Προς το περιεχόμενο

Τριφασικά φορτία (κινητήρες).


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ακριβώς εκεί καταλήγω όταν μιλώ για "ευθύνες" ,και μην νομίζεις, με τα ΤΕΕ είμαι περισσότερο ελαστικός σε σχέση με τα ΤΕΙ.

 

Οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει καν να τελειώνουν το γυμνάσιο. Απλώς η δημοσιουπαλληλική νοοτροπία των κλαδικών που τους θέλει όλους "πτυχιούχους" και στ' @@ μας, είναι αυτή που μας κάνει να κινδυνεύουμε. Ξεκάθαρη ευθύνη ακόμη και των δασκάλων του δημοτικού. Αλλά αυτό μάλλον είναι το λιγότερο στην όλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον διαχωρισμό θεωρίας και πράξης δεν τον καταλαβαίνω. Δηλαδή μαλ@κες είμαστε να μοντελοποιούμε με μαθηματικούς τύπους πραγματικές τιμές βγάζοντας εν τέλει λάθος συμπεράσματα?

 

Αν ποτέ διδάξεις σε σχολείο θα δεις ότι οι τύποι που μαθαίνουμε στους μαθητές στο 99% των περιπτώσεων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως είναι στην πράξη. Απλά υπάρχουν παράγοντες που ποτέ δεν θα δεις σε ένα μαθητικό βιβλίο. Ο grigas που έχει μπει σε αίθουσα διδασκαλίας μάλλον θα ξέρει τι εννοώ. Εκτός αν οι ηλεκτρολόγοι τα μαθαίνουν όλα όπως πρέπει στο σχολείο.

 

Τελικά κανείς μεγάλος ηλεκτρολόγος δεν θέλει να πει τον τύπο; Ή μήπως δεν τον ξέρει; Aigeas, σίγουρα είσαι ηλεκτρολόγος; Επίσης αν είσαι ηλεκτρολόγος που πιάνει πένσα και στρίβει τα καλωδιάκια... Καλά κάνεις. Επειδή έτυχε να συμμετάσχω στον προγραμματισμό των plc ενός εργοστασίου σε πληροφορώ ότι ο αρχιμάστορας ούτε καλώδιο δεν άγγιξε, βελούδινα χέρια είχε. Και στο κάτω κάτω δεν ήταν αυτή η δουλεία του. Είναι σαν να λες ότι ο αρχιτέκτονας είναι βλάκας που δεν ξέρει το μυστρί το πηλοφόρι το γιαπί.

 

Την απάντηση μου την έδωσε ένας σπουδαστής ηλεκτρολογίας που έτυχε να το θυμάται.

 

 

Το παρόν thread μπορεί να κλειδωθεί. Έλαβα την απάντησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για ένα να είσαι σίγουρος firewalker, ότι άμα πας με τέτοιο σκεπτικό σε σοβαρό εργοστάσιο θα πέσει κλωτσά που θα πάει σύννεφο. Τους "επιστήμονες" η ιεραρχία των ηλεκτρολόγων τους μισεί θανάσιμα, δηλαδή θα πρέπει να ξέρεις και να προγραμματίζεις με το step7 το plc, και να ξέρεις να φτιάχνεις λάσπη. Αλλιώς θα σε πούνε αδελφή αλλά αυτό θα είναι το λιγότερο.

 

Την ηλεκτρολογία του γραφείου την σήμερον ημέρα ξέχνα την, ειδικά από ΤΕΕ και ΤΕΙ θα πρέπει να διαγράψεις εντελώς αυτό το πλάνο γιατί θα είσαι μονίμως στον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα να είσαι σίγουρος firewalker, ότι άμα πας με τέτοιο σκεπτικό σε σοβαρό εργοστάσιο θα πέσει κλωτσά που θα πάει σύννεφο

 

Πόσες φορές θα το πω: Δεν είναι αυτή η δουλεία μου. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Δεν έχω σχέση με ηλεκτρολόγους εγκαταστάσεις και τα λοιπά. Εγώ προγράμματα για plc έγραφα από το γραφείο και τα έστελνα μέσω profy bus νομίζω από το control room. Αλλά όταν ένας μαθητής μου ή φίλος μου με ρωτήσει κάτι (π.χ. για μία άσκηση όπως τώρα) θέλω να του απαντήσω. Εφόσον δεν το ξέρω ρωτάω αλλού να μάθω. Δεν καταλαβαίνω την στάση σας. Ίσως φταίω και εγώ που δεν έγινα ποιο κατατοπιστικός από την αρχή. Όπως και να έχει ζητώ συγνώμη από όποιον ηλεκτρολόγο έθιξα. Δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έθιξες κανέναν ούτε και αισθάνομαι θιγμένος για οποιονδήποτε λόγο.

Συμβουλευτικές ήταν οι απαντήσεις μου. Εξάλλου εν μέρη ο grigas επικύρωσε τα λεγόμενα, ασχέτως αν δεν είχε τέτοιο σκοπό.

 

Προσωπικά σου εύχομαι "καλή πρόοδο" ότι κι αν σκοπεύεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ διδάξεις σε σχολείο θα δεις ότι οι τύποι που μαθαίνουμε στους μαθητές στο 99% των περιπτώσεων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως είναι στην πράξη. Απλά υπάρχουν παράγοντες που ποτέ δεν θα δεις σε ένα μαθητικό βιβλίο. Ο grigas που έχει μπει σε αίθουσα διδασκαλίας μάλλον θα ξέρει τι εννοώ. Εκτός αν οι ηλεκτρολόγοι τα μαθαίνουν όλα όπως πρέπει στο σχολείο.

 

Επειδή τυχαίνει να είμαι και εγώ ηλεκτρολόγος, εξακολουθώ να μήν καταλαβαίνω πόσο λάθος μπορεί να είναι οι τύποι που διδάσκονται στα σχολεία και στα πανεπιστήμια. Το θέμα είναι απλό. Οι τύποι είναι μια απόπειρα να φτιάξουμε ένα μαθηματικό μοντέλο για ένα φυσικό φαινόμενο. Πολλές φορές μαγειρεύονται εκ του αποτελέσματος για να δώσουν σωστά αποτελέσματα (ύπαρξη συντελεστών).

 

Απο εκεί και πέρα αν πάρεις λάθος μαθηματικό μοντέλο προφανώς και θα κάνεις λάθος. Δεν μπορείς π.χ. να χρησιμοποιήσεις τον νόμο του Ohm για να βρείς την πτώση τάσης σε έναν κλάδο του δικτύου της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...