Προς το περιεχόμενο

Σκιουράκι ή Χάμστερ?


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζουνε κανονικα 4-5 χρονια, αλλά αμα πετυχεις 2 αρσενικα τσακωνονται και θενε ξεχωριστα, ενω αμα πετυχεις αρσενικο-θηλυκο ζευγαρωνουν και γεννάνε.

Μια φορα καθε 2-3 μερες φαγητο (ετοιμο, πολυ φτηνο)

Και οποτε αδειασει το δοχειο του νερου, νεο νερο. (10 μερες).

νομίζω δεν υπάρχει ράτσα χάμστερ να ζει τόσο,το μέγιστο νομίζω είναι 3 με το ζόρι 4 που ζουν τα Roborovski.

george θα σε συμβούλευα να αλλάζεις το νερό στα χάμστερ σου,λιίγο πιο συχνα..κανονικά πρέπει να αλλάζεται κάθε 2η το πολύ 3η μέρα,γιατί αλλιως το νερό μυρίζει.αν προσέξεις όταν είναι φρέσκο το νερό το πίνουν αβέρτα ενώ όσο περνούν οι μέρες αρχίζουν και πίνουν όλο και λιγότερο...

επίσης εκτός απτην έτοιμη τροφή δίνε τους και λαχανικά(τρελλαίνονται για λάχανο,μαρούλι,καρότο),φρούτα,ακόμα και ψωμί...

επίσης το φύλλο τους δεν το πετυχαίνεις στην τύχη.τα γυρίζεις ανάποδα και βλέπεις χαμηλά στην κοιλιά τους για να ξεχωρίσεις το φύλλο τους.μπορείς να το καταλάβεις και από την απόσταση των αφτιών τους,ωστόσο αυτό δεν τοχω καταφέρει...

 

alexandros, δεν τρωνε ετσι απλά τα νεογνά τους..κάποιες φορές(όχι πάντα) τα αρσενικά μπορει να φάνε τα νεογνά,γιαυτό υπάρχουν κλουβιά ζευγαρώστρες με χώρισμα,για να απομονώνεται για 3 βδομάδες το αρσενικό. οι θυληκιές θα φάνε οποιοδήποτε νεογέννητο ακουμπήσεις γιατί του αφήνεις τη μυρωδιά σου,δεν το αναγνωρίζει λοιπόν σαν δικό της και το τρώει για να μην κάνει κακό στα άλλα μικρά της... γιαυτό σε γέννα χάμστερ,μόνο απομονώνουμε το αρσενικό και αφήνουμε το κλουβί απείραχτο για τουλάχιστον 3 βδομάδες..

 

στο θέμα τώρα. 1ον έχω την εντύπωση ότι τα σκιουαράκια του εμπορίου δεν πέφτουν σε χειμερία νάρκη.πιθανόν λόγω της ζέστης του κλειστού χώρου.όλοι πιστεύω μεστο καταχείμωνο έχουμε δει πολλά σε pet-shop να χοροπηδάνε. ωστόσο ξέρω ότι μπορείς να τα εξημερώσεις λίγο(να τρώνε απτο χέρι σου),αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να παίζεις μαζί του στο χαλαρό ή θα το κυνηγάς κανά 2ωρο να το πιάσεις... θα θέλει πολύ κόπο-χρόνο να το εξημερώσεις πάντως..

οσον αφορά τα χάμστερς,επειδή έχω κάποια εμπειρία,τώρα έχω 2 Dwarf Russian, είναι πολύ έξυπνα ζωάκια,θέλουν πάντα παρέα και είναι πολύ παιχνιδιάρικα,μπορείς να τα εξημερώσεις και να παίζεις μαζί τους,μετά απο καμιά βδομάδα εγώ τα τάιζα με το χέρι χωρίς να φοβούνται καθόλου.τώρα όποτε με βλέπουν τρέχουν στο κάγκελο και απλώνουν τα χέρια για παιχνίδια(και φαί φυσικά).σιχαίνονται το έντονο φως,τους δυνατούς θορύβους(κομμένη η μουσική στην τσίτα) και το κρύο. κάτι που διάβασα για καλώδια κτλ,τα χάμστερ ούτως η άλλως δεν ταφήνεις όλη μέρα ελεύθερα κιεσύ να λύπεις(θα βρεις παντού ποντικοκούραδα και κάτουρα,πολλά πράγματα φαγωμένα και αυτά θα πρέπει να προσευχηθείς στον αγ. φανούριο για να τα βρείς),ελεύθερα τάχεις όταν μπορείς να τα επιβλέπεις.εγώ πάντως έχω πάρα πολλά καλώδια και καμία ζημιά...

