Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις απο την χρήση ενος MacBook Pro 17ʼʼ μετά απο ένα μήνα εργασίας́


vrethan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί μου Mac- και Win-users φίλοι,

 

Εδώ και ένα, σχεδόν, χρόνο μελετούσα τη μετάβασή μου από τα Windows pc σε ένα αντίστοιχο της Apple. Έτσι κατέληξα στην απόκτηση του, αναφερόμενου στον τίτλο, φορητού ως αρχή. Βέβαια, κάποιοι από σας θα μου πείτε πως σαν αρχή θα μπορούσα να αποκτήσω κάποιο φτηνότερο φορητό μοντέλο ή, γιατί όχι, κάποιου macmini. Ίσως να έχετε δίκιο, όμως όταν πρωτοαντίκρυσα το συγκεκριμένο μοντέλο του φορητού σε ένα κατάστημα, εδώ στο Ηράκλειο, τότε το “ερωτεύτηκα”. Έτσι έθεσα σαν στόχο την αγορά του μέσα σε έξι με επτά μήνες. Όπερ και εγένετο. Πριν από ένα, ακριβώς, μήνα παρέλαβα το πολυπόθητο μηχάνημα από την Systemgraph, κατόπιν παραγγελίας. Επίσης, σε δεύτερο χρόνο αγόρασα το wireless Mighty από το Multirama.

Πραγματοποιήθηκε έτσι ένα μικρό κομμάτι του ονείρου μου. το υπόλοιπο, που δεν είναι άλλο από την αγορά του iMac 24¨, ελπίζω να γίνει στον επόμενο χρόνο.

Μετά από, σχετικά, σύντομο χρόνο χρήσης του ή, πιο σωστά, μετά από ένα μήνα απουσία μου στα δρώμενα των Windows, που εν τέλει ασχολούμαι εδώ και 11 χρόνια, οφείλω να ομολογήσω πως παραδέχομαι, τελικά, εκείνη την ρήση “once you go Mac, youʼll never go back”.

Έχω στο σπίτι μου ένα desktop σύστημα αρκετά αξιόλογο [M/B ASUS P5B DELUXE, CPU INTEL Core 2 Duo E6600, RAM 2GB της OCZ, VGA ASUS RADEON X850 ΧΤ/XTDV PCI-EX, HARD DISK 400GB SATA (2X200)/ WINDOWS XP PRO GR sp2] καθώς και ένα αξιοπρεπές φορητό Turbo-X 2,5 χρονών (Intel Centrino 1.7 GHz, 512MB DDR RAM, GMA 64MB shared και 80GB σκληρό) που, μέχρι στιγμής, δε με έχουν απογοητεύσει:) παρʼ όλʼ αυτά αυτό το φορητό κατάφερε να με κάνει, χωρίς υπερβολή, να τα ξεχάσω:-D .

Πέρα από το θέμα της εμφάνισής του, που είναι υποκειμενικό, είναι η καλύτερη που έχω δει σε φορητό υπολογιστή. Εντυπωσιακά λιτό, “ευγενές” και διακριτικό. Δεν χρειάζεται να “φωνάζει” για τις δυνατότητές του.

Στο θέμα της φορητότητας, σε σύγκριση με αντίστοιχα μοντέλα της αγοράς, τουλάχιστον σε αυτά που είχα μελετήσει (Sony Vaio AR21S, ASUS A7Mc), είναι πάρα πολύ καλό.

Όσον αφορά για τις δυνατότητές του σε επεξεργαστική ισχύ, μνήμη (RAM), κάρτας γραφικών και σε σκληρό δίσκο καθώς και σε διάφορα άλλα καλούδια, είναι, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα, πληρέστατο και δυνατό.

