Προς το περιεχόμενο

Τι μπορεί να πάθει κάποιο παράνομο φροντιστήριο?


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διεκδίκηση δικαιωμάτων λέγεται, δυστυχώς δια της πλαγίας οδού (και καλά να τους κάνει). Την είδαν όλοι αφεντικά και ξέρουν μόνο να εκμεταλεύονται.

 

Κάντους καταγγελία σε ΙΚΑ. Θα πληρώσουν γερό πρόστιμο και εσύ θα πάρεις αποζημίωση (τα χρωστούμενα? δεν ξέρω...) . Χρειάζεσαι μάρτυρα ότι δούλευες εκέι.

 

από μένα φίλε μου κανένα πρόβλημα, μαζί με τον φίλο μας είμαι που δεν τον πληρώνουν... Απλα ισως μπλέξει και ο ίδιος μετά αν προβεί σε τέτοιες ενέργειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Kαποιος ας κλεισει τα παραθυρα, κρυωνωωωω :mrgreen:

[...]

Δεν σε κατάλαβα. :)

 

από μένα φίλε μου κανένα πρόβλημα, μαζί με τον φίλο μας είμαι που δεν τον πληρώνουν... Απλα ισως μπλέξει και ο ίδιος μετά αν προβεί σε τέτοιες ενέργειες...

Γιατί να μπλέξει κι ο ίδιος; :?

 

Τουλάχιστον από νομική άποψη δεν έχει πρόβλημα. Τώρα αν υπάρχουν άλλα ζητήματα, αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλεσε την επιθεώρηση εργασίας και άστο επάνω τους. Ψοφάν για κάτι τέτοια...

 

Αυτό ίσχυε κάποτε! Συνήθως η υπηρεσία αυτή είναι υπέρ των εργοδοτών παρά των εργαζομένων. Τον απλό εργαζόμενο τον περνάν από κόσκινο, τον δε εργοδότη -αν η υπηρεσία τα'χει τσεπώσει απ'αυτόν- ούτε που τον αγγίζουν! Δυστυχώς στην εποχή μας, ο απλός εργαζόμενος δεν μπορεί να βρει το δίκιο του! Η μόνη καλή περίπτωση είναι η καταγγελία στο ΙΚΑ. Εκεί δεν χαρίζουν. Το σημειώνω από προσωπική εμπειρία!

Επίσης ούτε το ΣΔΟΕ χαρίζει αν έχει καταγγελία για παράνομο s/w. Τέτοια δωσ'τους για να χαίρονται και να τρίβουν τα χέρια τους! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είσαι και εσύ ιδιοκτήτης κάποιας επιχείρησης όπως λες φρόντισε να είσαι εντάξει με τον νόμο προτού προβείς σε κάποια ενέργεια για την πιθανότητα "αντιποίνων"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου κολλάνε ένσημα, μπορείς να πας στο ΙΚΑ και να το καταγγείλεις. Για όλους τους μισθωτούς του ΙΚΑ βγαίνει υποχρεωτικά απο το λογιστήριο της εκάστοτε επιχείρησης μια φόρμα απόδειξης πληρωμής. Αυτή είναι υποχρεωτικό να την υπογράφει ο ΙΔΙΟΣ ο εργαζόμενος, και μάλιστα σε 2 αντίτυπα. Το ένα είναι για την επιχείρηση, το άλλο για τον ίδιο / την ίδια τον/την υπάλληλο.

 

Κάποιες επιχειρήσεις, βάζουν μια τζίφρα εκεί που κανονικά πρέπει να υπογράψεις εσύ, όμως αυτό δεν είναι η υπογραφή σου και αυτό μπορείς να το καταγγείλεις.

 

Οι σχολές πληροφορικής δεν υπάγονται στο ούτε ελέγχονται απο το Υπουργείο Παιδείας, ή τα γραφεία Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της εκάστοτε περιοχής. Υπάγονται σε άλλο Υπουργείο, το οποίο νομίζω είναι το Υπουργείο Εμπορίου (γι' αυτό και δεν υπάρχουν νόμοι ή προδιαγραφές που να καθορίζουν το μέγεθος των αιθουσών, το πλάτος της σκάλας, κλπ.

 

Σε ό,τι αφορά στο παράνομο λογισμικό, η εφορία το ελέγχει, και πίστεψέ με δεν έρχονται τίποτα άσχετοι. Ξέρουν τι να κοιτάξουν. Το ΣΔΟΕ δεν έρχεται μόνο απο την περιοχή σου. Μπορεί να είσαι Αθήνα και να σου έρθουν απο το Βόλο.

 

Υπάρχουν έννομοι τρόποι να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου. Με απειλές δεν θα κερδίσεις απολύτως τίποτα, γιατί μέχρι να τους τα πεις, μάλλον θα έχουν προλάβει να διορθώσουν τα 'προβληματάκια' τους. Και μην ξεχνάς ποτέ οτι στο βιογραφικό σου, λογικά θα αναφέρεις πού δούλευες πριν, όταν φύγεις απο αυτούς. Ο επόμενος υποψήφιος εργοδότης θα βρεί τον τρόπο και θα τους πάρει τηλέφωνο, και κατά συνέπεια εσύ θα είσαι στον κλάδο 'blacklisted', καθώς κανείς δεν θα προσλάβει κάποιον που κατηγορεί τους προηγούμενους εργοδότες του. Αυτό είναι άγραφος νόμος.

