Προς το περιεχόμενο

Η καταγωγή του Ν. Βοναπάρτη


Creation

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρατε ότι είχε Ελληνική καταγωγή; Από τους Μανιάτες που είχαν βρεθεί στην Κορσική. Άνηκε στην οικεγένεια των Στεφανόπουλων κάποιος πρόγονός του που το όνομά του ήταν Καλόμερος. Εξ ου και το Βοναπάρτης: Bonaparte > Buona Parte > Καλό μέρος > Καλόμερος. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bonaparte > Buona Parte > Καλό μέρος > Καλόμερος

Ενδιαφέρουσα αναγωγή...

Θα την εφαρμόσω στο όνομα ενός ξενοδοχείου στις Κάννες, που έμεινα πριν μερικά χρόνια...

Hotel "kolomer"....

(βασικά δεν υπήρχε ούτε ράντζο εκείνες τις μέρες, οπότε έμεινα στο πρώτο που βρήκα κρεβάτι)

 

btw, το ξενοδοχείο ήταν δίπλα σε νεκροταφείο, ψηλά στο λόφο της πόλης...

Ultra gothic... Ultra spooky!

Με τις όρθιες ταφόπλακες να γυαλίζουν από την υγρασία μέσα στη νύχτα... μια ανάσα από το παράθυρό μου... thismc2.gif

 

Hotel Kolo.mer λοιπόν....

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθέτως εδώ μιλά για την ελληνική καταγωγή του...

 

Στην ακόλουθη σελίδα όμως υπάρχουν επιχειρήματα για την ανυπαρξία του!!! εδώ:twisted: .

 

(Μήπως και εγώ δεν υπάρχω!; μποτ είμαι; :???: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστόν ο Ναπολέων ήταν το λιοντάρι της Νάπολης(Ναπολέων).Αδερφός του ήταν ο βοσκός που με εντολή του Απόλλωνα είπε στον Κολοκοτρώνη να ξεκινήσει την επανάσταση.Κατάγεται από το γένος των Καντακουζινών(κατά κουζίνα δλδ) και το 2024 θα αναστηθεί και θα οδηγήσει το ξανθό γένος στη Βασιλεύουσα.

 

εδώ

 

Αν μου φέρνεις επιχείρημα την επίσημη ιστόσελίδα της Μάνης.Εχετε πολύ γέλιο εσείς οι επαρχιώτες.Δεν πάτησε τούρκου ποδάρι .Ναι τι να πατήσει να κάνει εκεί Να τον εφάνε οι λύκοι.

 

Περιμένω παρόμοιο θέμα και για την ελληνικότητα του Κολόμβου.

 

 

agpr μη φέρνεις ώς παράδειγμα το wiki.Τσέκαρε το λήμμα ελληνοκεντρικός να δεις τι λογοκρισία πέφτει στο ελληνικό wiki.Ως γνωστόν μέλη του ΣΥΝ γράφουν είναι υπεύθυνοι για τη διαμόρφωση των θεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Εχετε πολύ γέλιο εσείς οι επαρχιώτες....

 

Σιγά ρε πρωτευουσιάνε...

Είσαι και εσύ από τα 5 εκ/μυρια απογόνους των 30 χιλιάδων κατοίκων της Αθήνας του 1830 ;

Τσέκαρε το λήμμα Αθηνοκεντρικός καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνωστόν μέλη του ΣΥΝ γράφουν είναι υπεύθυνοι για τη διαμόρφωση των θεμάτων.

 

Αχαχαχοχαχαχα...να 'σαι καλά!!! :D :mrgreen:

 

Έχει δίκιο...το 'πε κι ο Λιακόπουλος! :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου φέρνεις επιχείρημα την επίσημη ιστόσελίδα της Μάνης.

Το άλλο επιχείρημα το είδες καθόλου;

 

Εχετε πολύ γέλιο εσείς οι επαρχιώτες.

