Προς το περιεχόμενο

O Tempora, O Mores...


Arioch79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Όπως κατέστησα σαφές στα περισσότερα από τα posts μου' date=' ούτε εγώ θεωρώ την τηλεόραση επιμορφωτικό μέσο. Απλά είναι αυτή τη στιγμή μακράν το δημοφιλέστερο μέσο ψυχαγωγίας/ενημέρωσης, και συνεπώς το ενδεικτικότερο για την εικόνα της σημερινής κοινωνίας. Και όπως είπε και ο punky: "από τη στιγμή που κάτι μπαίνει στην τηλεόραση, μπαίνει και σε άλλο επίπεδο στη ζωή μας. Γίνεται "φυσιολογικό", κοινωνικά αποδεκτό. Μέχρι και επιβεβλημένο."

Αυτό είναι που προσπάθησα να εκφράσω με το ποστ μου. Όχι ότι η εκπομπή ευθύνεται για την ηθική κατάπτωση της εποχής μας. Αλλά ότι η ύπαρξη αυτής της εκπομπής, είναι ενδεικτική αυτής της ηθικής κατάπτωσης. Οι περισσότεροι που θεωρούν υπερβολική ή λάθος τη θέση μου, εστιάζουν στο ότι βλέπουμε πολύ χειρότερα φαινόμενα στην ίδια τη κοινωνία. Δεν διαφωνώ με αυτό, αλλά το σκεπτικό μου συνοψίζεται για άλλη μια φορά στα λόγια του punky.[/quote']

 

Δεν διαφώνησα σε αυτό, απλά λέω πως είναι ενδεικτικό μιας ήδη υπάρχουσας κατάστασης την οποία θα κάνει ίσως περισσότερο αποδεκτή. Δηλαδή, οκ, αυτό που υπάρχει ήδη γύρω μας, θα γίνει λίγο πιο δημοφιλές. Κατάπτωση υπό μία έννοια υπάρχει. Εγώ απλά ήθελα να δείξω ότι είναι ζήτημα επιλογής η τηλεόραση.

 

Η κοινωνία των ανθρώπων δεν είναι τόσο απλή όσο η κοινωνία των ζώων. Το σεξ για μας δεν είναι τόσο απλό όσο "βρίσκω μια τρύπα και βάζω μέσα το πράγμα μου". Γι' αυτό και επιμένω ότι οι νέοι χρειάζονται σωστή καθοδήγηση ώστε να ανακαλύψουν σωστά την σεξουαλικότητά τους και να αποκτήσουν μια υγιή εικόνα για το σεξ. Δεν βρίσκεις τραγικό ότι οι έφηβοι προτιμούν να μάθουν για το σεξ από τσόντες, επειδή ντρέπονται να το συζητήσουν με τους γονείς τους;

 

Να ξεκαθαρίσω πως δεν είπα πουθενά ότι η κοινωνία των ανθρώπων είναι τόσο απλή όσο των ζώων. Ούτε ότι είναι πιο σύνθετη, είναι διαφορετική. Σε κάποια πράγματα τα άλλα πλάσματα γύρω μας είναι εξαιρετικά πιο πολύπλοκα. Τελος πάντων, δεν είναι το θέμα μας εδώ αυτό.

 

Όχι, δεν το βρίσκω τραγικό να έχουν περιέργεια για τις τσόντες. Όπως δεν βρίσκω τραγικό να υπάρχει ανασφάλεια και ίσως το αίσθημα της ντροπής απέναντι στους γονείς όταν πρόκειται για απορίες αυτού του τύπου. Είναι όμως άσχημο όταν οι γονείς αντί να αντιμετωπίζουν τη διστακτικότητα του ανήλικου την ενισχύουν με τη στάση τους. Υποτίθεται ότι έχουν περάσει από αυτήν την ηλικία και μπορούν να κρίνουν, διακρίνουν και αντιμετωπίσουν το εκάστοτε πιτσιρίκι με τρόπο που να βοηθά και όχι να δημιουργούν επιπλέον προβλήματα. Αλλά και πάλι, αυτό δεν είναι θέμα κοινωνίας, όσο θέμα γονέων. Προκλήσεις, εμπόδια και προβλήματα για τα παιδιά πάντα θα υπάρχουν, εκεί κρίνεται η ποιότητα του χαρακτήρα του εκάστοτε γονέα, στο πως θα τις αντιμετωπίσει όχι στο πως θα βάλει το παιδί σε μία γυάλα.

