Προς το περιεχόμενο

Δυστυχώς εκτέλεσαν το Σαντάμ στις 5:00πμ ώρα Ελλάδος


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

agpr το πρώτο είναι από τη le monde μην περιμένεις να το θεωρήσω σοβαρό.Τα άλλα δυο μου θυμίζουν κάτι sites σκοπιανών ,Τούρκων και βούλγαρων χρυσαυγιτών που ακόμα και όταν χιονίζει φταίνε οι Ελληνες.Και σε ρωτάω έκανε το εγκλημα αυτό ο Σαντάμ;Επρεπε να πληρώσει αλλά ο μπους ο Σαρόν ο Ολμερτ ο Τρούμαν δεν έπρεπε να πληρώσουν;Και σου ξαναλέω πάρε να διβάσεις τι λένε διάφοροι ιστορικοί για τις σφαγές της Τριπολιτσάς και το αν έμεινε κανείς Εβραίος ή Τούρκος.Δεκτά είπε κάποιος και λίγα τους κάνανε αλλά σου ξαναλέω δες το με διαφορετική ματιά και μην προσπαθείς να πας κόντρα έτσι επειδή απαγορευεται να συμφωνείς μαζί μου.

 

Αν η Le monde δεν είναι σοβαρή, ποια είναι; Το άρθρο μόνο φιλοαμερικανικό δε μπορεί να χαρακτηριστεί. Ζήτησες να μάθεις τι έκανε ο Σαντάμ και καταδικάστηκε σε θάνατο. Σου έδωσα πηγές και αρχίζεις να τα στρίβεις. Τελικά τι στο καλό προσπαθείς να πεις; Πώς ο Σαντάμ δεν δολοφόνησε αμάχους Κούρδους του Ιράκ ή πώς ο Κολοκοτρώνης είναι ο Έλληνας Σαντάμ;

 

 

Πόσο διαφορετικά τα παρουσιαζουν τα τηλεποτικά δίκτυα.Στις ΗΠΑ fox,cnn ζητωκραυαγάζουν (οι μεν μπους οι άλλοι ¨δημοκρατικοί" της πλάκας) και ειρωνεύονται έναν ηγέτη κράτους.Ο Τζενγκις Χαν θεωρούσε αδιανόητο να εκτελέσει στρατηγό αντιπάλου το ίδιο είπε και ο Παυσανίας όταν του είπαν να αποκεφαλίσει το Μαρδόνιο (αυτά είπε τα κάνουν οι Βάρβαροι όχι οι Ελληνες,άλλος φασίστας και ρατσιστής απο κει ).

 

Ως προς το ηγέτη διαφωνώ, αλλά μου προκαλεί θλίψη και απέχθεια η η εκτέλεση και η προβολή της.

 

Πάντως ο άνθρωπος ούτε κουκούλα φόρεσε κατά τη διάρκεια της ατίμωσης ούτε ζήτησε συγγνώμη όπως κάποια λαγόκοτα ονομάτι Οτσαλάν( ο τελευταίος είανι και μαρξιστής λέτε να δείχνει και το ποιον τέτοιων ανθρώπων) απλα περίμενε στωικά το θάνατο του όπως αρμόζει σε κάποιον που δε μετανιώνει για τις ιδεες και τα πιστευω του.

 

Και οι τελευταίες του λέξεις "η Παλαιστίνη θα είανι Αραβική" νομίζω ότι υποδηλώνει ποιος τον έφαγε.

 

Μια τελευταία ερώτηση.Οι σουνίτες είναι το 20% του πληθυσμού.Πως και οι μισοί πανηγυρίζουν;

 

Καταλαβαίνω. Ίσως και να βάλεις στο προσκεφάλι σου την αφίσσα του. Αλήθεια θαυμάζεις και τον Κουφοντίνα; Και αυτός αμετανόητος είναι.