Τα παραλές λίγο...

 

μη φέρνεις ώς παράδειγμα το wiki.

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Στο διαδίκτυο ο καθένας μπορεί να γράφει ακόμα και ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The original name was Buonaparte, which was borne in the early Middle Ages by several distinct families in Italy. One of these, which settled at Florence before the year 1100, was divided in the 13th century into the two branches…

http://www.britannica.com/eb/article-9080550/Bonaparte-Family

 

Φυσικά ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Σημασία έχει το κύρος του, αυτό που οι άλλοι γενικά του αναγνωρίζουν, αλλά και ο καθένας από εμάς ξεχωριστά. Μπορείτε βέβαια να υποστηρίξετε πως wiki & britannica έχουν συνωμοτήσει, για να κρύψουν την ελληνική καταγωγή του Ναπολέοντα. Είναι και αυτό ένα επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper και agpr αφού συζήτηση δεν μπορείτε να κάνετε πάρτε τώρα να χορτάσετε επιχειρήματα από το δικό σας ρεσάλτο

λογοκρισία wiki

 

Kαι αν θέλετε και ονόματα Θ.Μωυσιάδης(τώρα εγώ φταίω που συνειρμικά με πάει στο Μωυσή) και Καλογερόπυλος διαβάστε τα blog τους (μάλλον τα ξέρετε του συναφιού σας είναι ) .

 

Έχει δίκιο...το 'πε κι ο Λιακόπουλος!

 

Καλά τον έχετε τον βάλει το Λιακόπυλο για διακομώδηση των Ελληνικών ιδεωδών.Δεν πειράζει κνέναν το παιχνίδι σας παίζει,ο Αδωνις όμως σας κάθετε στο σβέρκο ε γιουσουφάκια μου;

 

kyrniko είσαι εκτός θέματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper και agpr αφού συζήτηση δεν μπορείτε να κάνετε πάρτε τώρα να χορτάσετε επιχειρήματα από το δικό σας ρεσάλτο

λογοκρισία wiki

 

Είμαι βέβαιος πως θα παραδώσεις μαθήματα υψηλού πολιτισμού και ικανότητας διαλόγου.

 

Kαι αν θέλετε και ονόματα Θ.Μωυσιάδης(τώρα εγώ φταίω που συνειρμικά με πάει στο Μωυσή) και Καλογερόπυλος διαβάστε τα blog τους (μάλλον τα ξέρετε του συναφιού σας είναι ) .

 

Τον άνθρωπο δεν το γνωρίζω, αλλά ποιος σου είπε πως γνώμη δικαιούνται να έχουν μόνο οι Χριστιανοί;

Το δικό σου συνάφι ποιο ακριβώς είναι;

 

 

Καλά τον έχετε τον βάλει το Λιακόπυλο για διακομώδηση των Ελληνικών ιδεωδών.Δεν πειράζει κνέναν το παιχνίδι σας παίζει,ο Αδωνις όμως σας κάθετε στο σβέρκο ε γιουσουφάκια μου;

 

Γιουσουφάκια μου; Εδώ είναι που παραδίδεις μαθήματα πολιτισμού και ικανότητας διαλόγου! Το μόνο μου συναγωνίζεται την αμάθειά σου είναι η αγένειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ agpr κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Το link που σου δωσα το ακολούθησες;Δε λέει με ξεκάθαρο τρόπο πως λογοκρίθηκαν κάποια άρθρα.Εκανες τον κόπο να δεις τα blog αυτών των κυρίων τι απόψεις έχουν;Και καλά κάνουν και τις έχουν.Αλλά με ποιο δικαίωμα η δική μου και παρα πολλών αλλων η άποψη θεωρείται φασιστική.