επίσης και για το κουνελάκι(νανάκι) που πρότεινε ο isim έχω ακούσει καλά λόγια,αλλά πρόσοχή στις απομιμήσεις..ξέρω περίπτωση που το νανάκι βγήκε λαγός...:grin:

προσοχή με τη γάτα γιατί προβλέπω επεισόδια(ότι ζωάκι και να πάρεις)...να την έχεις πάντα μακριά τους,ακόμα και αν είσαι δίπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Ο ηχος προερχεται απο τη ροδα και οχι απο το χαμστερ. Παντως οπως και τα το κανεις, πλαστικα ειναι αυτα. Και να τα λιπανεις, αμα κανει 5 ωρες το βραδυ, οι -εντονοι- τριγμοι εμφανιζονται σιγουρα... (εχω δοκιμασει ροδες 3 διαφορετικών ποιοτητων).

Εληφθη αυτο με το νερο φιλε, θα το αλλαζω συχνοτερα.

Παντως εχει τρελή πλάκα να τα βλεπεις να εξερευνουν!! (εξω τα βγαζω μερικες φορές, και εκει εχει ακομα πιο πολλή πλακα).

Αλλά σιγα που ειναι κι εξυπνα!! Και απο το ενα μετρο να τα βαλεις, ικανα ειναι να πηδηξουν χαχαχ!!!

Δεν θα παθουν τιποτα αμα τους δωσω αλλα φαγητα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχοντας επι 7 ολόκληρα χρόνια σκιουράκι να πω οτι αυτά περι ζεστού περιβάλλοντος δεν αληθεύουν...

 

Τα σκιουράκια τον χειμώνα πέφτουν σε χειμερία νάρκη έτσι και αλλιώς εκτός και αν μένουν σε πολύ ζεστό σπίτι... Επίσης πέφτουν σε χειμερία νάρκη ακόμη και αν δεν έχουν φαγητό να φάνε...

 

Επίσης έχουν μια μανία να σκάβουν το πριονίδι και να κρύβουν το φαγητό για αργότερα.. Είναι η φύση τους.. Και εκνευρίζονται όταν τα καθαρίζεις και χαλάς τις κρυψώνες τους....Επιπλέον τους αρέσει πολύ να τρώνε πχ καρύδια άσπαστα και να το ανοίγουν μόνα τους..Τρελάινονται τα περισσότερα για φρούτα... Δεν τρώνε καθόλου κρέας..Ο δικός μου έτρωγε όμως μακαρόνια με σάλτσα από κρέας.(!)...

 

Είναι πολύ ζωηρά... Τον είχα μέσα σε μεγάλο κλουβί και πήδαγε από ξύλο σε ξύλο... Και μην σας δώσουν ρόδα... Δεν είναι σκιουράκια προς Θεού.. Εγώ τον είχα μάθει και έτρωγε από το χέρι μου...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!! μέσα πάντα στο κλουβί και όχι έξω... Έχει δύναμη να πηδήξει από μπαλκόνι σε μπαλκόνι και ΔΕΝ τον ξαναπιάνεις... Αν θες κατα ανάγκη να τον πιάσεις θέλει ειδικό γάντι... Μια φορά πήγα να τον πιάσω και με δάγκωσε και μου έκανε τρύπα στο δάχτυλο μέχρι το κόκκαλο... Όπως είπα ανοίγει τρύπα σε καρύδια...

 

Τέλος τα σκιουράκια ζούνε κανα 4 άρι χρόνια ενώ τα χαμστερ 2.... Ο μπούμπις μου έζησε 7 χρόνια αλλά ήταν κρίμα που τον είδα να ταλαιπωρείται από τα γεράματα... Δεν μπορούσε να πάει να φάει...Τεσπα...

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.....