Η ερώτησή σου βασίζεται στην υπόθεση πως είναι οι μισοί. Και οι ερμηνεία σου ποια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε μάγκες τι έχει κάνει να μάθω και γω.Οχι από wiki και μπούρδες ούτε από cnn.Θέλω άλλες πηγές
http://mondediplo.com/1998/03/04iraqkn

http://www.kdp.pp.se/old/chemical.html

http://www.efrin.net/cms/deutsch/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=26

http://www.peacereporter.net/dettaglio_articolo.php?idc=0&idart=6837

 

agpr το πρώτο είναι από τη le monde μην περιμένεις να το θεωρήσω σοβαρό.Τα άλλα δυο μου θυμίζουν κάτι sites σκοπιανών ,Τούρκων και βούλγαρων χρυσαυγιτών που ακόμα και όταν χιονίζει φταίνε οι Ελληνες.

 

Μη μου πεις ότι δεν περίμενες τέτοια απάντηση, agpr! :-P

 

Μια πηγή που ελπίζω ότι θα ανταποκριθεί στις υψηλές αξιώσεις σοβαρότητας, αντικειμενικότητας και επιστημονικότητας του φιλερεύνου, φιλαλήθους και φιλτάτου omnislash:

 

http://uncyclopedia.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O omnislash είναι ο μόνος άλλος συμμετέχοντας μετά τον goacore που κι όταν χρειαστεί να γνωμοδοτήσει για τη Μάγια τη Μέλισσα, θα κατορθώσει να σφηνώσει μία από τις λέξεις φασισμός, Συνασπισμός, κουμουνισμός, χωρίς μάλιστα να περιγράφει το κοινωνικό σύστημα των μελισσών.

 

Άσ' τη τη Le Monde agpr...καλύτερα ψάξε να βρεις κανένα άρθρο του Άδωνι, που έχει κερδίσει τα παγκόσμια εύσημα εγκυρότητας κι όσο να 'ναι εκτιμάται δεόντως κι από τον omnislash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@omnislash: μάλλον δε διάβασες προσεκτικά το post μου, ή το διάβασες και έβγαλες τα συμπεράσματα που ήθελες να βγάλεις

1. Αν και νομίζω ότι ήμουν σαφής την πρώτη φορά, θα το επαναλάβω. Το ότι οι Αμερικανοί σκότωσαν κάμποσες χιλιάδες ιρακινούς, δεν σημαίνει ότι ο Σαντάμ ήταν άγιος, επειδή απλά σκότωσε λιγότερους απ' ό,τι οι Αμερικανοί. Επίσης στο post μου δεν αναφέρω πουθενά ότι οι Αμερικανοί έκαναν κάνα μεγάλο καλό στον Ιρακινό λαό με την εισβολή τους. Ενδεχομένως να ήταν καλύτερα να έμεναν με τον Σαντάμ οι Ιρακινοί, ενδεχομένως η εισβολή αυτή να τους βγει σε καλό μακροπρόθεσμα. Η ιστορία θα δείξει. Εγώ δεν είμαι ο ελληνάρας που τα ξέρει όλα, και δεν θα υποστηρίξω ότι διαθέτω τις γνώσεις και τις πληροφορίες για να προβλέψω τι θα γίνει τελικά σε αυτή τη χώρα.

2. Πιστεύω ότι σκοπός των Αμερικανών είναι να σταθεροποιηθεί η κυβέρνηση της αρεσκείας τους στο Ιράκ. Αν αναγκαστούν να φύγουν πριν υπάρξει μια σταθερή κατάσταση που να τους συμφέρει, τότε σίγουρα δεν έχουν κερδίσει τον πόλεμο.

3. Μη τα βλέπεις όλα ασπρόμαυρα. Προφανώς και δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε ποτέ άψογη εφαρμογή του δημοκρατικού (ή οποιουδήποτε) πολιτεύματος πουθενά στον κόσμο. Μιλάμε για τις βασικές αρχές τις δημοκρατίας. Π.χ. εγώ αυτή τη στιγμή μπορώ να βγω στα κανάλια και να κράζω την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης χωρίς να πάθω τίποτα. Αν το 'κανα στο Ιράκ επί Σαντάμ, θα με καθάριζαν επί τόπου.