 

Εννοείται αυτό. Οι "κακές" επιρροές πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Οι γονείς είναι υπεύθυνοι για να κρατήσουν τα παιδιά τους μακριά από αυτές, όχι χτυπώντας τους το χέρι κάθε φορά που πάνε να το βάλουν στη πρίζα, αλλά εξηγώντας τους γιατί δεν πρέπει να το βάλουν εκεί. Από την άλλη όμως οι επιρροές αυτές έχουν πολλαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια. Άντε να εξηγήσεις στην κόρη σου ότι δεν πρέπει να ντύνεται σαν ξέκωλο, όταν όλες οι φίλες της φοράνε χαμηλοκάβαλο με το στρινγκ να φτάνει μέχρι τον αφαλό. Πόσο μάλλον όταν άτομα όπως η Σάσα Μπάστα προβάλλονται ως επιτυχημένες νέες κοπέλες από την τηλεόραση. Η κατάσταση έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, που κινδυνεύεις να κάνεις το παιδί σου περιθωριακό για να το κρατήσεις στον "ίσιο δρόμο".

 

Ίσως να είναι πιο δύσκολο για αυτούς που θα πρέπει να μεγαλώσουν παιδία από εδώ και πέρα, από ότι ήταν στο παρελθόν. Ίσως και να μην είναι. Πρόκληση για το πως θα ανατραφεί ένα παιδί είναι η "και - καλά" απελευθέρωση και το "όλοι-όλα", αλλά για εμένα πρόκληση ήταν (και ίσως πολύ πιο ύπουλη) ο απαράδεκτος πουριτανισμός του παρελθόντος των πατριαρχικών κοινωνιών. Ιδιαίτερα δε των έντονα επηρεασμένων από τη Χριστιανική Θρησκεία όπως ήταν και είναι σε μεγάλο βαθμό η δική μας.

 

Αυτό με τον "ίσιο δρόμο" δεν το καταλαβαίνω.

 

Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό. Άλλωστε όπως είπα και νωρίτερα, η τηλεόραση είναι ενδεικτική του επιπέδου της κοινωνίας, δεν το διαμορφώνει η ίδια. Η ερώτησή μου είναι: Γιατί πρέπει απαραίτητα οι προτιμήσεις του συνόλου να είναι σκουπίδια;

 

Δεν είπα ότι θα είναι σκουπίδια, είπα ότι δύσκολα θα δώσουν κάτι καλό οι προτιμήσεις του συνόλου.

 

Γιατί πρέπει απαραίτητα να είναι; Δεν ξέρω.

 

Πάντως μου φαίνεται πως είναι. Μεσσίας δεν είμαι για να θέλω να τις αλλάξω.

 

Το ότι η έννοια του ερωτισμού είναι υποτιμημένη δεν με ξάφνιασε. Ξέρω πολύ καλά ότι η σχέση του σύγχρονου ανθρώπου με το σεξ είναι τελείως λανθασμένη. Εστίασα στην ηθική διάσταση του φαινομένου.

 

Όταν λες ηθική διάσταση; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο χρησιμοποιώντας την έννοια της ηθικής; (Τα προηγούμενα που είπες έχω την αίσθηση πως τα κατάλαβα, αυτό με την ηθική δεν αντιλαμβάνομαι τόσο καλά)

 

Δεν το ξέρω αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι το ότι υπάρχει αντίστοιχη εκπομπή με αυτή που περιέγραψα και η οποία είχε βγει νωρίτερα ακυρώνει τη λογική μου.

