Προς το περιεχόμενο

Οχι Σε Προιοντα Made In Usa Kai Made In China


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να σώσουμε τον πλανήτη μας, τα αποτελέσματα της ανθρώπινης δραστηριότητας τα νιώθουμε ήδη στο πετσί μας.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=775878&lngDtrID=252

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=775691&lngDtrID=252

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επεξεργαστή έχει ο υπολογιστής απο τον οποίο έκανες το ποστ?

 

Αν θέλετε να προβείτε σε τέτοια ακράια, άχρηστα και ηλίθια (κατα τη γνώμη μου πάντα) μέτρα να τα τηρείτε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^BOOMBOOM:Αυτο τι σημαινει παλι?

Στους υπολογιστες δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα.

Στα ειδη ρουχισμου οπως και σε πολλα αλλα αγαθα, ομως μπορουμε.

 

Και μαθε οτι ο καταναλωτης εχει μεν μεγαλη δυναμη, αλλα ενα και μοναδικο οπλο: το εμπαργκο.

Συνεπως μονο "αχρηστα και ηλιθια" μετρα δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει πως το εμπάργκο αυτό είναι υποκρισία και τίποτα άλλο.

 

Αλλά για να μη λέτε πως είμαι κακός θα συμμετέχω και εγω, αυτή την εβδομάδα κάνω εμπάργκο και δεν θα αγοράσω ούτε Cadillac, ούτε κινέζικα ποταμόπλοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου επεξεργαστής είναι made in malaisia, πράγμα που με καθιστά και εμένα ως αντιαμερικάνο.

Επίσης δεν τρώω ανθυγειηνά και ιμπεριαλιστικά μακντοναλνς όπως τα χαζοαμερικανάκια αλλά ελληνικά πιτόγυρα διαίτης.

 

 

Η ΗΠΑ είναι μια χώρα αρκετά αυτάρκης (με το πιο πολυέξοδο και καταναλωτικό κοινό) και δεν θα επηρεαστεί ιδιαίτερα από ένα εμπάργκο.

 

Επίσης υπάρχουν κάποια προιόντα στα οποία δύσκολα μπορούμε να κάνουμε εμπάργκο, γιατί από αυτά εξαρτάται ο πολιτισμός μας (π.χ πετρέλαιο,υπολογιστές,τεχνολογία).

 

 

...ας μην διαβάζουμε μόνο τα αρνητικά εξ αμερικής αλλά και τα θετικά:

 

Τη λήψη μέτρων κατά της παγκόσμιας θέρμανσης ζητούν από τον Μπους οι επικεφαλής δέκα από τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις της χώρας. «Ο πολιτικός κόσμος πρέπει να συνεννοηθεί και να λάβει άμεσα πρωτοβουλίες» αναφέρουν στη σχετική επιστολή τους.

 

 

Την επιστολή υπογράφουν οι επικεφαλής επιχειρήσεων όπως BP America, General Electric, Caterpillar, Lehman Brothers, FPL Group και PG&E.

 

Οι εταιρείες έχουν δημιουργήσει την US Climate Action Partnership με στόχο να πιέσουν την αμερικανική κυβέρνηση και τον πολιτικό κόσμο της χώρας στην προσπάθεια να περιοριστεί η παγκόσμια θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι ανεπτυγμένες (στην παραγωγή, βλ Δύση) και "ανεπτυγμένες" (στην κατανάλωση μονο, βλ. Ελλάδα) χώρες έκαιγαν τα εκατομμύρια τόννους πετρέλαιο, κάρβουνο, βοξύτη, ξύλο, κλπ για να γίνουν ότι ειναι σήμερα, και να ζεσταίνουν τους μαλακούς χριστιανικοδημοκρατικούς κώλους των πολιτών τους τα καλοριφέρια, τα A/C, και τα Ι.Χ., κάποιοι έτρωγαν και παρήγαγαν ακόμα βελανίδια (βλ. Κινα, Ινδία). δεν ενοχλούσαν.