4. Όπως ανέφερα ξεκάθαρα στο post, ο λόγος που οι Αμερικανοί εισέβαλλαν στο Ιράκ ήταν η εξουσία και το χρήμα. Το επαναλαμβάνω γιατί δεν το είδες μάλλον. Το τελευταίο μου σχόλιο για τον ιδανικό κόσμο αναφέρεται στα δύο απλά γεγονότα: 1. Ο Ιρακινός λαός προφανώς δεν ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ξεφορτωθεί τον Σαντάμ και 2. Τελικά τον απάλλαξαν από τον Σαντάμ τρίτοι, για να του φορτώσουνε τον δικό τους Σαντάμ.

 

Όσον αφορά τις πηγές των όσων γνωρίζουμε για οποιοδήποτε θέμα, κανείς δεν μπορεί να τις ελέγξει 100%. Όλοι όμως βασιζόμαστε σε πληροφορίες τρίτων για να στηρίξουμε τα επιχειρήματά μας. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να γνωρίζουν τα πάντα από πρώτο χέρι. Ούτε εγώ έχω πάει στο Ιράκ, αλλά όταν ακούω από το 95% των μέσων για τα εγκλήματα του Σαντάμ, τείνω να πιστέψω ότι έχουν κάποια αλήθεια, παρά να πιστέψω ότι το Ιράκ ήταν επίγειος παράδεισος για τους Ιρακινούς και όλα τα μέσα συνομότησαν για να τον δείξουν ως έναν αιμοσταγή δικτάτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr το πρώτο είναι από τη le monde μην περιμένεις να το θεωρήσω σοβαρό.Τα άλλα δυο μου θυμίζουν κάτι sites σκοπιανών ,Τούρκων και βούλγαρων χρυσαυγιτών που ακόμα και όταν χιονίζει φταίνε οι Ελληνες.Και σε ρωτάω έκανε το εγκλημα αυτό ο Σαντάμ;Επρεπε να πληρώσει αλλά ο μπους ο Σαρόν ο Ολμερτ ο Τρούμαν δεν έπρεπε να πληρώσουν;Και σου ξαναλέω πάρε να διβάσεις τι λένε διάφοροι ιστορικοί για τις σφαγές της Τριπολιτσάς και το αν έμεινε κανείς Εβραίος ή Τούρκος.Δεκτά είπε κάποιος και λίγα τους κάνανε αλλά σου ξαναλέω δες το με διαφορετική ματιά και μην προσπαθείς να πας κόντρα έτσι επειδή απαγορευεται να συμφωνείς μαζί μου.

 

Πόσο διαφορετικά τα παρουσιαζουν τα τηλεποτικά δίκτυα.Στις ΗΠΑ fox,cnn ζητωκραυαγάζουν (οι μεν μπους οι άλλοι ¨δημοκρατικοί" της πλάκας) και ειρωνεύονται έναν ηγέτη κράτους.Ο Τζενγκις Χαν θεωρούσε αδιανόητο να εκτελέσει στρατηγό αντιπάλου το ίδιο είπε και ο Παυσανίας όταν του είπαν να αποκεφαλίσει το Μαρδόνιο (αυτά είπε τα κάνουν οι Βάρβαροι όχι οι Ελληνες,άλλος φασίστας και ρατσιστής απο κει ).

 

Πάντως ο άνθρωπος ούτε κουκούλα φόρεσε κατά τη διάρκεια της ατίμωσης ούτε ζήτησε συγγνώμη όπως κάποια λαγόκοτα ονομάτι Οτσαλάν( ο τελευταίος είανι και μαρξιστής λέτε να δείχνει και το ποιον τέτοιων ανθρώπων) απλα περίμενε στωικά το θάνατο του όπως αρμόζει σε κάποιον που δε μετανιώνει για τις ιδεες και τα πιστευω του.

 

Και οι τελευταίες του λέξεις "η Παλαιστίνη θα είανι Αραβική" νομίζω ότι υποδηλώνει ποιος τον έφαγε.

