Προς το περιεχόμενο

Τριφασικά φορτία (κινητήρες).


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος το ρεύμα του περνά από κάθε αγωγό που τροφοδοτεί τριφασικό κινητήρα σε τρίγωνο ή αστέρα; Δεν μπορώ να βρω το βιβλίο μου με τα τριφασικά. Επίσης θυμίστε μου και τι ισχύει σε ωμικά φορτία. Εννοείτε ότι τα στοιχεία του κινητήρα όπως συντελεστής ισχύος κ.τ.λ. είναι γνωστά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τίποτα.

Απλώς να σου θυμίσω ότι όλες αυτές οι εικόνες στα βιβλία και οι τύποι της φυσικής, παύουν να είναι "απλώς θεωρία" από την στιγμή που θα πρέπει να ανοίξεις τον κινητήρα των 750hp* στο εργοστάσιο. Αν έχεις δηλαδή σκοπό να το ασκήσεις το επάγγελμα.

 

Κατά τ' άλλα όποιος κάτσει να σου δίνει απαντήσεις εδώ δεν θα είναι μόνο συμμέτοχος, αλλά και ανεγκέφαλος. Θεωρώ μάλιστα ότι ο ίδιος μακράν απέχει του επαγγέλματος.

 

 

 

 

*Φαντάζομαι θα ξέρεις τι μας κάνει σε ΚW αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι οι τύποι δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Για μία άσκηση ήθελα τους τύπους. Όταν βάζεις σε λειτουργία κινητήρα των 750 Hp ή κινητήρα που τραβάει πάνω κάτω 2000 Amps κάνεις την προσευχή σου να λειτουργήσει σωστά ο SoftStarter και να μην κλατάρουν τα ρελέ κενού.

 

Grigas thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Oι τύποι έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα και να ξέρεις πως όταν βγεις σε καμία σοβαρή αγορά εργασίας οι υπόλοιποι ηλεκτρολόγοι προκειμένου να μην παίξουν το κεφάλι τους κορώνα-γράμματα, υπάρχει το ενδεχόμενο να σε εξετάσουν με χαρτί και μολύβι. Και εκεί πέφτει σφαλιάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι τύποι έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα και να ξέρεις πως όταν βγεις σε καμία σοβαρή αγορά εργασίας οι υπόλοιποι ηλεκτρολόγοι προκειμένου να μην παίξουν το κεφάλι τους κορώνα-γράμματα, υπάρχει το ενδεχόμενο να σε εξετάσουν με χαρτί και μολύβι. Και εκεί πέφτει σφαλιάρα.

 

Μην ανησυχείς, δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε ανακατεύομαι μόνος μου με αυτά τα πράγματα. Νόμισα ότι κατάλαβες πως θέλω να κάνω μία απλή πράξη και να πάρω το αποτέλεσμα και θα το εφαρμόσω απευθείας στην πράξη. Γνωρίζω ότι υπάρχουν τύποι και θεωρία που πρέπει πιστά να τηρείς σε τέτοιες περιπτώσεις. Με το "δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα" ευνοούσα τους τύπους που χρησιμοποιούμε για την επίλυση θεωρητικών προβλημάτων (ασκήσεων) που δεν περιλαμβάνουν συντελεστές πραγματικών καταστάσεων. Αυτά για την αποφυγή τυχών παρεξηγήσεων (και να μην πάρουμε κανέναν στον λαιμό μας...). Τελικά των τύπο τον ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον διαχωρισμό θεωρίας και πράξης δεν τον καταλαβαίνω. Δηλαδή μαλ@κες είμαστε να μοντελοποιούμε με μαθηματικούς τύπους πραγματικές τιμές βγάζοντας εν τέλει λάθος συμπεράσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προφανώς ίσως ο φίλος firewalker έχει μπερδέψει την διαφορά θεωρίας και πράξης, με το ενδεχόμενο αυτοτραυματισμού με την πένσα (ως άγνωστο αντικείμενο). Αυτή η διαφορά είναι κατανοητή.

 

Οι τύποι της ηλεκτροτεχνίας είναι άλλο πράγμα όμως, και εντέλει κανέναν δεν ενδιαφέρει αν καούνε τα ρελέ. Το θέμα είναι να μην καεί κανένας άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρολογια.. η μυστικη τεχνη που κατεχει μονο ο aigeas..!

 

το παιδι εκανε μια απλη ερωτηση και σεις τοχετε στριμωξει στην γωνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι πρώτη φορά που αυτό το φόρουμ έχει κληθεί να λύσει ασκήσεις ηλεκτροτεχνίας.

 

Και εν πάσει περιπτώσει καλύτερα να στρωθείτε να ανοίξετε κανένα βιβλίο από το να περιμένετε έτοιμες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρώτη φορά που αυτό το φόρουμ έχει κληθεί να λύσει ασκήσεις ηλεκτροτεχνίας.

Και εν πάσει περιπτώσει καλύτερα να στρωθείτε να ανοίξετε κανένα βιβλίο από το να περιμένετε έτοιμες λύσεις.

