Προς το περιεχόμενο

Ενδονοσοκομιακες λοιμωξεις


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν

 

Λοιπον....Μετα απο ανεπιτυχη συντηριτικη αντιμετωπιση καταγματος σπονδυλου Ο1 εκανα εγχειρηση σπονδυλοδεσιας 4 σπονδυλων στις 1/11/2006.Μετα απο 10-15 μερες απο την τομη που ειχε ακομα τα ραμματα εβγαινε υγρο.Πηγα στο Αττικο νοσοκομειο οπου ειχα κανει και την εγχειρηση και πηραν υγρο απο το σωμα μου πιεζοντας την τομη και οχι με παρακεντηση και διαπιστωθηκε οτι ειχα κολλησει χρυσιζοντα σταφυλοκοκο.Σε αιματολογικες εξετασεις ειχα 14.000 λευκα αιμοσφαιρια , 45 ΤΚΕ και 18 CRP.

 

Μετα απο 15 μερες και αφου οι δεικτες δεν υποχορουσαν ικανοποιητικα ο γιατρος μου συστησε αντιβιωση.Επι 62 μερες μεχρι πριν 3-4 μερες επερνα 17 (!!!!) χαπια την ημερα.Τωρα εχω σταματησει την φαρμακευτικη αγωγη και σε μια βδομαδα θα ξανακανω αιματολογικες εξετασεις για να δουμε αν ξαναανεβηκαν οι δεικτες που εκτος την ΤΚΕ που απο 25 ειχε παει 35 οι αλλες ηταν φυσιολογικες κατα την διαρκεια της αντιβιωσης.

 

 

Απο οτι μου ειπε ο χειρουργος γιατρος μου αν ξαναανεβουν παω για δευτερο χειρουργειο για καθαρισμο και μαλλον αντικατασταση των μεταλλων που εχω στην σπονδυληκη μου στηλη.

 

 

Και το ερωτημα ειναι.....Δεν υπαρχει ικανος τροπος να αποκλεισθει η ενδονοσοκομιακη λοιμωξη που επαθα στο πιο συγχρονο μαλιστα ελληνικο δημοσιο νοσοκοειο ???? Τα μικροβια οτι θελουν κανουν εκει μεσα ????

 

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο post.

 

 

Οποιος ξερει απο ακτινογραφιες ας ριξει μια ματια παρακατω.

 

565594

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε η ακτινογραφία και γενικά ο λόγος που μπήκες εκεί δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τον ιό. Όπως και να 'χει πάντως, μάλλον έχεις τσιμπήσει τον Staphylococcus aureus. Είναι συνηθισμένη αιτία ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων γτ επιβιώνει σε πολλά μέρη. Δεν είναι ιδιαίτερα κακή φάση, εκτός αν πέτυχες μετάλλαξη με ανοσία στην μεθκιλίνη όπου και σοβαρεύει λίγο η φάση. Τι αντιβιώσεις παίρνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτον ...τσιμπησα.

Επερνα 6 καψουλες των 300 dalacin ,3 καψουλες Bactrimel και 6 χαπια Ultra levul και ενα για πιθανη πτωση αιματοκριτη απο το dalacin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον σου δίνουν λινταμικίνη, μάλλον καθαρή την έβγαλες. Περίμενε και την 2η εξέταση να δεις τα επίπεδα βέβαια, αλλά θα είχε ήδη γίνει μικροβιολογική ταυτοποίηση αν ήταν μετάλλαξη. Περαστικά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον σου δίνουν λινταμικίνη, μάλλον καθαρή την έβγαλες. Περίμενε και την 2η εξέταση να δεις τα επίπεδα βέβαια, αλλά θα είχε ήδη γίνει μικροβιολογική ταυτοποίηση αν ήταν μετάλλαξη. Περαστικά σου!

 

 

Ευχαριστω.Αυτη η λοιμωξη με πιο σχολαστικη καθαριοτητα ή οτι αλλο ηταν αναγκαιο δεν ηταν δυνατον να αποκλεισθει ??? Καπου στην in.gr διαβασα οτι μια μορφη του σταφυλοκοκου παραγει τοξινη που σε 4 μερες νεκρωνει τον πνευμονα και ...παπαλα το 75 % των μολυνθεντων.

 

Καλό κουράγιο Γιάννη.

 

 

Ευχαριστω....Και το πεσιμο εγινε μετα απο καταγμα εξω σφυρου ποδοκνιμικης και στον μηνα πανω παραπατησα με τις πατεριτσες μεσα στο σπιτι επεσα πισω με αποτελεσμα αυτο το καταγμα. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην μένουμε και τόσο πολύ σε αυτά που διαβάζουμε για ιατρικά θέματα στο internet. Να μην πανικοβαλλόμαστε άδικα. Μιλάω εκ ιδίας πείρας. Όσον αφορά για τα μικρόβια, δυστυχώς κάνουν ότι θέλουν. Είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια μορφή είναι. Αλλά για να κάνει τέτοιες ταρζανιές, σε μυοκάρδια και πνεύμονες, πρέπει να αλωνίζει καιρό και να πληρείς και εσύ κάποιες προϋποθέσεις "αδυναμίας". Οπότε ναι, αν φτάσεις ως εκεί, δν την παλεύεις ιδιαίτερα, αλλά είναι μικρή η πιθανότητα.