 

Μια τελευταία ερώτηση.Οι σουνίτες είναι το 20% του πληθυσμού.Πως και οι μισοί πανηγυρίζουν;

 

 

Ωχ ωχ, προβλέπω "σκληρή" απάντηση από blueviper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την χτεσινη εκτελεση το ελαχιστο που μπορουν κανουν πλεον οι Αμερικανοι ειναι να μην φυγουν πριν την μοιρασια αλλιως εχουμε να δουμε παρα πολυ αιμα ακομα να χυνεται.

 

Έτσι όπως το λες είναι, αν και πιστεύω ότι ακόμα και ελεύθερο να τον άφηναν τον Σαντάμ, και πάλι θα χυθεί πολύ αίμα αν φύγουν οι Αμερικανοί στην παρούσα φάση. Το ζήτημα είναι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση στη περιοχή. Πώς θα γίνει αυτό, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάει να γίνει άλλο ένα τόπικ που σου βγάζει τους κουραμπίεδες από τη μύτη;

 

Και είναι και καλοί γμτ.

 

ontoppic, καλή φάση να το δείχνουν και στην tv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και να βγήκε, τι σε κάνει να πιστεύεις πως πρόκειται περί αληθινού κι όχι καμωμένης απάτης; Και για τον εξωγήινο του Roswell υπάρχει video...και;

 

Ο Σαντάμ ακολούθησε τη Marilyn, το Bruce, το Jim, τον James και τον Elvis στο φεγγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι στο καλό προσπαθείς να πεις; Πώς ο Σαντάμ δεν δολοφόνησε αμάχους Κούρδους του Ιράκ ή πώς ο Κολοκοτρώνης είναι ο Έλληνας Σαντάμ;

 

Προσπαθώ να σου πω όλοι οι ηγέτες προσπαθώντας να διαφυλάξουν το κράτος τους έκαναν εκκαθαρίσεις γειτονικών πληθυσμών.Δηλαδή στην Αφρική που ο καθένας δικτάτορας το χει δει τσιφλίκι του γιατί δεν επεμβαίνουν οι ΗΠΑ;Γιατί δεν προστάτεψαν τον χριστιανικό πληθυσμό της Σομαλίας από τους δήθεν κακούς μουσουλμανους της Σομαλίας;αυτό σε ρωτάω τι στο καλό κάνανε οι ΗΠΑ στο Ιράκ ποιους προστάτευαν.

 

Ως προς το ηγέτη διαφωνώ,

 

Ε κοίτα δεν μπορεί κάποιος να έχει το 100% του πληθυσμού μαζί του.

 

Καταλαβαίνω.

 

Δυστυχώς δεν κατάλαβες τπτ.Τέτοιες χώρες όπως το Ιράκ ή το Ιράν είναι αδύνατον να αναπτυχθούν με κριτήρια δυτικά κυρίως λόγω του φτωχού υπεδάφους των.Επί Σαντάμ λοιπόν επικρατούσε ησυχία.Δεν είχαμε βομβιστικές επιθέσεις κάθε τρεις και λίγο.Ναι είχαμε διώξεις σουνιτών αλλά πιστεύει κανείς ότι αν ήταν οι σουνίτες πάνω δε θα είχαμε αν΄τποινα κατά των Σιιτών;

 

Αλήθεια θαυμάζεις και τον Κουφοντίνα; Και αυτός αμετανόητος είναι.

off-topic

 

Η ερώτησή σου βασίζεται στην υπόθεση πως είναι οι μισοί. Και οι ερμηνεία σου ποια είναι;

 

Οτι αντί να μας παρουσιάσουν δημοσκοπήσεις ότι το 91% του Ιρακινού λαού περνούσε καλύτερα επί Σαντάμ(ε το 95 είναι ταγματασφαλίτες τι να κάνουμε) μας λένε ότι είναι μισοί μισοί βρίσκοντας έναν των μεν και ένα των δεν.Αλλά αυτή την αναλογία που παρουσιάζουν είναι ψεύτικη.

