Προς το περιεχόμενο

περίεργα με το ταχυδρομείο ???????


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tον τελαυταίο μήνα έστειλα με αντικαταβολή δύο πακέτα σε άτομα στο Ηράκλειο και στην Θεσ/νίκη.

Τα ποσά ήταν σχετικά μεγάλα 100 και 200 ευρώ.

 

Παρατήρησα λοιπόν ότι ενώ τα πακέτα έφτασαν στους προορισμούς τους σε σχετικά σύντομο διάστημα, περίπου 3 μέρες, τα χρήματα της αντικαταβολής έκαναν πάνω από 10 μέρες να έρθουν στα χέρια μου. :evil:

 

 

 

Αυτό τώρα είναι τακτική του ταχυδρομείου (αν και δεν θυμάμαι να έκανε τόσο καιρό στο παρελθόν) ή είναι καμμιά π@υστι@ του ταχυδρόμου. (ή κάποιου άλλου :confused: )

Να κρατάει δηλαδή τα χρήματα κλειστά για καμμιά εβδομάδα σε κανέναν λογαριασμό και να κονομάει από τους τόκους. :evil:

 

 

Τα πράματα πήγαν σε εκ διαμέτρου αντίθετους προορισμούς και το μόνο κοινό σημείο έιναι το ταχυδρομικό γραφείο από το οποίο πήρα εγώ τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τΑ ΕΛ.ΤΑ είναι πλέον αναξιόπιστα και στην διακίνηση ακόμα και των επιστολών...3 μέρες έκανε να φθάσει ένα γράμμα από Θεσ/νικη στην Αγγλία-μέσα στα όρια για τις χώρες της Ε.Ε-αλλά τόσες μέρες έκανε και προς την Λάρισα...:twisted:

Άσε που πολλά γράμματα περιέργως χάνονται...:evil: Προφανώς ανοίγονται από κάποια ποντικάκια και αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε περισσότερα για τα συστημένα...:|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είδα και τα συστημένα. Η μητέρα μου, μου έστειλε απο ελλάδα σε αγγλία ένα συστημένο τον Ιανουάριο και ακομα δεν έχει έρθει. Και οι άθλιοι στην Ελλάδα της είπανε να παω να ψάξω εγώ εδώ να δω αν έχει έρθει λες και είναι δική μου δουλειά να το βρώ!

 

Τι ενέργειες μπορώ να κάνω. Πήγε η μητέρα μου και της είπαν ότι στείλανε υπηρεσιακή ερώτηση στο royal mail και δεν πήρανε απάντηση. Της είπανε να περάσει σε κάνα μήνα να ξαναρωτήσει. Άχρηστοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι αρκετά βελτιωμένα. Έχω στείλει συστημένο στη Νότια Κορέα και το είχε σε 2 μέρες. Απλά δεν είναι και τόσο αξιόπιστα τα πράγματα. Δηλαδή στην Ευρώπη συνήθως κάνει 3-5 μέρες αλλά μου έχει τύχει να κάνει και 15. Στέλνω περίπου 40 συστημένα και 40 απλά το μήνα και από τον Αύγουστο έχουν χαθεί 2 συστημένα μόνο για τα οποία έκανα αναζήτηση και πήρα απάντηση ότι έφταιγε το ταχυδρομείο της Γαλλίας και της Σιγκαπούρης αντίστοιχα. Και για τα δύο πήρα αποζημιώση που ισούται με 35 ευρώ περίπου.

 

Να σημειώσω ότι συνήθως ταχυδρομώ από το ταχυδρομείο της Αιόλου.

 

Πάντως φίλος είχε στείλει κάποια πράγμα αξίας στη Γερμανία πριν περίπου 6 μήνες και ο Γερμανός είπε ότι είχε μέσα μια εφημερίδα. Ο φίλος ζήτησε να δει την εφημερίδα και ο Γερμανός του την έστειλε. Ήταν ένας Ριζοσπάστης της ημέρας που είχε κάνει την αποστολή ο φίλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 μερες δεν ειναι περιεργο για αντικαταβολη ΕΛΤΑ, τοσο κανουν συνηθως. Που να στειλεις κ αντικαταβολη με courier, μηνα τουλαχιστον.

