Προς το περιεχόμενο

Σκιουράκι ή Χάμστερ?


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,καλοκαίρι πλησιάζει και μιας και απο κει και πέρα θα έχω πολύ χρόνο ελεύθερο σκέφτομαι να αγοράσω ένα κατοικίδιο για μέσα στο σπίτι.

Αρχικά είχα στο μυαλό μου ιγκουάνα,αλλά άλλαξα γνώμη μιας και δεν είναι και τόσο χαριτωμένο. :lol:

Είμαι ανάμεσα σε σκιουράκι και χάμστερ.

Εσείς τι λέτε?:confused:

Τι πρέπει να το ταίζω το καθένα? Επίσης,επειδή θα είναι στο δωμάτιό μου,όπου είναι γεμάτο καλώδια,φοβάμε μην αρχίσουν και τα μασουλάνε.:neutral:

Θα έχω πρόβλημα μ'αυτό το θέμα?

 

Edit:Να σημειωθεί οτι έχω γατιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οταν ΄ημουν μικρός είχα και εγώ αυτό το δίλημα. Τα σκιουράκια είναι ποιο όμορφα αλλα απο ότι μου είχαν πεί χοροπηδάνε πολύ και άμα σου ξεφυγουν δύσκολα να τα πιάσεις. Τα χαμστερ είναι ποιο βαρεμένα και μπορείς άνετα να τα έχεις στα χέρια σου.

 

Η γάτα δέν πιστεύω να είναι πρόβλημα αν καταφέρεις να την εκπαιδεύσεις να μην τα πειράζει. Είναι θέμα και του χαρακτήρα της γάτας.

 

PS: Εγώ τότε είχα πάρει ινδικό χοιρίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τα γατάκια σου, μια χαρά. Τί τα θές τώρα τα σκιουράκια και τα χαμστεράκια? Και άντε τώρα έρχεται καλοκαίρι και λές θα έχεις χρόνο, μετά που δεν θα έχεις? Για 3 ή 6 μήνες τα παίρνεις τα ζωάκια? Δεν είναι παιχνίδια... Άλλωστε έχεις ήδη κατοικίδια που αξίζουν να τους αφιερώσεις τον παραπάνω ελεύθερο χρόνο σου. Άσε που θα σου φάνε όλα τα καλώδια του σπιτιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκίουροι ζούν μόνο σε ζεστό περιβάλλον, τον χειμώνα αν δεν ψοφίσουν πέφτουν σε χειμερία νάρκη! Οπότε Χάμστερ προτείνω και επειδή είναι και κατα πολύ πιο οικονομικό αλλά και τα γουστάρω σαν ζωάκια!(Ανέκδοτο: Από που κατάγονται τα Χάμστερ??? /// Από το Χάμστερνταμ!!)(παλιό)

 

Επίσης τα Χάμστερ ΠΟΤΕ ελέυθερα είτε με καλώδια ή χωρίς τρώνε τα πάντα... ακόμα και τα νεογνα τους αν τα αφήσεις στο ιδιο κλουβί(χμμμμμ αυτό δεν ακούγεται και πολύ όμορφο).όσο για τις γάτες απ' όσο ξέρω δεν τα τρώνε μόνο τα σκοτώνουν και αυτό γιατί θέλουν να παίξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χαμστερ εχω, τα σουπερ μινι (ελεος!!).

Ζουνε κανονικα 4-5 χρονια, αλλά αμα πετυχεις 2 αρσενικα τσακωνονται και θενε ξεχωριστα, ενω αμα πετυχεις αρσενικο-θηλυκο ζευγαρωνουν και γεννάνε.

Θενε μια φορά τη βδομαδα καινουριο ροκανιδι-πριονιδι πως λεγεται αυτο...

Μια φορα καθε 2-3 μερες φαγητο (ετοιμο, πολυ φτηνο)

Και οποτε αδειασει το δοχειο του νερου, νεο νερο. (10 μερες).

Βεβαια κανουν αυτη τη ροδα για πααααααρα πολλες ωρες το βραδυ αρα θες και ηχομονωση χαχα!

Επισης, κρεμιουνται απο το κλουβι με τα μπροστινα ποδια και εχει τρομενη πλάκα!!! (και μασουλανε ο,τι βρουν ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ΄ημουν μικρός είχα και εγώ αυτό το δίλημα. Τα σκιουράκια είναι ποιο όμορφα αλλα απο ότι μου είχαν πεί χοροπηδάνε πολύ και άμα σου ξεφυγουν δύσκολα να τα πιάσεις. Τα χαμστερ είναι ποιο βαρεμένα και μπορείς άνετα να τα έχεις στα χέρια σου.
Οι σκίουροι ζούν μόνο σε ζεστό περιβάλλον, τον χειμώνα αν δεν ψοφίσουν πέφτουν σε χειμερία νάρκη!

