Προς το περιεχόμενο

Συμβουλεσ Για Αγορα Φωτογραφικησ Μηχανησ Στα 100 Ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

καταρχήν ενημερώνω ότι κοιτάζοντας τις προδιαγραφές μιας φωτογραφικής μηχανής, είναι το ίδιο για μένα με το να διαβάζει ρώσικα ένας κινέζος!

εξαιρώντας το κλασσικό, γνωστό πχ 7megapixels,6megapixels κλπ

για μένα,όλα τα άλλα είναι κινέζικα.

Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι εξωπραγματικό, για μια μηχανή γύρω στα 100 ευρώ, που να τραβάει απλα καθαρες φωτογραφίες. Το μόνο μου κόλλημα, επειδή πρόσφατα είχα χρησιμοποιήσει μια φωτ.μηχανή αγορασμένη από ταυλάνδη από φιλο μου,η οποία δεν έβγαζε καλά το βραδυ στο σκοτάδι, είναι αυτό, να μπορεί να βγάζει φωτογραφίες καλές το βράδυ.

μπορεί όλα αυτά που λέω να μην συνάδουν βέβαια, αλλά...δεν το ξέρω

 

αν κάποιος έχει ιδέα από μηχανές κ ποιότητα,σε αυτά τα χρήματα, κ θέλει να βοηθήσει, ας πει κάποια γνώμη,ή ας δώσει κάποιο λινκ από ελληνικό μαγαζί! (δεν θα το παιδέψω πολύ)!

αα,κ κάτι ακόμα. Αν η μπαταρία κρατάει αρκετά, είναι ένα συν (αν κ θα πάρω επαναφορτιζόμενες)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ δύσκολα μας βάζεις....

Δεν πιστεύω να αγόρασε κανείς μηχανή με 100 ευρώ, οπότε αν σου προτείνει κάποιος κάτι θα είναι τελείως φλού. Μπορείς πάντα να ρίξεις μια ματια από εδώ και μπρός.

 

Α! μακριά από jaga και τέτοια έτσι;

 

Αν ανεβείς περίπου 50 ευρουλάκια κάτι πάει να γίνει, αλλά και πάλι :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά μιλάμε για κάτι μέτριο (σκέψου ότι ως τώρα, συνήθως έβγαζα φωτό με το κινητό μου ,2 μεγκαπίξελ)....

ας πούμε,αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565537, πως σας φαίνεται? 16μβ μνήμη δεν είναι πολλά έτσι?

(σκέψου οτι στο κόστος μπαίνει ο φορτιστής επαναφορτιζόμενων, οι επαναφορτιζόμενες, κ μια μνήμη )_...

 

thanks εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τουλάχιστον πήγαινε σε κάτι εξίσου φθηνό αλλά πιο αξιοπρεπές και με οπτικό zoom, όπως εδώ ή εδώ

 

sd και φορτιστή με 2AA υπολόγισε γύρω στα 15+ ευρώ. Πιο κάτω δε νομίζω.

Φορτιστής

SD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα για την απάντηση! με ψήνει η 2η (όχι ότι καταλαβαίνω δηλαδή,αλλά λέμε τώρα)!!!!

τι σημαίνει οπτικό ζουμ,κ γιατί είναι σημαντικό???

(μην το αναλύσεις πολύ,απλά σκέψου ότι δνε έχω ιδέα,οπότε ρωτάω)!

1η φορά το ακούω το συγκεκριμένο μαγαζί!!!)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opoiadhpote sony seiras w h an breis kamia palioterh cybershot will do your job.

Μπα, δεν βρίσκεις με τόσα :neutral:

 

 

να σαι καλα για την απάντηση! με ψήνει η 2η (όχι ότι καταλαβαίνω δηλαδή,αλλά λέμε τώρα)!!!!

τι σημαίνει οπτικό ζουμ,κ γιατί είναι σημαντικό???

(μην το αναλύσεις πολύ,απλά σκέψου ότι δνε έχω ιδέα,οπότε ρωτάω)!

