Προς το περιεχόμενο

Aπρίλης '83


madsc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω τις εκπομπες του Χαρδαβελλα. Με αγχωνουν, μια ζωη αναζητηση, ποτε δε βρισκει οτι ψαχνει κ.τ.λ.

 

Παντως αυτα που γραφει στο blog που παρεθεσε ο φιλος πιο πριν δειχνουν οτι αν μη τι αλλο καποιοι (σε υψηλες θεσεις) εχουν θορυβηθει. Αναιτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πολυ υψηλες θεσεις.μιλαμε για πολυ μεγαλη σοβαροτητα προσωπικοτητων τοσο που στον πολεμο-μεγαλη ηττα-αποφασισαν να το ριξουν στις μαντικες ικανοτητες σχετικα με το που θα στειλουν στρατο

(οποιος δεν καταλαβαινει,θα δωσω εξηγησεις..)

 

ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος μ' αυτή την ιστορία. Μια τυπική επιδημιολογική μελέτη, σαν δεκάδες άλλες τέτοιες σ' όλο τον κόσμο, έχει γίνει θέμα. Και καλά να γίνει θέμα επειδή δε διασφαλίζεται η ανωνυμία ή για κάποιο σχετικό θέμα, αλλά το μπιπ και ψόφησε το θέμα. Έλεος! Μια εκπομπή του Παπαρδέλα έχω δει μόνο και έφριξα. Τις τυπικές ερωτήσεις για τη διάγνωση ψυχικών διαταραχών που τις μαθαίνει ο κάθε φοιτητής ιατρικής, τις παρουσίαζαν ως ενδείξεις για μεταφυσικές δυνάμεις και τέτοια. Εντάξει, ωραίος ο Χαρδαβέλλας, γελάμε με τις ανοησίες που βγάζει, αλλά υπάρχουν και όρια! Έβγαιναν νεαροί στο τηλέφωνο που άκουγαν φωνές και αντί να τους πουν να πάνε σε ένα ψυχίατρο να βοηθηθούν, τους παραμύθιαζαν ότι θα σώσουν τον πλανήτη. Άντε μην πω καμιά βαριά κουβέντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ενταξει δε τα πιστευουμε, αλλα ποια ηταν η αφορμη να δινουν σε ολη την Ελλαδα ερωτηματολογια, να εξεταζουν στα νοσοκομεια τα παιδια κ.τ.λ. ;

 

Για το λολ το εκαναν; Κατι παιζει εδω περα.

 

Και σε μεγαλη κλιμακα.

 

 

Εμενα παντως μου τραβηξατε τη προσοχη, για τα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σήμερα είναι 24 χρονών.

 

Τίποτα άλλο.

 

Οτιδήποτε άλλο κοινό, για όλα τα παιδιά του κόσμου που γεννήθηκαν εκείνον τον μήνα, εκτός του ότι γεννήθηκαν τον ίδιο μήνα του ίδιου έτους, παραπέμπει σε μεσαιωνικό σκοταδισμό και χαμηλοτάτου επιπέδου αναζήτηση (κατα την προσωπική μου γνώμη βέβαια που χαρακτηρίζει εμένα και όσους την ενστερνίζονται και ελπίζω να μην προσέβαλα κανέναν άθελά μου).

 

Και εγώ δεν θέλω να την γυρίσουμε σε "χαρδαβελισμό" την συζήτηση.

 

Ένα άλλο κοινό επίσης είναι ότι (τουλάχιστον σίγουρα οι κοπέλες που γνώρισα) ενδιαφέρουν τα Πανεπιστήμια.

Λαμβάνουν ανά αραιά διαστήματα ερωτηματολόγια με στατιστικές κ μη ερωτήσεις που τους ζητάνε να συμπληρώσουν παρακολουθώντας, καταγράφοντας, μελετώντας την εξέλιξη τους.

What 4?

 

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως δεν το ήξερα αυτό. Απ ότι είδα ψάχνοντας στο ίντερνετ, το ερωτηματολόγιο που τους δίνουν να απαντάνε το έχω απαντήσει και εγώ με αφορμή έρευνες του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και ας είμαι γεννημένος λίγα χρόνια πρίν. Είναι "τυπικό" ερωτηματολόγιο ανίχνευσης ψυχολογικών προβλημάτων. Π.χ στην ερώτηση για το "αν ακούς φωνές που σου λένε διάφορα" η καταφατική απάντηση είναι σχεδόν παθογνωμονικό σημείο σχιζοφρένειας ή οι ερωτήσεις για πρώιμες νυχτερινές αφυπνίσεις με αδυναμία να συνεχίσεις τον ύπνο αφορούν διερεύνηση κατάθλιψης. Τα διευκρινίζω αυτά, γιατί τέτοιες ερωτήσεις όπως είπε και ο Φίλιππος, μοιάζουν για ύποπτες που διερευνούν "μεταφυσικές" ικανότητες ή άλλα περίεργα πράγματα.

