Προς το περιεχόμενο

Αθεισμός


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Δεν υπάρχει "αρχηγός" άθεων ή (αν προτιμάς) αθεϊστών.

 

Είχα ακούσει σε μια συζητηση ότι υπάρχει διαφορα ανάμεσα στο ορισμό αθειστή με τον όρο άθεος.

Βέβαια δεν έχω διαβάσει κάτι πουθενά και δεν ξέρω εάν όντως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους δύο όρους.

Η διαφορά ανάμεσα τους έλεγαν ότι ο μεν άθεος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού και είναι αδιάφορος στο τι πιστεύουν οι άλλοι, ενώ ο αθειστής δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού αλλά αυτήν την πίστη του την έχει αναγάγει σε ένα είδος θρησκείας!!! και την υπερασπίζεται φανατικά προσπαθώντας να "προσυλιτίσει" οπαδούς.

Δεν ξέρω εάν ισχύει τέτοιος διαχωρισμός αλλά δεν μου φαίνεται και το κάτι απίθανο.

Σαν παράδειγμα είναι ας πούμε τη διαφορά ΚΚΕ με ΣΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ξεκίνησε ως προς το πως είναι ελεεινό οι άθεοι να βρίζουν τα θεία με την δικαιολογία πως δν πιστεύουν και "αν την χάλασε την Παναγία, ας κατέβει να μου το πει" μετά συνεχίστηκε σε φάση "μα τι λες, δν βρίζουν μόνο οι άθεοι" και μετά φυσικά πήγε στο "ρε παιδιά αφού δν υπάρχει θεός" -"όχι υπάρχει" και "χαλαρώστε ρε, η πίστη είναι κάτι μη αποδείξιμο τόσο για τη μια πλευρά όσο και για την άλλη" και μετά μιλούσα για ένα παλικάρι περί δυνατότητας μέτρησης της ύλης και πήγαινε για ψόφο το θρεντ, αλλά μπορούμε να πούμε για τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους για να γίνει τζέρτζελο.

 

Ή μπορώ και να το κλειδώσω.

 

Και κάπου στη μέση εγώ δήλωσα ότι λατρεύω και υποστηρίζω το Χάος, δηλαδή ότι όλα από εκεί προκύπτουν και εκεί καταλήγουν.

 

Και μετά με αποκάλεσες κάτι που δεν κατάλαβα και στεναχωρήθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρηστες (που δυστυχως δεν θυμαμαι τα nickname τους) ειχαν προτεινει καποια ντοκιμαντερς σχετικα με το παρων θεμα.

Μηπως θα μπορουσαν αυτοι οι δυο να ξαναδημοσιευσουν τις προτασεις τους?

 

Καποια που ειδα απο αυτα (συν άλλα που βρηκα τυχαια) ηταν αρκετα ενδιαφεροντα και θα ηθελα να ψαξω και για αλλα.

 

Συγκεκριμενα ειδα (σε παρενθεση η αξιολογηση μου):

 

* 30 days as Muslim in Dearborn USA (πολυ καλο. Δυστυχως ο μεσος αμερικανος αποδεικνυει με καθε τροπο οτι ζει σε ενα χρυσο κλουβι και αρνειται να μαθει τι γινεται εξω απο αυτο. Μηπως ομως και εδω στην Ελλαδα καπως ετσι δεν ζουμε σε πολλες περιπτωσεις?)

* Trouble With Atheism του Channel 4 (ειρωνικο απεναντι στους αθεϊστες, γενικα υπεροπτικο, αλλα η προταση του στην καταληξη ειναι νομιζω αντικειμενικη και μαλλον συμφιλιωτικη)

* Jesus camp (τι να πω! μου τιναξε τα μυαλα στον αερα. Απλα το καλυτερο και πιο απιστευτο. Λυπαμαι πραγματικα την ατυχια καποιων παιδιων να γεννηθουν σε οικογενια καποιων new born christians. Οι ανθρωποι ζουνε μαλλον σε αλλον πλανητη, ευτυχως γι'αυτους, δυστυχως για ολους τους αλλους γυρω τους.)

