Προς το περιεχόμενο

Τα ημερολόγια ενός πατρινού φοιτητή....


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει όμως, μια πορεία την αντέχεις. Δεν αντέχεις το κάθε-μέρα-πορεία.

 

Εδώ που τα λέμε καμία πορεία δεν αντέχω, όπως και δεν αντέχω και κανέναν αγρότη να αποκλείει την εθνική οδό. Όπως κι εγώ δε θα άντεχα τον εαυτό μου να κάνει πορεία και να ταλαιπωρώ τον κόσμο.

 

Γενικώς εδώ υπάρχει ένα μεγάλο παράδοξο. Εκλέγεται μια κυβέρνηση με εντολή να νομοδοτήσει και όταν πάει να το κάνει τότε, οι ίδιοι που την ψήφισαν, διαμαρτύρονται. Απίστευτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ σωστός Γηρυόνης, αλλά έχουμε ακούσει και χειρότερα:

"Θα περάσει ο νόμος αλλά θα φροντίσουμε να μην εφαρμοστεί"

Η κατάλυση της Δημοκρατίας δηλαδή, όπως είπε κάποιος στις δηλώσεις του. (Ο Πάγκαλος;;; δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τωρα τι μας τα ειπες αυτα? για να σε λυπηθουμε?

γιατι κατι νεο δεν μας ειπες...

πιο πολυ λυπαμαι και στεναχωριεμαι για τις περιουσιες που καιγονται στις πορειες...

πιο πολυ λυπαμαι για την ταλαιπωρια του κοσμου που δεν μπορει να μετακινηθει...

πιο πολυ λυπαμαι τουςς ματατζηδες που τους σκανε στο κεφαλι 400 μολοτοφ...

..παρα εσενα και τους αλλους που περασατε μια οχι πολυ βολικη νυχτα στη ΓΑΔΑ..

 

τωρα το αν οντως κανατε κατι που αξιζει ποινη δεν ειναι στην κριση μας να το αποφασισουμε..ειπες την ιστορια απο πλευρας σου..αντε να μπουν και κανα δυο τρεις κνιτες να φωναξουν για την κρατικη καταπιεση και το λυσαμε το προβλημα...

 

Ήθελα να ξερα ρε alsos , δηλαδή εάν εσύ διαδήλωνες διεκδηκώντας κάτι , και ξαφνικά ομάδα αστυνομικών σε παγίδευε , σε χτυπούσε και σε έβριζε χυδαία , τότε ποιά θα ήταν η γνώμη σου. Μην ξεχνάς ότι τα παιδιά που συνελήφθησαν ουδεμία σχέση είχαν με τα γεγονότα. Δεν μπορεί δηλαδή επείδη κάποιοι έχουν την τακτική να χώνονται στις πορείες και να τις καταστρέφουν να την πληρώνουν άλλοι. Εαν δεν μπορούν οι ματατζήδες να συλλάβουν τους ίδιους ας μην κάνουν καμία σύλληψη. Είμαι σίγουρος πως αρκετοί από τους 49 ,ήταν ειρηνικοί διαδηλωτές που πλήρωσαν τα σπασμένα, και τον εκφωβισμό που ήθελαν να επιβάλλουν οι αστυνομικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο αθώοι αφού στερούνε από τον απλό πολίτη βασικά συνταγματικά δικαιώματα, όπως η ελεύθερη μετακίνηση εντός του νεοελληνικού κράτους.

 

Μπορεί αυτοί να στερούνε από τον απλό πολίτη βασικά συνταγματικά δικαιώματα (εδώ γελάμε) , αλλά αγωνίζονται για την προάσπιση πιο σημαντικών συνταγματικών δικαιωμάτων , πολύ περισσότερο σημαντικών θα έλεγα, από την ελεύθερη μετακίνηση εντός του νεοελληνικού κράτους (κάθε πέμπτη). Σκέψου την διαφορά δυναμικότητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί αυτοί να στερούνε από τον απλό πολίτη βασικά συνταγματικά δικαιώματα (εδώ γελάμε) , αλλά αγωνίζονται για την προάσπιση πιο σημαντικών συνταγματικών δικαιωμάτων , πολύ περισσότερο σημαντικών θα έλεγα, από την ελεύθερη μετακίνηση εντός του νεοελληνικού κράτους (κάθε πέμπτη). Σκέψου την διαφορά δυναμικότητος.