 

Προφανώς αυτό δν το συζητάμε καν για 'σένα ε, μην τρελαίνεσαι.

 

Θα μπορούσε που λες να αποκλειστεί η λοίμωξη, σίγουρα. Απλώς το ότι είναι αρκετά ανθεκτικός ιός και μεταφέρεται εύκολα, ειδικά σε ανοιχτά τραύματα όπως στην περίπτωσή σου, τον κάνει αρκετά πιο πιθανό να τον κολλήσεις από κάποιον άλλο. Το θέμα είναι πως το περιβάλλον παίζει μικρό ρόλο στην εξάπλωσή του, εκεί που δίνεται βάρος είναι στο πλύσιμο των χεριών (με ειδικά αλκοολούχα κτλ), αποστειρωμένα γάντια κτλ. Τώρα αν ο δικός σου την είδε ρουτίνα και έξυνε μύτες με τα γάντια και έπιανε αβέρτα νεφροειδή, τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί που δίνεται βάρος είναι στο πλύσιμο των χεριών (με ειδικά αλκοολούχα κτλ), .

 

 

Σε καθε κρεβατι του αττικου υπηρχε συσκευη με τετοιο υγρο και παντου προειδοποιητικες πιναακιδς αλλα το κακο εγινε.

Α...το καταγμα προηλθε μετα απο αρχικο καταγμα εξω σφυρου ποδοκνιμικης και στον μηνα γλιστρησα με τις πατεριτσες και επεσα πισω.Και 3 μερες πριν σπασω εγω το ποδι το ειχε σπασει και ο 14χρονος γιος μου ακριβως το ιδιο ποδι στο ιδιο σημειο !!!!

 

Γιάννης vs Robocop :mrgreen:

 

Περαστικά σου φίλε. :)

 

 

Ευχαριστω φιλατατε !!! Το φιλος με σενα δεν με καλυπτει !!!!:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα φιλε μου....δυστυχως ο χρυσιζων σταφυλοκοκκος ειναι απο τις πιο συνιθισμενες ενδονοσοκομειακες απειλες και τα στελεχη του ειναι αρκετα ανθεκτικα.....σου ευχομαι καλη αναρρωση και μακαρι να μην χρειαστεις αλλο χειρουργειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα φιλε μου....δυστυχως ο χρυσιζων σταφυλοκοκκος ειναι απο τις πιο συνιθισμενες ενδονοσοκομειακες απειλες και τα στελεχη του ειναι αρκετα ανθεκτικα.....σου ευχομαι καλη αναρρωση και μακαρι να μην χρειαστεις αλλο χειρουργειο....

 

 

Ευχαριστω.Και αντε να ξαναβρω αιμα που εχω και Ο(-) !!!!!:mrgreen: :mrgreen: Τρεις φορες αναβληθηκε το χειρουργειο λογω ελλειψης ομαδας αιματος.Μεχρι που βρηκα εγω 5 αιμοδοτες με Ο(-) και τους πηγα να δωσουν αιμα στο Γενικο Κρατικο Νικαιας μιας και το Αττικο δεν εχει μοναδα αιμοδοσιας.Και τελικα δεν χρειαστηκε να μου βαλουν σταγονα αιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Και αντε να ξαναβρω αιμα που εχω και Ο(-) !!!!!:mrgreen: :mrgreen: Τρεις φορες αναβληθηκε το χειρουργειο λογω ελλειψης ομαδας αιματος.Μεχρι που βρηκα εγω 5 αιμοδοτες με Ο(-) και τους πηγα να δωσουν αιμα στο Γενικο Κρατικο Νικαιας μιας και το Αττικο δεν εχει μοναδα αιμοδοσιας.Και τελικα δεν χρειαστηκε να μου βαλουν σταγονα αιμα.

 

Αυτό το αίμα "πάει χαμένο"; Δεν υπάρχει "κάβα" για εσένα (χτύπα ξύλο) αν χρειαστείς; Δεν ξέρω καθόλου τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το αίμα "πάει χαμένο"; Δεν υπάρχει "κάβα" για εσένα (χτύπα ξύλο) αν χρειαστείς; Δεν ξέρω καθόλου τι ισχύει.

 

 

Και να ειναι "καβα" δηλαδη να το δικαουμε αν δεν εχουν αδικος κοπος να το απαιτησω.:mrgreen: :mrgreen: Απο αναβολη σε αναβολη θα ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...