* The god who wasn't there (ειρωνικο, υπεροπτικο και βγαζει προσωπικη πικρια. Παρ' ολ' αυτα πιθανων θα χρησιμοποιουσα την ιδια γλωσσα αν το εκανα εγω και ημουν στην μαλλον δυσαρεστη θεση του δημιουργου να ζησει στο περιβαλλον το οποιο κατηγουρουσε στην ταινια του)

* Turning Muslim in Texas (ενδιαφερον)

* Richard_Dawkins - The Blind Watchmaker (1987) του BBC - Horizon (ισως λιγο βαρετη η εξελιξη του ισως λογω και του οτι ειναι του 1987, αλλα αρκετα χρησιμο να το δει καποιος)

* Richard Dawkins - The Root of All Evil - Pt1 - The God Delusion (Θαυμασια τεκμηριωση, καθολου κουραστικο, και ενω ειναι αθεος, με γλωσσα ανεκτικη θα ελεγα απεναντι στους πιστους. Γενικα η γλωσσα του Dawkins ειναι ενος συγχρονου φιλοσοφου, για τον οποιον ο ορθος λογος φαινεται να ειναι βιωμα και οχι μια αδιεξοδη προσπαθεια κενης επιθεσης απεναντι στους διαφωνουντες προς αυτον.)

* Richard Dawkins - The Root of All Evil - Pt2 - The Virus of Faith

(ομοιως με το προηγουμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Είχα ακούσει σε μια συζητηση ότι υπάρχει διαφορα ανάμεσα στο ορισμό αθειστή με τον όρο άθεος. Βέβαια δεν έχω διαβάσει κάτι πουθενά και δεν ξέρω εάν όντως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους δύο όρους.

Χρησιμοποιώ τον όρο "άθεος" και όταν είδα να χρησιμοποιείς τον όρο "αθεϊστής", με ξένισε. Άνοιξα το Μείζον Ελληνικό Λεξικό και είδα τους εξής ορισμούς:

 

αθεϊστής: οπαδός της θεωρίας του αθεϊσμού.

(παραπέμπει στο αθεϊσμός: φιλοσοφική θεωρία που αρνιέται την ύπαρξη του θεού.)

άθεος: που δεν πιστεύει στον θεό

 

Δεν βλέπω κάποια ουσιώδη διαφορά.

 

Η διαφορά ανάμεσα τους έλεγαν ότι ο μεν άθεος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού και είναι αδιάφορος στο τι πιστεύουν οι άλλοι, ενώ ο αθειστής δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού αλλά αυτήν την πίστη του την έχει αναγάγει σε ένα είδος θρησκείας!!! και την υπερασπίζεται φανατικά προσπαθώντας να "προσυλιτίσει" οπαδούς.

Δεν ξέρω εάν ισχύει τέτοιος διαχωρισμός αλλά δεν μου φαίνεται και το κάτι απίθανο.[...]

 

Οπότε αντίστοιχα, υπάρχει ο χριστιανός (που απλά πιστεύει στην ύπαρξη του θεού κατά τη χριστιανική θρησκεία) και ο χριστιανιστής (που μας σπάει τα παπάρια προσπαθώντας να προσυλητίσει); :P

 

Ο άθεος/αθεϊστής χαρακτηρίζεται από έλλειψη πίστης σε θρησκεία - οπότε είναι λίγο αντιφατικό να έχει αναγάγει την έλλειψη πίστης σε... θρησκεία. :-D

 

Σε κάθε περίπτωση, τέτοιος διαχωρισμός δεν υφίσταται μεταξύ αθεϊστή και άθεου, όπως εξήγησα παραπάνω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα μπορουσαν....

