Προς το περιεχόμενο

Ενδονοσοκομιακες λοιμωξεις


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Γιάννη,

 

Χωρίς να είμαι ο ειδικός δε μπορώ να δω με ποιο, πρακτικά εφικτό, τρόπο μπορούν να αποφευχθούν οι ενδοσοκομειακές λοιμώξεις.

 

Σκέψου απλά.

 

Θα είσουν ικανοποιημένος αν ένα νοσοκομείο ήταν τόσο καθαρό/υγειηνεό κλπ όσο το σπίτι σου ? Αν ναι σκέψου πόσες φορές έχεις κολλήσει κάτι στο σπίτι σου από καποιον άλλο. Τώρα πρόσθεσε ότι :

 

- σε ένα νοσοκομείο υπάρχει σημαντικά μεγαλύτερη συγκέντρωση ανθρώπων από τους οποίους πολλοί είναι φορείς κάποιου μικροβίου (για αυτό άλλωστε είναι στο νοσοκομείο)

 

- Συναναστρέφεσε καθημερινά με νοσοκόμους και ιατρούς οι οποίοι λόγω τις διαρκούς επαφής τους με αρρώστους λειτουργούν ως "αποθήκες μικροβίων"

 

- Συχνά ο οργανισμός σου είναι ήδη καταπονημένος (για αυτό είσαι εκεί) ή έχεις κάποια ανοικτή πληγή (πχ από εγχείρηση) που διευκολύνει τα μικρόβια

 

 

Θα μπορούσαν να αποφευχθούν πολλά από τα παραπάνω αν όλοι οι ασθενείς μπαίναν σε μονά δωμάτια με συνθήκες χειρουργίου (όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εφικτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη περαστικά σου.

 

Ήμουν έτοιμος να πάω να δώσω αίμα αυτές τις μέρες, θα περιμένω να δούμε αν (χτύπα ξύλο) χρειαστείς.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου.Κανε κρατει καμμια 10 μερες γιατι δεν ξερω που θα με βγαλει αυτη η ιστορια.

Ο φιλος μας ηταν ενας απο τους 5 αιμοδοτες που πηγα με 0(-) και δωσανε αιμα,

 

Κατάλαβα. Αυτά στους κόκκινους κύκλους τι είναι;

 

 

Νομιζω οι σπονδυλοι ειναι αν και μπορει να κανω λαθος.

 

περαστικα φιλε..

 

-17 χαπια την ημερα???

 

 

Ναι με τη χουφτα τρια τρια τα επαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη Platano μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια, που έμπαινα εσπευσμένα με σπαστική βροχύτιδα και έπαιρνα το εξιτήριο μετά απο 30 μέρες, αφού είχα κολλήσει κάθε ίωση που κυκλοφορύσε στον θάλαμο και μή.

Μάλιστα μια φορά (είμουν τακτικός πελάτης στο Παίδων Αγ. Σοφία) "αρπαξα" έναν ιό-βακτηρίδιο-κατι περίεργο που χτυπάει το νευρικό σύστημα.Είμουν παράλυτος απο την μέση και κάτω για αρκετό καιρό. Ακόμα θυμάμαι τα κρύα ντούζ, τα κοκταίλ αντιβιωτικών-αντιπυτερικών και τις εξετάσεις αίματος (είχα πιο πολλές τρύπες και απο τα πρεζάκια στην Ομόνοια). Θαρρώ είμουν 8 ετών και ήθελα να πεθάνω...

Περαστικά και σιδερένιος απο μένα, καλή δύναμή και καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη Platano μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια, που έμπαινα εσπευσμένα με σπαστική βροχύτιδα και έπαιρνα το εξιτήριο μετά απο 30 μέρες, αφού είχα κολλήσει κάθε ίωση που κυκλοφορύσε στον θάλαμο και μή.

Μάλιστα μια φορά (είμουν τακτικός πελάτης στο Παίδων Αγ. Σοφία) "αρπαξα" έναν ιό-βακτηρίδιο-κατι περίεργο που χτυπάει το νευρικό σύστημα.Είμουν παράλυτος απο την μέση και κάτω για αρκετό καιρό. Ακόμα θυμάμαι τα κρύα ντούζ, τα κοκταίλ αντιβιωτικών-αντιπυτερικών και τις εξετάσεις αίματος (είχα πιο πολλές τρύπες και απο τα πρεζάκια στην Ομόνοια). Θαρρώ είμουν 8 ετών και ήθελα να πεθάνω...