 

Δεν το είπα προσπαθώντας να ακυρώσω τη λογική σου κάπου. Απλά για να σου δείξω ότι δεν είναι φρέσκο φαινόμενο και έχω την αίσθηση πως δεν ήταν σε συνδρομητικό κανάλι. Με την ευκαιρία, να πω πως δεν προσπαθώ να ακυρώσω κάπου τη λογική σου, απλά παραθέτω την άποψή μου και προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς που είναι το πρόβλημά σου γιατί τώρα με έχεις μπερδέψει λίγο.

 

Τι θέλω να πω;

 

Το πρόβλημα σου βρίσκεται στο ότι κάτι τέτοιο θα επηρεάσει;

 

ή

 

Το ότι φέρνει στην επιφάνεια μια ήδη υπάρχουσα κατάσταση που δεν σου αρέσει;

 

Αν όμως συμμετέχεις σε αυτή τη κατάσταση με την απάθειά σου, μην λες τίποτα μετά όταν θα βλέπεις τα τρισχειρότερα, και μάλιστα όταν θα συμμετέχουν σε αυτά και τα παιδιά σου. Και οι σημερινοί γονείς απαθείς ήταν, και τώρα τρέχουν να μαζέψουν τις κόρες και τους γιους τους...

 

Η απάθεια μου απέναντι στην μετριότητα του πλήθους και το ότι δεν διατηρώ ψευδαισθήσεις* πως μπορώ να την αλλάξω, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα που ενδεχομένως να έχω αναπτύξει όταν θα έχω παιδιά να τα καταλάβω και να μπορώ να τα βοηθήσω να αναπτυχθούν με έναν υγειή τρόπο γι αυτά, ανεξάρτητα από τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουν όταν φτάσει η στιγμή.

 

*Χαρακτηριστικό παράδειγμα το οποίο δείχνει πόσο μάταιο είναι να πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάξεις το σύνολο είναι η περίπτωση omnislash. Όχι γιατί αντιπροσωπεύει το σύνολο, αλλά γιατί έχει ένα έντονα κοινό χαρακτηριστικό με αυτό που καλούμε μάζα. Πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Υ.Γ. Έχω την αίσθηση ότι δεν σχολιάζεις ακριβώς αυτά που λέω τόσο όσο ότι γίνομαι η αφορμή να πεις κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως έχεις στο μυαλό σου. Μπορεί να είναι απλά η ιδέα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cloud

 

Κοίτα, για να μην το πολυκουράσουμε και κουράσουμε και τους υπόλοιπους, θα πω τα εξής:

Απ' ό,τι κατάλαβα, η βασική διαφορά μας εστιάζεται στο ότι εσύ βλέπεις το φαινόμενο που περιέγραψα στο πρώτο ποστ απλά σαν άλλη μια έκφραση καταστάσεων που ούτως ή άλλως παρατηρούνται στην κοινωνία μας (αυτό κατάλαβα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).

Για 'μένα, είναι κάτι παραπάνω, σαν ένα τεράστιο βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση όσον αφορά τις ηθικές αξίες που πρέπει να έχει μια κοινωνία.

Τη λογική που με οδηγεί σε αυτό το σκεπτικό την ανέλυσα παραπάνω, και δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι.

Απλά θα τονίσω ότι ανέφερα την εν λόγω εκπομπή μόνο σαν ένα ακραίο παράδειγμα της κατάστασης που επικρατεί σήμερα στο δημοφιλέστερο μέσο του πλανήτη, και η οποία αντικατοπτρίζει την κατάσταση που επικρατεί στην σύγχρονη κοινωνία. Το έκανα αυτό για να υποστηρίξω την άποψή μου, ότι δηλαδή την τελευταία 15ετία η κατάσταση έχει ξεφύγει αρκετά σχετικά με το τι θεωρείται πλέον ηθικά αποδεκτό και τι όχι.

