Προς το περιεχόμενο

Athens 2007 Legalise Cannabis Protestival Friday 4 and Saturday 5 May


-nick-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή ακόμα καλύτερα ας τους ρίξουμε στην πυρά! τους παλιοαλήτες τους εγκληματίες!

 

Το χειρότερο ναρκωτικό στον πλανήτη όμως συνεχίζεται και πωλείται ελεύθερα (ακόμα και σε ανήλικους) για το λόγο οτι τσεπώνουν από τους υπέρογκους φόρους και για το γεγονός οτι δεν θα χρειαστεί να πληρώσουνε συντάξεις στους εθισμένους ναρκομανείς (όχι οτι οι υπόλοιποι θα πάρουν σύνταξη , αλλά λέμε τώρα).

 

Ο παραλογισμός σε όλον του το μεγαλείο!

 

χιουμορ κανω αγαπητε χαλαρωσε. και εγω θα γουσταρα τα αναβολικα να ειναι

 

νομιμα αλλα δεν ειναι αλλα δεν θα κανω εκδηλωση legalize anabolics. λιγο

 

υπερβολικη μου φαινετε αυτη η εκδηλωση προσωπικη μου παντα αποψη και

 

χανει την οποια αξια της για το οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να χρησιμοποιει

 

αυτο το φυτο για προσωπικη του χρηση. μονο που διαβασα μυστικη πιτσα με

 

πιασανε τα γελια. δεν εχω προβλημα με τα παιδια ισα ισα που σε σεβονται περισοτερο απο τους καπνιστες που φουμαρουν μεσα στα μουτρα σου εξαλου και ποιος δεν

 

εχει βρεθει μεσα σε παρεα ανα χρονικα διαστηματα που καποιοι να καπνιζουν καναβη. με παρεξηγησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σε όλο τον κόσμο γίνονται πολύ συχνά παρόμοιες εκδηλώσεις....δεν έχω δει να γίνονται για τhn νομιμοποίηση κάποιου αλλου ναρκωτικού εκτος της μαριχουάνας....οποτε ο συσχετισμός σου δε στέκει...όπως επίσης και αν συγκρίνεις τον αριθμό των χρηστών χασίς και των αναβολικών....και πολλά αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο τον κόσμο γίνονται πολύ συχνά παρόμοιες εκδηλώσεις....δεν έχω δει να γίνονται για τhn νομιμοποίηση κάποιου αλλου ναρκωτικού εκτος της μαριχουάνας....οποτε ο συσχετισμός σου δε στέκει...όπως επίσης και αν συγκρίνεις τον αριθμό των χρηστών χασίς και των αναβολικών....και πολλά αλλα

 

απλα λεω οτι δεν γινετε να γινει νομιμη στην ελλαδα η χρηση της καναβης λογω της εξουσιας που εχει η εκκλησια. εδω ο πρωθυπουργος γλυφει τους παπαδες γιατι ξερει οτι παιρνει ψηφους απο τις γριουλες. πρεπει να φυγουνε πολλες γενιες για να γινει στην ελλαδα. τον συσχετισμο τον εκανα απλα για να πω οτι απλα ειναι ασκοπο. οσο για τους χρηστες αναβολικων μην εισαι και τοσο σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι η εκκλησία το πρόβλημα (ή μάλλον μόνο η εκκλησία), είναι και το γεγονός οτι το κράτος δεν βγάζει από την κάναβη φράγκα (αν εξερέσεις μερικούς μπάτσους που θησαυρίζουν), αν μπορούσε να την φορολογήσει θα την νομιμοποιούσε.

Εκτός απο αυτό έχω ακούσει (γκουχ, γκουχ) οτι με την κάναβη μειώνεται και η ανάγκη για τσιγάρο, εκεί δηλαδή που κάνει κάποιος 20 τσιγάρα την ημέρα με την κάναβη κάνει 10, άρα λιγότεροι φόροι για το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει στο περσινό φεστιβάλ και ήταν μάπα.. (όπως το περίμενα)

Δεν νομίζω ούτε οτι βγαίνει τίποτα με αυτά τα φεστιβάλ- δήθεν διαμαρτυρίες ούτε οτι σκάνε όπως λέτε οι μπάτσοι να πιάσουν τα 15χρονα που είναι μαζεμένα εκει... Αλλο ενα χαζοφεστιβάλ είναι και αυτο σαν πολλά άλλα...

 

Οσο για την κάνναβη που λέτε, είδα πρόσφατα ενα ντοκιμαντέρ στο Ετ3 που έλεγε οτι ένας ερευνητής στην Ιταλία εχει αποδείξει οτι η χρήση απο ανθρώπους που πάσχουν απο επιλληψία, καρκίνο, ΑΙDS και άλλες παθήσεις βοηθούνται σημαντικά....

Οι καρκινοπαθείς αντιμετωπίζουν τους φρικτούς πονοκεφάλους που δημιουργούνται απο τις χημιοθεραπείες (αντικαθιστώντας με κάνναβη τα πολύ ισχυρα και πανάκριβα βεβαίως βεβαίως φάρμακα που τους δίνονται γι΄αυτόν τον λόγο)

Οι εππιληπτικόί με μακρόχρονη χρήση μαριχουάνας έχουν καταφέρει να ελαχιστοποιήσουν η ακόμα και να εξαφανίσουν τις κρίσεις τους...