Τέλος, όσον αφορά για το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας του, είναι γεγονός πως με εξέπληξε ευχάριστα. Έχοντας σα μέτρο σύγκρισης το παλιό μου φορητό – παρʼοτι γνωρίζω πως είναι λάθος η σύγκριση αυτή, αλλά δεν έχω άλλο πιο πρόσφορο τρόπο – σε αυτό εδώ δούλεψα περισσότερο χρόνο και, συγκεκριμένα, 1,5 ώρα παραπάνω. Δηλαδή, εάν στο παλιό είχα 2,5 ώρες γεμάτες εργασίας, με το MacBook Pro έφτασα, χωρίς υπερβολή, αισίως στις 4 ώρες. Βέβαια, πρέπει να αναφέρω πως η εργασία μου αφορούσε μόνο χρήση κειμενογράφου (MS Word) και του προγράμματος βάσης δεδομένων File Maker Pro 8.5, που χρησιμοποιώ εκτεταμένα στη δουλειά μου. Επίσης, θα ήθελα να σας επισημάνω πως έκανα τους σχετικούς περιορισμούς για την κατανάλωση της μπαταρίας, όπως είναι για παράδειγμα η σχετική μείωση της έντασης του φωτισμού της οθόνης, παύση των διαφόρων ήχων κ.ο.κ. Επίσης, η αίσθηση του trackpad είναι εξαιρετική, συν το γεγονός πως μου αρέσει η κύλιση – οριζόντια και κάθετη - με τα δύο δάκτυλα όπως και το διπλό «κτύπημα» του trackpad, πάλι με τα δύο δάκτυλα, ως δεξί κλικ.

Απʼ την άλλη, αξίζει να αναφερθεί εδώ, πως το ποντίκι Mighty wireless δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, για να μην πω πως μπορούσα να αποφύγω εκείνη την αγορά.

Αυτή είναι η πρώτη μου προσέγγιση στο θέμα του υλικού ή, κοινώς λεγόμενου, hardware.

Στο θέμα του λειτουργικού δεν χρειάζονται κάποια σχόλια ή, πιο σωστά, τα σχόλια περιτεύουν. Είναι αλήθεια πως, αρχικά, φοβόμουν για τη δυσκολία μου στην προσαρμογή σε ένα διαφορετικό περιβάλλον λειτουργίας ή, αν θέλετε καλύτερα, σε ένα λειτουργικό που απέχει πολύ από τη φιλοσοφία της Microsoft (ή μικρομαλακης, αν θέλετε:P ). Ωστόσο, διαψεύστηκε εκείνος ο φόβος μου πανηγυρικά. Είναι, αν μη τι άλλο, πάρα πολύ απλό και αρκετά φιλικό.

Ναι, είναι αλήθεια, πως δεν το περίμενα κι έτσι. Όπως είναι γνωστό το βασικότερο από όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ένας win-user, δεν είναι άλλο από τη συμβατότητα. Σε αυτή την περίπτωση, τουλάχιστο σε ό,τι με αφορά, δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Ωστόσο, εάν κάποιοι από σας χρησιμοποιείτε εξειδικευμένες εφαρμογές, τότε δε μπορώ να σας βοηθήσω ή, στην καλύτερη περίπτωση, να σας πείσω. Αν και στην τελευταία περίπτωση, θα μπορούσατε να πειστείτε είτε με την προσθήκη του BootCamp και, άρα εγκατάσταση των Windows, είτε με την εργασία, σε πραγματικό χρόνο, με το PARALLELS. Βέβαια, για αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να ρωτήσετε τους πιο έμπειρους από μένα. Πάντως, μέχρι στιγμής, δε μου παρουσιάστηκε αυτή η ανάγκη.

Τέλος, το πρόβλημα των ιών, trojans, malware κ.ο.κ. καθώς και η αναγκαιότητα της συντήρησης των Windows – βλ. εκκαθάριση και ανασυγκρότηση των δίσκων – δεν υφίστανται στο παρόν σύστημα και, άρα είμαι απαλλαγμένος από εκείνο το άγχος.

Η επεξεργασία εικόνων και βίντεο είναι, για το παρόν μηχάνημα, παιχνιδάκι. Όσον αφορά δε για τα παιχνίδια, οφείλω να ομολογήσω πως δεν το έψαξα το θέμα, αφού δε με ενδιαφέρουν καθόλου.

Βέβαια, πρέπει να ληφθεί υπόψη πως είχα προετοιμαστεί για εκείνη τη μετάβαση, εδώ και αρκετό καιρό, διαβάζοντας περισσότερο τις γνώμες και τις συμβουλές έμπειρων χρηστών (να 'στε καλά επώνυμοι και ανώνυμοι έμπειροι χρήστες) στα διάφορα φόρα, όπως το δικό μας καλή ώρα και, λιγότερο μέσω περιοδικών.

