Προς το περιεχόμενο

Που πανε τα χρηματα μας?


islas canarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχετο..

 

Αναρωτιεστε ποτε που πανε τα χρηματα που δινουμε στους φορους? Π.χ. 1% σε δρομους (λεμε τωρα), 1% στην Εκκλησια, χ% σε αποζημειωσεις ταδε τυπου, κτλπ κλπτ.

 

Υπαρχει καποιο σαϊτ να εξηγει ολα αυτα? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιο report που να αναλύσει που πάνε τα έσοδα του κράτους; Ή ακόμα κι αν υπήρχε, θα έβλεπε ποτέ τα φώτα της δημοσιότητας; Και τέλος, αυτά που βγαίνουν προς τα έξω, είναι όντως τα πραγματικά στοιχεία;

 

NO WAY!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιο report που να αναλύσει που πάνε τα έσοδα του κράτους; Ή ακόμα κι αν υπήρχε, θα έβλεπε ποτέ τα φώτα της δημοσιότητας; Και τέλος, αυτά που βγαίνουν προς τα έξω, είναι όντως τα πραγματικά στοιχεία;

 

NO WAY!!!

 

Σαφως και υπαρχει (π.χ. επισημος προϋπολογισμος κρατους) δεν ξερω ομως εαν αναγραφονται ολα σε αυτο και φυσικα πιστευω οτι πολλα ειναι κρυφα, εννοειται. Αλλα πολλα αναγραφονται, και ειναι πολυ κουφα! Π.χ. αποζημιωσεις για καθυστερηση οχηματων του ΕΚΑΒ, βουλευτικες αποζημιωσεις, κτλπ! Ή και άλλα πολλα κουφα τετοια, θελω να ξερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να εξηγήσει ρε φίλε, τα ανεξήγητα??? Καλύτερα ψάξε να βρεις αν υπάρχουν εξωγήινοι, θα βρείς πιο πολλές πληροφορίες...

Απλό είναι: ΤΑ ΤΡΩΝΕ

Τόσοι φόροι που παίζουν στην Ελλάδα, αν πηγαίνανε στους δρόμους, η Ελλάδα θα ήταν στρωμένη με άσφαλτο ακόμα και στη θάλασσα... Το θέμα είναι οτι δεν θα υπάρξει άσπρη μέρα για την Ελλαδίτσα μας. Μια ζωή θα πηγαίνουμε στο εξωτερικό και θα νιώθουμε γύφτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φταινε αυτοι εμεις φταιμε που δε τους εχουμε απαγχωνισει ακομα...

 

Φίλε μου χαίρομαι που ταυτιζόμαστε εδώ.

Πρέπει να ξυπνήσει ο λαός,είναι πλέον καιρός να'ρχισουμε να κλωτσάμε κάποιους κόλους.

Είχαν άδικο που εκτελέσαν τους τσάρους στην Σ.Ε. ?

Είχαν άδικο που αποκεφάλισαν το Λουδοβίκο στην Γαλλία?

Μήπως πρέπει να πάρουμε παράδειγμα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φταινε αυτοι εμεις φταιμε που δε τους εχουμε απαγχωνισει ακομα...

Φαίνεται η πλειοψηφία τους έχει βύσματα... Αλλιώς έπρεπε ήδη να είναι χχχκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χώρα σαν την Ελλάδα που δεν υπάρχει αξιοκρατία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, στη χώρα του βύσματος και των άπειρων "βολεμένων" δημοσίων υπαλλήλων, ακόμα και αυτών που το όνειρο ζωής τους και αυτοσκοπός είναι αυτό το δημόσιο (με κάθε κόστος), μη περιμένεις να απαγχονιστεί κάποιος...

 

Και όπως λέει και ο Πανούσης http://www.youtube.com/watch?v=Rq09Ky2bKLE

μόνο δύο πράγματα δουλεύουν στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και τόσοι -άχρηστοι- δημόσιοι υπάλληλοι από που νομίζετε ότι πληρώνονται;

Από την θεία πρόνοια;

 

Για να έχει κέρδος μία επιχείρηση πρέπει να παράγει και κάτι. Αν δεν παράγει οτιδήποτε απλώς πρέπει να βρεθούν άλλοι πόροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεος όμως.. Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι "αυτοί", οι κάποιοι, οι δεν ξέρω..

Το πρόβλημα είναι ο κάθε ένας από εμάς! Ξεκολλάτε και πάρτε ο καθένας την ευθύνη του.. Οι "άλλοι" που φταίνε είναι ο καθένας από εμάς..

Ποιός από εμάς δεν θα χρησιμοποιήσει κάποιο βύσμα για να κερδίσει κάτι.. Ποιός θα δεν θα σκεφτεί μόνο τον εαυτό του και θα φερθεί αξιοκρατικά και ενσυνείδυτα απέναντι στους συμπολίτες του..

Ποιός από εμάς δεν σκέφτεται πως να παρανομήσει και να κοροιδέψει το "σύστημα" και να ξεφύγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια όλοι το ίδιο κάνουμε.

 

Ξεκινάμε από το σχολείο για να πάρουμε καλούς βαθμούς, στο στρατό για να πάρουμε καμία άδεια παραπάνω και να είμαστε κοντά στο σπίτι μας, μέχρι και τη δουλειά μας...

 

Όλοι τα ίδια σκ@τ@ είμαστε, δεν εξαιρώ κανέναν (ούτε τον εαυτό μου βέβαια). Ακόμα και αυτοί που έχουν μια κάποια άνεση θα κοιτάξουν να σε φάνε.

 

Όπως είπε και ο ΤΣΙΟΥ στην ομώνυμη ταινία:

Κι εγώ δεν είμαι και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου, σαν εσένα είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συχγωρείτε πολύ αλλά διαφωνώ κάθετα.

 

Τι θα πεί "όλοι ίδιοι είμαστε"??? Το οτι κάποιος κοιτάει να πάρει μια άδεια παραπάνω από το στρατό, όπως λέει ο φίλος, ισοδυναμεί με 100.000 ευρώ μίζα για ένα έργο που κάνει 50.000??? Μην τα ισοπεδώνουμε όλα παιδιά... Το γ@μημέν@ το μετρό στην Αθήνα μας κόστισε 2πλάσια από το Ισπανικό το οποίο έχει πενταπλάσιο μήκος...

Κρέμασμα θέλουν τα καθίκια...Άσε ρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«O Προϋπολογισμός του 2007 είναι ένας Προϋπολογισμός αποτελεσματικότητας και αξιοπιστίας.».

Γ. Αλογοσκούφης

Ομιλία στη Βουλή για τον Προϋπολογισμό του 2007

14/11/2006

 

 

Ρε φίλε αλογοσκούφη, και εγώ που σε ψήφισα δε σε πιστεύω!!

 

 

Ολο ειπράτουνε αλλά τα ταμεία είναι συνέχεια πιστωμένα!!

Παρόλα αυτα (το ότι δεν υπαρχουν χρήματα στα ταμεία) θα κάνουμε μία μικρή αποταμίευση να πάρουμε μερικά αυτοκίνητα mercedes για τους υπουργούς, να πηγαινοέρχοντε στη δουλειά τους οι μεροκαματιάτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...