Αν έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς με το κατοικίδιο σου όποιο και αν είναι αυτό! πάρε σκιουράκι... Τα θεωρώ πιο έξυπνα πιο ζωηρα και πιο κοντα σου... Δεν είχα χαμστερ αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα να έχω ένα χαζό(προσωπική γνώμη) αργοκίνητο ζώο...Θέλω ένα κατοικίδιο που να έχω μια μορφή επικοινωνίας μαζί του και όχι απλά να το χαιδεύω στην χούφτα μου... Και λέω αυτό είναι προσωπική άποψη γιατί υπάρχουν πολλοί που συμπαθούν τα χαμστερ και τα ξέρουν καλύτερα από εμένα...

 

Για να τελειώνω να πω πως μπορεί να προτιμώ σκιουράκια και να είχα ένα για 7 χρόνια αλλά σκεφτείται ότι ακόμη και να γεννήθηκε σε αιχμαλωσία το φυσικό του περιβάλλον είναι από δέντρο σε δέντρο και όχι σε ένα κλουβάκι 30*30 εκ...Προσπαθήστε να δώσετε στα ζώα σας όσο πιο πολύ γίνεται ένα πιο φυσικό περιβάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν δεν ειναι πολυυυ ζεστο το σπιτι?

και ειναι νορμαλ ?

δλδ ποσο παραπανω απο το νορμαλ να ειναι? μη σκασουμε κιολας :)

 

δλδ κανονικα πεφτουν σε ναρκη? και δε χαμπαριαζουν τπτ? δεν ενδεχεται να ξυπνισουν απο θορυβο κλπ?

 

Ενα σπιτακι 2οροφο 50χ70 ειναι αρκετο?

http://www.rainforest-gr.com/skiourakia_cage-tall.html

ή 80x70

 

τι ειναι ιδανικο σε διαστάσεις?

αλλα μη δώσουμε και τρελα ποσα...

 

p.s. δλδ κοντα του μόνο με γάντι? ή οταν το κυνηγας να το πιασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις... Αυτό με το γάντι ξέχνα το... Είναι απλό.. Άμα σου φύγει από το κλουβί και δεν γυρίσει μόνο του για φαί... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ...Διώχτω από το σπίτι μη σου χαλάσει έπιπλα...

Το λέω έτσι στεγνά γιατί βλέπω ότι έχει δωθεί η εντύπωση ότι το πιάνεις στο χέρι...Δεν υπάρχει αυτό το πράμα... Όπως είπα περα από το ότι μπορεί να πηδήξει στην απέναντι πολυκατοικία από το μπαλκόνι είναι ΑΓΡΙΟ ζωο....

 

Όσο για την ζέστη και το κρύο αν πέσει σε χειμερία νάρκη έπεσε... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο άγχος... Απλά θα κοιμάται συνέχεια... Το πολύ πολύ να ξυπνάει κάθε λίγες μέρες να τρώει έτσι κάπως κοιμισμένο και πάλι τα ίδια... Θα έχει κάνει και τη φωλίτσα του και θα είνα πασάς.... Αλίμονο από εσάς αν ξυπνάει βράδυ!! Εμένα είχε την τάση να ξυπνάει μετά τις 2 το πρωί και να ροκανίζει το καρύδι... Ναι με ξύπναγε και εμένα και τους άλλους στο σπίτι... Αλλά ήταν ο Μπούμπις τι να κάνουμε!

 

Και όσο για το σπίτι ο καθένας κρίνει όπως θέλει... Εγώ απλά είπα:

..σκεφτείται ότι ακόμη και να γεννήθηκε σε αιχμαλωσία το φυσικό του περιβάλλον είναι από δέντρο σε δέντρο και όχι σε ένα κλουβάκι 30*30 εκ...Προσπαθήστε να δώσετε στα ζώα σας όσο πιο πολύ γίνεται ένα πιο φυσικό περιβάλλον..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα βρηκα ενα σχετικα μεγαλο σπιτακι απο ενα φιλο...

καλες διαστησεις...

αποτι μου ειπε περιπου ειναι 1χ1,5χ1,5μ (το ειχε παλια για πολλα παπαγαλακια...)

λιγο τεραστιο....

 

τωρα λεω οταν ειναι να το βγαλω εκτος, απλα να εχω την πορτα του δωματιου κλειστη...

αν παλι δε πιανεται... ε που θα παει σ'ενα δωματιο... μετα απο καποια ωρα δε θα γυρισει στο κλουβι του να φαει...?