Όμως έχω αρκετό δρόμο να διανύσω για να φτάσω να γνωρίζω αρκετά καλά το Mac OS και τα συναφή αλλά απʼ την άλλη δε μου λείπουν καθόλου τα Windows και ούτε με συναρπάζουν τα, πολυδιαφημισμένα, Vista πλέον.

Κοντολογής, θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα στους winusers που σκέφτονται σοβαρά να μεταβούν στη Mac κατάσταση να μην το πολυψάχνουν και να μην φοβούνται καθόλου ή, καλύτερα, θα αποζημιωθείτε με το παραπάνω.

 

Φιλικά,

Βρεττός,

το νέο ψάρι στο Mac πέλαγος:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

teleia!!!! k gw to idio apo ta xristougenna to psaxnw to thema gia tin metabasi mesw kuriws tou foroum (pou me boithise para polu k euxaristw) k pleon de kratieme perimenw to pasxa na kanw tin paraggelia mou! mou edwse k to parapanw minima to teleyteo "sprwximo" pou xriazomoun!

 

kanena allo alpton de me sygkinei pleon!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ στην παρέα μας :)

Πολύ καλό ποστ αλλά λίγο κουραστικό :(.

Αν μπορούσες να το χώριζες σε παραγράφους κτλ. :)

 

Φιλικά πάντα

 

Φίλε μου Thresher,

έχεις δίκιο στο ότι είναι κουραστικό και, όντως, όφειλα, τουλάχιστον, να το χώριζα σε παραγράφους.

Εάν, όμως, σου έλεγα πως το κείμενο το έγραφα στο Word με παραγραφοποίηση και η οποία δεν πέρασε, δυστυχώς, κατά την επικόλλησή του στην εδώ καταχώρηση θα με πίστευες;

Συγχωρέστε με πάντως που δεν έκανα τον κόπο να φτιάξω το κείμενο, αλλά πατέρας τριών παιδιών είμαι:???: και είχα κάποιες επιπλέον υποχρεώσεις σήμερα που δε μου άφησαν τον χρόνο και την άνεση να σας κοινοποιήσω τις απόψεις μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο:( .

Πάντως σας ευχαριστώ για την υποδοχή που μου επιφυλάξατε:) καθώς επίσης χαίρομαι που βοήθησα ή, καλύτερα, έσπρωξα τον φίλο gwgwsk στο να καταλήξει στην αγορά κάποιου Mac:-D .

Eύχομαι, τέλος, το κείμενο μου, αν και κουραστικό, να σταθεί καλή αφορμή στο να αποφασίσουν κι άλλοι χρήστες στην αγορά κάποιου Mac και να ρίξουν στα μπάζα τα Win pc:twisted: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα, σωστα λογια!! Ειθε τα Windows να καταποντιστουν στα Ταρταρα.

Παντως αν εχεις την δυνατοτητα θα ηθελα να ακουσω και μια κριτικη απο σενα για το θεμα της καρτας γραφικων, δεν μπορει ενα απο τα παιδια σου σιγουρα θα ασχολειτε με games. :D Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα, σωστα λογια!! Ειθε τα Windows να καταποντιστουν στα Ταρταρα.

Παντως αν εχεις την δυνατοτητα θα ηθελα να ακουσω και μια κριτικη απο σενα για το θεμα της καρτας γραφικων, δεν μπορει ενα απο τα παιδια σου σιγουρα θα ασχολειτε με games. :D Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

 

Καλέ μου φίλε UmbertoJeco,

καταρχήν τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά ακόμα για να καταλαβαίνουν την έννοια της κάρτας γραφικών τόσο, κυρίως, σε σχέση με τα παιχνίδια όσο σε σχέση με άλλες ενδεχομένως εφαρμογές. Για την ακρίβεια, οι ηλικίες τους είναι 7, 4,5 και 2 χρονών αντίστοιχα.:-P

Απ' την άλλη όμως, δεν σου κρύβω το γεγονός πως τα δύο μεγαλύτερα παιδιά είχαν "χαζέψει" με τούτο δω το μηχάνημα κυρίως στο μέγεθός του και στην εμφάνιση.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vrethan να σου χαίρονται και τα παιδιά.

