Προς το περιεχόμενο

πυλωτες: τι ισχυει τελικα?


lucky_strike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, ξερετε τι ισχυει με τις πιλωτες των πολυκατοικιων? Μπορει καποιος να εχει αγορασει μια θεση παρκινγκ αλλα να μη βαζει καποιο αυτοκινητο σε αυτην και να την εχει άδεια? Έχει το δικαιωμα ο γειτονας να βαζει το δικο του αυτοκινητο? ισχυει το "οποιος προλαβει"?...:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφόσον είναι αγορασμένη, είναι ιδιοκτησία σου και κανείς δεν μπορεί να χρησιμοποιεί αυτό το χώρο.

 

Αν κάποιος κάνει ταρζανιές, μπορείς να το χειριστείς νομικά, από όσο ξέρω. Σε πρόσφατη περίπτωση, ενημερώθηκε ο "ταρζάν" ότι εφόσον συνέχιζε θα ξεκινούσαν με εξώδικο και θα κατέληγαν σε γερανό για απομάκρυνση.

 

Δεν ξέρω αν ψάρωσε αλλά επειδή ήταν πολύ ψείρας ο τύπος και μονίμως με κάτι κανονισμούς πολυκατοικίας στο χέρι, αφού το απομάκρυνε υποψιάζομαι ότι θα ήξερε πως θα έχανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι ισχύει με όλες τις νόμιμες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Είναι δικιά σου κ την κάνεις ότι θες.

 

Η μόνη διαφορά που μπορεί να έχει από τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες είναι πως υπόκειται στον κανονισμό/καταστατικό της εκάστοτε πολυκατοικίας.

π.χ. ο κανονισμός μπορεί να απαγορεύει την αποθήκευση έφλεκτων υλών στον εν λόγω χώρο. Τσέκαρε το με τον κανονισμό που ισχύει στην πολυκατοικία σου.

 

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να προβεί σε χρήση του χώρου χωρίς την έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη. ;)

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έβγαλε ο Άρειος Πάγος απόφαση ότι γίναμε Άγρια Δύση; Δε νομίζω.

 

Και τι σημαίνει όποιος πρόλαβε; Αφού υπάρχουν τίτλοι κυριότητας.

 

Ποια απόφαση είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σχετική τελεσίδικη απόφαση 465/2005, όσοι έχουν αγοράσει θέσεις σε πυλωτές σε πολυκατοικίες δεν μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον αυτών που τυχόν παρκάρουν στη θέση τους και είναι και εκείνοι ένοικοι της πολυκατοικίας. Δηλαδή εάν κάποιος έχει μια θέση αγορασμένη στην πυλωτή, εάν πάω εγώ που μένω στην ιδία πολυκατοικία είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής να είμαι δεν μπορεί να με εμποδίσει κανείς να παρκάρω στην πυλωτή ακόμα και εάν ο άλλος είχε αγοράσει με συμβόλαιο τη θέση. Οι θέσεις πυλωτής θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι και κανείς δεν μπορεί να τους μεταβιβασει γιατί απλά οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μεταβιβάζονται.

 

ΜΟΝΟ οι θέσεις σε κλειστά γκαραζ που προβλέπονται στο σχέδιο της πολυκατοικίας και στην άδεια ανεγέρσεως αυτής πωλούνται όπως και οι θέσεις στο υπόγειο προβλεπόμενο γκαραζ μπορούν να αγοραστούν.

Οι κλειστές θέσεις πάρκινγκ λοιπον είτε προβλέπονται στην οικοδομική άδεια είτε δημιουργούνται αργότερα με αναθεώρηση της αδείας από την Πολεοδομία. Οι θέσεις αυτές δεν είναι κοινόχρηστοι χώροι και αποτελούν οριζόντια ιδιοκτησία με συμμετοχή στο οικόπεδο. Μεταβιβάζονται σε κάθε ενδιαφερόμενο χωρίς περιορισμούς. Επίσης έχουν το δικαίωμα μίσθωσης της θέσης εκτός αν απαγορεύεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Τέλος οι χώροι αυτοί επιβαρύνονται με κοινόχρηστες δαπάνες όπως και τα διαμερίσματα.

 

Τα δικαστήρια λοιπον έχουν αποφανθεί ότι η πυλωτές αποτελούν κοινόχρηστους χώρους και συνεπως

ακόμα και αν αναφερότανε ως ιδιοκτησία του,στο συμβόλαιο πωλησης,είναι

αδύνατη η διεκδίκηση του χωρου σταθμευσης σε πυλωτή ως χώρου αποκλειστικής στάθμευσης.

