Προς το περιεχόμενο

Οχι Σε Προιοντα Made In Usa Kai Made In China


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης αγοράστε prius, εξαιρετικό αυτοκίνητο αλλά επ'όυδενί συγχωροχάρτι για την ρύπανση.

 

ΥΓ. Μια πρόσφατη έρευνα υπολόγιζε την συνολική ενέργεια που δαπανάτει απο την κατασκευή μέχρι και τον κύκλο χρήσης ενός αυτοκινήτου, το prius απαιτεί (συνολικά) μεγαλύτερα ποσά ενέργειας απο ένα Hummer H3.

 

^BOOMBOOM θα σε παρακαλουσα να μας βοηθησεις να βρουμε αυτην την ερευνα. Την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα και θα ηθελα να την διαβασω αναλυτικα. thanx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την έρυενα αυτή είχα διαβάσει ένα άρθρο στο αγγλικό CAR (12/06). Βρήκα αναλυτικά τώρα τα στοιχεία στο google. Μπορείτε αν τα δείτε εδώ:

 

http://www.cnwmr.com/nss-folder/automotiveenergy/

 

Δεν τα έχω δεί αναλυτικά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να προβείτε σε τέτοια ακράια, άχρηστα και ηλίθια (κατα τη γνώμη μου πάντα) μέτρα να τα τηρείτε σωστά

 

εσύ χρησημοποίησες πρώτος προσβλητικό χαρακτηρισμό εξάλλου μπορείς να μας πείσεις όποτε το επιθυμείς για το επίπεδο της νοημοσύνης σου.

Ακόμα περιμένω κάποια πρόταση την οποία μάλλον αδυνατείς να σκεφτείς

για λόγους που προνέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις πως ο χαρακτηρισμός που έκανα για αυτό που προτείνεις είναι υβριστικός προς το άτομό σου (διαφωνώ) μπορείς να το αναφέρεις στους mod, δεν είναι σωστό να μιλας άσχημα*.

 

Αν θες να συζητήσουμε προτάσεις για την προστασία του περιβάλλοντος ευχαρίστως να το κάνουμε, είναι κάτι που -θα έπρεπε να- ενδιαφέρει όλους μας.

 

Ακόμα όμως και αν δεν έχω εγώ να κάνω κάποια πρόταση αυτό δεν δικαιολογεί μία κίνηση που ούτε το περιβάλλον βοηθά ούτε αυτούς που την πράτουν (το κατα πως βολεύει επιλεκτικό εμπάργκο προς τυχαίες κατευθήνσεις).

 

*=^ΒΒ ο τελευταίος μεγάλος ευγενικός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητώ συγνώμη αν "μίλησα" άσχημα αλλά όταν βλέπω κάποιους να μην βλέπουνε την ουσία (που στη προκειμένη είναι η προστασία του περιβάλλοντος ) και να απαντάνε άστοχα , χάνω τη ψυχραιμία μου.

 

τι να κάνω ρε βάγγο είμαι ευαισθητοποιημένος με ότι συμβαίνει γύρω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν στην Ελλαδα προιοντα MI USA εκτος απο κατεψυγμενα καλαμποκια, γαλοπουλες και αμαξια ;

Τα κινεζικα δεν μπορει να τ'αποφυγει κανεις παντως , η καλυτερη λυση ειναι να μειωσουμε απλα την καταναλωση σε οτιδηποτε χρησιμοποιουμε.Οταν ο εμπορος μπορει να εχει κερδος 400-500% και παλι να ειναι φθηνος και κινεζικο θα σου πουλησει και ευρωπαικο θα στο βαφτισει και θα βρει οσους τροπους θες να σε πεισει να το παρεις.Ενα παραδειγμα προιοντος που γνωριζω ειναι η καλτσα , πανε ολοι και αγοραζουν τα κινεζικα , τουρκικα και συριακα πετρελαια στα μεγαλα καταστηματα και ο κολλητος μου προτιμαει να πουλησει την ελληνικη καλτσα που παραγει στα παζαρια αφου ολοι οι χονδρεμποροι του προσφερουν ιδια τιμη με τα εισαγομενα με δεκαπλασιο κοστος παραγωγης.Φυσικα και στα παζαρια μειοψηφεια ειναι , οι περισσοτεροι πολυαμινη πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς, καίμε 50 λιτρα fine original arabian oil τη μερα για να ζεστάνουμε τους μαλακούς αθεοδημοκρατικούς μας κώλους, όπως εκάναν και οι παπούδες μας τα τελευταία 150-250 χρόνια, γι αυτό και δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε υποκριτικά κανέναν Κινέζο, Ινδό, ή Μεξικάνο οτι μολύνει το περιβάλλον.

