Προς το περιεχόμενο

τελευταια προειδοποιηση


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 3η εναλλακτικη λύση είναι βιβλίο που εκδόθηκε μετά από μια έρευνα που έκαναν κάποιοι ρεπόρτερ του Channel4, για τους επιστήμονες της Βρεττανίας που φεύγανε στο εξωτερικό.

Σε προσπαθειές τους να βρουν τέτοιους επιστήμονες για να τουσ πάρουν μια συνέντευξη σχετικά με το λόγο που κάνανε αυτή τη μετακίνηση, ανακάλυψαν οτι ήταν εξαφανισμένοι. Και από άρχισαν να ακολουθούν ένα νήμα το οποίο έχει να κάνει με ακριβώς αυτό. Την οικολογική καταστροφή του πλανήτη και μια "συνομωσία" η οποία έχει ως απώτερο στόχο την διαιώνηση του ανθρώπινου είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πως μου ξεφυγε αυτη η συζητηση με τοσα νεα σχολια.:-D

 

Άρα επειδή η στάθμη της θάλασσας σε τοπικό επίπεδο εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες (ακόμα και αν τραβήξουμε όλοι μαζί το καζανάκι της τουαλέτας θα ανέβει η στάθμη στο σκαραμανγκά για 2cm) για να κυμανθεί σε μία μικρή απόκλιση σε απόλυτες τιμές, αυτό είναι τεκμήριο "τελευταίας προειδοποίησης"..

Αποκλιση 1-2 μετρων που μπορει να διαρκεσει χρονια αν και κατι σπανιο αναλογα με την διαμορφωση της περιοχης δεν μπορεις να το πεις ανεπαισθητη αλλαγη , απο μεγαλο προβλημα εως καταστροφικο φαινομενο μπορεις να το πεις.

 

My point είναι:

 

Οι επιστήμονες πρέπει να εξηγούν με σαφήνεια και ακρίβεια τα ευρήματά τους και το πλαίσιο μέσα στο οποίο προέκυψαν

 

Ένα τόσο πολύπλοκο και με τόσο ισχνές ενδείξεις θέμα (η αύξηση θερμοκρασίας) παρουσιάζεται σαν γεγονός και μάλιστα κατονομάζονται και οι υπεύθηνοι.

 

Εμένα προσωπικά όλα αυτά μου φαι΄νονται κατάντια για το επιστημονικό επίπεδο γενικά.

 

Δεν χρειαζοταν να το τραβηξεις στο αλλο ακρο για να φτασεις σε αυτο το συμπερασμα.Συμφωνω απολυτα.Να κανω μια παρατηρηση ομως, υποτιθεται οτι γινεται για καλο σκοπο.Εχουμε ανοιχτους ακομη επιστημονικους προβληματισμους και καποιες υποθεσεις αποφασεων-λυσεων , πολιτικων αποφασεων ως επι το πλειστον , η πολιτικη δραση ποτε δεν διαμορφωνεται απο την αληθεια αλλα απο την εντυπωση της, εχει να κανει περισσοτερο με ψυχολογια το πραγμα δηλαδη , η επιστημονικη γνωση ακομη και να ηταν πιο πληρης ποτε δεν θα ειχε την δυναμη να επηρεασει τα μεγεθη αυτα που παιζουν ρολο στην ληψη αποφασεων αν δεν υπηρχαν οι δομες για να την μεταφρασουν καταλληλα.Στο συγκεκριμμενο θεμα δεν με πειραζει που οι επιστημονες θελουν να μπουν σε ξενα χωραφια, περισσοτερο κακο δεν νομιζω οτι θα κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλιση 1-2 μετρων που μπορει να διαρκεσει χρονια αν και κατι σπανιο αναλογα με την διαμορφωση της περιοχης δεν μπορεις να το πεις ανεπαισθητη αλλαγη , απο μεγαλο προβλημα εως καταστροφικο φαινομενο μπορεις να το πεις.

 

 

Η απόκλιση αυτή θα ήταν "μεγαλο προβλημα εως καταστροφικο φαινομενο" αν είχε δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια. Αν κατάλαβα καλά το λινκ που δόθηκε πρίν, απόκλιση +-2μ υπήρχε ούτως ή άλλως σε κάποια μέρη λόγω τοπικών συνθηκών. Τις τελευταίες δεκαετίες που και πόσο ανέβηκε η στάθμη?