Μπορεί να σταθμεύει όποιος προλάβει.

 

 

Δυστυχώς πολλοί κατασκευαστές αποκρύπτουν αυτό από τους αγοραστές για να κερδίζουν χρήματα από τις πυλωτές. Οι τυχόν αγοραστές σε αυτή την περίπτωση αγοράζουν με λίγα λόγια αέρα κοπανιστό.....

 

Από το forum 4troxoi (http://www.4troxoi.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=21131&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F0%F5%EB%F9%F4%DE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σχετική τελεσίδικη απόφαση 465/2005, όσοι έχουν αγοράσει θέσεις σε πυλωτές σε πολυκατοικίες δεν μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον αυτών που τυχόν παρκάρουν στη θέση τους και είναι και εκείνοι ένοικοι της πολυκατοικίας. Δηλαδή εάν κάποιος έχει μια θέση αγορασμένη στην πυλωτή, εάν πάω εγώ που μένω στην ιδία πολυκατοικία είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής να είμαι δεν μπορεί να με εμποδίσει κανείς να παρκάρω στην πυλωτή ακόμα και εάν ο άλλος είχε αγοράσει με συμβόλαιο τη θέση. Οι θέσεις πυλωτής θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι και κανείς δεν μπορεί να τους μεταβιβασει γιατί απλά οι κοινόχρηστοι χώροι δεν μεταβιβάζονται.

 

ΜΟΝΟ οι θέσεις σε κλειστά γκαραζ που προβλέπονται στο σχέδιο της πολυκατοικίας και στην άδεια ανεγέρσεως αυτής πωλούνται όπως και οι θέσεις στο υπόγειο προβλεπόμενο γκαραζ μπορούν να αγοραστούν.

Οι κλειστές θέσεις πάρκινγκ λοιπον είτε προβλέπονται στην οικοδομική άδεια είτε δημιουργούνται αργότερα με αναθεώρηση της αδείας από την Πολεοδομία. Οι θέσεις αυτές δεν είναι κοινόχρηστοι χώροι και αποτελούν οριζόντια ιδιοκτησία με συμμετοχή στο οικόπεδο. Μεταβιβάζονται σε κάθε ενδιαφερόμενο χωρίς περιορισμούς. Επίσης έχουν το δικαίωμα μίσθωσης της θέσης εκτός αν απαγορεύεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Τέλος οι χώροι αυτοί επιβαρύνονται με κοινόχρηστες δαπάνες όπως και τα διαμερίσματα.

 

Τα δικαστήρια λοιπον έχουν αποφανθεί ότι η πυλωτές αποτελούν κοινόχρηστους χώρους και συνεπως

ακόμα και αν αναφερότανε ως ιδιοκτησία του,στο συμβόλαιο πωλησης,είναι

αδύνατη η διεκδίκηση του χωρου σταθμευσης σε πυλωτή ως χώρου αποκλειστικής στάθμευσης.

Μπορεί να σταθμεύει όποιος προλάβει.

 

 

Δυστυχώς πολλοί κατασκευαστές αποκρύπτουν αυτό από τους αγοραστές για να κερδίζουν χρήματα από τις πυλωτές. Οι τυχόν αγοραστές σε αυτή την περίπτωση αγοράζουν με λίγα λόγια αέρα κοπανιστό.....Από το forum 4troxoi (http://www.4troxoi.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=21131&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F0%F5%EB%F9%F4%DE)

 

Να τις χαίρονται τις αποφάσεις τους...Ο άλλος δηλαδή μ@λ@κ@ς είναι που πλήρωσε για το χώρο...Ελλάς το μεγαλείο σου για πολλοστή φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Yπαρχουν και χειροτερα...Πριν λιγα χρονια εκαναν νομο που απαγορευει τα ψυχαγωγικα ηλεκτρονικα παιχνιδια(!) Εκλεισαν ολα τα καταστηματα με τα coin-ops και δεκαδες χιλιαδες ανθρωποι εμειναν ανεργοι)

 

Το θεμα ειναι, γιατι συνεχιζονται στα συμβολαια να μνημονευονται οι θεσεις παρκινγκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με τους συντελεστές δόμησης. Αντί να φτιάξουν υπόγεια γκαράζ και να τα πουλήσουν νόμιμα, συμβιβάζονται στις πυλωτές οι οποίες δεν προσμετρώνται νομίζω στα συνολικά τετραγωνικά που δομούνται. Πουλάνε τις πυλωτές χωρίς να έχουν το δικαίωμα να το κάνουν και βγάζουν λεφτά ουσιαστικά πουλώντας αέρα κοπανιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως, εγώ την απόφαση τη βρήκα εκτός forum τεσσάρων τροχών και λέει για πρωτοδικίο, όχι Άρειο Πάγο.

