Προς το περιεχόμενο

Συμβουλεσ Για Αγορα Φωτογραφικησ Μηχανησ Στα 100 Ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μαζί με τις γνώμες για την συγκεκριμένη ΗΡ, γνώμη κ για αυτήν

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975702&product=905194&tab=marketing

κ για αυτήν την κάρτα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554448

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια κι εδω NIKON COOLPIX L3 την εχει η εμφημεριδα το θεμα 89 ευρω με δυο κουπονια αλλα και στο νετ θα την βρεις αν ψαξεις γυρω στα 100 ευρω..για την δουλεια που την θελεις μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες,αν θέλετε να μου πείτε μια γνώμη για αυτήν από το πλαίσιο στα 110...

όχι τίποτα άλλο,αλλά αν αξίζει (ολα στη ζωή είναι σχετικά βέβαια), με βολεύει πάρα πολύ γιατί είναι δίπλα στη δουλειά μου..

(κ εκεί τις κάρτες 512 με ταχύτητα 80 που μου είπε κάποιος φίλος,τις έχει στα 10 ευρώ,οπότε θα τα πάρω αν είναι όλα από εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, η kodak του πλαισίου (109) για αυτό που μας είπες πως την θέλεις, μια χαρούλα είναι! Βέβαια, με λίγο ψάξιμο στα φωτογραφικά μαγαζιά της Αθήνας, θα βρείς καλύτερες (όχι πολλές) σε αυτή την τιμή. Υπολόγισε κ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες κ την καρτούλα που βρήκες (καλή είναι) κ είσαι jet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antreaslam apo to ebay de 8es na agoraseis ? giati ekei sigoura 8a breis canon/nikon se polu kales times apo oti blepw [akoma kai katw twn 100e pou exeis 8esei orio mazi me ta metaforika] . Koitaxe sto 8ema ths forografias marka paizei terastio rolo. Oi hp gia paradeigma einai epiikos aparadextes (oses exw dei toulaxiston). Gia thn kodak pou lene ta paidia des ti fotografies bgazei egw den xerw alla isws einai polu kalh gia ta lefta ths !

Pantws an exeis toso problhma sta lefta tote akoma enas logos na kinh8eis pros ebay.co.uk meria. Genika koita canon/nikon/sony arxika. Ftia3e ena paypal bres enan empisto seler (99% 8etiko pososto) kai eisai kurios !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trustfm,felikas,physicz_rulez, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον κ τις απαντήσεις.

τελικα πήρα την κόντακ από πλαίσιο, γιατί εκτός όλων των άλλων, βιαζόμουν να την πάρω κιόλας , λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό (γιαυτό κ απέκλεισα το ebay)!

το μόνο εντυπωσιακό,είναι ο φορτιστής επαναφορτιζόμενων. Στο e-shop,για 2 ΑΑ, έχει 8 ευρώ, κ στο πλαίσιο,για 4 ΑΑ, έχει 40!!!!

φυσικά ο πωλητής του πλαισίου κατηγόρησε αυτόν των 8ευρώ, λέγοντας ότι θα καεί στις 5 χρήσεις, κ ότι φορτίζει τις μπαταρίες,μετά από 18 ώρες....

Αλλά,δε με έψησε!!! τον έχει κανείς τον φορτιστή αυτόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Agfa λες;

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.912266

 

Δεν το ξέρω, αλλά επώνυμο είναι, οπότε... γιατί όχι. Να κοιτάξεις να είναι τουλάχιστον 2000mA (2500 είναι τέλεια). Εγώ είχα πάρει έναν trust από το eshop με 11 ευρώ κ μου έχει βγει καταπληκτικό. Δυστυχώς, δεν βλέπω να το έχουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έλεγα για τον agfa,έλεγα για αυτόν εδω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912278

energiser είναι,απλά με "προβληματίζει" το ότι είναι τόσο φθηνός,καθώς περιέχει κ τις μπαταρίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητα έτσι, αλλά είναι κάπως έτσι. Οι πολύ ακριβοί φορτιστές φορτίζουν σε 2 ωρες συνήθως. Οι πιο φθηνοί αργούν περισσότερο, αλλά να καεί δεν παίζει. Έλεος δηλαδή.

 

Αλλά όταν έχεις περιορισμένο budget δεν θα δώσεις 30 ευρώ για φορτιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν...έπειτα από αρκετά έντονη χρήση της παραπάνω φωτογ.μηχανής, έρχομαι να δηλώσω πολύ ευχαριστημένος!

έβγαλα 200 φωτογραφίες,και:

όσες ήταν κατά τη διάρκεια της ημέρας (συννεφιά ή ήλιο),ήταν καταπληκτικές,ενώ ακόμα κ οι κουνημένες από λάθος αυτού που έκανε τη λήψη, είναι συμπαθητικές! ζωντανά χρώματα, κ το ζουμ στις πρώτες 1-2 σκάλες,είναι πολύ καλό (στην 3η είναι απλά ....ΠΟΛΥ)!

το βράδυ,δυσκολεύτηκα να βγάλω καλές φωτό, γιατί έβαζα φλας, ενώ δεν χρειαζόταν ,εξαιτίας του ότι οι δρόμοι είχαν ΠΟΛΛΑ φώτα!

επειδή δεν είχα προλάβει να πάω να πάρω επαν/μένες μπαταρίες,είχα πάρει μαζί μου 6 αλκαλικές (2 μαμήσιες,κ 4 energizer).