 

Επίσης σύμφωνα με τους παράγοντες που επηρρεάζουν σε τοπικό επίπεδο τη στάθμη του νερού είναι εξ'ίσου πιθανό σε μερικά σημεία να κατέβει η στάθμη του νερού. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, απο την άλλη βέβαια και η άνοδος της στάθμης (απ'όσο ξέρω τουλαχιστον) είτε κινείται σε μεγέθη κοντά στο στατιστικό λάθος είτε οφείλεται στο βούλιαγμα του εδάφους (πχ Βενετία).

 

Αν έχετε περισσότερα στοιχεία είμαι περίεργος (όχι μόνο εγώ φαντάζομαι) να τα δώ.

 

Δεν χρειαζοταν να το τραβηξεις στο αλλο ακρο για να φτασεις σε αυτο το συμπερασμα.Συμφωνω απολυτα.Να κανω μια παρατηρηση ομως, υποτιθεται οτι γινεται για καλο σκοπο.Εχουμε ανοιχτους ακομη επιστημονικους προβληματισμους και καποιες υποθεσεις αποφασεων-λυσεων , πολιτικων αποφασεων ως επι το πλειστον , η πολιτικη δραση ποτε δεν διαμορφωνεται απο την αληθεια αλλα απο την εντυπωση της, εχει να κανει περισσοτερο με ψυχολογια το πραγμα δηλαδη , η επιστημονικη γνωση ακομη και να ηταν πιο πληρης ποτε δεν θα ειχε την δυναμη να επηρεασει τα μεγεθη αυτα που παιζουν ρολο στην ληψη αποφασεων αν δεν υπηρχαν οι δομες για να την μεταφρασουν καταλληλα.Στο συγκεκριμμενο θεμα δεν με πειραζει που οι επιστημονες θελουν να μπουν σε ξενα χωραφια, περισσοτερο κακο δεν νομιζω οτι θα κανουν.

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε επι της ουσίας. Απο την άλλη εγώ πιετσύω πως ο επιστημονικός προβληματισμός πρέπει να παρουσιάζεται ώς τέτοιος και όχι σαν τετελεσμένο γεγονός που δεν είναι, πόσο μάλλον να ορίζονται αίτια και μελλοντικές επιπτώσεις χωρίς επαρκή τεκμηρίωση. Ο σωστός επιστήμονας ούτε ατζέντα πρέπει να έεχι ούτε να παρασύρεται απο μόδες, μόνο η αναζήτηση της αλήθειας πρέπει να είναι ο σκοπός του. Επίσης το ότι η επιστήμη ειναι ανίκανη να επηρεάσει την πολιτική μου φαινεται λίγο μοιρολατρικό. Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον το ανάποδο συμβαίνει και όχι με κολακευτικό για την επιστήμη (κατ'εμέ) τρόπο.

 

ΥΓ. Mithrantir η εναλακτική λύση 3 ακούγεται λίγο hoax, έψαξα για το channel 4 και δεν βρήκα τίποτα, έχεις κάποιο στοιχείο. Μήπως απλώς είναι κάποιο μυθιστόρημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

They cling precariously to the top of what is left of the ice floe, their fragile grip the perfect symbol of the tragedy of global warming.

 

Captured on film by Canadian environmentalists, the pair of polar bears look stranded on chunks of broken ice.

 

Although the magnificent creatures are well adapted to the water, and can swim scores of miles to solid land, the distance is getting ever greater as the Arctic ice diminishes.

 

"Swimming 100 miles is not a big deal for a polar bear, especially a fat one," said Dr Ian Stirling of the Canadian Wildlife Service.

 

"They just kind of float along and kick. But as the ice gets farther out from shore because of warming, itʼs a longer swim that costs more energy and makes them more vulnerable.

MORE.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόκλιση αυτή θα ήταν "μεγαλο προβλημα εως καταστροφικο φαινομενο" αν είχε δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια. Αν κατάλαβα καλά το λινκ που δόθηκε πρίν, απόκλιση +-2μ υπήρχε ούτως ή άλλως σε κάποια μέρη λόγω τοπικών συνθηκών. Τις τελευταίες δεκαετίες που και πόσο ανέβηκε η στάθμη?

 

Επίσης σύμφωνα με τους παράγοντες που επηρρεάζουν σε τοπικό επίπεδο τη στάθμη του νερού είναι εξ'ίσου πιθανό σε μερικά σημεία να κατέβει η στάθμη του νερού. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, απο την άλλη βέβαια και η άνοδος της στάθμης (απ'όσο ξέρω τουλαχιστον) είτε κινείται σε μεγέθη κοντά στο στατιστικό λάθος είτε οφείλεται στο βούλιαγμα του εδάφους (πχ Βενετία).