 

Τον άνθρωπο δεν το γνωρίζω, αλλά ποιος σου είπε πως γνώμη δικαιούνται να έχουν μόνο οι Χριστιανοί;

 

Εσύ δλδ κατάλαβες ότι δεν πάω τους Εβραόυς επειδή σταυρώσαν το Ιησού

 

Γιουσουφάκια μου; Εδώ είναι που παραδίδεις μαθήματα πολιτισμού και ικανότητας διαλόγου! Το μόνο μου συναγωνίζεται την αμάθειά σου είναι η αγένειά σου.

 

Αντί να υποδεικνυεις τον τρόπο της γραπτής έκφρασης μου παρέθεσε μου κανένα επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper και agpr αφού συζήτηση δεν μπορείτε να κάνετε πάρτε τώρα να χορτάσετε επιχειρήματα από το δικό σας ρεσάλτο

λογοκρισία wiki

 

Προπαγανδιστική ανοητολογία με ολίγη συνωμοσία, καθότι το σύνηθες άλας των απανταχού κατατρεγμένων. Πήγαινε ρε Omnislash και γέμισε τα κενά της πληροφόρησης να τελειώνουμε. Αυτή είναι η δύναμη της Wikipedia...ο καθένας μπορεί να βάλει το λιθαράκι του. Πατρόνες κι αηδίες...

 

Καλά τον έχετε τον βάλει το Λιακόπυλο για διακομώδηση των Ελληνικών ιδεωδών.Δεν πειράζει κνέναν το παιχνίδι σας παίζει,ο Αδωνις όμως σας κάθετε στο σβέρκο ε γιουσουφάκια μου;

 

O Άδωνις δεν έχει πλάκα...είναι λίγο στυφός και δύσοσμος αισθητικά. Ο Λιακό είναι μορφή και θα μείνει καρφωμένος στη μνήμη όλου του έθνους. Αντίθετα ο Άδωνις θα διαγραφεί ολοκληρωτικά, καθότι υπολείπεται σε στυλ, σε γραφικότητα και σε υπερβολή. Άσε που δεν πολυγράφει κι η φάτσα του στο γυαλί. Μετριότητα κι άδοξη προσπάθεια υστεροφημίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ agpr κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.Το link που σου δωσα το ακολούθησες;Δε λέει με ξεκάθαρο τρόπο πως λογοκρίθηκαν κάποια άρθρα.Εκανες τον κόπο να δεις τα blog αυτών των κυρίων τι απόψεις έχουν;Και καλά κάνουν και τις έχουν.Αλλά με ποιο δικαίωμα η δική μου και παρα πολλών αλλων η άποψη θεωρείται φασιστική.

 

Δεν λογοκρίθηκαν, δεν αποτέλεσαν τμήμα της wiki. Αν έκριναν πως δεν είναι τεκμηριωμένα, καλώς έκαναν και δεν τα έβαλαν στο site. Την αξιοπιστία τους μάλλον προσπαθούν να διαφυλάξουν.

 

Εσύ δλδ κατάλαβες ότι δεν πάω τους Εβραόυς επειδή σταυρώσαν το Ιησού

Όχι, τον Ιησού και τη Χριστοκτονία εσύ τη βάζεις στη συζήτηση. Το ερώτημα μου είναι αν η αξιοπιστία και το δικαίωμα γνώμης εξαρτώνται από το θρήσκευμα.

 

Αντί να υποδεικνυεις τον τρόπο της γραπτής έκφρασης μου παρέθεσε μου κανένα επιχείρημα.

Παρέθεσα link από την wikipedia και την britannica και εσύ με χαρακτήρισες "γιουσουφάκι σου". Δε στάθηκα ούτε σε ορθογραφικά ούτε σε συντακτικά λάθη, βαρβαρισμούς και σολοικισμούς, αν προτιμάς. Στέκομαι, όμως, στον προσβλητικό χαρακτηρισμό. Δεν ξέρω αν εσύ αισθάνεσαι πασάς, εγώ όμως σε καμμιά περίπτωση δεν αισθάνομαι "γιουσουφάκι". Όσο επιμένεις σε αυτό το χαρακτηρισμό, τόσο αποδεικνύεις και την ανικανότητά σου να διαλεχθείς και την αγένειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λογοκρίθηκαν, δεν αποτέλεσαν τμήμα της wiki. Αν έκριναν πως δεν είναι τεκμηριωμένα, καλώς έκαναν και δεν τα έβαλαν στο site. Την αξιοπιστία τους μάλλον προσπαθούν να διαφυλάξουν.