 

Ο Ιρακινός λαός προφανώς δεν ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ξεφορτωθεί τον Σαντάμ και

 

Κατά του ο ελληνικός λαός δεν μπορούσε να ξεφορτωθεί τη χούντα;Ακου λοιπόν τη χούντα κανείς δεν την επήγαινε εκτός των αγροτών που τους χάρισε τα χρέη.Ο ελληνικός λαός γιατί δεν την ξεφορτώθηκε(ως γνωστόν με το Πολυτεχνείο δυστυχώς ανέλαβε άλλος κάφρος και τα έκανε χειρότερα);Μήπως γιατί βολεύτηκε και έλεγε μέσα του ,ρε σεις κάτι θα γίνει και θα ξεκουμπιστούν.Και για να δεις την ξεφτίλα μας ως λαού πήγαινε να δεις φωτογραφίες από τις ηλίθιες χουντοτελετές τι κοσμάκης πήγαινε για να είναι και καλά με τον πρώτο.

 

Το ίδιο συμβαίνει με το Ιράκ με τη διαφορά ότι ο κόσμος πήγαινε το Σαντάμ επειδή αυτοί ως λαός όπως είπες σωστά εσύ θέλουν ένα δερβέναγα στο κεφάλι τους.

Σε ρωτάω όμως τι φοβόντουσαν από το Σαντάμ οι ΗΠΑ;Μη ρίξει πυρηνική βόμβα (από τις πολλές που είχε:mrgreen: ) στην Ουάσινγκτον;Τι να κάνουν σε μια άγονη χώρα.Πετρέλαιο έχουν όσο θέλουν από τους Σαουδάραβες καθώς και δικά τους.Και γιατί σύσσωμοι οι Ισραηλινοί πανηγυρίζουν;Θαυμάστε μεγαλέιο δήλωσης."Τέτοιο σκυλί είχε τον ψόφο που του άξιζε".Και οι τούρκοι πασάδες περισσότερο σεβόντουσαν τους Ελληνες.Και δεν πιστεύω πως ο έκανε και εκκθαρίσεις εναντίον Ισραηλινών (που δεν υπήρχαν) στο Ιράκ;

 

Αν γινει και αυτο τι να πω τοτε σειρα εχει η τριχοτομηση της Τουρκιας μεσα στην δεκαετια.

 

Η τριχοτόμηση της Τουρκίας θα μπορούσε να γίνει πολύ καρό πριν.από ανέκαθεν στην Πόλη υπήρχαν μεγαλοαστικές τουρκικές οικογένειες που οι ρίζες τους φτάνουν μέχρι τα Βυζαντινά χρόνια και οι οποίοι δεν έβλεπαν με καλό ματι τους Μουσουλμάνους.Ομως τώρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα γιατί έχει μαζευτεί τέτοιο ακραιφνές στοιχείο στην Πόλη όπου είναι αδύνατον να μην ξεσπάσουν ταραχές.

 

Ο Σαντάμ ακολούθησε τη Marilyn, το Bruce, το Jim, τον James και τον Elvis στο φεγγάρι.

 

P IF 27 για όσους τα ψάχνουν κάτι τέτοια όποιος το βρει κερδίζει μια μέρα χωρίς ποστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P IF 27 για όσους τα ψάχνουν κάτι τέτοια όποιος το βρει κερδίζει μια μέρα χωρίς ποστ μου.

 

Αγαπάς το Insomnia; Απόδειξη! Δε θα βρεις καταλληλότερη στιγμή.

 

Βάλτε λυτούς και δεμένους να βρούμε το αίνιγμα. Μια μέρα είναι αυτή! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ναι αυτές οι φιλοειρηνιστικές οργανώσεις διεθνής αμνηστία, δικαιώματα των προσφύγων κλπ που κόπτονται για την ανθρώπινη ζωή;Τουμπεκί ψιλοκομμένο.

 

Προχτές μπορεί να πέθαναν εως και 1.000 άνθρωποι παγκοσμίως, απο οποιαδήποτε αιτία, δολοφονιες, αρρώστιες, γερατιά, εκτελέσεις, κλπ.

