Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής Κιθάρας


Louminis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Louminis[/b] online μάθημα κιθάρας δεν γίνεται.

Κοίταξε να πας κάπου να μάθεις γιατί ειδικά στην αρχή πρέπει να ξεκινήσεις σωστά.

 

Μωρέ κλασσική κιθάρα ξέρω πολύ καλά (έως το Πάσχα θα ξέρω καλύτερα:twisted: ) Αλλά εδώ που μένω δεν υπάρχει κανείς που να ξέρει ηλεκτρική...:(

 

Επίσης καλό θα ήταν να μπορούσα να δοκιμάσω την ηλεκτρική πριν την πάρω, αλλά που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Hamurabi οι κιθάρες που προτείνω είναι μέχρι 600?.

 

Επίσης καλό θα ήταν να μπορούσα να δοκιμάσω την ηλεκτρική πριν την πάρω, αλλά που....

Για να δοκιμάσεις ένα όργανο και να έχεις απαιτήσεις για τον σχεδιασμό του,playability κτλπ.,

θα πρέπει να ξέρεις.

Οι κιθάρες που σου προτείνω είναι ευκολόπαιχτες.Μαθαίνοντας με τις κιθάρες

αυτές,θα μπορείς αργότερα πχ να παίξεις με μια Ibanez που έχει λεπτή ταστιέρα.

Δεν είναι τυχαία επιλεγμένες αυτές οι 2 κιθάρες.Χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλες.Απλά σε αυτές εστιάζω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια εδώ http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=3512 ποια είναι η γνώμη σου;

Πλάκα μου κάνεις;

 

Από Musicorama,αυτές κάνουν για εσένα:

Cort M600

Fender Standard TELE

Ibanez SZ520

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για πέιτε και σε μένα που ενδιαφέρομαι να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα. Δεν παίζω σε κανένα group, την θέλω απλά για την πάρτη μου. Έχω δει αυτή http://www.thomann.de/gb/espltd_ex50bk.htm . (είμαι fan των Metallica, φαίνεται; ) Έχω δει ότι αυτές οι κιθάρες explorer βγαζίνουν σε μικρό και σε κανονικό μέγεθος. Αυτή τι είναι; Είναι καλή; Αρχάριος είμαι. Παίζω λίγο ακουστική μόνο. Μπορείτε να μου προτείνεται και κανέναν ενισχυτή; Όχι τίποτα σπουδαίο. Απλά κάτι αξιοπρεπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πηγενε εδω

http://forum.kithara.gr/index.php

και στην στηλη οργανα και εξοπλισμος

εχει απειρες απαντησεις για αρχαριους

και εκαντονταδες παιδια που αναλογα τι παιζουν η

τα ποσα χρηματα εχουν ψαχνουν για κιθαρες!

αφιερωσε λιγο χρονο ψαξε και αν δεν βρεις τιποτα ρωτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για πέιτε και σε μένα που ενδιαφέρομαι να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα. Δεν παίζω σε κανένα group, την θέλω απλά για την πάρτη μου. Έχω δει αυτή http://www.thomann.de/gb/espltd_ex50bk.htm . (είμαι fan των Metallica, φαίνεται; ) Έχω δει ότι αυτές οι κιθάρες explorer βγαζίνουν σε μικρό και σε κανονικό μέγεθος. Αυτή τι είναι; Είναι καλή; Αρχάριος είμαι. Παίζω λίγο ακουστική μόνο. Μπορείτε να μου προτείνεται και κανέναν ενισχυτή; Όχι τίποτα σπουδαίο. Απλά κάτι αξιοπρεπές.

 

Μια χαρά κιθάρα μου φαίνεται. Εγώ έχω την ESP EX-351 η οποία δεν κυκλοφορεί πια αλλά απ' ότι θυμάμαι όταν κοίταζα να αγοράσω, είναι φτιαγμένες από το ίδιο ξύλο. Απλά η EX-50 έχει χειρότερους μαγνήτες - τους οποίους όποτε θελήσεις τους αλλάζεις βέβαια. Από την 351 είμαι πολύ ευχαριστημένος και να σου πώ την αλήθεια μου φαίνεται πολύ βολικό αυτό το σχέδιο κιθάρας (Explorer), σε σημείο που αισθάνομαι περίεργα με κλασσικό σχήμα. Ενισχυτή θα σου πρότεινα όποιον Marshall αντέχει η τσέπη σου. Εγώ έναν πολύ μικρό πήρα (MG15) και μια χαρά δυνατός είναι για εσωτερικό χώρο. Απλά έχεις μόνο clean και overdrive για παραμόρφωση οπότε μάλλον θα θελήσεις πεταλάκι όταν το βαρεθείς.