1η φορά το ακούω το συγκεκριμένο μαγαζί!!!)!!!

 

http://www.photoxels.com/article-optical-digital-zoom.html

Με λίγα λόγια το οπτικό zoom γίνεται μέσω hardware και το ψηφιακό γίνεται μέσω software. Οπότε όπως πολύ απλά λέει το άρθρο:

"[...] In other words, the camera crops a portion of the image and then enlarges it back to size. In so doing, you lose image quality. If you've been regularly using digital zoom and wondered why your pictures did not look that great, now you know."

Το κινητό σου ας πούμε, έχει ψηφιακό zoom. Γι αυτό όταν το χρησιμοποιείς παρατηρείς στην εικόνα ένα "pixeling", το οποίο δεν παρατηρείται στο οπτικό zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou mhn kaneis to la8os kai pareis polu fthnh fotografkh mhxanh

des authn edw CANON POWERSHOT A530

sta 150 eurw thn briskeis aneta an psa3eis ligaki.

Einai kataplhktikh fotografikh mhxanh oxi mono giati bgazei kales fotografies alla giati exei oles tis ru8miseis twn eppagelmatikwn fotografikwn mhxanwn taxuthta diafagmatos / exwteriko flas, kai ta loipa (zoom optiko 4x) pou 8a se boh8isoun na katalabeis apo fotografia kai na bgazeis swstes fotogafies upo opoiesdhpote sun8ikes. Exei manual option pou kanei 8aumata . Epishs dexete exwterika fakous eppaggelmatikwn mhxanwn (thlefako etc...)

Kanei 50e panw apo to buget sou alla an px exeis mpataries AA hdh kai forthsth exoikonomeis apo ekei ta lefta . Psaxnontas mporeis na thn breis kai katw apo 150 eurw.

 

Gia na katebaseis kai allo thn timh psaxnontas bres thn CANON POWERSHOT A520 8a thn exoun fthnotera an thn exoun omws [einai 4mp exei optiko zoom omws 4x polu shmaniko prepei na kanei gurw sta 125e max] !!!

Review ths CANON POWERSHOT A520 Parathrhse oti einai reccomended kai exei kai samples to ar8ro diabase to kala kai 8a katalabeis giati a3izei na dwseis kati parapanw.

 

 

---------------------------------------------------

Overall conclusion

 

It would be hard to find a more suitable first digital camera for the novice digital photographer than the PowerShot A520. No matter what the situation, the A520 turns out perfectly exposed and focused results shot after shot. And the fact that as well as idiot-proof 'point and shoot' modes and scene modes you get a full array of manual options means it's a camera that you can grow with as your skills develop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h canon a520,έχει (από σκρουτζ) 178 στο office plus,κ η Α530, 147 εκεί που μου έδειξε ο trustfm. το ζήτημα είναι ότι κ περιορισμένο μπάτζετ έχω,κ βασικά, δεν έχω ιδεα περί της τέχνης της φωτογραφίας! (απλά θέλω την κλασσική ...τουριστική μηχανή με άλλα λόγια). γιαυτό κ τόσο μικρό μπάτζετ!

ελπίζω αν βρω την κοντακ 613,να μου βγει σε...καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κοντακ δυστυχώς δεν τη βρήκα...άντε τώρα να δούμε κάτι παρόμοιο....

αυτή πως σας φαίνεται?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.565538

 

 

"(παρένθεση: αυτή η μνήμη γιατί είναι τόσο φθηνή?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569753)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από ΗΡ (βέβαια, πολλοί θα μου την "πέσουνε"...), αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως είναι κακές μηχανές (ακόμα). Η κάρτα που λες είναι απίστευτα αργή. θα τραβάς φωτο κ για να ρταβήξεις την επόμενη θα περιμένεις κανά λεπτό κ βάλε... Κοίταξε για ταχύτητες τουλάχιστον 80x.

 

Από φωτογραφικές κοίτα Canon (ακριβές κατ' εμέ)

Kodak (οι απόλυτα user friendly)

Νικον

Olympus δεν τις προτιμώ λόγω xD καρτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...