Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αναμονη λοιπον των HD εκδοσεων απο x-files μιας και δεν εχω δει ουτε επεισοδιο ακομα.Κριμα ειναι να τα δει καποιος σε dvd rip ποιοτητα σε μεγαλη τηλεοραση.

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

 

Σε μεγάλη τελεβιζιον ή οθόνη πισι είναι γ :X μησετα. Αν έχεις κάνα παλιό μπαούλο (crt) τότε είσαι οκ. Αν είσαι νέος και ελπίζεις σε ένα καλύτερο αύριο τότε βέβαια να περιμένεις το HD.

 

Χεχ, έχω διαβάσει για το σόου, αλλά δεν το 'χω δει.

 

 

Καλά ένα έχω να σου πω : ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ :mad:

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν τα εχω δει παιδια γιατι παντα προσπαθω να βλεπω σειρες/ταινιες σε οσο καλυτερη αναλυση γινετε.Ειμαι 23 και το x-files ειναι καπως παλιο για αυτο και ακομα δεν το εχω δει.Τηλεοραση τα βλεπω σε μια 42" u10 και με χαλαει αρκετα η 576p αναλυση.Μονο το the wire και SFU εχω δει σε SD γιατι δεν εχουν βγει σε HD ακομα οπως και καποιες ελληνικες σειρες.

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ανυπομονω για να ξαναδω xfiles σε bluray. Φυσικα εχω ολη την σειρα σε dvd. Αλλα αυτο με τα bluray το ακουω χρονια και δεν βλεπω καποια νεωτερη ειδηση. Υπαρχει καποια εξελιξη στο θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ρώτησα κι εγώ λίγα posts πριν, κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις.

 

Edit: Διαβάζω κάποια πράγματα κι έχω μπερδευτεί, θα γίνει upconversion ή re-rendering;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτη σειρα και η μονη που με εκανε νσ την αγορασω!!

 

Σε εποχες δημοτικου, θυμομουν οτι ακουγα το ιντρο και χεζομουν πανω μου :)

Βεβαια και η μαμυ δεν με αφηνε να το δω γιατι ηταν αργα . Γκρρρρρρρρρ

 

Αλλα σαν φοιτητης εβγαλα τα απωθημενο μου και επιτελους την ειδα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτη σειρα και η μονη που με εκανε νσ την αγορασω!!

 

Σε εποχες δημοτικου, θυμομουν οτι ακουγα το ιντρο και χεζομουν πανω μου :)

Βεβαια και η μαμυ δεν με αφηνε να το δω γιατι ηταν αργα . Γκρρρρρρρρρ

 

Αλλα σαν φοιτητης εβγαλα τα απωθημενο μου και επιτελους την ειδα...

 

Ρε φίλε, σαν να μιλάω εγώ είναι το post σου!!! :)

Πάντως πρέπει να παραδεχθούμε ότι ήταν μία σειρά που άνοιξε δρόμους σε πολλές ταινίες και σειρές που ακολούθησαν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν είχε φαγωθεί και ο Ντουκόβνι να μεταφερθούν τα γυρίσματα στο Λος Άντζελες, μπορεί να βλέπαμε κι άλλες καλύτερες seasons, ή να καθυστερούσε λίγο η παρακμή τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ti ξύνεις παλιές πληγές, τώρα. Και πάλι καλά να λες, την τελευταία δεκαετία η κοιλιά για την συντριπτική πλειοψηφία των σειρών γίνεται ήδη κάπου στην 3η σεζόν (και αν καταφέρουν να επανέλθουν στην επόμενη). Ενώ κάπου στην 2η-3η, τα xf εκτοξευόντουσαν από τη σφαίρα του cult σε worldwide -διαχρονικό και ιστορικό, πλέον, τηλεοπτικά- phenomenon. Οπότε count your blessings που λένε, τουλάχιστον 6-7 σεζόν μεγαλείου out of 9 και χωρίς να είναι και για πέταμα οι άλλες δύο, παραμένει ακόμη σπάνιο φαινόμενο.

 

Η αλλαγή του location είχε μεν δραματική επίδραση γιατί τα επεισόδια έχασαν αυτό που πάντα θεωρούνταν ο 3ος μεγάλος φυσικός πρωταγωνιστής της σειράς (moody Vancouver), αλλά μέχρι εκεί. Δε νομίζω ότι έφταιγε το ηλιόλουστο LA πλέον για το γεγονός ότι στέρεψε το πηγάδι της συγγραφικής ευφυίας που διέκρινε τις σεζόν πριν από αυτή την αλλαγή. Απλά ήρθε κι έδεσε η αναπόφευκτη -μετά από τόσα χρόνια-  σεναριακή φθορά μαζί με την απώλεια του φυσικού moody καμβά, κάνοντας πλέον την αίσθηση του jump the shark ακόμη πιο έντονη σε συνολικό επίπεδο. Κι ακόμα κι έτσι, ΙΜΟ η λέξη 'παρακμή' παραείναι βαριά.

Επεξ/σία από scullyist
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη σεναριακή φθορά ισχύει πάντως, θυμάμαι η έβδομη season είχε αρκετά χιουμοριστικά επεισόδια, που όσο fan και να είσαι, δε βλέπονται εύκολα.

 

Παίζει ρόλο βέβαια και η συχνότητα με την οποία τα παρακολουθείς.

 

Π.χ. την τελευταία φορά τα είδα όλα σε δύο εβδομάδες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λίγο μετά και την 2η ταινία βρίσκομαι σε '12 step programme', έχω να τα ακουμπήσω χρόνια (σε βαθμό που ακόμη και η κουβέντα μας αποτελεί relapse LOL)

 

Aπό 7η, η μέγιστη μλκ, ήταν το Ηollywood A.D. του Duchovny. Ίσως ακολουθεί το Fight Club. Tα άλλα (χιουμοριστικά) δε με χαλούσαν, καναδυό τα βρίσκω έως και απολαυστικά. Aλλά επειδή -σε αντίθεση με το δράμα- το χιούμορ έχει -κατά πολύ- πιο υποκειμενική χροιά, περί ορέξεως :)

 

Πάντως η 7η imo ακόμη περιέχει επεισόδια 'μεγαλεία' -ή έστω, υπέροχα- οπότε ακόμη και με τα κάποια χιουμοριστικά κακώς κείμενα προσωπικά δεν την εντάσσω συνολικά στο πλαίσιο της φθοράς (αντιθέτως ανήκει στις 5/9 top μου).

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Fight Club, μάλλον ισοπαλία. Το Hollywood A.D. με εξαίρεση 2-3 σκηνές τρώει/έτρωγε κατά πολύ περισσότερο fast forward. Αλλά τι ψάχνεις, δεν είπαμε, "ειδικά στο χιούμορ, περί ορέξεως"? (πέρα από ακραίες καταστάσεις, Ι guess)

 

Έτσι κι αλλιώς στο σύνολο των xf, κανένα -καθαρόαιμα- χιουμοριστικό επεισόδιο δεν θα έμπαινε στην top λίστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hollywood A.D. με την Tea Leoni (για τους ευνόητους λόγους).

Τι μου θυμίσατε τώρα. Μακράν το χειρότερο επεισόδιο, το δε τέλος..., ασχολίαστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...