 

Άλλος ένας Metallica fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή θέλω πριν αγοράσω την κιθάρα που ανέφερα παραπάνω να την δω πρώτα και αν γίνεται να την δοκιμάσω, ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να την έχει; Έψαξα στο internet μήπως βρω κάποιο ελληνικό κατάστημα που να την φέρνει, αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιπροσωπία της ESP είναι στην οδό Τοσίτσα στην Αθήνα. Νομίζω Τοσίτσα 5. Κοίτα πως θα πάς. Θα βγείς στη Στουρνάρη και θα φτάσεις στο στενό ανάμεσα από το Πλαίσιο και το Πολυτεχνείο. Μπές σε αυτό και ο πρώτος κάθετος δρόμος είναι η Τοσίτσα (δηλ. Τοσίτσα - παράλληλη της Στουρνάρη). Ανέβα λίγο προς τα πάνω και στο δεύτερο τετράγωνο αν θυμάμαι καλά, είναι το μαγαζί με τις κιθάρες και τα πιάνα στα αριστερά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Diablos πήγα εκεί που μου είπες και μου είπε ότι την φέρνει την συγκεκριμένη κιθάρα στην τιμή των 450?!!!!!!! Στο thomann έχει 279?. Την βρήκα τελικά και σε κάποια άλλα καταστήματα αλλά όχι σε τιμή μικρότερη από 350?. Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη, συνεπώς νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι να την πάρω από εξωτερικό.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάρει κάτι από το thomann, σε πόσες μέρες έλαβαν την παραγγελία τους. Επίσης λέει ότι δεν υπάρχουν έξοδα αποστολής για Ελλάδα για αγορές πάνω από 300?. Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να πληρώσω τίποτα στο ταχυδρομείο λόγω του βάρους της παραγγελίας ή δεν θα πληρώσω απολύτως τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για Ελλάδα είναι 20? νομίζω.

Δεν παραγγέλνεις πιάνο για να σου χρεώσουν όγκο ή βάρος.

Στείλε τους πάντως mail για να σου συκευάσουν καλύτερα την κιθάρα,

πιο ενισχυμένα σε σχέση με το τυπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 20 όντως είναι τα έξοδα αποστολής για Ελλάδα αλλά με το που βάλεις στο καλάθι προϊόντα πάνω από 300 στο μηδενίζει στην φόρμα παραγγελίας και λέει ότι δεν χρεώνει τίποτα. Παλιά πάντως πρέπει να ήταν το 20αρι ανεξαρτήτως ποσού. Έτσι μου είπε κι ένας γνωστός. Μόνο που αυτός είχε παραγγείλει πριν από πολύ καιρό και δεν θυμάται σε πόσες μέρες είχε παραλάβει την κιθάρα του.

(Πάντως δεν με απασχολεί και πολύ αν έχει +20. Οι μέρες που χρειάζονται μέχρι να παραλάβω τα προϊόντα είναι που με ενδιαφέρουν.)

Επίσης κάτι διάβασα στην σελίδα για φόρο. Θα πληρώσω τίποτα τέτοιο (πχ το 19% που έχουμε εμείς εδώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 19% συμπεριλαμβάνεται στην τιμή των προϊόντων.

 

Πάντως αν ασχοληθείς σοβαρά με ηλεκτρική κιθάρα,θα μετανοιώσεις σίγουρα

την αγορά αυτή.

Γιατί όχι αυτές τις κιθάρες πχ;:

http://www.thomann.de/gr/cort_m600_av_egitarre.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_rgx_520_fz_trd.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι την θέλω αποκλειστικά για "οικιακή" χρήση. Δεν παίζω σε κανένα group, αρχάριος είμαι και έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στο συγκεκριμένο σχέδιο κιθάρας. Αν αργότερα αλλάξει κάτι και έχω άλλες ανάγκες στην μουσική θα κινηθώ για μια άλλη αγορά.

Σε ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου. Φαίνεται ότι είσαι ψαγμένος στο θέμα από τα προηγούμενα posts σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...