 

Τέλος, να ξέρεις, οτι αν έχεις δουλέψει σ' αυτούς λιγότερο απο ακριβώς 2 μήνες, δεν δικαιούσαι ούτε αποζημίωση, ούτε τίποτα. Επίσης, αν είναι franchise η σχολή, μεγαλύτερη ζημιά θα τους κάνεις αν μιλήσεις για το πρόβλημά σου στον franchisor καθώς αυτός δεν θα ρισκάρει μια απο τις σχολές του να αμαυρώνει το όνομα της φίρμας του.

 

Πίστεψέ με, είμαι στο χώρο και γνωρίζω απόλυτα καλά τι παίζει. Μόνο που εγώ είμαι από τα 'κορόιδα' για κάποιους 'ξύπνιους' που είμαι ΣΕ ΟΛΑ απόλυτα νόμιμος και δίκαιος με το προσωπικό μου, γιατί κάποτε ήμουν υπάλληλος κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι τους συμφερει οποιοσδηποτε αλλος δρομος απο το να μου δωσουν τα 1170 ευρω που μου χρωστανε.Ολοι οι αλλοι δρομοι θα τους ζημιωσουν με πολυ περισσοτερα χρηματα.Ασε που ειναι ηδη υποτροποι και στα δικαστηρια με το ικα απο παλαιοτερες υποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι τους συμφερει οποιοσδηποτε αλλος δρομος απο το να μου δωσουν τα 1170 ευρω που μου χρωστανε.Ολοι οι αλλοι δρομοι θα τους ζημιωσουν με πολυ περισσοτερα χρηματα.Ασε που ειναι ηδη υποτροποι και στα δικαστηρια με το ικα απο παλαιοτερες υποθεσεις.

 

Για να εκδικαστεί μια υπόθεση χρειάζονται μήνες ολόκληροι. Μετά υπάρχουν οι εφέσεις. Κι όλα αυτά είναι χρήματα. Αν πηγαίνεις για 1200 ευρώ και φύγεις και χρεωμένος, τι να το κάνεις;

 

Νομίζω οτι με καλό τρόπο θα τα πάρεις τα χρήματά σου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, δε σε συμφέρει να έρθεις σε αντιπαλότητα με τους εργοδότες σου, γιατί αν το σκεφτείς, για το χιλιάρικο που δικαιούσαι -και είμαι μαζί σου- δεν αξίζει να μη βρίσκεις δουλειά μετά. Δεν ξέρεις τι θα πεί ο εργοδότης αυτός στον επόμενο, και δεν ζούμε σε καμια αγγελικά πλασμένη κοινωνία. Άλλωστε, είναι ιδιαίτερα απλό να βρεί ο επόμενος εργοδότης σου πού δούλευες πρίν.

 

Και μετά θα πρέπει να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας :wink:

 

Ξεκαθαρίζω οτι συμφωνώ μαζί σου οτι δεν θα έπρεπε να είναι έτσι τα πράγματα, αλλά μερικές φορές πρέπει να 'ζυγίζουμε' περισσότερο τις κινήσεις μας.

 

Και ίσως πρέπει να σκεφτείς οτι μπορεί να μην έχει να σε πληρώσει. Μπορεί να μην έχει χρήματα. Επικοινωνώντας θα βρεις τη λύση. Και έτσι θα έχεις καλές σχέσεις με όλους, και με χρήματά σου στην τσέπη. Και όσο κακός κι αν είναι ο εν λόγω επιχειρηματίας, έχεις ανάγκη τις καλές του συστάσεις. Να ξέρεις οτι αποτελεί κανόνα για τους περισσότερους που ασχολούνται με επιχειρήσεις να μην προσλαμβάνουν υποψήφιους υπαλλήλους οι οποίοι κατηγορούν τα προηγούμενά τους αφεντικά. Χτυπά πολύ άσχημα στον επόμενο εργοδότη.

 

Τέλος, το πιο σημαντικό απ' όλα: όλα αυτά που ισχυρίζεσαι, μπορείς να τα αποδείξεις; Αν έχεις υπογράψει οτι πληρώθηκες αλλά δεν έχεις πάρει τα χρήματά σου, τότε ξέχνα το. Για τα ένσημά σου, μπορείς να πας στο ΙΚΑ που ανήκεις και να ζητήσεις αναλυτική κατάσταση ενσήμων για να δεις με το λογιστή σου αν σου έχουν κολλήσει όλα τα ένσημα που σου αναλογούν. Τις αποδείξεις πληρωμής δικαιούσαι και πρέπει να τις ζητήσεις απο τον εργοδότη, έστω και ετεροχρονισμένα. Στο βιβλίο προσωπικού υπάρχει το όνομά σου και η υπογραφή σου; Γιατί αν δεν υπάρχει, τότε δεν σε έχουν προσλάβει.

 

Ελπίζω οτι σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δούλευες εν γνώση σου χωρίς ένσημα και τώρα που σου χρωστούν χρήματα θέλεις να κάνεις καταγγελεία...Εν μέρη είσαι και εσύ υπεύθυνος γιατί αν σε πλήρωναν κανονικά όλα θα ήταν μέλι γάλα...

'οσο για το παράνομο λογισμικό μπορείς να κάνεις μια καταγγελεία στη ΜΣ και αυτοί σίγουρα θα τον κυνηγήσουν...

Για το ΙΚΑ ή την επιθεώρηση εργασίας δεν ξέρς πως ενεργούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...