 

Σαν ηθική ορίζω ένα σύνολο κανόνων και αξιών που καθορίζει τη συμπεριφορά των μελών μιας κοινωνίας. Ο ηθικός άνθρωπος δεν είναι απαραίτητα πουριτανός ή οπισθοδρομικός. Όπως δεν μπορούμε να αποκαλούμε προοδευτικούς όσους επιδεικνύουν απλά "διαφορετική" συμπεριφορά από το μέσο όρο, όσο ακραία κι αν είναι αυτή τους η συμπεριφορά.

 

ΥΓ1: Αν ρωτήσεις 1000 άτομα για τη θέση τους στην κοινωνία, όλοι θα κοιτάξουν να διαχωρήσουν τον εαυτό τους από τη μάζα. Είμαστε ένα σύνολο διαφορετικών ανθρώπων, αλλά δεν παύουμε να είμαστε ένα σύνολο.

ΥΓ2: Εμένα μου φαίνεται ότι απάντησα ακριβώς στις παρατηρήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι κατάλαβα, η βασική διαφορά μας εστιάζεται στο ότι εσύ βλέπεις το φαινόμενο που περιέγραψα στο πρώτο ποστ απλά σαν άλλη μια έκφραση καταστάσεων που ούτως ή άλλως παρατηρούνται στην κοινωνία μας (αυτό κατάλαβα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).

 

Περίπου αυτό. Βασικά αυτά που γράφω είναι κατα κάποιον τρόπο η απορία μου : "Καλά, περίμενες να το δεις στην τηλεόραση για να μιλήσεις για την ηθική κατάπτωση;".

 

Για 'μένα' date=' είναι κάτι παραπάνω, σαν ένα τεράστιο βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση όσον αφορά τις ηθικές αξίες που πρέπει να έχει μια κοινωνία.

Τη λογική που με οδηγεί σε αυτό το σκεπτικό την ανέλυσα παραπάνω, και δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι.[/quote']

 

Να γιατί δυσκολεύομαι να σε καταλάβω. Όταν λες "προς τη λάθος κατεύθυνση" για κάτι τόσο πολύπλοκο όσο η κοινωνική ηθική, μάλλον έχεις στο μυαλό σου το αντίθετο, δηλαδή μία "σωστή κατεύθυνση". Πράγμα που μου φαίνεται αρκετά χαώδες.

 

Οπότε, αρκετά απλά, σκέφτομαι ότι, ούτως ή άλλως, αναπόφευκτο είναι στην εποχή μας που διαδίδεται τόσο άμεσα και εύκολα η πληροφορία, εφόσον δεν υπάρχει η κατάλληλη ωριμότητα και κριτική σκέψη να παρατηρούνται φαινόμενα όπως αυτά της "δήθεν απελευθέρωσης" που εκφράζονται μέσα από τέτοιες συμπεριφορές (το show, το γαμιέμαι χωρίς λόγο και χωρίς να έχει νόημα για εμένα) κτλ. Τα οποία δεν τα κρίνω ως αρνητικά, αλλά μάλλον αντιαισθητικά για εμένα.

 

Ωραία, υπό αυτήν την έννοια είναι αναμενόμενο. Συμβαίνει και εκφράζεται από άλλο ένα μέσο (το πιο διαδεδομένο ίσως) την τηλεόραση. Ε και; Λάθος ή σωστό, θεμιτό ή αθέμιτο, καλό ή κακό, νομίζω ότι πρέπει να εκτιμήθει μέσα στο σύνολο των συνισταμένων που συμβάλουν στην εμφάνιση τέτοιων φαινομένων.