 

Το γιατι, το απαντησες;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα στείλει ένα συστημένο με χρήματα ανάμεσα στα φύλα μιας ευχετήριας κάρτας...Το γράμμα έφθασε αλλά τα χρήματα ως δια μαγείας έλλειπαν...:twisted:

Φυσικά δεν επιτρέπεται να στέλνονται χρήματα μεσα σε επιστολές αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπάλληλοι πρέπει να τα ανοίγουν και να αφαιρούν ό,τι τους αρέσει...Το περίεργο ήταν ότι είχε σκαναριστεί 2 φορές στο Κ.Δ Θεσ/νίκης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα στείλει ένα συστημένο με χρήματα ανάμεσα στα φύλα μιας ευχετήριας κάρτας...Το γράμμα έφθασε αλλά τα χρήματα ως δια μαγείας έλλειπαν...:twisted:

Φυσικά δεν επιτρέπεται να στέλνονται χρήματα μεσα σε επιστολές αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπάλληλοι πρέπει να τα ανοίγουν και να αφαιρούν ό,τι τους αρέσει...Το περίεργο ήταν ότι είχε σκαναριστεί 2 φορές στο Κ.Δ Θεσ/νίκης...

 

Το μυστικό είναι να διαλέξεις ταχυδρομείο και να επιμείνεις σε αυτό καθώς και όταν στέλνεις κάτι τέτοιο να το κρύβεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο κουφό που έχω δει από άποψη ταχύτητας ήταν στο ταχυδρομείο της Γερμανίας... Εγώ είμαι Μόναχο και οι γονείς μου έτυχε να είναι στο Βερολίνο. Οπότε μου στέλνουν ένα μικρό πακετάκι το ΑΠΟΓΕΥΜΑ μιας μέρας και την ΕΠΟΜΕΝΙ το ΠΡΩΙ μου τα παρέδωσε ο ταχυδρόμος... Κανονική αποστολή λέμε τώρα, όχι express και τέτοια... Ντάξει έμεινα μαλάκας...

 

Τώρα με τα ΕΛΤΑ δεν έχω και πολλά πάρε δώσε.. Πάντως σήμερα θα μου στείλουν ένα γραμμα από Ελλάδα... Να δούμε πόσο θα κάνει να έρθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός που έλαβε χώρα στα ΕΛΤΑ. Κάποιος απο Αθήνα στέλνει γράμμα σε συγγενή στο χωριό Σουσάκι νομού Κορινθίας. Ο "Σουσακιώτης" περιμένει μάταια κανένα μήνα να λάβει την επιστολή. Καποια στιγμή έρχεται στο ΚΔΑ (κέντρο διαλογής Αθηνών) το εν λογω γράμμα απο την Ιαπωνία με την ένδειξη: "RETURN TO SOUSAKI - KORINTHIA - GREECE". Προφανώς ο φωστήρας που πρωτοπήρε την επιστολή, διάβασε ΣΟΥΣΑΚΙ και είπε "α, για Ιαπωνια παει αυτό". Οι Ιάπωνες που το έλαβαν το επέστρεψαν αμέσως στην Ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει κανένας εδώ αλλαγή διεύθυνσης (με αίτηση στα ΕΛ.ΤΑ) να μας πει αν είδε φως? Εγώ έκανα τον περασμένο Οκτώβρη αλλά δε μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη ... δεν μου φτάνουν όλα τα γράμματα στη διεύθυνση που δήλωσα εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει κανένας εδώ αλλαγή διεύθυνσης (με αίτηση στα ΕΛ.ΤΑ) να μας πει αν είδε φως? Εγώ έκανα τον περασμένο Οκτώβρη αλλά δε μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη ... δεν μου φτάνουν όλα τα γράμματα στη διεύθυνση που δήλωσα εννοώ.

 

Ναι. Βασικά έκανα εγώ και έρχονται και όλης της οικογένειας. Ίσως οφείλεται στο ότι η ταχυδρόμος είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...