 

Εσύ δεν στέκεσαι καθόλου σε αυτό θα μου πείς, απλά λές ότι παρακολουθούν συγκεκριμένα τα παιδιά αυτής της ηλικίας. Μήπως συμμετέχουν και άλλοι στην έρευνα? Που δεν γεννήθηκαν 4/1983? Απο την άλλη στις επιδημιολογικές μελέτες είναι πολύ συχνά απαραίτητο να ορίσεις πολύ καλά το δείγμα σου, οπότε μπορεί να επιλέχθηκε τυχαία αυτή η ημερομηνία. Οπότε έχουμε απλά μια σύμπτωση.

 

Και τέλος, οι κοπέλες που απαντάνε στα ερωτηματολόγια ξέρουν ποιός φορέας και ποιός καθηγητής είναι ο υπεύθυνος. Αν μας πούνε ποιός είναι, θεωρώ ότι μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στο πρωτόκολλο της μελέτης και να καταλάβουμε που το πάνε ή ακόμα καλύτερα να μας πούνε ότι είναι classified και να πονηρευτούμε δικαίως.

 

Μη ξεχνάμε:

 

ΠΑΝΤΑ, μα πάντα, τις θεωρίες συνωμοσίας τις ευνοούν μερικές καλές συμπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκοπιμότητα είναι απλούστατη. Κατά καιρούς οργανώνονται μακροχρόνιες επιδημιολογικές μελέτες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έγινε το εξής. Το 1983, είπαν από το πανεπιστήμιο: "Θα μελετήσουμε έναν αριθμό ατόμων, για να δούμε τι συχνότητα έχουν κάποια νοσήματα στον πληθυσμό, αν σχετίζονται με κάποιους παράγοντες κτλ." Στις περιπτώσεις αυτές, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να επιλεγεί το δείγμα. Ένας από αυτούς είναι να πάρεις πχ τα παιδιά που γεννιούνται ένα συγκεκριμένο μήνα και να τα παρακολουθήσεις για πολλά χρόνια. Αυτό και γίνεται.

Χάρις σε τέτοιας μορφής μελέτες έχουν ανακαλυφθεί πολύ σημαντικές συσχετίσεις. Στην πόλη Framingham στην Αμερική, μελετούν ένα κομμάτι του πληθυσμού εδώ και 40 χρόνια, μπορεί και παραπάνω. Από αυτές τις μελέτες, μάθαμε ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο και καρδιαγγειακά, ότι η υπέρταση αυξάνει τη θνησιμότητα και χίλια δυο άλλα.

Στη δικιά μας περίπτωση, ρωτώντας κάποια πράγματα στην εφηβεία και παρακολουθώντας τα άτομα αυτά για 20 χρόνια, μπορεί πχ να βγει συμπέρασμα ότι αυτοί που δε διατρέφονται σωστά ως έφηβοι, παθαίνουν κατάθλιψη σε μεγαλύτερο ποσοστό, στα 35 τους.

Στις μελέτες αυτές, παρακολουθούνται χιλιάδες, ακόμα και δεκάδες χιλιάδες άτομα και αναζητούνται στατιστικές συσχετίσεις. Οι ατομικές συσχετίσεις είναι παντελώς αδιάφορες. Τώρα, αν δε διασφαλίζεται απόλυτα η ανωνυμία, είναι πρόβλημα ηθικού χαρακτήρα και να το συζητήσουμε, αλλά ως εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεχτω αυτο που λες , αλλα με τοση φασαρια που εχει γινει δε θα επρεπε οι διοργανωτες της μελετης να βγουν να ξεκαθαρισουν τις θεσεις τους και το σκοπο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα 'πρεπε. Λογικά θα το έχουν κάνει, αλλά, αν κάποιος θέλει να αποδείξει συνωμοσία, θα βγει και θα πει ότι κάτι κρύβουν, ξέρω γω; Δεν την έχω παρακολουθήσει τόσο αναλυτικά την υπόθεση. Δυστυχώς, οι επιστήμονες έχουν μερικές φορές δυσκολία στο να εξηγήσουν με απλά λόγια τι κάνουν και γίνονται παρανοήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... γιατί τέτοιες ερωτήσεις όπως είπε και ο Φίλιππος, μοιάζουν για ύποπτες που διερευνούν "μεταφυσικές" ικανότητες ή άλλα περίεργα πράγματα.

 

Εσύ δεν στέκεσαι καθόλου σε αυτό θα μου πείς, απλά λές ότι παρακολουθούν συγκεκριμένα τα παιδιά αυτής της ηλικίας. ...

 

 

Ακριβώς αυτό.

Τα χαρδαβελικά έχουν ισάξια βαρύτητα στα αυτιά μου με τον Λουκυ Λουκ

κ τον συμπαθέστατο Αστερίξ της Μαμούθ :P. Άκουσα/διάβασα πολλά τέτοια.

 

 

thes1os, FilipposMD ευχαριστώ για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις σας.

Οι ίδιοι ή όποιος άλλος θέλει να δώσει περισσότερο φως στο θέμα, ελεύθερα.

 

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...