Περαστικά και σιδερένιος απο μένα, καλή δύναμή και καλό κουράγιο.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου.Θα επιζησω κι εγω ... μαλλον !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Dallacin τα πήρα πρόσφατα για τους φρονιμήτες που εβγαλα και μου σακατέψαν το στομάχι. Άστα να πάνε... Πάντα φαγωμένος. Όσο για τα Ultra Levure, ευτυχώς που το σκεφτήκαν να στα δώσουν. Είναι απλά προβιοτικά και βοηθάνε να μην γίνεται διαταραχή των καλών μηκυτών του οργανισμού από την αντιβίωση, στην καλύτερη απορόφηση της αντιβίωσης κλπ. Κανονικά θα πρέπει να τα παίρνεις πάντα όταν παίρνεις κάποια δυνατή αντιβίωση.

 

Περαστικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Dallacin τα πήρα πρόσφατα για τους φρονιμήτες που εβγαλα και μου σακατέψαν το στομάχι.

Περαστικά σου.

 

 

Και να σκεφτεις οτι επαιρνα 3*2=6 την ημερα των 300 επι 62 μερες !!!!:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν

 

 

 

Και το ερωτημα ειναι.....Δεν υπαρχει ικανος τροπος να αποκλεισθει η ενδονοσοκομιακη λοιμωξη που επαθα στο πιο συγχρονο μαλιστα ελληνικο δημοσιο νοσοκοειο ???? Τα μικροβια οτι θελουν κανουν εκει μεσα ????

 

 

 

Δυστυχως οι ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους πονοκεφαλους των γιατρων. Ειδικα για αυτο το θεμα δεν ειναι υπευθυνα τα Ελληνικα Νοσοκομεια(ναι,μπορει γαι ολα τα αλλα να φταινε,αλλα μην τα κατηγορουμε κι εκει που δεν πρεπει).Σε ολα τα νοσοκομεια,ειτε ιδιωτικα ειτε δημοσια, ειτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικό, προβληματα με ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις είναι συνηθες φαινομενο.Το προβλημα συνηθως δεν ειναι οτι δεν τηρουνται οι κανονες υγειινη,αποστειρωσης κλπ αλλα το ότι σε ασθενείς που υποβαλλονται σε διαφορες εγχειρισεις που περιλαμβανουν πρόσθεση τεχνητων μερων η μεταμοσχευσεις κλπ χορηγουνται ανοσοκατασταλτικα φαρμακα. Με απλα λογια, ριχνουν σκοπιμα την αμυνα του οργανισμου για να μην αντιδρασει στο μοσχευμα η στο εξαρτημα με αποτελεσμα να γινεται ευαλωτος σε μικροβια που δε θα ηταν ικανα να κανουν ενα φυσιολογικο οργανισμο να νοσησει.

Πχ εχει συμβει να πετυχει δυσκολη μεταμοσχευση και να πεθανει ο ασθενης απο τετοιες λοιμωξεις.

 

Μην ανησυχεις,θα ταλαιπωρηθεις ισως λιγακι με τα αντιβιωτικα αλλα ευτυχως εχεις προβληθει απο πολυ συνηθες στελεχος που καλυπτεται απο πολλα αντιβιωτικα.Υπομονη χρειαζεται και κουραγιο...

Καλη αναρρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους πονοκεφαλους των γιατρων. Ειδικα για αυτο το θεμα δεν ειναι υπευθυνα τα Ελληνικα Νοσοκομεια(ναι,μπορει γαι ολα τα αλλα να φταινε,αλλα μην τα κατηγορουμε κι εκει που δεν πρεπει).Σε ολα τα νοσοκομεια,ειτε ιδιωτικα ειτε δημοσια, ειτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικό, προβληματα με ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις είναι συνηθες φαινομενο.Το προβλημα συνηθως δεν ειναι οτι δεν τηρουνται οι κανονες υγειινη,αποστειρωσης κλπ αλλα το ότι σε ασθενείς που υποβαλλονται σε διαφορες εγχειρισεις που περιλαμβανουν πρόσθεση τεχνητων μερων η μεταμοσχευσεις κλπ χορηγουνται ανοσοκατασταλτικα φαρμακα. Με απλα λογια, ριχνουν σκοπιμα την αμυνα του οργανισμου για να μην αντιδρασει στο μοσχευμα η στο εξαρτημα με αποτελεσμα να γινεται ευαλωτος σε μικροβια που δε θα ηταν ικανα να κανουν ενα φυσιολογικο οργανισμο να νοσησει.

Πχ εχει συμβει να πετυχει δυσκολη μεταμοσχευση και να πεθανει ο ασθενης απο τετοιες λοιμωξεις.

 

Μην ανησυχεις,θα ταλαιπωρηθεις ισως λιγακι με τα αντιβιωτικα αλλα ευτυχως εχεις προβληθει απο πολυ συνηθες στελεχος που καλυπτεται απο πολλα αντιβιωτικα.Υπομονη χρειαζεται και κουραγιο...

Καλη αναρρωση!

 

 

Σε ευχαριστω.Παντως πριν την εγχειρηση δεν μου ειχε χορηγηθει κανενα ανοσιοκατασταλτικο φαρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...