Γιατι να δώσουμε ιδιαίτερη σημασιά στον 1 θάνατο, ίσως μαλιστα αυτου που άξιζε 1000 περισσότερο απ όλους τους άλλους να συμβεί;

 

 

Ευτυχώς εκτέλεσαν το Σαντάμ στις 5:00πμ ώρα Ελλάδος.

εκατό φορές καλύτερα που δεν έιχε το "άνοστο" και άχρωμο τέλος τυπου αδολφάκου, σταλινάκου και σλομπονταν. κριμα που πριν την εκτέλεση δεν τον έβαλαν σ ενα κλουβί με 10 ορφανούς, Κούρδους ντουλάπες να του μαθουν λιγο καμασούτρα.

 

 

 

Δεν θα ειχα αντίρρηση να κρεμάσουν ολους τους χασάπηδες ή "χασάπηδες" που αναφέρθηκαν απο τα προηγούμενα πόστ, αλλα το οτι δεν τους κρέμασαν δεν ειναι επιχείρημα για να μην κρεμάσουν και τον σαντάμη.

Αφου δεν μπορουμε να κρεμάσουμε και τον σαντάμη, και τον μπους, και τον κιμ ιλ σουγκ, και τον Χ.... (συμπληρώστε οποιον προσωπικό σας διάολο),

ας κρεμάσουμε τον σαντάμη, για αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην Αφρική που ο καθένας δικτάτορας το χει δει τσιφλίκι του γιατί δεν επεμβαίνουν οι ΗΠΑ;

 

Αυτή ακριβώς η στάση της Αμερικής (στάση της πάπιας δηλαδή), είναι η μεγαλύτερη απόδειξη ότι επεμβαίνουν ΜΟΝΟ εκεί που τους συμφέρει. Όσο για το "άγονο Ιράκ", μπορεί να μη φυτρώνουν ούτε πέτρες εκεί, αλλά απ' ό,τι ξέρω (είμαι γεωλόγος), ακόμα κι αν προμηθευόταν όλος ο κόσμος πετρέλαιο αποκλειστικά από το Ιράκ, θα μας έφτανε για πάνω από δέκα χρόνια ακόμα.

Ας μην ξεχνάμη ότι η επίθεση ξεκίνησε σύντομα μετά τα γεγονότα της 11ης Σεπτεμβρίου. Εννοείται ότι η 11/9 δεν ήταν ο λόγος της επίθεσης, αλλά έδωσε στα γεράκια της ΗΠΑ την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την τρομοφοβία και την δίψα για εκδίκηση του Αμερικανικού λαού για να εφαρμόσουν τα σχέδιά τους για το Ιράκ, έχοντας πλήρη έγκριση και υποστήριξη.

Μπορεί η θεωρία μου να είναι απλή σε σχέση με άλλες τραβηγμένες θεωρίες συνωμοσίας που ακούγονται εδώ κι εκεί, αλλά πιστεύω πολύ σε ένα νόμο που λέγεται "το ξυράφι του Occam": Η απλούστερη λύση είναι πάντα και η πιθανότερη.

Η μόνη περαιτέρω εξήγηση που μου ακούγεται λογική, είναι ότι, πέρα από τα πετρέλαια, οι Αμερικανοί ήθελαν να αποκτήσουν τον πλήρη και σταθερό έλεγχο της περιοχής αυτής. Και ο Σαντάμ και το καθεστώς του ήταν σίγουρα πολύ ισχυροί παράγοντες αποσταθεροποίησης. Αρκεί κανείς να διαβάσει την ιστορία του Ιράκ επί Σαντάμ για να καταλάβει.

 

Όσον αφορά το αν ο Ιρακινός λαός δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να ξεφορτωθεί τον Σαντάμ, αυτό, είναι αλήθεια, δεν μπορώ να το ξέρω. Ξέρω όμως ότι οι Κούρδοι του Βορά και οι Σιίτες του Νότου αποκλείεται να ήταν ικανοποιημένοι με τον Σαντάμ. Οι ίδιοι οι Κούρδοι υποστηρίζουν ότι κατά την επιχείρηση Al - Anfal, οι Ιρακινοί εκτέλεσαν 182.000 άτομα, μόνο στο έτος 1988. Και μιλάμε για γυναικόπαιδα τώρα. Αν οι Αμερικανοί δεν είχαν συμφέροντα στη περιοχή, τότε πολύ απλά θα συνέβαινε αυτό που, όπως πολύ εύστοχα σημείωσες, συμβαίνει τώρα στην Αφρική: Επιβίωση του ισχυροτέρου (σουνίτες), βασανισμοί, γενοκτονίες κλπ.