 

Απαντηση:

Μην ανησυχείς, δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε ανακατεύομαι μόνος μου με αυτά τα πράγματα. Νόμισα ότι κατάλαβες πως θέλω να κάνω μία απλή πράξη και να πάρω το αποτέλεσμα και θα το εφαρμόσω απευθείας στην πράξη.

 

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι προσπαθείς δηλαδή να μου πεις, πως ο φιλόλογος που ψάχνει πως θα του λύσουν τις ασκήσεις της φυσικής είναι αθώος επειδή δεν θα γίνει φυσικός και θα γίνει φιλόλογος;

 

Μα τι σόι νοοτροπία είναι αυτή;

 

 

Υ.Γ

Αν και το έχω ξανακούσει από άνθρωπο που κάνει πρακτική στο εργοστάσιο: δεν ξέρω καθόλου ορθογραφία γιατί έτσι κι αλλιώς ηλεκτρολόγος ήθελα να γίνω. Ασχέτως βέβαια πως αν έβλεπε από γιατρό γραμμένα τίποτε "μαργαριτάρια" θα έχανε πλήρως κάθε εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aigeas τυχαίνει να διδάσκω στο ΤΕΕ του ΟΑΕΔ στο Ναύπλιο...Όσο και απίστευτο να σου φανεί υπάρχουν άτομα - μελλοντικοί ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες - οι οποίοι κάνουν ορθογραφικό λάθος στο μικρό τους όνομα...είδα μια φορά σε γραπτό μαθητή μου να έχει γράψει "Δημήτρηος" και μου έφυγε το κλαπέτο.

 

παρεπιπτόντως θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας

 

Κατά τ' άλλα όποιος κάτσει να σου δίνει απαντήσεις εδώ δεν θα είναι μόνο συμμέτοχος, αλλά και ανεγκέφαλος. Θεωρώ μάλιστα ότι ο ίδιος μακράν απέχει του επαγγέλματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εννοώ πως ο ηλεκτρολόγος που δίνει έτοιμες λύσεις λειτουργώντας ως λυσάριο του φόρουμ, είναι εγκληματικά υπεύθυνος για τα μελλοντικά ατυχήματα ενός κλάδου-πρωταγωνιστή των θανατηφόρων ατυχημάτων. Γιατί άλλο πράγμα το "διδάσκω", και άλλο "ασκώ" το επάγγελμα. Γιατί εσύ απλώς δεν κινδυνεύεις.

 

Βασικά φίλε griva εκτιμώ περισσότερο απ' όσο νομίζεις τα γραφόμενά σου. Είναι η απόδειξη όσων υποστηρίζω. Αν νομίζεις βέβαια πως δεν έχεις ηθικές ή άλλες ευθύνες, θα έλεγα πως είναι σημείο των καιρών. ΤΕΕ και πάσης Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται πως είμαι κ εγώ κατά της έτοιμης λύσης. υπάρχει μια κινέζικη παροιμία που λέει:

Δώσε σε έναν άνθρωπο ένα ψάρι και του εξασφάλισες ένα γεύμα

Μάθε τον να ψαρεύει και του εξασφάλισες γεύμα για μια ζωή

 

Δυστυχώς η τεχνική εκπαίδευση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο. Μπαίνω σε 7 διαφορετικά τμήματα διαφορετικών ειδικοτήτων με κάπου 120 μαθητές στο σύνολο και είναι ζήτημα αν έχω 10-15 που ενδιαφέρονται να μάθουν. Όταν η πλειοψηφία αγνοεί την απλή μέθοδο των τριών και το πως υπολογίζουμε το εμβαδόν του κύκλου πώς να τους εξηγήσεις την συνδεσμολογία αστέρα - τρίγωνου??

 

Τώρα όσον αφορά την αρχική ερώτηση του firewalker εάν ρώταγε

 

Τι καλώδιο να βάλω στην παροχή του τάδε κινητήρα

 

εννοείται πως η απάντησή μου θα ήταν

Πάρε ένα λινκ για να διαβάσεις πώς υπολογίζεται η διατομή του καλωδίου παροχής

 

και σε καμία περίπτωση δεν θα του απαντούσα

 

Βάλε ένα 16αρι και είσαι κομπλέ

 

Ξέρεις όμως τι είναι αυτό που έχω βαρεθεί να ακούω από τους μαθητές μου? "Άσε ρε δάσκαλε...εμένα ο μάστοράς μου μου έχει πει ότι τα βιβλία δεν χρειάζονται...όσα χρειάζεται θα τα μάθω στην πράξη." Δεν είναι τραγική τέτοια άρνηση για μάθηση? Και να πεις ότι με έχουν πάρει τα χρόνια και έχω βαρεθεί..Πρώτη χρονιά διδάσκω (παρεπιπτώντος διδάσκω όχι σαν κύριο επάγγελμα - η δουλειά μου είναι μελέτη/επίβλεψη Η/Μ έργων)

 

Anyway..βγήκαμε offtopic αλλά ήθελα να πω και εγώ τον πόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...