 

Αν έχετε περισσότερα στοιχεία είμαι περίεργος (όχι μόνο εγώ φαντάζομαι) να τα δώ.

 

 

Αυτο που προσπαθω να πω απο την αρχη ειναι τι μπορει να συμβει σ'ενα σημειο του πλανητη χωρις εμεις να παρουμε χαμπαρι τιποτα , το να κινδυνευει με αλλα λογια ενα νησι στον ειρηνικο ας πουμε να εξαφανιστει απο την ανοδο της σταθμης και οι κατοικοι στην Ν.Μακρη να μην βλεπουν καμια αλλαγη στην παραλια τους ειναι μεσα στα ορια της πραγματικοτητας.Οι γνωσεις μου επι του θεματος ειναι περισσοτερο στο θεωρητικο επιπεδο, κυριως απο τοτε που ειχα ασχοληθει με τους τυπους του Gauss και του Stokes.Για την Βενετια εχω την εντυπωση οτι υπαρχει προβλημα και με την σταθμη,δεν ξερω βεβαια αν μιλαμε για αυξηση που ειχε να κανει με μια περιοδικοτητα ή αν ηταν κατι πρωτογνωρο για την περιοχη, πριν καμια δεκαετια και βαλε σχεδιαζαν και ενα τεραστιο εργο για την προστασια της, δεν θυμαμαι τι κανανε τελικα.

 

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε επι της ουσίας. Απο την άλλη εγώ πιετσύω πως ο επιστημονικός προβληματισμός πρέπει να παρουσιάζεται ώς τέτοιος και όχι σαν τετελεσμένο γεγονός που δεν είναι, πόσο μάλλον να ορίζονται αίτια και μελλοντικές επιπτώσεις χωρίς επαρκή τεκμηρίωση. Ο σωστός επιστήμονας ούτε ατζέντα πρέπει να έεχι ούτε να παρασύρεται απο μόδες, μόνο η αναζήτηση της αλήθειας πρέπει να είναι ο σκοπός του. Επίσης το ότι η επιστήμη ειναι ανίκανη να επηρεάσει την πολιτική μου φαινεται λίγο μοιρολατρικό. Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον το ανάποδο συμβαίνει και όχι με κολακευτικό για την επιστήμη (κατ'εμέ) τρόπο.

 

 

Θα χρησιμοποιησω ενα πιο αμεσο παραδειγμα, προσπαθησε να φανταστεις διαλογο γιατρου και ασθενη που να αρχιζει με τον γιατρο να λεει :ξερετε η ιατρικη ειναι πιθανολογικη επιστημη, το προβλημα ειναι μαλλον αυτο , πιθανον να καταληξει σε αυτο ή αυτο αν δεν ακολουθησουμε την καταλληλη αγωγη που ερευνες εχουν δειξει οτι εχει 73% επιτυχια , βεβαια υπαρχει μια πιθανοτητα επιπλοκης αν εχετε και το ταδε το οποιο δεν μπορουμε να το ξερουμε ή για να το μαθουμε πρεπει να κανουμε εξετασεις που δεν καλυπτονται απο την ασφαλεια σας και ειναι πανακριβες.Αυτο που περιγραφω ειναι καπως πιο κοντα στην πραγματικοτητα απο αυτο που εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι στο μυαλο τους οταν απευθυνονται σ'ενα γιατρο , δεν νομιζεις ; Ενα συμπερασμα που μπορει να διατυπωθει με ακριβεια μονο σε επιστημονικη γλωσσα, εστω και χαλαρη οπως η απο πανω, δεν μπορει να αποκτησει το απαραιτητο συναισθηματικο βαρος στην συνειδηση του κοσμου για να παρθει η σωστη αποφαση , ιδιως οταν το κοστος , πολιτικο , οικονομικο κτλ , ειναι μεγαλο.Αυτο εννοουσα , δεν ειπα οτι δεν μπορει να επηρεασει την πολιτικη αλλα οτι χρειαζεται πρωτα μια μετατροπη ας το πουμε.Δεν το βρισκω λαθος να μας προετοιμαζουν για τα χειροτερα , εστω και αν κλεβουν σ'ενα βαθμο.Αλλωστε αυτα τα πραγματα μεχρι να γινουν μια συμπαγης συνειδηση θελουν χρονο.Καθαρα επιστημονικα ειναι μεμπτο.Ειναι δρασεις ομως που μπορει να αποδειχτουν διορατικες στο μελλον, οπως αυτα που ελεγε ο θεωρητικος μαθηματικος Grothendieck πριν σαραντα χρονια που δεν υπηρχαν καν οργανωμενες προσπαθειες ενημερωσης για τα περιβαλλοντικα προβληματα και τα στοιχεια ηταν περιορισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θυμάμαι μια είδηση που βγήκε μέσα στο καλοκαίρι και έλεγε:

