Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για αγορα απο US


BELL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκοπευω να παω US τις επομενες μερες κ σκεφτομαι να αγορασω καποιο pda.γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο προβλημα κατα την εξοδο απο τη χωρα?:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατά την έξοδο από τις ΗΠΑ δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Θεωρητικά, το πρόβλημα υφίσταται κατά την είσοδο στην Ελλάδα (ή σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης) αφού αγαθά αγορασμένα στις ΗΠΑ υπόκεινται σε δασμούς και ΦΠΑ.

 

Θεωρητικά. Γιατί πρακτικά ένα PDA (ή ένα κινητό ή ένα iPod) είναι εύκολο να το κρύψεις και να μην το δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν προκειται να γίνει απολύτως τίποτα... Φέρε ότι χωράει η βαλίτσα σου γιατί με την τωρινή ισοτιμία είναι σαν ψωνίζεις ρούχα στις εκπτώσεις!!

 

Και για να είσαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα σου πει απολύτως τίποτα, απλά ξεσφράγισε τα από τη συσκευασία τους και πέταξέ την όσο είσαι ακόμα στην Αμερική. Ειδικά για το PDA τι να σου πει κάποιος... Θα πεις ''το έφερα μαζί μου από την Ελλάδα, δεν το αγόρασα από εδώ...'' Τα ίδια ισχύουν όπως φαντάζεσαι και για πολλά άλλα προιόντα... Τώρα ανα αγοράσεις κανένα Mac mini ας πουμε το πολύ πολύ να σε περάσουν για τρελό που κουβαλάς το computer σου από την Ελλάδα στην Αμερική!!;)

 

Αγόρασε άφοβα!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να το έχεις να λειτουργεί στην τσέπη σου, όταν μπείς στο αεροδρόμιο και να ΜΗΝ έχεις κάπου στις αποσκευές σου τη συσκευασία ή την απόδειξη αγοράς που να πιστοποιεί οτι αγοράστηκε στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρομάζεις... ούτε πάνω σου, ούτε έξω από συσκευασία ούτε τίποτα. Δεν έχει τύχει ποτέ να μου πουν οτιδήποτε ότι και να έχω φέρει (συσκευασμένη φωτογραφική, περιφερειακά υπολογιστών κτλ) είτε το είχα στο carry on είτε το είχα στη βαλίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...