Προς το περιεχόμενο

Δυστυχώς εκτέλεσαν το Σαντάμ στις 5:00πμ ώρα Ελλάδος


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Hlapatsa αυτό ακριβώς έκανε και ο Σαντάμ το έθνος του προστάτευε ,αυτό ακριβώς έκανε και ο Μιλοσεβιτς και τον δηλητηρίασαν .Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προσέφερε υπηρεσίες στο λαό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δες τα ντοκιμαντέρ που βγάζουν ανα καιρούς....

 

Το μόνο που φαίνεται από τα ντοκυμανταίρ είναι ότι η 11η Σεπτεμβρίου τους έδωσε ένα ωραίο πάτημα (μαζί με τα ψέματα με τα οποία φλόμωσαν μετά τον κόσμο) για να εφαρμόσουν τα σχέδιά τους στην Μ. Ανατολή.

 

Αλλά αυτό το καταλαβαίναμε και χωρίς τα ντοκυμανταίρ. :-) Δεν θέλει πολύ μυαλό. :-)

 

Άμα θέλουμε να τους καταδικάσουμε ηθικά, αυτά που έχουν κάνει και για τα οποία έχουμε αποδείξεις --εισέβαλαν σε κυρίαρχο κράτος χωρίς να τίθεται θέμα αυτοάμυνας ή προληπτικής δράσης και περιφρονώντας και συκοφαντώντας τον OHE και τα όργανά του, χάλκευσαν ολόκληρες ιστορίες για όπλα μαζικής καταστροφής κλπ.-- φτάνουν και περισσεύουν. Δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε κι εμείς ιστορίες του αέρα...

 

btw, η έκφραση είναι «κατά καιρούς».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω... πως εστω ο Σανταμακος εκανε εγληματα κατα της ανθρωποτητας και αντε τον εκτελεσαν για να πληρωσει το τιμημα των ενεργειων του.

 

Τους αντιστοιχους Αμερικανους στρατηγους, προεδρους κλπ κλπ... δεν θα επρεπε επισης να τους καταδικασουν και απαγχονισουν για τα εγκληματα που διεπραξαν ανα τον κοσμο?

 

Φυσικα, ισχυει ο νομος του ισχυρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Hlapatsa αυτό ακριβώς έκανε και ο Σαντάμ το έθνος του προστάτευε ,αυτό ακριβώς έκανε και ο Μιλοσεβιτς και τον δηλητηρίασαν .Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προσέφερε υπηρεσίες στο λαό του.

 

Και γιατί σήμερα το μισό Ιράκ πανηγυρίζει? Θα είναι αχάριστοι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σημαία της Κρήτης είναι η αυτονομιστική ή της ένωσης γιατί και γω κάπου τα χω μπλέξει.

 

ήταν η επισημη σημαια την περιοδο 1898 - 1913 οπου η Κρητη ηταν αυτονομη πολιτεια με διοικητη τον πριγκιπα Γεωργιο και υπο την κυριαρχια του οθωμανου σουλτανου.

Το, σε κοκκινο φοντο, λευκο αστερι μπηκε για να δηλωσει την υπαρξη του μουσουλμανικου πληθυσμου στο νησι που τοτε ηταν περιπου το 25% του συνολικου του πλυθησμου και να καθησυχασει τις τοτε ανησυχιες τους λογω της απωλειας πλεον της μουσουλμανικης διοικησης απο την χριστιανικη.

 

 

Απ' όσο γνωριζω τωρα η σημαια αυτη τοτε δυσαρεστησε τους χριστιανους που δεν σκεφτοντουσαν τιποτα λιγοτερο απο την ενωση.

Για τους μουσουλμανους απο την αλλη δεν φανηκε να αποτελει κανενος ειδους προστασια, αφου ουτως ή αλλως ακολουθησαν την μοιρα των υπολοιπων χριστιανικων και μουσουλμανικων πληθυσμων κατα την ανταλαγη του 1922.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@omnislah Από όσο ξέρω όμως ο Σανταμ σκότωνε βασικά συμπατριώτες του αντιφρονούντες και όχι ξένους εχθρούς της πατρίδας του. Τουλάχιστον όχι μόνο. Αυτό νομίζω είναι μια διαφορά με την περίπτωση της Τρίπολης που λες..