Βρετανοί επιστήμονες προβλέπουν ότι ο φετινός χειμώνας στην Ευρώπη,

θα είναι ο βαρύτερος των τελευταίων ετών.

hmmmdt2.gif

 

Πάντα τέτοια, να ευχηθώ,

αλλιώς ας αναφωνήσουμε όλοι μαζί:

ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ! ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ! cryingjr5.gif

 

 

btw. αν βρει κανείς την παραπάνω είδηση σε κάποιο news portal ας μου στείλει το link, για το αρχείο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα ειναι γραμμενα ρε παλικαρια. Εχουν γραφτει αιωνες πριν απο Προφητες & Ευαγγελιστες. Η ωρα του Κυριου ερχεται:

( Ευαγγελιο κατα Λουκα κεφαλαιο 21 εδαφιο 7)

7 Και τον ρώτησαν, λέγοντας: Δάσκαλε, πότε, λοιπόν, θα γίνουν αυτά; Και ποιο είναι το σημείο, όταν αυτά πρόκειται να γίνουν;

.............20 Και όταν δείτε την Ιερουσαλήμ περικυκλωμένη από στρατόπεδα, τότε γνωρίστε ότι πλησίασε η ερήμωσή της.

21 Τότε, αυτοί που είναι στην Ιουδαία, ας φεύγουν στα βουνά· και εκείνοι που είναι μέσα σ' αυτή, ας αναχωρούν έξω· και εκείνοι που είναι στα χωράφια, ας μη μπαίνουν μέσα σ' αυτή.

22 Επειδή, αυτές είναι ημέρες εκδίκησης, για να εκπληρωθούν όλα τα γραμμένα.

23 Και αλλοίμονο σ' εκείνες που εγκυμονούν και σ' εκείνες που θηλάζουν κατά τις ημέρες εκείνες· επειδή, θα είναι μεγάλη στενοχώρια επάνω στη γη, και οργή ενάντια σε τούτο τον λαό.

24 Και θα πέσουν με στόμα μάχαιρας, και θα φερθούν αιχμάλωτοι, σε όλα τα έθνη· και η Ιερουσαλήμ θα είναι πατούμενη από τα έθνη, μέχρις ότου εκπληρωθούν οι καιροί των εθνών.

25 Και θα υπάρχουν σημεία στον ήλιο και στο φεγγάρι και στα αστέρια· κι επάνω στη γη στενοχώρια των εθνών με απορία, και θα ηχεί η θάλασσα και τα κύματα

26 οι άνθρωποι θα λιποψυχούν από τον φόβο και την προσδοκία των δεινών που επέρχονται στην οικουμένη· επειδή, οι δυνάμεις των ουρανών θα σαλευτούν.

27 Και τότε θα δουν τον Υιό τού ανθρώπου να έρχεται μέσα σε σύννεφο και με δύναμη και πολλή δόξα.

28 Κι όταν αυτά αρχίσουν να γίνονται, ανασηκωθείτε και σηκώστε ψηλά τα κεφάλια σας· επειδή, πλησιάζει η απολύτρωσή σας.

 

Πισω ο χρονος δεν μπορει να παει ζουμε τους τελευταιους καιρους γιαυτο ας επικαλεστουμε ολοι το ονομα του Κυριου μας Ιησου Χριστου του μοναδικου αναστηθεντα απο τους νεκρους ωστε να συμμετασχουμε & εμεις στη νεα βασιλεια που ερχεται

 

1 ΚΑΙ είδα έναν άγγελο που κατέβαινε από τον ουρανό, ο οποίος είχε το κλειδί τής αβύσσου, και στο χέρι του μια μεγάλη αλυσίδα.

2 Και έπιασε τον δράκοντα, το αρχαίο φίδι, που είναι διάβολος και σατανάς· και τον έδεσε για 1.000 χρόνια.

3 Και τον έρριξε στην άβυσσο, και τον έκλεισε, και σφράγισε από πάνω του, για να μη πλανήσει πλέον τα έθνη, μέχρις ότου συμπληρωθούν τα 1.000 χρόνια· και ύστερα απ' αυτά πρέπει να λυθεί για λίγο καιρό.