Αν θέλεις και έχεις χρόνο μπορείς να κάνεις edit στο παλιό σου ποστ και να βάλεις παραγράφους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλωσορίζω το μέλος vrethan στην οικογένεια των Mac users και στην οικογένεια των Insomniac Mac users φυσικά. :-D

 

Με γειά την αγορά και σου εύχομαι με το καλό να πάρεις και τον iMac 24". :)

 

ΥΓ: Είναι καλό που τα παιδιά σου θα μάθουν, από μικρά, να "δουλεύουν" σε σωστούς υπολογιστές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vrethan να σου χαίρονται και τα παιδιά.

Αν θέλεις και έχεις χρόνο μπορείς να κάνεις edit στο παλιό σου ποστ και να βάλεις παραγράφους. :)

 

Καλωσορίζω το μέλος vrethan στην οικογένεια των Mac users και στην οικογένεια των Insomniac Mac users φυσικά. :-D

 

Με γειά την αγορά και σου εύχομαι με το καλό να πάρεις και τον iMac 24". :)

 

ΥΓ: Είναι καλό που τα παιδιά σου θα μάθουν, από μικρά, να "δουλεύουν" σε σωστούς υπολογιστές. ;)

 

Καλέ μου φίλε Thresher,

έκανα αυτό που ζήτησες και ελπίζω να σ'αρέσει τώρα. Βέβαια, δέχομαι προτάσεις και συμβουλές.

 

Όσον αφορά για σένα διάσημε paredwse, σ'ευχαριστώ για την υποδοχή που μου επιφύλαξες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι τα παιδιά μου, τώρα που 'ναι μικρά, πρέπει να μάθουν να δουλεύουν σε σωστούς υπολογιστές:). Κι αυτό γιατί η μικρομαλακη με έχει εκνευρίσει αφάνταστα, τον τελευταίο καιρό:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα φιλε Vrethan, απο ηχο πως τα παει το MacBook Pro? Μηπως γνωριζεις τα watt των ηχειων και αν εχουν HD encoder, η και τελος - παντων στο αυτι σου πως ακουγετε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα φιλε Vrethan, απο ηχο πως τα παει το MacBook Pro? Μηπως γνωριζεις τα watt των ηχειων και αν εχουν HD encoder, η και τελος - παντων στο αυτι σου πως ακουγετε :D

 

Η ποιότητα του ήχου είναι εξαιρετική, δεδομένου ότι χρησιμοποιώ ψηφιακό σύστημα ηχογράφισης (ή μαγνητοφώνησης) ιστολογικών εκθέσεων (γιατρός παθολογοανατόμος είμαι - καμμία σχέση με ιατροδικαστές) και κατά τη φάση της απομαγνητοφώνησης ακούγεται πεντακάθαρα. Επίσης, στα μουσικά κομμάτια παίζει πάρα πολύ καλά.

Ωστόσο, δεν γνωρίζω τα watt των ηχείων, παρά το γεγονός ότι προσπάθησα να τα βρω είτε μέσα από τις πληροφορίες του συστήματος και είτε μέσω της σελίδας της Apple. Τέλος, δεν φαίνεται να έχει HD encoder.

Κοντολογής, η γνώμη μου είναι πως τόσο η ποιότητα του ήχου όσο και η δύναμη των ηχείων κινούνται σε υψηλά επίπεδα ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vrethan ψήσου τώρα να βάλεις OSx86 και στο κανονικό PC. Άρκετα συμβατό το έκοψα... χαχαχαχαχα (θα βγει ο paredwse να με κράξει τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] η μικρομαλακη με έχει εκνευρίσει αφάνταστα, τον τελευταίο καιρό:evil:

 

Δεν λέω ότι η Microsoft δεν είναι ικανή να αγορ... εεε, να αναπτύξει καλές εφαρμογές.

Απλά δεν το κάνει. :(

 

Ως εκ τούτου, ακόμα και ένα απαραίτητο (για τη δουλειά μου) πρόγραμμα, το Microsoft Word, προσπαθώ να το αντικαταστήσω με το Apple Pages.

 

Φίλε vrethan ψήσου τώρα να βάλεις OSx86 και στο κανονικό PC. Άρκετα συμβατό το έκοψα... χαχαχαχαχα (θα βγει ο paredwse να με κράξει τώρα).

 

Καλά, ήσουν απ' αυτούς τους κακόμοιρους που "φοράνε" το MacOS X σε generic μηχανήματα. Δεν σας αδικώ, ξέρεις, γιατί εμμέσως πλην σαφώς αναγνωρίζετε την σαφή ανωτερότητα του λειτουργικού κι αυτό μου αρκεί.