Αλλά εκτός από αυτό έχω την εντύπωση πως όσοι είναι "υπέρ" του Σαντάμ δεν είναι επειδή πιστέυουν πως ήταν σωστός αλλά επειδή πιστεύουν πως δεν ήταν ο χειρότερος για να αξίζει την χειρότερη ποινή που έχει αποδοθεί σε ηγέτη οποιασδήποτε χώρας εδώ και πολλά χρόνια ενώ άλλοι έζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα και ας είχαν κάνει χειρότερα, βλέπε Πινοσέτ κτλ

Συν το ότι η εκτέλεση του θα δημιουργήσει πιθανόν περισσότερες αναταραχές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει σχετικό βίντεο φοβάμαι ότι τα σενάρια θα δίνουν και θα παίρνουν. Θα δούμε και βιβλίο από τον Λιακό: "Το ξύπνημα της αρκούδας του πετρελαίου. Πως ο Ιρακινός ηγέτης ξεγέλασε τον θάνατο και κατέβαλε την Αμερικανική χούντα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω όμως ο Σανταμ σκότωνε βασικά συμπατριώτες του αντιφρονούντες και όχι ξένους εχθρούς της πατρίδας του.

 

Καταδικάστηκε για την υποτιθέμενη σφαγή 188 Κούρδων

 

@mitsikas ευχαριστώ για την πληροφορία.Aλλά δεν ήταν μουσουλμα΄νοι και χριτιανοί( ασε τις συνθήκες τι λένε).Ελληνες και τούρκοι ήταν

 

βλέπε Πινοσέτ κτλ

 

Καλά τον Πινοσέτ δε το σφάξανε γιατί φοβόντουσαν τη λαική κατακραυγή των οπαδών του.Α και γιατί μπήκαν στο Ιράκ οι Αμερικάνοι να βοηθήσουν τον Ιρακινό λαό και όχι το Χιλιανό λαό.Να μου πεις το Ιράκ είναι πιο κοντά στο Ισραήλ από ότι στην Χιλή.

 

Τώρα ο μόνος εχθρός είναι το Ιράν.Αλλά εκεί δεν μπαίνουν όχι για κανά αλλο λόγο ( σε 10 μέρες θα ήταν δικό τους) αλλά γιατί αυτές τις 10 μέρες θα είχε εξαφανιστεί η Ιερουσαλήμ από το χάρτη από τα πυρά των Ιρανών.Και κυρίως γιατί στη πρόβα τζενεράλε στο Λίβανο ε δεν πήραν και άριστα οι Ισραηλινοί.300 νεκρούς (μην ακούτε τα επίσημα) είχαν από τις κατιούσα.από τα όπλα του Ιράν;Κι αν κάνουν και πυρηνικά εκεί κάτω δε τους βλέπω καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Σαντάμ ένα θα πω.Θα έπρεπε να είχε αυτοκτονήσει για να μην πέσει στα χερια των εχθρών του.

 

Πολύ σωστό. Αντί αυτού όμως άφησε να τον πιάσουν και να τον κάνουν ρεζίλι παγκοσμίως και στο τέλος.. να τον κρεμάσουν. Ένας ηγέτης όπως ο Saddam που έχει κάνει ό,τι έχει κάνει... έχει μαζί του ένα όπλο για τέτοιες στιγμές αν θέλει τουλάχιστον να μείνει στην ιστορία σαν "ηγέτης". Ό,τι έκανε και ο Χίτλερ την κρίσιμη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα έπρεπε ή όχι να εκτελεστεί ο Σαντάμ. Ο Σαντάμ ήταν ένας αιμοσταγής δικτάτορας, και το γεγονός ότι οι Αμερικανοί εισέβαλλαν στη χώρα που κυβερνούσε με το ζόρι δεν του δίνει άφεση αμαρτιών.

Η χώρα αυτή είναι δυστυχώς καταδικασμένη να σπαραχθεί από τον εμφύλιο. Η εκτέλεση του Σαντάμ δεν ήταν παρά περισσότερα καύσιμα στον θρησκευτικό φανατισμό των σουνιτών. Οι αμερικανοί θα την κάνουν σιγά σιγά γιατί τα ταμεία τους δεν αντέχουν πια αυτό τον πόλεμο, ενώ η κοινή γνώμη της αμερικής δεν αντέχει να βλέπει άλλα φέρετρα στρατιωτών να επιστρέφουν κάθε μέρα. Οπότε, αφού φύγει ο χωροφύλακας, ο ισχυρότερος των αντιμαχομένων θα επιβιώσει.