4 Και είδα θρόνους· και επάνω σ' αυτούς κάθησαν, και τους δόθηκε κρίση· και είδα τις ψυχές των αποκεφαλισμένων εξαιτίας τής μαρτυρίας τού Ιησού, και εξαιτίας τού λόγου τού Θεού, και οι οποίοι δεν προσκύνησαν το θηρίο ούτε την εικόνα του· και δεν πήραν το χάραγμα επάνω στο μέτωπό τους κι επάνω στο χέρι τους· και ανέζησαν και βασίλευσαν μαζί με τον Χριστό 1.000 χρόνια.

5 Οι υπόλοιποι, όμως, των νεκρών δεν ανέζησαν, μέχρις ότου συμπληρωθούν τα 1.000 χρόνια· αυτή είναι η πρώτη ανάσταση.

6 Μακάριος και άγιος όποιος έχει μέρος στην πρώτη ανάσταση· επάνω σ' αυτούς ο δεύτερος θάνατος δεν έχει εξουσία, αλλά θα είναι ιερείς τού Θεού και του Χριστού, και θα βασιλεύσουν μαζί του για 1.000 χρόνια.

7 Και όταν συμπληρωθούν τα 1.000 χρόνια, ο σατανάς θα λυθεί από τη φυλακή του.

8 Και θα βγει για να πλανήσει τα έθνη που βρίσκονται στις τέσσερις γωνίες τής γης, τον Γωγ και τον Μαγώγ, για να τους συγκεντρώσει σε πόλεμο, των οποίων ο αριθμός τους είναι σαν την άμμο τής θάλασσας.

9 Και ανέβηκαν επάνω στο πλάτος τής γης, και περικύκλωσαν το στρατόπεδο των αγίων, και την αγαπημένη πόλη· και κατέβηκε φωτιά από τον Θεό από τον ουρανό, και τους κατέφαγε.

10 Και ο διάβολος, που τους πλανούσε, ρίχτηκε στη λίμνη με τη φωτιά και το θειάφι, όπου είναι το θηρίο και ο ψευδοπροφήτης· και θα βασανίζονται ημέρα και νύχτα, στους αιώνες των αιώνων.

11 ΚΑΙ είδα έναν μεγάλο λευκό θρόνο, κι αυτόν που κάθεται επάνω σ' αυτόν, από το πρόσωπο του οποίου έφυγε η γη και ο ουρανός· και δεν βρέθηκε τόπος γι' αυτά·

12 και είδα τούς νεκρούς, μικρούς και μεγάλους, να στέκονται μπροστά στον Θεό, και ανοίχθηκαν τα βιβλία· και ανοίχθηκε ένα άλλο βιβλίο, που είναι τής ζωής· και κρίθηκαν οι νεκροί από τα γραμμένα μέσα στα βιβλία, σύμφωνα με τα έργα τους.

13 Και η θάλασσα έδωσε τους νεκρούς που ήσαν μέσα σ' αυτή, και ο θάνατος και ο άδης έδωσαν τους νεκρούς, που ήσαν μέσα σ' αυτούς· και κρίθηκαν κάθε ένας σύμφωνα με τα έργα τους.

14 Και ο θάνατος και ο άδης ρίχθηκαν στη λίμνη τής φωτιάς· αυτός είναι ο δεύτερος θάνατος.

15 Και όποιος δεν βρέθηκε γραμμένος στο βιβλίο τής ζωής, ρίχθηκε στη λίμνη τής φωτιάς.

Αποκαλυψη Ιωαννου κεφαλαιο 20.

Δοξα στον Κυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Mithrantir η εναλακτική λύση 3 ακούγεται λίγο hoax, έψαξα για το channel 4 και δεν βρήκα τίποτα, έχεις κάποιο στοιχείο. Μήπως απλώς είναι κάποιο μυθιστόρημα?

 

Όχι δεν είναι μυθιστόρημα δυστηχώς. Δεν έχω και το βιβλίο εγώ (το είχα δανειστεί για να το διαβάσω) οπότε να σου δώσω ακριβείς πληροφορίες για το θέμα. Θυμάμαι οτι ήταν το Channel4 αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Πάντως το βιβλίο είναι εν γένει εξαφανισμένο από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία εδώ και χρόνια. Επίσης είχαν γίνει πολλές αγωγές για να σταματήσουν τη κυκλοφορία του, αλλά δεν είχαν πετύχει.

 

Αν το βρεις διαβασέ το. Όταν το πιάσω στα χέρια μου θα κοιτάξω να σου δώσω περισσότερα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...