 

Για εμένα η κυριότερη συνισταμένη είναι η διάδοση της πληροφορίας και η (καλώς για έμενα) ελευθερία επιλογών του καθενός. Το πως ένας άνθρωπος θα γλιτώσει από το να καταλήξει σε κάτι που εμένα μου φαίνεται αντιαισθητικό, έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγαλώνει. Κυρίαρχος παράγοντας είναι ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι οι άνθρωποι που τον φέρνουν στον κόσμο, η οικογένεια. Γι αυτό αναφέρθηκα κατευθείαν στους ενήλικους και τους ανήλικους.

 

Στο κάτω κάτω, όταν μιλάς για λάθος κατεύθυνση, μάλλον ξεχνάς ότι όσα γίνονται τώρα στον χώρο της τηλεόρασης, αλλά και στο γενικότερο πλαίσιο που αυτή ανήκει, είναι πράξεις και ιδέες ανθρώπων που δεν μεγαλώσανε με τον τρόπο που μεγαλώνουν τώρα οι νέοι. Μάλλον αυτών που μεγαλώσανε με κάποια "διαφορετική ηθική". Ίσως πιο συγκρατημένη; (για να μην πω απαραίτητα συντηριτική). Ίσως μάλιστα, αυτήν την ηθική, που εσύ θεωρείς πιο σωστή.

 

Ύστερα, δεν μπορείς να ξέρεις (ίσως μπορείς να προβλέψεις και να βγεις σωστός) το πως θα είναι μετά από 20 χρόνια τα πράγματα, επειδή αντίστοιχα φαινόμενα δεν έχουν παρατηρηθεί. Και εφόσον δεν μπορείς να ξέρεις, πόσο χρήσιμο είναι να μιλάς για "σωστή ή λάθος" ηθική, και κατα συνέπεια για ηθική κατάπτωση;

 

ΥΓ1: Αν ρωτήσεις 1000 άτομα για τη θέση τους στην κοινωνία' date=' όλοι θα κοιτάξουν να διαχωρήσουν τον εαυτό τους από τη μάζα. Είμαστε ένα σύνολο διαφορετικών ανθρώπων, αλλά δεν παύουμε να είμαστε ένα σύνολο.

ΥΓ2: Εμένα μου φαίνεται ότι απάντησα ακριβώς στις παρατηρήσεις σου.[/quote']

 

Όλοι είμαστε διαφορετικοί, αλλά όλοι τείνουμε να συμπεριφερόμαστε με τον ίδιο τρόπο, να αναπτύσουμε το ίδιο γούστο, να έχουμε την ίδια αισθητική, να ζούμε τις ζωές μας με τρομακτικά όμοιο τρόπο. Σαφώς όλοι είμαστε διαφορετικοί. Δεν είναι όμως ούτε τα λόγια, ούτε το γενετικό υλικό που καθορίζει τη διαφορετικότητά μας, είναι οι πράξεις μας. Οπότε, αυτό που λες για το "αν ρωτήσεις", μου φαίνεται πιο ωραίο να το σκεφτώ "αν παρατηρήσεις τις πράξεις" και εκεί δυστυχώς δεν θα δεις πολλούς "διαφορετικούς" ανθρώπους. Πάντως, εύστοχη παρατήρηση αυτή (η δικιά σου εννοω.):-).

 

Ακριβώς δεν απαντάς, αλλά σίγουρα καταλαβαίνεις τι λέω γι αυτό και κάθομαι και γράφω όσο γίνεται πιο προσεκτικά. Είναι ευχάριστη διαδικασία και δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ αν φαίνεται κουραστικό για "τους άλλους" εφόσον μπορούν απλά να κάνουν scroll down. Στο κάτω κάτω, όσο υπάρχει κάτι σχετικό με την ηθική στα ποστ, είμαστε εντός θέματος.

 

Διευκρινίζω, ότι όσα γράφω είναι απλά προβληματισμός και όχι προσπάθεια να υποτιμήσω όσα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνει την τσόντα του φίλμνετ κοινωνικό φαινόμενο και την τσόντα στο ίντερνετ ανάρμοστη και αντικοινωνική?

Δεν ειρωνεύομαι. Αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.