Τωρα που μπήκαν και οι πληβίοι στην κούρσα της βιομηχανικής παραγωγής, ξαφνικά η Δύση ανακάλυψε την οικολογία, τα θερμοκήπια και τα παγόβουνα.

 

Αυτα για Κίνα.

 

Προς τους αμερικάνους, οι αφορισμοί ειναι εύκολοι αλλα ανευ αντικειμένου. Εκει κυριαρχεί η ιδωτική πρωτοβουλία.

Εχει εκατοντάδες εταιρείες που επενδύουν εκ.δολαρια σε έρευνα για εναλλακτικές μορφές ενέργειας, οχι απο ευαισθησια βεβαια, αλλα γιατι πιστευουν οτι εκει ειναι το μελλον, της ενέργειας, και του κέρδους.

και φυσικά έχει και πολυ περισσότερους που επιμένουν στο παραδοσιακό πετρέλαιο, απλα γιατι δεν γουστάρουν το ρίσκο. Οι Ελληνες προφανώς ανήκουν κυρίως στους δεύτερους. Σιγα μην επενδυσουμε σε R&D, ασε τα "αμερικανάκια" να βγάλουν την καλή και συμφέρουσα τεχνολογιά κι εμεις θα την χρησιμοποιήσουμε οταν ερθει η ωρα. beta testers θα γίνουμε;

 

 

Αλήθεια, πόσοι ευαίσθητοι οικολόγοι αγοράσαμε το Toyota Prius με 20 χιλιάρικα, οταν μπορούμε να αποκτήσουμε ισάξιο βενζινοκίνητο με 10-15χιλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ^BOOMBOOM

AMD έχω επεξεργαστή ανέκαθεν , είμαι σίγουρος ότι η απάντηση που πρόκανες να δώσεις είναι ότι εξυπνότερο έχει σκεφτεί το ανώριμο μυαλό σου, γιατί υποθέτω ότι σκέφτηκες πριν απαντήσεις, όταν δεν θα έχεις νερό να πιείς θέλω να δω πόσο έξυπνες απαντήσεις θα δίνεις.

Αν ξέρεις κανένα άλλο τρόπο ( για μείωση της παραγωγής των εν λόγω βιομηχανιών) να τον προτείνεις και άσε τα αστεία για άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, πόσοι ευαίσθητοι οικολόγοι αγοράσαμε το Toyota Prius με 20 χιλιάρικα, οταν μπορούμε να αποκτήσουμε ισάξιο βενζινοκίνητο με 10-15χιλ?

 

Και μετά πήγαινε στις ΗΠΑ και δες πόσα Prius κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος μπήκε ως κράχτης περισσότερο παρά για ότι δηλώνει, για την ευαισθητοποίηση όλων μας, ο καθένας ας κάνει ότι μπορεί και θεωρεί σωστό για την προστασία του περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην Ελλαδα εχουμε την ΔΕΗ (που αν δεν κανω λαθος) ειναι στο ευρωπαϊκο top 10 των πιο ρυπαντικων επιχειρησεων. Σκεφτειτε μονο το τι γινεται απο τα εργοστασια της και τα λιγνιτορυχεια της σε Πτολεμαϊδα και Κοζανη αλλα και μεχρι πριν λιγα χρονια και εντος Αττικης.

 

Θα εκανε ομως ποτε καποιος "αντισταση" απεντι στην ΔΕΗ αρνουμενος να χρησιμοποιησει το ρευμα της, μεχρι να αρχισει να παραγει ενεργεια απο ανανεωσιμες πηγες? Δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opera χρησιμοποιείς αμερικάνικο υπολογιστή, με εξαρτήματα φτιαγμένα στην Κίνα για να γράψεις εδώ ένα μύνημα που λέει πως πρέπει να κάνουμε εμπάργκο σε αυτές τις χώρες.

 

Ποιός είναι ο γελοίος λοιπόν?

 

Επίσης όσοι ειρωνεύονται το ζέσταμα των μαλακών χριστιανικοδημοκρατικων κώλων ας τσεκάρουν αν έχουν οι ίδιοι αυτή τη στιγμή θέρμανση εκεί που μένουν και κατα πόσο την χρισιμοποιούν (καταστρέφοντας το περιβάλλον).