 

Αυτό να βρεις, είναι το πιο αξιόλογο που έχω δει.

Και το συμπλήρωμά του, info εδώ

 

BBC - Jonathan Miller - A Brief History of Disbelief

BBC - Jonathan Miller - A Brief History of Disbelief - The Atheism Tapes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο mitsikas.Ειδα μερικα απο τα πολυ ενδιαφεροντα ντοκυμαντερ που προτεινε και περισσοτερο μου αρεσε ο Dawkins.Τον λυπηθηκα πιο πολυ, ακομα και απο τα παιδακια του Jesus camp, στην φαση που μιλαγε με τον converted jew.Επισης μου αρεσε ο επιλογος του στο God Delusion.

 

"We are all atheists about most of the gods that society has ever believed in.Some of us just go one god further"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Wager is described by Pascal in the Pensées this way:

 

God is, or He is not. But to which side shall we incline? Reason can decide nothing here. There is an infinite chaos which separated us. A game is being played at the extremity of this infinite distance where heads or tails will turn up… Which will you choose then? Let us see. Since you must choose, let us see which interests you least. You have two things to lose, the true and the good; and two things to stake, your reason and your will, your knowledge and your happiness; and your nature has two things to shun, error and misery. Your reason is no more shocked in choosing one rather than the other, since you must of necessity choose. This is one point settled. But your happiness? Let us weigh the gain and the loss in wagering that God is. Let us estimate these two chances. If you gain, you gain all; if you lose, you lose nothing. Wager, then, without hesitation that He is.

 

In his Wager, Pascal provides an analytical process for a person to evaluate options in regarding belief in God. As Pascal sets it out, the options are two: believe or not believe. There is no third possibility.

 

Therefore, we are faced with the following possibilities:

 

You believe in God.

If God exists, you go to heaven: your gain is infinite.

If God does not exist, your loss (the investment in your mistaken belief) is finite and therefore negligible.

 

You do not believe in God.

If God exists, you go to hell: your loss is infinite and your gain is zero.

If God does not exist, your gain is finite and therefore negligible.

 

With these possibilities, and the principles of statistics, Pascal hoped to have demonstrated that the only prudent course of action is to believe in God. It is a simple application of game theory (to which Pascal had made important contributions).

 

Another way of portraying the Wager is as a decision under uncertainty with the values of the following decision matrix:

 

God exists (G) God does not exist (~G)

Belief in God (B) +∞ (heaven) −Nf

Non-belief in God (~B) −∞ (hell) +Nf

 

Given the values that Pascal proposes, the option of believing in God (B) dominates the option of not believing in God (~B). In other words, the expected value gained by choosing B is always greater than or equal to that of choosing ~B, regardless of the likelihood that God exists.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pascal%27s_Wager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα πολυ ενδιαφερων το παραπανω, μονο που εχω να κανω μια παρατηρηση θεολογικου και μαθηματικου περιεχομενου.

Εφ' οσων η πιστη και ο Θεος ειναι κατι που ανηκει στο μεταφυσικο δεν μπορει να εγκειται και να υποκειται σε μαθηματικους νομους και κανονες.

Για εναν αθεο σημερα ειναι αδυνατον να κατορθωσει να αποδειξει την υπαρξη ή την ανυπαρξια του Θεου μεσα απο τις φυσικες επιστημες.

Ομοιως και για εναν πιστο ειναι αδυνατο αυτο εγχειρημα, εφοσον ο Θεος ειναι εκτος κανονων και ανθρωπινης λογικης.

 

- Ετσι οι μεν αθεοι αποδεχομενοι μονο τους φυσικους νομους δεν δεχονται ενα ατοπο και αυθαιρετο συμπερασμα ως αληθες και αρα αποδεκτο.