 

Πιο σημαντικών πραγμάτων για ποιούς; Για τους 2.000 που κατεβαίνουνε στην πορεία ή για το 1.000.000 που ψήφισε την κυβέρνηση; Η διαφορά δυναμικότητας είναι εμφανής και, δυστυχώς, δεν είναι με το μέρος σου. Εδώ όντως γελάμε :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολύ γνωστό μου αστυνομικό που ήταν παρόν στη σύλληψη των φοιτητων έμαθα τα ακόλουθα.

Κατ'αρχην συμφωνεί και αυτός ότι οι περισσότεροι δεν συμμετείχαν στα επεισόδια. Όμως ξέρεται ότι οι 49 δεν συνελήφθησαν μαζί; Περίπου 10 ατομα συμμετείχαν σε επεισόδια (όχι με τους κουκουλοφόρους) πέταξαν πέτρες και είχαν καδρόνια. Όσον αφορά τα μπινελίκια μου είπε ότι το τι άκουσαν από ορισμενη μερίδα φοιτητών δεν λέγεται. Ασε που ορισμένοι δεν ηταν φοιτητές καν. Επίσης 2 άτομα (από τους συλληφθέντες) επιτέθηκαν σε αστυνομικούς και προσπάθησαν να ξεφύγουν. Μέσα στη ΓΑΔΑ ορισμένοι ούρλιαζαν και απειλούσαν με μυνήσεις αστυνομικούς.

 

Βέβαια με εξοργίζει το γεγονός ότι οι περισσότεροι απλώς συμμετείχαν σε μια πορεία και συνεληφθησαν αλλά να μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι, ούτε η ιδιότητα του φοιτητή ή η ιδιότητα του μέλους του ΣΥΝ σου εξασφαλιζει το ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις χωρίς συνεπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Γηρυόνης

2.000 ? Προφανώς είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Λες να γίνεται τόσος ντόρος από 2000 άτομα? Όλες οι σχολές σχεδόν βρίσκονται υπό κατάληψη τόσο καιρό τώρα.Κρίμα για σένα να είσαι τόσο αφελής. Η διαφορά δυναμικότητος απευθύνεται στα συνταγματικά δικαιώματα για τα οποία αγωνίζονται οι φοιτητές , και στο δικό σου συνταγματικό της μετακίνησης! Και απότι ξέρω στην δημοκρατία δεν υπάρχει ομοφωνία γιαυτό και η κυβέρνηση εκλέχτηκε με την ψήφο λιγότερων από τους μισούς έλληνες.Εδώ μια φορά συμφωνούμε. Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο δικό σου συνταγματικό της μετακίνησης!

 

ok, εγώ θα σου πω της μόρφωσης.

Ακούω.

 

Και μια διόρθωση: "Η διαφορά δυναμικότητος απευθύνεται στα συνταγματικά δικαιώματα για τα οποία αγωνίζονται οι φοιτητές" με αντισυνταγματικό τρόπο [...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρωτο ποστ:Δηλαδη τι θελει να μας πει ο υποτιθεμενος φοιτητης,οτι παροντως του εισαγγελεα Ντογιακου ειχανε τα αρχιδια οι αστυνομικοι στην ΓΑΔΑ να παρανομησουνε εναντιον του?Εκτος αν τον θεωρει και τον Ντογιακο μερος του

"κολπου" οποτε μαλλον μετα θα μιλησει για παγκοσμια συνωμοσια εναντιον του φοιτητικου κινηματος και θα εμπεξει μεσα τον Μπους,τον Μπλερ και το Ισραηλ και αλλα σκοτεινα κεντρα μεχρι να τον αναλαβει ψυχιατρος για μανια καταδιωξης.

 

2.Αν εγω με αλλους 30 φιλους παω να μπω στο μπλοκ των ΕΑΑΚ και των "αθωων" φοιτητων του ΣΥΝ και φοραμε μπλουζες με μια τεραστια ελληνικη σημαια που λενε "Λευτερια στη Β Ηπειρο"θα μας τουλουμιασουνε στο ξυλο ή οχι?Πως διαολο δηλωνουνε αδυναμια να κανουνε το ιδιο σε 30 μπαχαλακηδες που οταν βλεπουνε τα δυσκολα αναζητουνε προστασια στα μπλοκ τους και περιεργως οι αλυσιδες ανοιγουνε με μιας?