 

Έτσι κι αλλιώς, είναι βόμβα στις σχέσεις χιλιάδων ανθρώπων κι ευτυχώς που εδώ που μένω δεν έχουν ιδέα γι' αυτά, θα σφάζονταν οι μεν με τους δε(ν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η πυλωτή είναι συνδεδεμένη με κάποιο διαμέρισμα στην οριζόντιο ιδιοκτησία τότε δεν ανήκει στο διαμέρισμα και σε κανέναν άλλο. Εν ανάγκη αν δεν έχεις αμάξι βάλε ζαρντινιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτος που έχει αγοράσει το υπόγειο στην ίδια πολυκατοικία έχει

κανένα δικαίωμα να παρκάρει εκεί ? τι παίζει?

 

Μάλιστα το υπόγειο αυτό δεν είναι στη φατσα της πολυκατοικίας αλλά στο πλάι.

 

Και κατι ακομα. Αυτό το υπόγειο έχει μετατραπεί σε...κατάστημα. Είναι νόμιμο?

 

η αν κάνω εγώ καταγγελία κλείνει την αλλη μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν υπάρχει στη συμβολαιογραφική πράξη το 1221/81 εκεί ορίζεται ξεκάθαρα η σχέση που έχει μια σαφώς ορισμένη θέση πάρκινγκ στην πυλωτή με κάποιο διαμέρισμα. Αυτή η θέση πάει πακέτο με το διαμέρισμα και ορίζεται συνήθως ως <<χώρος αποκλειστικής χρήσης για 1 θέση στάθμευσης αυτοκινήτου που φαίνεται στην κάτοψη της πυλωτής από τα γράμματα α,β,γ,δ και έχει εμβαδό κλπ κλπ κλπ>>

Η θέση αυτή δεν μπορεί να μεταβιβαστεί (πουληθεί) αλλά ούτε και να ενοικιαστεί μιας και δεν αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία (αφού δεν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου) αλλά είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος δηλαδή αν πουληθεί το διαμέρισμα πάει και αυτή η θέση μαζί. Οι θέσεις αυτές στην πυλωτή μπορούν να επαναμοιραστούν αν γίνει καινούρια δήλωση του 1221 αλλά θέλει 100% συμμετοχή. Οι θέσεις του 1221 μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο από τους ιδιοκτήτες ή τους ενοίκους του συγκεκριμένου διαμερίσματος.

Όταν λοιπόν υπάρχει το 1221/81 τα πράγματα είναι ξεκάθαρα .. εκεί που δεν υπάρχει ο νόμος λέει ότι η πυλωτή είναι κοινόχρηστος και κοινόκτητος και στην ουσία ισχύει το όποιος προλάβει. Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου κάποιοι αγόρασαν θέσεις στις πυλωτές και αυτές οι θέσεις είχαν χιλιοστά τότε πριν το 81. Αυτές τις θέσεις ο νόμος τις λέει άκυρες είναι σαν να μην υπάρχουν αλλά πιάσε το αυγό και κούρευτο..

 

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.. στην θέση που μου αναλογεί χωράνε δύο αυτοκίνητα. Μπορώ να τα παρκάρω; Με τρέχουν στα δικαστήρια για αυτό το λόγο επειδή ισχυρίζονται ότι πρέπει να βάζω μόνο ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Saslani, δεν πολυκαταλαβα τι ειπες στην πρωτη παραγραφο.

Μετα λες "η θεση που μου αναλογει"... Μα αφου ισχυει πλεον το "οποιος προλαβει" τοτε πως σου αναλογει θεση?

 

Εγω αγορασα σπιτι και στο συμβολαιο ελεγε οτι συμπεριλαμβανεται μια θεση πυλωτης. Δεν εχω αυτοκινητο και σκεφτομουν να τη νοικιασω. Μαθαινω ομως οτι απ το 2005 ισχυει το οποιος προλαβει"!!...............(τον Κυριο οιδε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...