 

Ότι δείχνει η τηλεόραση, το βλέπει η μισή Ελλάδα. Όταν πήγαινα στο σχολείο παιδί, υπήρχαν οι παρέες που την Τρίτη βράδυ έβλεπαν ΑΜΑΝ, οι παρέες που έβλεπαν "Δύο ξένοι" κτλ κτλ (άσχετα τα παραδείγματα, δε θυμάμαι πότε τα έδειχνε). Ότι παιζόταν, είχε το κοινό του. Δεν μπορούσες να το κριτικάρεις βαθιά μέσα σου. Κάτι με το οποίο ασχολείται πολύς κόσμος, ακόμα και αν είσαι τέτοιος χαρακτήρας που να μπορείς να πεις ότι "ναι, ο ΤΑΔΕ είναι βλάκας", κάπου μέσα σου έχεις και την υποψία ότι για να τον σέβονται τόσοι άνθρωποι, κάτι θα έχει. Δεν μπορεί.

 

Άμα όμως κάποιοι έμπαιναν στο ίντερνετ και έβλεπαν τσόντα, δεν πηγαίναν την άλλη μέρα στο σχολείο και είχαν μπει όλοι οι συμμαθητές τους στην ίδια ιστοσελίδα (καλά στην Ελλάδα ούτε λόγος, αλλά προφανώς και έξω δεν μπορεί το ίντερνετ να μονοπωλείτε). Αυτό δε σου δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι είναι κάτι κοινωνικά αποδεκτό.

 

Το ότι τα παιδάκια τραβάνε τσόντες στο σχολείο τους με τα κινητά, είναι για μένα αποτέλεσμα του Big Brother, και όχι αποτέλεσμα από τα διάφορα online chats με webcam που υπάρχουν στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα παιδάκια τραβάνε τσόντες στο σχολείο τους με τα κινητά, είναι για μένα αποτέλεσμα του Big Brother

 

Ξαναπεστο.

 

Κι ακομα περισσοτερα οφειλονται στο οτι τα σεξουαλικα υπονοουμενα που υπηρχαν στο Β.Β. γινονταν πρωτοσελιδα και πρωτα θεματα στα *%#(*#$ καναλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Τι εικόνα σχηματίζει το παιδί; Ε, ότι αυτά "γίνονται βρε αδερφέ". Δεν τα κάνουν 5 μλκς στο ίντερνετ. Το κάνει η Μάρω από το Big Brother που την ξέρουν όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ακομα περισσοτερο το οτι ποτε δεν εδειξαν τι πραγματικα γινοταν σε καποιες περιπτωσεις. Και ο καθενας καθοταν και φανταζοταν τι ειχε παιχτει (κακο τριπακι ε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει οτι εισαι 31,ε?

 

Τι το κακό έχουν οι τσόντες ρε;

Ίσα-ίσα που ψάχνω κι ένα κορίτσι που να θέλει να βλέπουμε μαζί.

Δεν γίνεται να τη βγάζουμε με Lynch και Όμηρο Ευστρατιάδη, συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για άλλον είναι το συνδρομητικό site που κατεβάζει τσόντες.

Φταιει οτι εισαι 31,ε?

 

Τι το κακό έχουν οι τσόντες ρε;

Ίσα-ίσα που ψάχνω κι ένα κορίτσι που να θέλει να βλέπουμε μαζί.

Δεν γίνεται να τη βγάζουμε με Lynch και Όμηρο Ευστρατιάδη, συνέχεια.

 

Περα απο κωλογερος, εισαι και τυφλος ε?

 

Οπως ο luci δεν μπορει να δει στην ιδια προταση "ουζο" και "δεν μ αρεσει", ετσι δεν ειναι δυνατον να εχεις τις εννοιες "τσοντα" και "πληρωνω" στην ιδια προταση. Χαζουλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, δεν το κατάλαβα εξ αρχής το σχόλιο.

Ήμουν πολύ απορροφημένος στη ναρκισιστική μου σκέψη.