Οι φορείς του aids εχουν καταφέρει να αποκτήσουν όρεξη για φαγητό κτλ κτλ...

Ο ερευνητής αυτός κατέθεσε την ερευνα του στον Υπουργό Υγείας της Ιταλίας και ο υπουργός ουτε κάν καταδέχτηκε να απαντήσει στα αιτήματα του γιατρού και των ασθενών που ζητούσαν την νομιμοποίηση της κάνναβης για φαρμακευτικούς λόγους ...

Μάλιστα είχε και συνεντεύξεις ασθενών που χώρις να φοβούνται να φανούν τα πρόσωπα τους στην κάμερα λέγανε οτι κάνουν χρήση κάνναβης και οτι το ίδιο το κράτος τους, τους αναγκάζει να ψωνίζουν απο την μαύρη αγορά ενω κάλλιστα θα μπορούσαν να αγοράζουν την κάνναβη απο το φαρμακείο της γειτονιάς τους (επισημάνανε δε, οτι ο νόμος στην Ιταλία είναι πάρα πολύ σκληρός και δεν διαχωρίζει τις ουσίες ... τι να σε πιάσουν με μαύρο, τι να σε πιάσουν με πρέζα πάνω σου το ιδιο και το αυτό ειναι για τους μπάτσους...)

 

Τι να λέμε ρε παιδιά, εδω η Ελλάδα εχει φυτειες και εξάγει και στο εξωτερικό...

 

Και μην ξεχνάμε... το παρακράτος βοηθάει στην βιωσιμότητα το κράτος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα μου ακουγονται αυτα που γραψατε αλλα για να πιστεψω οτι η καναβη εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με μια χημεια θελω να δω πολυ περισοτερα απο φημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινή λογική 1980 ... φυσικό προιόν vs χημεία ... ;)

 

αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν επιστημονες και επιστημονικες μελετες προγραμματα κτλ. μην τα

 

ισοπεδωνουμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν επιστημονες και επιστημονικες μελετες προγραμματα κτλ. μην τα

 

ισοπεδωνουμε ολα.

 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, δεν σημαινει οτι επειδη κατι υπαρχει στη φυση ότι είναι καλύτερο από κάτι ημι-συνθετικό/'χημικό'.

Υπάρχουν έρευνες που μιλάνε για ιατρικές χρήσεις της κάνναβης και ειδικότερα της ενεργής της ουσίας, τετραυδροκανναβινόλης,για το γλαύκωμα,το άσθμα ή την ανορεξία ή την ναυτία, και πρόσφατα έγινε πείραμα με ποντίκιαπου έλεγε ότι προλαμβάνει & καταπολεμεί καρκινικούς όγκους σε πνεύμονες αλλα και στον εγκεφαλο http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601202&sid=aueAH6jLgzMU&refer=healthcare

 

Όμως μην βιαστείτε οι χασικλήδες να χαρείτε, έχει να κάνει κ με την μέθοδο λήψης του, όταν στρίβεις ένα τσιγάρο (και σχεδον ολοι βαζουν κ καπνο μεσα) και το καπνιζεις βαζεις μεσα σου κ πολλα καρκινογόνα... ;}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1568535']Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο' date=' δεν σημαινει οτι επειδη κατι υπαρχει στη φυση ότι είναι καλύτερο από κάτι ημι-συνθετικό/'χημικό'.

Υπάρχουν έρευνες που μιλάνε για ιατρικές χρήσεις της κάνναβης και ειδικότερα της ενεργής της ουσίας, τετραυδροκανναβινόλης,για το γλαύκωμα,το άσθμα ή την ανορεξία ή την ναυτία, και πρόσφατα έγινε πείραμα με ποντίκιαπου έλεγε ότι προλαμβάνει & καταπολεμεί καρκινικούς όγκους σε πνεύμονες αλλα και στον εγκεφαλο http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601202&sid=aueAH6jLgzMU&refer=healthcare

 

Όμως μην βιαστείτε οι χασικλήδες να χαρείτε, έχει να κάνει κ με την μέθοδο λήψης του, όταν στρίβεις ένα τσιγάρο (και σχεδον ολοι βαζουν κ καπνο μεσα) και το καπνιζεις βαζεις μεσα σου κ πολλα καρκινογόνα... ;}[/quote']

 

απλα σκεφτομαι και το οτι πολλες απο τις συνχρονες ασθενειες εχουν δημιουργηθει με βαση τις βιομηχανικες δραστηριοτητες του ανθρωπου , διατροφικες προτιμησεις κτλ. αρα η φυση δεν μπορει να σου δωσει την λυση σε κατι που δεν εχει δημιουργησει εκεινη. δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου αλλα μου βγαινει η εξισωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1568535'efer=healthcare[/url]