 

 

Μελέτες "3 στο λαδι, 3 στο ξύδι", μπορουν να αποδείξουν οτι το πετρέλαιο ειναι η πιο πράσινη πηγη ενέργειας, αρκεί να το θέλουν οι.. μελετούντες. Ειτε αληθεια λεει η μελετη, ειτε όχι, δεν ειναι αυτη που ευθυνεται για τις πωλήσεις του Πριους, γιατι δεν ηταν γνωστή στον μεσο πολίτη (ουτε και θα τον ενδιέφερε, θαρρώ).

το Πριους ειναι απλα ενα παράδειγμα που δείχνει την τάση.

Ελάχιστοι θα πλήρωναν μια υπεραξία στην τιμη ενος προιοντος, απλα με την ελπίδα οτι αυτο θα συμβάλει θετικά, ισως και αν, σε γεγονότα αβέβαιου χρονικού ή γεωγραφικού ορίζοντα.

 

 

Αυριο βγαινει η AMD και βγαζει τη μεγαλή ανακοίνωση: Οριστε το νεο μας επίτευγμα, οι νεες cpu ΑΜ3, ... 2 φορές πιο γρήγορες απο fx-60 στα ιδια Mhz, μόνο 20% πιο αργές απο c2d 6800, και μονο 20% πιο ακριβές απο 6800. Αλλα ειμαστε σιγουροι οτι θα τις αγοράσετε. γιατι οταν τις πετάξετε αφομοιώνονται πληρως απο το περιβάλλον, γινονται λίπασμα για τις φακές, ενώ της intel αποβάλλουν τοξικά χημικά που δεν ανακυκλώνονται.

θα τρέξουμε όλοι, σιγουρα. εμεις για τις cpu, και η amd προς το λουκέτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη ιστορια με ΗΠΑ κ Κινα γινετε γιατι και οι 2 δεν υπογραφουν την συνθηκη του Κιοτο για δραματικη μειωση των ρυπων. Η ΗΠΑ ειναι καθετη εδω και χρονια και ξερει οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να αναθεωρηθει το 'american dream'. Η Κινα μολις ανακαλυψε τον κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ξέρω εγώ ότι με τη στάση τους που μόνο φασιστική αν όχι τρομοκρατική μπορώ να χαρακτηρίσω, αυτές οι χώρες σκοτώνουν τον πλανήτη και ότι ζει πάνω σ'αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ξέρω εγώ ότι με τη στάση τους που μόνο φασιστική αν όχι τρομοκρατική μπορώ να χαρακτηρίσω, αυτές οι χώρες σκοτώνουν τον πλανήτη και ότι ζει πάνω σ'αυτόν.

 

εχουν μεγαλο μεριδιο, η αληθεια ειναι ομως οτι τον πλανητη τον σκοτωνουμε ολοι μας .. ;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ξέρω εγώ ότι με τη στάση τους που μόνο φασιστική αν όχι τρομοκρατική μπορώ να χαρακτηρίσω, αυτές οι χώρες σκοτώνουν τον πλανήτη και ότι ζει πάνω σ'αυτόν.

 

Απο την αλλη εγω παλι πιστευω οτι η χωρα μου, η Ελλαδα, ακολουθει την ιδια ακριβως πρακτικη με τις ΗΠΑ και την Κινα. 381367310_ba2c707394_o.gifΛυπαμαι αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα αναμεσα τους.

Αν ειναι να μποϋκοττάρουμε τα προϊοντα καποιας χωρας γιατι πιστευουμε οτι ετσι θα αλλαξει κατι, καλυτερα να ξεκινησουμε απο της Ελλαδας που μας ενδιαφερει και αμεσα μιας και ειναι το ιδιο μας το σπιτι.