- Οι δε πιστοι ειναι εξ ορισμου ατοπο να μπουν σε μια αθεϊστικη διαδικασια προσεγγισης του θείου, ωστε αποδεικνυοντας μαθηματικως το σφαλμα της αθεϊας, να δεχτουν εν τελει τον Θεο σαν το συνεπαγομενο αληθες.

 

Το παρατεθεν στοιχημα λοιπον θα μπορουσε να πει κανεις οτι δεν κανει τιποτα αλλο απο το να ικανοποιει την πλευρα των πιστευοντων και να αγνοηθει απο την πλευρα των απιστων εφ' οσων βασιζεται σε μια παραδοχη , εξ' αρχης απορριπτεα γι' αυτους οπως η υπαρξη του Θεου.

 

Ουσιαστικα προσφερει μια μαθηματικη αποδειξη της ελπιδας που ευαγγελιζεται ο χριστιανισμος (αλλα και ο ιουδαισμος και ο ισλαμισμος) για την μεταθανατον ζωη.

Αυτο ομως ειναι παραδοξο και ενας μαθηματικος θα εθετε μια ενσταση: στα μαθηματικα βασιζουμε τις λυσεις σε θεωρηματα, αξιωματα και αποδειξεις και η ελπιδα δεν ειναι θεωρημα, ουτε αξιωμα και δεν αποδεικνυεται . Ουτε καν μπορει να αποδωθει με καποιο ποσοστο, αφου τοτε θα έπαυε να ειναι ελπιδα και θα ονομαζοταν πιθανοτητα.

 

Ο Θεος δεν μπορουμε να πουμε οτι υπαρχει κατα 63,72% ή 38,27%.

- Ειτε τον αποδεχομαστε κατα 100% και ονομαζομαστε πιστοι

- Ειτε τον απορριπτουμε κατα 100% και ονομαζομαστε αθεοι

- Ειτε λεμε οτι με τα ως στιγμης δεδομενα το προβλημα δεν οριζεται και ονομαζομαστε αγνωστικιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άθεος θέλοντας και μη δεν μπορεί να πιστέψει, θα ήταν καθαρή υποκρισία. Αντίθετα με πολλούς που υποκρίνονται πίστη, απλά το παραδέχεται ανοιχτά (πρωτίστως στον εαυτό του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

You believe in God.

If God exists, you go to heaven: your gain is infinite.

If God does not exist, your loss (the investment in your mistaken belief) is finite and therefore negligible.

 

You do not believe in God.

If God exists, you go to hell: your loss is infinite and your gain is zero.

If God does not exist, your gain is finite and therefore negligible.

 

 

Πιστέυω στον Θεό.

Βιάζω 6άχρονα κοριτσάκια.

Πάω στον παράδεισο.

 

6άχρονο κοριτσάκι πεθαίνει.

Πίστευε στον θεό.

Πάει στον παράδεισο.

Του βγάζει τα μάτια έξω ο πρώτος.

 

 

Καλα δουλεύει.

Ηθικό δίδαγμα:

Ας είστε όσο καθίκια να'ναι. Κάθε Κυριακή στην εκκλησία και δύο τρία "Δοξα σοι ο θεός" σας δίνουν συγχωροχάρτι και θα πάτε στον παράδεισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πιστέυω στον Θεό.

Βιάζω 6άχρονα κοριτσάκια.

Πάω στον παράδεισο.

 

6άχρονο κοριτσάκι πεθαίνει.

Πίστευε στον θεό.

Πάει στον παράδεισο.

Του βγάζει τα μάτια έξω ο πρώτος.

 

 

Καλα δουλεύει.

Ηθικό δίδαγμα:

Ας είστε όσο καθίκια να'ναι. Κάθε Κυριακή στην εκκλησία και δύο τρία "Δοξα σοι ο θεός" σας δίνουν συγχωροχάρτι και θα πάτε στον παράδεισο.

Kαλή άποψη μου ακούγεται αυτή.

Βρε, λες να γίνω χριστιανός; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...