 

Άρα λοιπόν αν θέλετε να απαλαγείτε απο τις όποιες τύψεις ή να τιμωρήσετε αυτόν που θεωρείτε κακό προβείτε σε εμπάργκο (στα προιόντα που δεν χριεάζεστε άλλωστε, όχι προφανώς ότι θα είχε κόστος για εσάς).

 

Επίσης αγοράστε prius, εξαιρετικό αυτοκίνητο αλλά επ'όυδενί συγχωροχάρτι για την ρύπανση.

 

ΥΓ. Μια πρόσφατη έρευνα υπολόγιζε την συνολική ενέργεια που δαπανάτει απο την κατασκευή μέχρι και τον κύκλο χρήσης ενός αυτοκινήτου, το prius απαιτεί (συνολικά) μεγαλύτερα ποσά ενέργειας απο ένα Hummer H3.

 

ΥΓ2. Η πρότασή μου στο θέμα της οικολογίας είναι να φερόμαστε ώριμα. Η ρύπανση είναι ένα πρόβλημα, μέσω της υπεύθηνης χρήσης και της τεχνολογίας μπορούμε να το περιορίσουμε. Αφήστε τις υστερίες, γίνετε πιο υπεύθηνοι σαν πολίτες, μορφωθείτε επι του θέματος και όλα θα γίνουν καλύτερα. Οι υστερίες επειδηνώνουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τα νουμερα δε τα θυμαμαι ακριβως (μπορει να πω και χοντραδες):

 

Αν ο μεσος Αφρικανος χρειαζεται ενα εκταριο για να καλυψει τις αναγκες του, ο Αμερικανος θελει περιπου 200.

Ο αμεσως επομενος ειναι ο Γερμανος με 100 εκταρια.

 

Και για πες μας ρε Μπουμπουμ,

τι πρεπει να κανουμε?

Εσυ τι κανεις δηλαδης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ^BOOMBOOM

AMD έχω επεξεργαστή ανέκαθεν , είμαι σίγουρος ότι η απάντηση που πρόκανες να δώσεις είναι ότι εξυπνότερο έχει σκεφτεί το ανώριμο μυαλό σου, γιατί υποθέτω ότι σκέφτηκες πριν απαντήσεις, όταν δεν θα έχεις νερό να πιείς θέλω να δω πόσο έξυπνες απαντήσεις θα δίνεις.

 

θα σε παρακαλούσα να μιλάς καλύτερα και ευγενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην Ελλαδα εχουμε την ΔΕΗ (που αν δεν κανω λαθος) ειναι στο ευρωπαϊκο top 10 των πιο ρυπαντικων επιχειρησεων. Σκεφτειτε μονο το τι γινεται απο τα εργοστασια της και τα λιγνιτορυχεια της σε Πτολεμαϊδα και Κοζανη αλλα και μεχρι πριν λιγα χρονια και εντος Αττικης.

 

Θα εκανε ομως ποτε καποιος "αντισταση" απεντι στην ΔΕΗ αρνουμενος να χρησιμοποιησει το ρευμα της, μεχρι να αρχισει να παραγει ενεργεια απο ανανεωσιμες πηγες? Δεν νομιζω.

 

Σωστή επισήμανση.

 

Επίσης είναι γνωστό ότι ο Ελληνας πολίτης είναι ίσως από τους λιγότερο συνειδοποιημένους στον κόσμο σχετικά με την ρύπανση του περιβάλλοντος.

Πετάμε τα σκουπίδια από το μπαλκόνι μας, από το παράθυρο του αυτοκινήτου μας και γενικώς αδιαφορούμε για το περιβάλλον μας.

 

Στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα,Θεσ/νικη) η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Γι'αυτό ας κοιτάξουμε αρχικά να βελτιώσουμε το δικό μας περιβάλλον και μετά ας βγούμε να κατηγορούμε τους αμερικάνους και τους κινέζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...