-- Τι ποσοστο Ελληνων:

* εχει ηλιακο θερμοσιφωνα?

* Ή φωτοβολταϊκα συστηματα στο σπιτι του?

* Ή καποια ανεμογενητρια?

* Ή να αφηνει το αυτοκινητο στο σπιτι του και να χρησιμοποιει ποδηλατο?381375927_787c1b444c_o.jpg381403798_dc6e55d5da.jpg

* Ή να εχει αλλαξει πληρως τις λαμπες πυρακτωσεως στο σπιτι του, παντου με ηλεκτρονικες/οικονομικες?

* Ή να εχει ηλιακο φουρνο?

* Ή να εχει μεσα στο σπιτι του ή την επιχειρηση του εγκατασταση φωταγωγων (ειδικοι σωληνες που εσωτερικα ειναι καθρεπτες και μεταφερουν το φως απο εξω, παντου μεσα στο σπιτι χωρις να εχουμε αναγκη τις λαμπες) ωστε να μην χρειαζομαστε καθολου ηλεκτρικο απο την ανατολη ως την δυση του ηλιου?

* Ή να εχουν σωστα μονωμενο το σπιτι τους με ειδικες επενδυσεις θερμομονωτικων υλικων στους τοιχους και τα ταβανια και με θερμομονωτικα κουφοματα και μπαλκονοπορτες, ωστε να μην χανουν ενεργεια κατα την ψυξη ή την θερμανση?

* Ή να δινουν σημασια οταν αγοραζουν λευκες συσκευες στο σε ποια ενεργειακη κατηγορια ανηκει και να επιμενουν να ειναι Α ή Α+?

* Ή οταν αγοραζουν αυτοκινητο να μην βλεπουν πρωτα το 0-100, αλλα ποσα γρ CO2 εκπεμπει ανα χλμ, και οταν ερθει η ωρα τα το δωσουν να μην το παρατουν στο δρομο ή σε καποια αλανα ή χωραφι?

* Ή να εχουν στο σπιτι τους διαφορετικους καδους σκουπιδιων και να κανουν πρωτου σταδιου διαχειριση απορριματων με τον διαχωρισμο τους σε μη ανακυκλωσιμα, και ανακυκλωσιμα οπως χαρτι, γυαλι, αλλουμινιο? Και συν τοις αλλοις να σεβονται στους δρομους τους καδους ανακυκλωσης και να μην πετανε μεσα ο,τι σκουπιδια να 'ναι?

* Ή ποσοι παραδιδουν τις παλιες μπαταριες, τα παλια κινητα και τους υπολογιστες τους για ανακυκλωση στα καταλληλα σημεια, ωστε το PVC των πλακετων και τα βαρεα μεταλλα που υπαρχουν στα ηλεκτρονικα να μην αφεθουν ανεξελεγκτα στο περιβαλλον?

* Ή να κανουν στο σπιτι τους οικονομια στο νερο οταν πλενονται?

* Ή να καταλαβαινουν καποιοι οτι στην Ελλαδα πρεπει να αλλαξουμε καλλιεργειες αφου οταν καλλιεργεις βαμβακι στη Θεσσαλια κανεις εγκλημα διοτι οι ποσοτητες νερου που απαιτει ειναι δυσβαστακτες για το δυναμικο των υδατινων πηγων μας τις οποιες καταστρεφουμε κανοντας εγκληματικες εκτρωπες ποταμων (οπως του Αχελωου) που σαν συνεπεια θα εχουν την μετεπειτα καταστροφη των εκβολων τους? Και επισης δεν αδειαζεις ανεπανορθωτα μια λιμνη οπως εγινε με την Δοϊρανη για να φυτεψεις ρυζια στην Μακεδονια. Λες και πρεπει η Ελλαδα να παραγει οπωσδηποτε βαμβακι και ρυζι.

* Ή ποσοι δεν αγοραζουν διατροφικα προϊοντα που ειναι εκτος εποχης, τα οποια πολλες φορες για να ερθουν στην Ελλαδα απο τριτες χωρες απαιτουν πλοια και φορτηγα για την μεταφορα τους? Ετσι εχετε σκεφτει ποτέ, η ντοματα που θελετε να φατε τον Δεκεμβριο, ποσα κιλα CO2 στοιχισε στην ατμοσφαιρα για να μεταφερθει?