Άρα τα σκιουράκια είναι off.8-)

Και άντε τώρα έρχεται καλοκαίρι και λές θα έχεις χρόνο, μετά που δεν θα έχεις? Για 3 ή 6 μήνες τα παίρνεις τα ζωάκια? Δεν είναι παιχνίδια... Άλλωστε έχεις ήδη κατοικίδια που αξίζουν να τους αφιερώσεις τον παραπάνω ελεύθερο χρόνο σου

Όχι βέβαια.Το καλοκαίρι θα έχω χρόνο,και μετά θα είμαι φοιτητής,οπότε θα υπάρχει χρόνος γι'αυτά.Επιπλέον τα γατάκια έχουν όλο τον χρόνο που τους χρειάζεται εκ μέρους μου.Βλέπεις δεν είναι γατιά του σπιτιού,είμαστε επαρχία και τα έχω να κυκλοφορούν και να ζουν στην αυλή,και συχνά τα βάζω μέσα στο σπίτι για να τα πάρω καμιά αγκαλιά,να παίξουν,να τα χάιδευω,κτλ...;-)

Δηλαδή,ο χρόνος που θα αφιερώνω στο χάμστερ δεν θα αφαιρήται απ'τα γατιά.

να μην παρεις τιποτα γιατι μονο που θα βλεπουν την γατα τα πειραζει η μη θα παθαινουν καρδιακο καθε μερα.

Δεν θα τα βλέπει η γάτα,έδω ο αδερφός μου έχει ενα ψάρι 1 χρόνο τώρα και αγνοεί το γεγονός οτι είναι μες στο στόμα του λύκου...(το ψάρι :-P)

Βεβαια κανουν αυτη τη ροδα για πααααααρα πολλες ωρες το βραδυ αρα θες και ηχομονωση χαχα!

Ωχ...τι μου είπες τώρα?! Κάνουν πολύ θόρυβο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο γάτος μου έχει ξεκλιρίσει τις δεκαωχτούρες της γειτωνιάς, όλο φτερά βρίσκω στον κήπο και όλο τον βλέπω μετά να λιάζεται ευχαριστημένος....

Κάτι μου λέει ότι δεν είναι πολύ καλή η ιδέα σου... τα χαμστερ και τα σκιουράκια είναι μέσα στο μενού ενός γατιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να ψαξεις πρωτα για συμπεριφορες κτλ κ να μην καταντησουν οπως κ με τα iguana π μολις εβλεπαν πως γινοντουσαν χρονο με το χρονο τα παραταγαν στο δρομο επειδη δεν τους ενημερωνε κανεις οταν τα αγοραζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκίουροι ζούν μόνο σε ζεστό περιβάλλον, τον χειμώνα αν δεν ψοφίσουν πέφτουν σε χειμερία νάρκη!

 

 

αυτο αληθευει?

 

δε παιζει ρολο οτι πλεον δεν ειναι στη φυση ελευθερα?

κανοικα πεφτουν σε χειμερια ναρκη για να αποφηγουν το κρυο και την ελλειψη τροφης...

 

θελω να πω και οι αρκουδες πεφτουν σε χειμερια ναρκη, οι ελευθερες, οι αλλες του τσιρκου ολο στην τσιτα ειναι :P

 

ετσι και με τα σκιουρακια, αν ειναι σπιτι με νορμαλ θερμοκρασια και φροντιδα...

ποιος ο λογος να πεσουν σε χειμερια ναρκη η να τα τεζαρουν?

 

αληθεια ποσο κοστιζουν τα σκιουρακια?

και το "σπιτακι" τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα κουνελακι και θα με θυμηθεις ειναι πολυ χαριτωμενα τα ατιμα!!!Φαντασου οτι πριν το φερει η αδερφη μου στο σπιτι δεν το ηθελα καθολου, τωρα οποτε γυρναω απο την δουλεια παω κατευθειαν σ'αυτο. Μονο προσεχε τα καλωδια κανει σαν τρελο για αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουνελάκι με τίποτα!

Φτιάχνει κάτι φοβερές συνταγές η μητέρα μου και θα νιώθω τύψεις που θα τρώω τα ξαδέρφια του τριχωτού μου φίλου!:twisted: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...