λιμενικό τώρα ήταν περιπτωσάρα.

Δε δεχόταν ούτε από δικηγόρο,μόνο Βρετανικό Συμβούλιο.

Λέει αντίγραφο του αντιγράφου του επικυρωμένου του δικηγόρου σε Δημόσια Αρχή και ΚΕΠ εκεί που μιλάει για ημεδαπά αντίγραφα-πτυχία.

Οπότε ξεζούμισμα στην προκήρυξη...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...