Όμως μην βιαστείτε οι χασικλήδες να χαρείτε' date=' έχει να κάνει κ με την μέθοδο λήψης του, όταν στρίβεις ένα τσιγάρο (και σχεδον ολοι βαζουν κ καπνο μεσα) και το καπνιζεις βαζεις μεσα σου κ πολλα καρκινογόνα... ;}[/quote']

 

νομίζω όμως οτι τα περισσότερα καρκινογόνα τα έχει το χαρτάκι όχι ο καπνός, και γενικότερα πιστεύω οτι το κάπνισμα (οποιασδήποτε μορφής "καπνού") είναι σίγουρο οτι κάνει κακό....όπως επίσης πιστεύω οτι το τσιγάρο είναι χειρότερο γενικότερα από την μαριχουάνα. Η μαριχουάνα τουλάχιστον έχει και κάποια θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως επίσης πιστεύω οτι το τσιγάρο είναι χειρότερο γενικότερα από την μαριχουάνα. Η μαριχουάνα τουλάχιστον έχει και κάποια θετικά.

 

δεν το κανεις λιγακι λιανα γιατι με μπερδεψες....ασε που διαφωνω (γενικα) με το καπνισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ οτι πιστεύω οτι το κάπνισμα γενικότερα κάνει κακό, αλλά η μαριχουάνα σε σχέση με τον καπνό, έχει τουλάχιστον κάποια θετικά και ως Painkiller που έχει χρησιμοποιηθεί κατα κόρον στο παρελθόν, και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις όπως γλάυκωμα, ανορεξία κλπ, που αναφέρθηκαν ποιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω καί εγώ τις απόψεις μου και κράξτε όσο θέλετε.

 

Κατ'αρχάς δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους καπνίζουν κάνναβη ή οτιδήποτε, αναφαίρετο δικαίωμά τους είναι (αλλά όχι και μαγκιά τους) και δεν μπορώ να τους καταλογίσω απολύτως τίποτε από τη στιγμή που δεν ενοχλούν εμένα, αλλά να μην λέμε και ότι θέλουμε.

 

όπως επίσης πιστεύω οτι το τσιγάρο είναι χειρότερο γενικότερα από την μαριχουάνα

 

For the record, όσον αφορά χημικές και καρκινογόνες ουσιες, συγκριτικά τέσσερα με πέντε τσιγάριλίκια την εβδομάδα αντιστοιχούν σε 20 τσιγάρα την ημέρα. Συν το ότι ο καπνός της κάνναβης περιέχει σημαντικό ποσοστό καρκινογόνων ουσιών μεγαλύτερο από αυτόν του τσιγάρου (σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα από την British Lung Foundation, νομίζω πως μιλάμε για ένα 30% με μιά μικρή επιφύλαξη γιατί ακόμα ψάχνω το link).

 

Well, ok, η κάνναβη προκαλεί χαλάρωση, ευφορία, σεξουαλική επιθυμία και λοιπά χαριτωμένα, right; Καλά ως εκεί. Αυτά τα γουστάρουν όλοι.

 

Όμως, και διορθώστε με αν κάνω λάθος (με αποδείξεις plz), μετά από μακροχρόνια ή παρατεταμένη χρήση/κατάχρηση μπορεί να προκαλέσει μεταξύ άλλων ανορεξία, αϋπνία, παραισθήσεις, απώλεια μνήμης, μεταβολή γνωστικών λειτουργιών, δυσκολία πρόκτησης πληροφοριών, μανία καταδίωξης, προβλήματα στο ανοσοποιητικό, και άλλα όχι-καί-τόσο χαριτωμένα.

 

Από ποιά άποψη πιστεύετε οτι η κάνναβη είναι καλύτερη από το τσιγάρο;

 

Όσο για την νομιμοποίηση... έχετε δεί ποτέ (χωρίς παρεξήγηση) μαστουρωμένο; Ναι, ας την νομιμοποιήσουν λοιπόν, ας δώσουν σε όποιον είναι αρκετά καραγκιόζης (αν κρίνω από τα στατιστικά και την μαλακία που μας δέρνει, μιλάμε για πάρα πολλούς) το δικαίωμα να οδηγήσει ή να χειριστεί μηχανήματα σε τέτοια κατάσταση.

 

Θα μου πείς "εδώ τόσοι οδηγούν μεθυσμένοι, το να οδηγούν μαστουρωμένοι σε πείραξε;"

 

Καί αυτό.

 

Και τέλος το όλο θέμα με τη χρήση της κάνναβης "για ιατρικούς σκοπούς" έχει καταντήσει καραμέλα. Δεν μιλάω για την τωρινή συζήτηση, αλλα γενικώς όσοι χρησιμοποιούν το γεγονός αυτό σαν δικαιολογία είναι τόσο άκυροι όσο και αυτοί που καπνίζουν μόνο και μόνο για μόστρα. Προτιμώ ένα πεντακάθαρο "έτσι γουστάρω και καπνίζω και άμα δεν σου αρέσει τράβα και *******". Στο κάτω κάτω, και η μορφίνη και η ηρωίνη και εκατοντάδες ακόμα ναρκωτικές ουσίες χορηγούνται για ιατρικούς λόγους. Αυτό δικαιολογεί την μη φαρμακευτική χρήση τους;

 

Φιλικά πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...