* Ή δεν τρωνε στα 381375925_d0d923e696_o.gifφαστ-φουντ κρεατα απο ζωα που κανεις δεν ξερει για το ταϊσμα τους ποσα στρεματα δασους επρεπε να αποψιλωθουν 381367314_000ed21d23_o.jpgωστε να καλλιεργησουμε σογια και καλαμποκι και εν τελει τα ζωα αυτα να ειναι και τερατουργηματα?381367317_c8705c60ef_o.jpg?

* Ή ποσοι νοιαζονται να διαμαρτηρηθουν που τα αθωα στα ματια μας κατσικακια 381367315_1d8c7f8360.jpgειναι απο τους μεγαλυτερους οικολογικους καταστροφεις αφου στην βοσκη τους λειτουργουν σαν ξυραφια απο εκει οπου περνανε και αφηνουν πισω τους "καμμενη γη" και καταστρεφουν αναδασωσεις σε διαφορες περιοχες που εχουν γινει?

* Ή νοιαζεται που τα λυματα των κτηνοτροφικων μοναδων 381368807_978ce451d0_o.jpgκαι που ειναι βομβες αμμωνιας, πουθενα στην Ελλαδα δεν υποκεινται σε καμια μορφης επεξεργασια και σε καποιες περιοχες της χωρας να ειναι αδυνατον ακομα και να διελθεις με ταχυτητα με το αυτοκινητο χωρις να αναγουλιασεις απο την μποχα και να τα θεωρουμε αυτα τα ανεπεξεργαστα λυματα απο πανω και οτι ειναι λιπασμα ενω δεν ειναι?

* ή ή ή .....

 

Καλυτερα σαν ελληνες να μαθουμε πρωτα να κοιταζομαστε στον καθρεφτη381367319_40dd6d627b_o.jpg και να διορθωνουμε τους εαυτους μας και μετα να δειχνουμε με το δακτυλο τους αλλους. Εσεις πολιτισμενοι που απαιτειτε απο τριτες χωρες να εκπολιτιστουν και να μην ρυπαινουν, ποσα απο την παραπανω λιστα που εχουν αραδιαστει τα εφαρμοζετε στην καθημερινοτητα σας?

 

 

Επιπλεον, για του λογου το αληθες διαβαστε τα παρακατω αρθρα.

 

Eίμαστε πρωταθλητές στη σπατάλη ενέργειας

και στην παραγωγή ρύπων

Tο 40% των συνολικών εκπομπών CO2 παράγεται από τη ΔEH

5.000 θάνατοι στην Αθήνα από αιωρούμενα σωματίδια

1.150 ανεξέλεγκτες χωματερές και 10.000 σκουπιδότοποι

400 τόνοι σκουπίδια στα 9 μεγάλα ποτάμια μας

 

 

Ελλάδα, ο μεγάλος Eυρωπαίος ρυπαντής

Τέταρτη παγκοσμίως στην αύξηση εκπομπής αερίων του θερμοκηπίου, στο όνομα μιας εξαιρετικά ρυπογόνας (υπ)ανάπτυξης

 

 

Ομηροι του λιγνίτη και του πετρελαίου

 

 

Άντε στα εγγονια μας ζωη σε λογου τους και σε μας καλο παραδεισο, 381394963_6c478d2d41_o.jpgγιατι βλεπω να μην πηγαινουμε εκει οπως παμε αλλα κατα διαολου.381375929_d59d115ab6_o.jpg

Και να θυμαστε οτι δεν ειναι μονο τα αυτοκινητα που μπορουν να ανακληθουν απο τον δημιουργο τους... Ειναι και οι ανθρωποι και οχι κατ' αναγκην οι Αμερικανοι ή οι Κινεζοι, αλλα και οι Ελληνες :evil:

----------------------------------------------------------------------

 

381367311_7b6741b108.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κέφια που είχε ο mitsikas. Μπράβο σου.

 

Προσωπικά συμφωνώ με την δημοσίευση του ]nick[ λίγο πιο πάνω. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης. Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο αγώνας για να αντιστρέψουμε μια τέτοια κατάσταση μπορεί να είναι μονάχα οικονομικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...