 

Η αντιστοιχία της ιρακινής δικτατορίας με την ελληνική χούντα, πιστεύω ότι είναι ατυχής. Η χούντα δεν θα κρατούσε 7 ολόκληρα χρόνια αν την υποστήριζαν μόνο οι αγρότες. Ξέρω πολλούς "πρωτευουσιάνους" που ήταν ικανοποιημένοι ή αδιάφοροι με τη χούντα και τις τακτικές της. Μέχρι και στο Πολυτεχνείο, το αίτημα δεν ήταν "κάτω η χούντα" που προσπαθούν να μας περάσουν τώρα, αλλά "έξω οι βάσεις των Αμερικανών και του ΝΑΤΟ". Αυτά μου τα χουν πει άτομα που συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις. Η χούντα έπεσε μετά τα γεγονότα στη Κύπρο, with a little help from our friends. Μέχρι τότε η Ελλάδα δεν ανακατεύτηκε ποτέ στις υποθέσεις άλλων κρατών (όπως έκανε το Ιράκ). Το μόνο κοινό ήταν οι βασανισμοί αντιφρονούντων (σιίτες στο Ιράκ, κομμουνιστές στο Ελλαδιστάν), και σίγουρα σε πολύ μικρότερη κλίμακα απ' ό,τι γινόταν στο Ιράκ.

 

Η ουσία είναι ότι η χώρα ταλανίζεται από ένα προαιώνιο μίσος μεταξύ των διαφόρων φυλών και σεκτών (όπως συνέβαινε πάντα με τους Άραβες, άλλωστε. Αυτούς δε μπορεί να τους ενώσει ούτε η απώλεια της ανεξαρτησίας τους (βλ. Παλαιστίνη, Φατάχ, Χαμάς). Οι διάφορες θρησκευτικές αιρέσεις είναι απλά ο τρόπος που έχουν επιλέξει για να διακρίνονται η μία φυλή από την άλλη. Η θρησκεία ήταν πάντα το πρόσχημα και ποτέ η αιτία. Όπως λένε πολύ σωστά και οι Sepultura: "War for Territory".

 

To ηθικό δίλλημα που αντιμετωπίζουμε εμείς είναι το εξής: Πρέπει να τους αμολήσουμε γνωρίζοντας ότι πιθανότατα θα γίνουμε θεατές των πιο αιματηρών και βίαιων συγκρούσεων στην ιστορία της περιοχής (και ίσως και της ανθρωπότητας) ή πρέπει να αναλάβουμε το ρόλο του χωροφύλακα και, ως ισχυρότεροι, να τους επιβάλλουμε εμείς την ειρήνη που δεν μπορούν να βρουν μόνοι τους; (εννοείται ότι αυτό που κάνουν οι Αμερικανοί τώρα δεν έχει σχέση με το δεύτερο). Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Τώρα ενδεχομένως να φαντάζει εύκολη η απάντηση, αλλά δεν ξέρω πώς θα ένιωθα αν έβλεπα σουνίτες να ισοπεδώνουν χωριά και να εκτελούν εν ψυχρώ γυναικόπαιδα. Το σίγουρο είναι ένα: Ο Σαντάμ ήταν απλά ο εκφραστής αυτού του μίσους (σουνίτες - σιίτες) και τίποτα παραπάνω. Αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν κάποιος άλλος. Το μόνο που κατάφερε η εκτέλεσή του, ήταν να προσθέσει άλλον ένα μάρτυρα στη μακροσκελή λίστα των μαρτύρων των σουνιτών. Ίσως τον μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...