 

Τι εστί τεκμηρίωση σε μια λέξη.Δεν είναι μαθηματικό θεώρημα.Και ποιος τους έβαλε αυτους άρχοντες της βικιπαίδειας.Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δε λογοκρίθηκαν απλά κόπηκαν για το καλό της επιστήμης.Τι ωραία έχετε λύσεις για όλα.To λήμμμα ήταν ελληνοκεντρισμός.Οι τύποι καταχώρησαν τις δικές τους απόψεις ωραία ως εδώ αλλά όφειλαν να καταχωρήσουν και τις απόψεις του αλλου.Εκτός και αν θεωρέις ότι ο Μωυσιάδης και ο Καλογερόπουλος είναι διασώστες του πνεύματος.Και ο ίδιος λες ότι δεν τους ξέρεις.Αρα δεν είναι παντογνώστες.Και άρα μπορεί να κ΄νουν και λάθος .Α όχι αποκλείεται είναι αριστεροί δεν κάνουν λάθος.

 

Είναι σα να ήμαστε στο 15ο-16ο αιώνα και να λέμε καλά έκανε η εκκλησία που αφόρισε τον Κοπένικο .Την αξοιπιστία της προσπαθούσε να διαφυλάξει.Αλλά είπαμε η σημοκρατία πρεσβεύει το να λες ελεύθερα τη γνώμη σου μόνο εαν συμφωνεί με τη δική σας.

 

Το ερώτημα μου είναι αν η αξιοπιστία και το δικαίωμα γνώμης εξαρτώνται από το θρήσκευμα.

 

Το χαβά σου .Και όχι δεν εννοώ το θρησκευμα εννοώ την εθνιική ταυτότητα

 

wikipedia και την britannica

 

Ναι αν σου παρέθετα εγώ στοιχεία από τον Ιρβινγκ και το Φοριζόν τι θα έλεγες;Α ξέχασα ατεκμηρίωτα

 

ο καθένας μπορεί να βάλει το λιθαράκι του. Πατρόνες κι αηδίες...

 

ναι ε άντε βάλε εσύ πως το ημερολόγιο της Αννας φρανκ είναι πλαστό να δούμε αν θα καταχωρηθεί(ο Φοριζόν το είπε μέλος του γαλλικού ΚΚ όχι κανά φασιστοειδές).Εκανε λοιπόν κάποιες προσθήκες ο τύπος στο λήμμα ελληνοκεντρικός και του τις κόψανε ,δημοκρατικότατα πάντα.Οπότε δεν μπορεί ο καθένας να προσθέσει ότι θέλει.

 

Άσε που δεν πολυγράφει κι η φάτσα του στο γυαλί. Μετριότητα κι άδοξη προσπάθεια υστεροφημίας.

 

Καλά του Αδωνι γιατί του καίτε το βιβλιοπωλείο στα εξάρχεια 7 φορές(και πριν περί ασφάλειας δεν ξέρω και πολλα μαγαζία στα Εξάρχεια που να τους τα ασφαλίζουν οι εταιρείες.)Αλλά ναι τι λέω και αυτός τι πήγε και έκανε εκεί μαγαζί εκεί.Και πουλάει όλους τους φασίστες.Πλάτωνα Αριστοτέλη Θουκυδίδη ,και Διόδωρο .Φαίνεται πως κα΄ποιοι έχουν ενοχληθεί με τη δράση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...