Όσο για τη δημοκρατία, αυτή δε λειτουργεί για όλα τα έθνη όπως λειτουργεί για μας και για τους Αμερικανούς. Μιλάνε όλοι συνέχεια για τις αρετές της δημοκρατίας και για το ότι επιτέλους θα μπορέσει να αναπτυχθεί δημοκρατικά το Ιράκ. Αν διάβαζαν και λίγο ιστορία θα ήξεραν ότι η δημοκρατία δεν ταιριάζει σε αυτούς τους λαούς. Πάντα είχαν κάποιον πάνω από το κεφάλι τους με απόλυτη εξουσία, και έτσι τους άρεσε.

Όσον αφορά την αρχική επέμβαση των Αμερικανών, προφανώς όταν την έκαναν είχαν κάποιους λόγους που, επίσης προφανώς, έχουν να κάνουν με εξουσία ή/και πλούτο. Άλλωστε όλοι οι πόλεμοι γι' αυτούς τους δύο λόγους γίνονται. Οπότε είναι ανούσιο να διαχωρίζουμε τους πολέμους σε "ηθικά δικαιολογημένους" και "ηθικά αδικαιολόγητους". Εννοείται ότι αν ο Ιρακινός λαός ήθελε να ξεφορτωθεί τον Σαντάμ, θα έπρεπε να το κάνει μόνος του. Αυτά όμως σε έναν ιδανικό κόσμο που απλά δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρόβλημα δεν είναι αν θα έπρεπε ή όχι να εκτελεστεί ο Σαντάμ. Ο Σαντάμ ήταν ένας αιμοσταγής δικτάτορας, και το γεγονός ότι οι Αμερικανοί εισέβαλλαν στη χώρα που κυβερνούσε με το ζόρι δεν του δίνει άφεση αμαρτιών.

 

Οσους νεκρούς είχε η χώρα επί Σαντάμ έχει τώρα σε μια εβδομάδα από τις αδελφοκτόνες βόμβες που βάζει ο ένας στον άλλο.Μάγκες δε θυμάμαι επί Σαντάμ να βάζανε βόμβες κάθε μέρα.Ησυχία είχε.Σαντάμ υπάρχουν σε κάθε χώρα της Αφρικής .Δεν είδα το Μπους να κόπτεται γι αυτούς.Εδώ στη Ζαμπια τασκώνονται δυο φυλές επειδή διαφέρουν στο λοβό του αυτιού.

 

Οι αμερικανοί θα την κάνουν σιγά σιγά γιατί τα ταμεία τους δεν αντέχουν πια αυτό τον πόλεμο, ενώ η κοινή γνώμη της αμερικής δεν αντέχει να βλέπει άλλα φέρετρα στρατιωτών να επιστρέφουν κάθε μέρα.

 

Διαφωνώ.Εγώ πιστεύω πως ο πόλεμος κερδήθηκε από τους Αμερικάνους.εντάξει θα χουν και αυτοί κάποιους νεκρούς αλλά καμιά σχέση με το βιετνάμ.

 

Όσο για τη δημοκρατία, αυτή δε λειτουργεί για όλα τα έθνη όπως λειτουργεί για μας και για τους Αμερικανούς

 

Τι υπάρχει στην Αμερική Δημοκρατία;Α χα καλό.Τσέκαρε τοους όρους green scary και βγες έξω και πες το Ολοκαύτωμα ήταν ψέμα και να δε σε κλείσουν φυλακή τρύπα μου τη μύτη.

 

Εννοείται ότι αν ο Ιρακινός λαός ήθελε να ξεφορτωθεί τον Σαντάμ, θα έπρεπε να το κάνει μόνος του. Αυτά όμως σε έναν ιδανικό κόσμο που απλά δεν υπάρχει...

 

Είσαι από το 2% των Ελλήνων που πιστεύεις ότι ο μπους το έκανε από την αγάπη του για τον Ιρακινό λαο;

 

Ακου τώρα τι πιστεύω γω.Ποιος λαός ήταν φίλα προσκείμενος στο καθεστώς του Σαντάμ;οι Παλαιστίνιοι.Παντού έχει σημαίες του Αραφάτ με τον Σαντάμ.Δεν είναι τυχαίο που μετά από πολύ καιρό Χαμάς και Φατάχ κινήθηκαν σε κοινό πλαίσιο.1-0

Ποιος δε συμπαθούσε καθόλου ο Σαντάμ.Τους Ισραηλινούς (με τους Ιρανούς είχε απλά εδαφικές διαφορές δεν πιστεύω να θεωρείτε ότι διεκδικούσε εδάφη από το Ισραήλ.).2-0

Με ποιους έχουν κόντρα οι Ισραηλινοί ;Με τους Παλαιστίνιους;3-0

Με ποιους εχουν καλές σχέσεις οι Ισραηλινοί;Με τους Αμερικάνους.4-0

 

Συμπερασμα.Απλά προσπαθούσαν να διαφυλάξουν τους Ισραηλινούς από τυχόν πυρηνικά που διέθετε το καθεστώς .Καθαρά και ξάστερα.