οι 2 μαμήσιες,τελείωσαν στις πρώτες 70 φωτό. μετά,για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, δεν έπαιρνε τις άλλες 2 energizer,κ όταν έβαλα 2 άλλες energizer, τις πήρε κανονικά.

όταν μετά από καμιά 70αριά φωτό,σταμάτησε ξαφνικά να ανοίγει, γιατί τελείωσαν οι μπαταρίες, κ έβαλα τις 2 πρώτες energizer,ΠΑΛΙ δεν άνοιγε! βάζοντας μια από τις μπαταρίες που υποτίθεται ότι είχαν τελειώσει,κ μια από τις καινούργιες που υποτίθεται ότι δε λειτουργούσε η μηχανή, λειτούργησε κανονικά! δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει σε αυτό! (πάντως τρώει μπαταρίες σαν τρελλή)!

γενικά, όλα καλά πάντως! αν κάποιος κατάλαβε τι εννοούσα ως προς τις μπαταρίες, αν μπορεί,ας μου το εξηγήσει! πάντως,για μια πολύ πολύ απλή χρήση που εγώ θέλω, η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολύ ικανοποιητική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

λοιπόν...επαναφέρω αυτό το τόπικ,γιατι τελικά υπάρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες κ το πως τις...δέχεται η μηχανή μου!

Ξαναδοκίμασα τώρα να βάλω μπαταρίες (επαναφορτιζόμενες),και δνε άνοιγε! έβαλα 2 αλκαλικές energizer, τίποτα! έβαλα 2 αλκαλικές toshiba,τίποτα!

η πλάκα είναι το πλαίσιο δεν επιδιορθώνει-αλλάζει φωτογ.μηχανές κόντακ, οπότε μίλησα με την κόντακ την ίδια,που μου είπαν,ότι μπορούν να έρθουν να την πάρουν,αλλά θα μου την επιστρέψουν από 1 εβδομάδα μέχρι 30 ημέρες αργότερα!

το αναφέρω ως πρόσθετη πληροφορία,και να δω αν κάποιος άλλος έχει πάθει κάτι παρόμοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από ΗΡ (βέβαια, πολλοί θα μου την "πέσουνε"...), αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως είναι κακές μηχανές (ακόμα). Η κάρτα που λες είναι απίστευτα αργή. θα τραβάς φωτο κ για να ρταβήξεις την επόμενη θα περιμένεις κανά λεπτό κ βάλε... Κοίταξε για ταχύτητες τουλάχιστον 80x.

 

Από φωτογραφικές κοίτα Canon (ακριβές κατ' εμέ)

Kodak (οι απόλυτα user friendly)

Νικον

Olympus δεν τις προτιμώ λόγω xD καρτών

 

symfwnw me ola (ektos apo ayto gi atis kodak, pisteyw oti to interface twn canon einai akseperasta eykolo)

epishs +10 gia ayta pou les gia hp alla me ayta ta lefta den vlepw kati kalytero, me dedomeno oti oute apo thn kodak tha exoun diafora. isws kati tetoio http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=889205&ext=skroutz na to empisteyomoun perissotero, kai einai mono 25E panw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν,εξιστορω τον μαραθώνιο!

αγορά προ 2 μηνών. προβλήματα από την 1η μέρα,αλλά λόγω ασχετοσύνης-αμέλειας, δεν του έδωσα τη δέουσα σημασία!

πάω προ εβδομάδας στο πλαίσιο, με στέλνουν τηλεφωνικά στην κόντακ γερμανίας! εξυπηρετικότατος ο κύριος στο τηλέφωνο,μου λέει να μου στείλει κούριερ με δική του χρέωση να παραλάβει τη μηχανή, κ να την φτιάξουν! Όμως , θα έκανε να ξαναέρθει πίσω 10 ηνμέρες με 1 μήνα.

όταν του εξήγησα όλη την ιστορία,με παρέπεμψε στην κόντακ ελλάδος, που δέχθηκε να μου την αλλάξει, ζητώντας μου όμως να πάω από το μαρούσι να βάλουν δικές τους μπαταρίες, εργασιμες ημέρες και ώρα 8-4!

αυτό αποκλείεται λόγω δικής μου δουλειάς όμως, οπότε της διαβάζω τις προδιαγραφές του φορτιστή μου,των επαναφορτιζόμενων που έχω,καθώς και των 4 ζευγαριών αλκαλικών που δοκίμασα ,από διαφορετικές μάρκες,

και πράγματι,η κυρία με ητν οποία μίλησα, παραδέχεται σοβαρο πρόβλημα της μηχανής, και μου πρότεινε να μιλήσω με κάποιον αρμόδιο στο πλαίσιο,για να αλλαχθεί η μηχανή. Έτσι χθες Δευτέρα, πήγα στο πλαίσιο, αφού πρώτα είχε μιλήσει ό υπεύθυνος του πλαισίου με τη συγκεκριμένη κυρία, και μου την άλλαξαν στο πι και φι! Η 643 που είχα πάρει,δεν υπήρχε,έτσι πήρα την 653, με 10 ευρώ παραπάνω και δώρο μια μνήμη 1 γίγα.

η μηχανή,με 4 ζευγαρια μμπαταρίες,δουλεύει αψογα (φύλαγε τα ρούχα σου που λένε?)!!!!

(άσχετο,αλλά το software,kodak easyshare, μου δημιουργεί προβληματάκια, "απαιτεί" να τρέχει κάθε startup του υπολογιστή,και μόλις του είπα όχι από zone alarm,δε μπορεί καν να εγκατασταθεί! Σταματάει το install στη μέση!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...