Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής Κιθάρας


Louminis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολείτε κανείς; Το Πάσχα σκέφτομαι να πάρω και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη κάποιου που έχει εμειρία πάνω σε αυτά τα θέματα. Θα ήθελα να μου πείτε τι θα ήταν καλό να πάρω, τα εξαρτήματα που έχουν πάνω τι κάνουν(είμαι λίγο άσχετος από ηλεκτρική :P) τιμή κτλπ, κτλπ. Επίσης αν μπορείτε να ανεβάσετε εικόνες και site μπου τις έχουν

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καταρχην να πεις τι παιζεις και ποσα θα δωσεις για κιθαρα και ενισχυτη, αν οχι ακριβως, τουλαχιστον ενα price range, διαφορετικα ειναι σαν να λες οτι θες να αγορασεις αυτοκινητο χωρις να δινεις παραπανω πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καταρχην να πεις τι παιζεις και ποσα θα δωσεις για κιθαρα και ενισχυτη, αν οχι ακριβως, τουλαχιστον ενα price range, διαφορετικα ειναι σαν να λες οτι θες να αγορασεις αυτοκινητο χωρις να δινεις παραπανω πληροφοριες

 

Τι παίζω... από τραγούδια των Beatles μέχρι Black Sabbath αλλά στην κλασική δεν δουλεύουν και πολύ. Για χρήματα μπορώ να δώσω κάπου έως 750 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ξέρεις τουλάχιστον να παίζεις κλασσική κιθάρα ως ένα αξιοπρεπή βαθμό.

Θα σου προτείνω 2 κιθάρες για λόγους που θα καταλάβεις όταν μάθεις

να παίζεις ηλεκτρική και θα έχεις απαιτήσεις.

Parker PM-10(ή PM-20)

Fender Fat Strat(H-S-S μαγνήτες)

Τις Parker τις φέρνει ο Νάκας.

Fender φέρνουν αρκετοί αλλά νομίζω επίσημα τις εισάγει ο Στόλλας(Πάτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ξέρεις τουλάχιστον να παίζεις κλασσική κιθάρα ως ένα αξιοπρεπή βαθμό.

Θα σου προτείνω 2 κιθάρες για λόγους που θα καταλάβεις όταν μάθεις

να παίζεις ηλεκτρική και θα έχεις απαιτήσεις.

Parker PM-10(ή PM-20)

Fender Fat Strat(H-S-S μαγνήτες)

Τις Parker τις φέρνει ο Νάκας.

Fender φέρνουν αρκετοί αλλά νομίζω επίσημα τις εισάγει ο Στόλλας(Πάτρα).

 

 

ok φιλος, αλλα επειδή είμαι ψιλοασχετος με την ηλεκτρική (τι ψιλοάσχετος δλδ, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα) Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο ρόλο παίζουν οι μαγνήτες, το τρέμολο κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikoskon,οτι την εκανε ο αδερφος μου ο οποιος επαιζε 18 χρονια κιθαρα και συμμετειχε σε 4 διαφορετικα συγκροτηματα. ( δε μιλαω για μαθητικα συγκροτηματα που παιζουν για παρτυ τους φυσικα).

Τεσπα, επειδη εγω δεν ειμαι γνωστης δε θα κανω συζητηση στο θεμα, οποιος ξερει καταλαβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παει ο καταπλικτικος αδελφος κιθαριστας να επεζε και 3 ζοες σε σηγροτιματαρες για Beatles μέχρι Black Sabbath η Jackson δεν κανει .

θα προτηνα μια fender και καλητερα η αγορα να γινει απο το Internet

μπορεις να βρεις πολι καλιτερες τημες

 

http://www.thomann.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 2 sites που προαναφέθηκαν θα προτείνω τον Thomman από προσωπική εμπειρία αλλά και πολλών φίλων.

Και δεν μιλώ για μικροαγορές,αλλά και για αγορές αρκετών χιλιάδων ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

argver, πιστευεις δηλαδη οτι κιθαρα αξιας 650 ευρω δεν ειναι καλη για καποιον που περνει πρωτη φορα κιθαρα;

τελοσπαντων επειδη δυστηχως αν καποιος ειναι κολημενος με κατι δε ξεκολαει με τπτ δε συνεχιζω την κουβεντα.

 

θα πω μονο οτι η κιθαρα αγοραστηκε πριν 2 μηνες και λογω θανατου του αγοραστη της την δινω μισο τιμης.

 

Σα να μου λες οτι ψαχνεις για opel αμαξι μεχρι 30.000 ευρω και να σου τυχει καποιος που πουλαει (για καπιο λογο) στα ιδια λεφτα μια πορσε που κανει τα 2πλασια κανονικα και εσυ να λες οτι δε σου κανει. ελεος ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ για το χαμό του ιδιοκτήτη της.

 

Τό ότι μια κιθάρα είναι ακριβή δεν σημαίνει πως είναι και κατάλληλη.

650? δεν θεωρούνται πολλά για ηλεκτρική κιθάρα.

Ένας αρχάριος χρειάζεται μια κιθάρα που θα του μείνει.Δηλαδή μια κιθάρα ευέλικτη

η οποία μπορεί να καλύψει αρκετα είδη μουσικής και τεχνοτροπίας(εκτελεστικής).

Αυτό γίνεται για να μπορεί ο αρχάριος να πειραματιστεί με πολλά είδη μουσικής

και όταν καταλήξει,να έχει στα χέρια του ένα όργανο που θα τον καλύπτει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Οι κιθάρες Jackson(και ESP πχ) είναι προσανατολισμένες κιθάρες.

Κιθάρα που να τα παίζει όλα τέλεια δεν υπάρχει.Γιατί:

1.Δεν υπάρχει τέλειος κιθαρίστας.

2.Θα την αγοράζαμε όλοι! jk! :)

3.Κατασκευαστικά δεν γίνεται.

 

Επομένως επιλέγουμε ένα όργανο το οποίο ή είναι εξ αρχής ευέλικτο ή μπορεί

να γίνει.

Συνήθως το δεύτερο γιατί το πρώτο απαιτεί πολλά φράγκα...

 

Louminis online μάθημα κιθάρας δεν γίνεται.

Κοίταξε να πας κάπου να μάθεις γιατί ειδικά στην αρχή πρέπει να ξεκινήσεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikoskon, υπαρχει και η αλλη θεωρια την οποια παρεβλεψες....

Οτι οταν καποιος περνει πρωτη ηλ.κιθαρα ισως καλο ηταν να μην παρει κατι πανακριβο γιατι παιζει το ενεδεχομενο τελικα να τα παρατησει για οποιοδηποτε λογο...

π.χ. ενας φιλος μου ο οποιος ειχε τρελαθει να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα και πηρε μια αξιας 1100 ευρω και 2 μηνες μετα τα παρατησε και εκλεγε τα λεφτα του.

 

Εγω δεν ξερω πολλα απο κιθαρες αλλα ο αδερφος μου με την jackson που πουλαω επαιξε scorpions,metallicα και 10αδες αλλα γρουπακια με διαφορετικο ηχο μεταξυ τους και ομως εγω που απλα τα ακουγα, επαιζαν παρα πολυ ωραια στα αυτια μου.

 

Τεσπα,καλη τυχη φιλε Louminis για ο,τι αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...