 

Η εκτέλεση του νομίζω ότι ήταν ένα προμήνυμα στο τι θα πάθει ο Αχμαντινεζάντ

 

Πολύ σωστό. Αντί αυτού όμως άφησε να τον πιάσουν και να τον κάνουν ρεζίλι παγκοσμίως και στο τέλος.. να τον κρεμάσουν

 

Δεν είναι ατιμωτικός θάνατος;Καλύτερα να πέσει στη μάχη

 

Ένας ηγέτης όπως ο Saddam που έχει κάνει ό,τι έχει κάνε

 

Ρε μάγκες τι έχει κάνει να μάθω και γω.Οχι από wiki και μπούρδες ούτε από cnn.Θέλω άλλες πηγές

 

Ό,τι έκανε και ο Χίτλερ την κρίσιμη στιγμή.

 

Ναι γιατί βλάκας ήτανε νομίζεις να κάτσει να τον ρεζιλέψουνε.Και ρε παδί μου 10 φορές θανατική ποινή να του βάζανε λίγα ήταν.Αλλά οι ηγέτες των συμμάχων , ο πατερούλης ,ο Τσώρτσιλ και ο Τρούμαν λίγους εσφάξανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες τι έχει κάνει να μάθω και γω.Οχι από wiki και μπούρδες ούτε από cnn.Θέλω άλλες πηγές

 

http://mondediplo.com/1998/03/04iraqkn

http://www.kdp.pp.se/old/chemical.html

http://www.efrin.net/cms/deutsch/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=26

http://www.peacereporter.net/dettaglio_articolo.php?idc=0&idart=6837

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr το πρώτο είναι από τη le monde μην περιμένεις να το θεωρήσω σοβαρό.Τα άλλα δυο μου θυμίζουν κάτι sites σκοπιανών ,Τούρκων και βούλγαρων χρυσαυγιτών που ακόμα και όταν χιονίζει φταίνε οι Ελληνες.Και σε ρωτάω έκανε το εγκλημα αυτό ο Σαντάμ;Επρεπε να πληρώσει αλλά ο μπους ο Σαρόν ο Ολμερτ ο Τρούμαν δεν έπρεπε να πληρώσουν;Και σου ξαναλέω πάρε να διβάσεις τι λένε διάφοροι ιστορικοί για τις σφαγές της Τριπολιτσάς και το αν έμεινε κανείς Εβραίος ή Τούρκος.Δεκτά είπε κάποιος και λίγα τους κάνανε αλλά σου ξαναλέω δες το με διαφορετική ματιά και μην προσπαθείς να πας κόντρα έτσι επειδή απαγορευεται να συμφωνείς μαζί μου.

 

Πόσο διαφορετικά τα παρουσιαζουν τα τηλεποτικά δίκτυα.Στις ΗΠΑ fox,cnn ζητωκραυαγάζουν (οι μεν μπους οι άλλοι ¨δημοκρατικοί" της πλάκας) και ειρωνεύονται έναν ηγέτη κράτους.Ο Τζενγκις Χαν θεωρούσε αδιανόητο να εκτελέσει στρατηγό αντιπάλου το ίδιο είπε και ο Παυσανίας όταν του είπαν να αποκεφαλίσει το Μαρδόνιο (αυτά είπε τα κάνουν οι Βάρβαροι όχι οι Ελληνες,άλλος φασίστας και ρατσιστής απο κει ).

 

Πάντως ο άνθρωπος ούτε κουκούλα φόρεσε κατά τη διάρκεια της ατίμωσης ούτε ζήτησε συγγνώμη όπως κάποια λαγόκοτα ονομάτι Οτσαλάν( ο τελευταίος είανι και μαρξιστής λέτε να δείχνει και το ποιον τέτοιων ανθρώπων) απλα περίμενε στωικά το θάνατο του όπως αρμόζει σε κάποιον που δε μετανιώνει για τις ιδεες και τα πιστευω του.

 

Και οι τελευταίες του λέξεις "η Παλαιστίνη θα είανι Αραβική" νομίζω ότι υποδηλώνει ποιος τον έφαγε.

 

Μια τελευταία ερώτηση.Οι σουνίτες είναι το 20% του πληθυσμού.Πως και οι μισοί πανηγυρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...