τι θα κανει με ηλιακη ενεργεια θα ειναι ολη την ωρα? :)

μιας και το ανεφερα, καθε ποτε τρωει?

 

και στην τελικη εφοσον ειμαι τοσο τυχερος και βρηκα τοσο μεγαλο κλουβι...

σιγα μη το βγαζω και καθε τρεις και λιγο...

σε σχεση δλδ με αν το ειχα σε μικρο οπου θα το βγαζα να ξεσκασει...

 

θα προσπαθησω αν ειναι και απο τις πρωτες φορες θα δω προς τα που παει το πραγμα...

 

κατι αλλο...

λεω να παρω δυο...

ή μηπως παρα ειναι ρισκο και πρεπει να ξεκινησω με ενα?

απο ζευγαρωματα, παρεα κλπ πως πανε?

 

thanks for your valuable info!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη μου άρεσε το θεμα και επειδη ειχε και ο θειος μου παλιοτερα και μου αρεσαν αρκετα τα ατιμα!

θελω να παρω!για πειτε μου ποσο εχει ενα σκιουρακι περιπου?

καμια 100 ευρω?

λεω να το βγαλω μπουμπι και εγω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλουβι νομιζω πρεπει να το εχει ακομα ο θειος μου μιας

και το δικο του μολις εκανε το πρωτο παιδι(ο θειος μου οχι το σκιουρακι)

το ελευθέρωσε στην πεντελη λογο του μωρου που ειχαν πλεον στο σπιτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να σας πω και εγω την εμπειρια μου...

Οταν εφυγα απο το σπιτι μου για φοιτητης μου πηραν οι φιλοι μου ενα super mini hamster να μου κραταει παρεα...Το πρωτο καιρο λοιπον περνουσαμε ζωη και κοτα μαζι αλλα σιγα σιγα ολο και του εδινα λιγοτερο χρονο...Δε ειχε προβλημα να μην του κανω παρεα αλλα με τα φαγητα-νερα κτλ κτλ τα επαιρνε λιγο στο κρανος...

Ε εκανα οτι μπορουσα αλλα μερικες φορες ελειπα απο το σπιτι κτλ κτλ(επρεπε να τον παιρνω μαζι μου στις διακοπες η δεν μπορουσα να παω μια εκδρομη)

Γενικα ηταν πολυ ευχαριστο στην παρεα, ειχε τρελο γελιο μεσα στο κλουβι εκανε ακροβατικα κτλ κτλ, η ροδα εκανε θορυβο αλλα εβαζα τα λαδια-σαπουνια κτλ κτλ του αιωνα και οκ..

Μια φορα (δεν θυμαμαι πως) το εχασα μεσα στο σπιτι το εψαχνα 3 μερες και μια φορα το βραδυ ξυπνησα επειδη εκανε θορυβο και το τσακωσα...Το τι παγιδες του ειχα φτιαξει αλλα τιποτα ηταν και εξυπνο...Το πρωι δεν κουνιοταν βημα και το βραδυ που ελειπα-κοιμομουν αλωνιζε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εφυγα απο το σπιτι μου για φοιτητης μου πηραν οι φιλοι μου ενα super mini hamster να μου κραταει παρεα...Το πρωτο καιρο λοιπον περνουσαμε ζωη και κοτα μαζι αλλα σιγα σιγα ολο και του εδινα λιγοτερο χρονο...Δε ειχε προβλημα να μην του κανω παρεα αλλα με τα φαγητα-νερα κτλ κτλ τα επαιρνε λιγο στο κρανος...

Ε εκανα οτι μπορουσα αλλα μερικες φορες ελειπα απο το σπιτι κτλ κτλ(επρεπε να τον παιρνω μαζι μου στις διακοπες η δεν μπορουσα να παω μια εκδρομη)

Γενικα ηταν πολυ ευχαριστο στην παρεα, ειχε τρελο γελιο μεσα στο κλουβι εκανε ακροβατικα κτλ κτλ, η ροδα εκανε θορυβο αλλα εβαζα τα λαδια-σαπουνια κτλ κτλ του αιωνα και οκ..