Ξέρεις, πως είμαι 30 και σε αντίθεση με σένα έχω όλα τα μαλλιά μου και σχεδόν καθόλου λίπος επάνω μου.

 

Απλά φοβάμαι ότι αυτά τα δωρεάν previews των 10 δευτερολέπτων που κατεβάζεις, και περιμένεις να πάνε οι γονείς σου επίσκεψη στη θεία Κάτια για να μεινεις μόνος στο σπίτι φορώντας μια πετσέτα μπάνιου, δεν βοηθάνε ακριβώς το πρόβλημα της πρόωρης εκσπερμάτωσής σου.

Πολύ άγχος ρε παιδί μου, για να προλάβεις να τελειώσεις μαζί με το καστ.

 

Προσπαθώ να στριμώξω και κάτι on topic εδώ, αλλά συμπαθατε με.

Είμαι πολύ ξενυχτισμένος πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξύνεις πληγές και μετά πετάς αλάτι πάνω... :(

 

Γιατί βρε; Έτσι μπορεί να γίνεις και πιο νόστιμος.

Και να σε ποθήσει επιτέλους η Magica.

Όχι μόνο για τη λαμπρή καρριέρα σου και τα φακελλάκια που εγγυώνται ένα μέλλον γεμάτο ευμάρεια.

 

Και άσχετο με το θέμα της τηλεόρασης όπως τέθηκε εδώ μέσα, απλά θέλω να αναφέρω ότι χθες που ήμουν σε κάτι φίλους και είχαν την τηλεόραση να παίζει, κόντεψα να ξεράσω τη βασιλοπιτα (κάποιος έχει πει ότι μετά την αλλαγή του πολιτεύματος, το σωστό είναι προεδρόπιτα), βλέποντας το θέμα του ταρζάν της ζούγκλας.

 

Και αναρωτιόμουν πόσο θράσσος θέλει να κάνει εκπομπή κάποιος εκθέτωντας και καλά τους "ισχυρούς" που δεν πήγαν φαντάροι, όταν ο ίδιος έκανε σχεδόν το ίδιο και δεν υπηρέτησε ούτε και αυτός.

Και αισθάνομαι τόσο ευτυχής που κοντευω τα 4 χρόνια χωρίς τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Cloud

 

Εύλογη η απορία σου για το πώς ακριβώς μπορεί να οριστεί η "σωστή ηθική" και η "λάθος ηθική" (πολύ φοβόμουν ότι κάποιος θα έθετε αυτό το ερώτημα αργά η γρήγορα, βλέπεις δεν είναι κι εύκολο πράγμα η φιλοσοφία, ειδικά όταν έχεις 38.5 πυρετό!).

 

Προφανώς και δεν υπάρχει αντικειμενικά "σωστή ηθική" και "λάθος ηθική". Και προφανώς δεν έχω στο κεφάλι μου κάποια "σωστή ηθική κατεύθυνση", όταν λέω ότι χαρακτηρίζω ορισμένα κοινωνικά φαινόμενα "ανήθικα". Αν ισχυριζόμουν κάτι τέτοιο, η λογική μου θα ακυρωνόταν αυτόματα.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απομονώσω ορισμένα κοινωνικά φαινόμενα και να τα κρίνω βάσει α) της αιτίας που τα δημιούργησε και β) της επιρροής που έχουν αυτά σε ορισμένα μέλη της κοινωνίας.

Για παράδειγμα, τα ριάλιτι: Η αιτία που τα δημιούργησε είναι η τάση που έχουν οι άνθρωποι για το κουτσομπολιό, και η ιδέα από κάποιους να εκμεταλλευτούν αυτή την τάση. Το αποτέλεσμα των ριάλιτι είναι η προβολή ως θετικών προτύπων, αργόσχολων, υπερφιλόδοξων και ναρκισσιστικών ατόμων (βλ ψωνάρες).