 

3.Για να εισαι και εσυ μπαχαλακιας δεν αρκει να πεταξεις την μολοτωφ,μπορεις να γινεις υποθαλπτοντας και εμποδιζοντας τη συλληψη εκεινου που το εκανε.Μετα ομως μη κλαιγεσε για τις συνεπειες γιατι δεν εισαι και τοσο αθωος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με οσα εχω διαβασει εχω λυθει απο τα γελια.Ειναι τοσο γελοια που ουτε να τσαντιστω δε μπορω.Το οτι οσοι συλλαμβανονται ειναι ενοχοι μεχρι να αποδειχτει η αθωοτητα τους..Το οτι ο κοσμος που διαδηλωνει ειναι μπαχαλος γιατι δεν εχει συναψει συμβαση με την ασφαλεια για να συλλαμβανει κοσμο.Την αλλη φορα πριν παω σε πορεια θα περασω απο τη ΓΑΔΑ να παρω χειροπεδες και γκλομπ για να συλλαβω κοσμο...

Μηπως πρεπει να κανουμε πορειες στο πεζοδρομιο ή καλυτερα απο τα μπαλκονια μας γιατι ειναι αντισυνταγματικες και καταλυουν τη δημοκρατια μας?Και μιας και μερικοι γραφικοι το ανεφεραν ΚΑΙ αυτο (πες το μαργαριταρι σου -την αποψη σου- αλλα προσεχε πως θα το τεκμηριωσεις γιατι εκτιθεσαι καμαρι μου...) τους παραπεμπω στο αρθρο 11 του συνταγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να αναφέρεσαι στο δικαίωμα της διαδήλωσης με την έννοια του συνέρχεσθαι* και όχι στην κατάληψη, γιατί εγώ μίλησα για την κατάληψη.

 

 

Για όσους βαριούνται να ψάχνουν:

 

'Αρθρο 11 - (Δικαίωμα του συνέρχεσθαι)

 

1. Oι Έλληνες έχουν το δικαίωμα να συνέρχονται ήσυχα και χωρίς όπλα.

2. Mόνο στις δημόσιες υπαίθριες συναθροίσεις μπορεί να παρίσταται η αστυνομία. Oι υπαίθριες συναθροίσεις μπορούν να απαγορευτούν με αιτιολογημένη απόφαση της αστυνομικής αρχής, γενικά, αν εξαιτίας τους επίκειται σοβαρός κίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια, σε ορισμένη δε περιοχή, αν απειλείται σοβαρή διατάραξη της κοινωνικοοικονομικής ζωής, όπως νόμος ορίζει.

 

*και όχι του "κλείνουμε το δρόμο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω που νομιζα οτι οι νεοι ειναι αυτοι που αγωνιζονται για καλυτερο μελλον ,μερικοι διατιθενται να αλαξουν στην καλυτερη ...θεση στον καναπε.

Τελικα κατεληξα στο οτι πλεον ντρεπομαι για την γενιά μου:(

 

υ.γ. Δεν ειμαι ουτε κνιτης ουτε εακκιτης απλα σκεπτομενος ειμαι(λεω να το κοψω και αυτο,βλαπτει τελευταια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα!

Όποιος δε συμφωνεί μαζί μου είναι καναπές.

 

Το ρίξαμε πάλι στο μελό.

Σνίφ, κλάψ, λύγμ.

 

Α, υπάρχει κι άλλο thread πιο κατάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Γηρυόνης

2.000 ? Προφανώς είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Λες να γίνεται τόσος ντόρος από 2000 άτομα? Όλες οι σχολές σχεδόν βρίσκονται υπό κατάληψη τόσο καιρό τώρα.Κρίμα για σένα να είσαι τόσο αφελής. Η διαφορά δυναμικότητος απευθύνεται στα συνταγματικά δικαιώματα για τα οποία αγωνίζονται οι φοιτητές , και στο δικό σου συνταγματικό της μετακίνησης! Και απότι ξέρω στην δημοκρατία δεν υπάρχει ομοφωνία γιαυτό και η κυβέρνηση εκλέχτηκε με την ψήφο λιγότερων από τους μισούς έλληνες.Εδώ μια φορά συμφωνούμε. Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος!

 

να βγουνε οι γαμημενες οι νεολαιες απο τα πανεπιστήμια , δαπ πασπ κνε και ολα τα τσουτσεκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...