Αλλά το να προσπαθείς να πείσεις νομοταγείς και αξιοπρεπείς πολίτες, οι οποίοι έχουν ήδη αποκτήσει Macintosh, να μαγαρίσουν το σπίτι τους και να επιστρέψουν σε generic μηχανήματα πάει πολύ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά' date=' ήσουν απ' αυτούς τους κακόμοιρους που "φοράνε" το MacOS X σε generic μηχανήματα. Δεν σας αδικώ, ξέρεις, γιατί εμμέσως πλην σαφώς αναγνωρίζετε την σαφή ανωτερότητα του λειτουργικού κι αυτό μου αρκεί.

Αλλά το να προσπαθείς να πείσεις νομοταγείς και αξιοπρεπείς πολίτες, οι οποίοι έχουν ήδη αποκτήσει Macintosh, να μαγαρίσουν το σπίτι τους και να επιστρέψουν σε generic μηχανήματα πάει πολύ. :P[/quote']

 

Δε μίλησα για επιστροφή. Είπα "και". "και στο PC". Ίσα ίσα προσπαθώ να τον πείσω να απαλλάξει από Win "και" το κανονικό PC. Άλλωστε κι εγώ το τίμημα το πλήρωσα, το πήρα το MacBook (και τώρα χαλβαδιάζω το Pro - καλόμαθε η γριά στα σύκα). Έχε χάρη που πάω τεμπέλης (aka φαντάρος) τον Μάη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι η Microsoft δεν είναι ικανή να αγορ... εεε, να αναπτύξει καλές εφαρμογές.

Απλά δεν το κάνει. :(

 

Ως εκ τούτου, ακόμα και ένα απαραίτητο (για τη δουλειά μου) πρόγραμμα, το Microsoft Word, προσπαθώ να το αντικαταστήσω με το Apple Pages.

 

 

Φίλε vrethan ψήσου τώρα να βάλεις OSx86 και στο κανονικό PC. Άρκετα συμβατό το έκοψα... χαχαχαχαχα (θα βγει ο paredwse να με κράξει τώρα).

 

καλέ μου φίλε paredwse,

κατ' αρχήν δεν υπάρχει αμφιβολία πως η Microsoft έχει "αναπτύξει" καλές εφαρμογές όπως είναι το Office και το οποίο δε μπορώ να το αποχωριστώ λόγω κυρίως της δουλειάς.

Ωστόσο, υπάρχει ένα "αλλά" κι αυτό δεν είναι άλλο από το λειτουργικό της όπου σε αυτό αναφερόμουν κυρίως στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Δεν είναι και λίγο πράγμα να κάνω κάθε τόσο εκκαθάριση και ανασυγκρότηση των δίσκων, όπως και κάθε τόσο να σαρώνω τα αρχεία για τυχόν ιούς (ή θυγατέρες, αν προτιμάς), malware κ.ο.κ. Επίσης, δεν είναι και λίγο πράγμα να συναντάς κρέμασμα ή μπλε οθόνη στα καλά καθούμενα όταν κάνεις επεξεργασία εικόνων και να προετοιμάζεις μία διάλεξη (μη νομίζεις το 'παθα προ δύο μηνών).

Τονίζω πως δεν ανήκω στην κατηγορία των αρχάριων χρηστών και ως εκ τούτου είμαι ένας πάρα πολύ προσεκτικός χρήστης που ξέρει τι θέλει και που θα το βρει. Για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο, αντιλαμβάνεσαι, πως είχα φάει αρκετές και γερές αναποδιές.

Ε, λοιπόν βαρέθηκα πια το κομπασμό της μικρομαλακης:evil:

Κατά συνέπεια, προτιμώ να ζω με Mac χωρίς σκοτούρες και άγχος παρά να είμαι με Win και με ό,τι συνεπάγεται από την χρήση τους.

 

Όσον αφορά για σένα καλέ μου φίλε Snollygoster,

κατ'αρχήν δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου, δηλαδή να εγκαταστήσω MacOS x86 στο αναφερόμενο παραπάνω επιτραπέζιο σύστημα, ωστόσο ξέχασες μία σημαντική παράμετρο. ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΠΑΡ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...