Τώρα θα μου πεις ότι είμαι υποκριτής, γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι το κουτσομπολιό δεν το εισήγαγαν στην κοινωνία τα ριάλιτι, ενώ μάλιστα αποτελεί μια από τις αγαπημένες ενασχολήσεις όλων μας εδώ και πολύ καιρό. Αυτό το ξέρω πολύ καλά, κι εγώ από χωριό είμαι, κι εγώ έχω κουτσομπολέψει. Με την έλευση όμως των ριάλιτι ως αποδεκτό κοινωνικό φαινόμενο, το κουτσομπολιό πέρασε σε ένα άλλο επίπεδο. Από 'κει που εγώ έθαβα σε 'σένα τον Τάκη, ξαφνικά είδαμε όλη την Ελλάδα να καθηλώνεται κάθε μέρα στις τηλεοράσεις της και να χαζεύει τον Τσάκα να πηγαίνει από την κουζίνα στο σαλόνι και τούμπαλιν. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να το συζητάει όλη την υπόλοιπη μέρα, να στέλνει SMS για να διώξει κάποιον κλπ. Άτομα που αν τα γνώριζες έξω θα τα αποκαλούσες "παιδιά της φάπας", έγιναν οι "ήρωες της καθημερινότητας".

Δυστυχώς όμως, το μοντέλο αυτό το βαρέθηκε ανησυχητικά γρήγορα ο κόσμος. Και λέω δυστυχώς, γιατί δεν το βαρέθηκε επειδή αισθητικά είναι ένα σκουπίδι ή επειδή είναι ανήθικο. Το βαρέθηκε ακριβώς επειδή δεν ήταν αρκετά σκουπίδι και αρκετά ανήθικο. Έτσι είχαμε παραλλαγές τύπου Big Mother, The Wall κλπ, με κανόνες τέτοιους ώστε να ωθούν τους παίκτες να κάνουν τα χειρότερα (ή τα πιο πικάντικα) για να ικανοποιηθεί η αδηφαγία του τηλεθεατή.

Και ως φαίνεται από την εκπομπή της Jenna, μετά την απενοχοποίηση του κουτσομπόλη, σε λίγο θα απενοχοποιηθεί κι ο ηδονοβλεψίας.

 

Και πάλι όμως, αυτά τα τηλεοπτικά αίσχη δεν παύουν να είναι παρά συμπτώματα που έχουν πολύ βαθύτερες ρίζες (σε κάποια άλλη φάση αν θες εμβαθύνουμε και προς αυτή την κατεύθυνση, όχι όμως τώρα γιατί έχω ήδη γεμίσει την οθόνη τάληρα από το βήχα και ίσα ίσα βλέπω τι γράφω!)

Για 'μένα όμως αυτό δεν τα κάνει απλά ακίνδυνα αντιαισθητικά σκουπίδια.

 

Θα μπορούσε κάποιος να ακυρώσει τη λογική μου, λέγοντας ότι και πάλι δεν παρέθεσα αντικειμενικά κριτήρια βάσει των οποίων μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι ως ηθικό ή ανήθικο. Εγώ θα απαντήσω ότι τέτοια κριτήρια δεν υπάρχουν. Οι ηθικές βάσεις της κοινωνίας έχουν θεσπιστεί μετά από ορισμένες χιλιάδες χρόνια ιστορίας. Δεν βασίζω τη λογική μου σε κάποια αντικειμενική αλήθεια, αλλά σε στοιχειώδεις αντιλήψεις των ανθρώπων ως προς το τι είναι ηθικό και τι όχι, όπως αυτές διαμορφώθηκαν μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Αν καταφέρεις και βρεις τους χίλιους μεγαλύτερους κουτσομπόληδες του κόσμου και τους ρωτήσεις αν το κουτσομπολιό είναι ηθικό ή ανήθικο, θα σου απαντήσουν ότι είναι ανήθικο. Ξέρω μία από αυτούς, οπότε ξέρω τι σου λέω ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...