Μια φορα (δεν θυμαμαι πως) το εχασα μεσα στο σπιτι το εψαχνα 3 μερες και μια φορα το βραδυ ξυπνησα επειδη εκανε θορυβο και το τσακωσα...Το τι παγιδες του ειχα φτιαξει αλλα τιποτα ηταν και εξυπνο...Το πρωι δεν κουνιοταν βημα και το βραδυ που ελειπα-κοιμομουν αλωνιζε!

Σήμερα 04:08

joef_gr το κλουβι νομιζω πρεπει να το εχει ακομα ο θειος μου μιας

Αχαχαχαχαχααχαχ!!Ωραίο το τρωκτικό σου!:-D

Τελικά αποφάσισα για χαμστεράκι,είναι πιο εύκολα στην φροντίδα και μπορώ να τα πιάνω.

Μήπως ξέρεται πόσο κάνει στο περίπου ένα κλουβί για χάμστερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παλι δε πιανεται... ε που θα παει σ'ενα δωματιο... μετα απο καποια ωρα δε θα γυρισει στο κλουβι του να φαει...?

 

Έχε το νου σου μην του γυαλίσουν τα έπιπλα και αρχίσει να ροκανίζει τα έπιπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω έτσι στεγνά γιατί βλέπω ότι έχει δωθεί η εντύπωση ότι το πιάνεις στο χέρι...Δεν υπάρχει αυτό το πράμα...

 

Δεν μπορείς να το βγάζεις από το κλουβί και να κάθεται στο χέρι σου ή τέλος πάντων κοντά σου χωρίς να θέλει συνέχεια να φύγει;

Σε αναγνωρίζει ή απέναντι σε όλους τους ανθρώπους είναι το ίδιο;

Είναι παιχνιδιάρικα ή είναι βαρετά;

 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι σύντομα να πάρω ένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙΑ

Βρε παιδιά έλεος!

Άκουσα όλα τα παλαβά με τα σκιουράκια!

Είχα ένα ζευγάρι σκιουράκια, ο τύπος που πωλείται κ ενδείκνυται για κατοικίδιο είναι τα σκιουράκια Σιβηρίας. Είναι τα κλασικά που πουλάνε τα Pet Shops κ όχι τα καθαρά σκιουράκια του δάσους, καθώς απαγορεύεται η εκτροφή κ έγκλιση τους σε κλουβί.

Τα σκιουράκια Σιβηρίας λοιπόν (τα γνωστά που πωλούνται στα Pet Shops), ΔΕΝ πέφτουν σε χειμέρια νάρκη... Δεν δαγκώνουν.... ΔΕΝ κάνουν ρόδα, ΔΕΝ τρώνε καλώδια. Εξημερώνονται εύκολα, θέλουν κορμούς, πριονίδι, Ψηλό κ μεγάλο κλουβί για να σκαρφαλώνουν, τρώνε ξηρούς καρπούς (χωρίς αλάτι για την υγεία τους), τρώνε φρούτα (τα πάντα!)(τα δικά μου τρελαίνονται για μήλο-σταφύλι)! Τρώνε λαχανικά... (όχι πολλά όμως για το έντερο τους), Τρώνε γλυκά...σοκολάτα, κέικ... κ πάλι μικρές ποσότητες για τα μάτια τους κ γενικά για την υγεία τους. Τρώνε τυράκι, ΠΟΤΕ μη τους δώσετε κρέας γιατί μετά μπορεί να φοβάστε να τα ταίσετε με το χέρι αν τα κάνετε σαρκοφάγα!

Η θηλυκή που έχω είναι σχετικά άγρια, έρχεται με αναγνωρίζει αλλά δεν έχω ασχοληθεί κ πολύ μαζί της, σαν κλασική γυναίκα... τα έδωσα όλα στον άντρα της παρέας .... Τον Vito μου. Δεν έχω ξανά αγαπήσει έτσι ζωάκι.. Έχω μεγάλη αδυναμία στα ζώα...αλλά αυτός μου έκλεψε την καρδιά. Ο Vito μου ήταν ένας πανέμορφος σκίουρος (κ λέω «ήταν» γιατί εχθές μου έφυγε από την ζωή, τώρα είναι θαμμένος σε ένα παρκάκι, σαν το φυσικό του περιβάλλον),

Η πρώτη μας επαφή επειδή δεν ήταν ούτε 6μηνών ακόμα, ήταν αρκετά εύκολη! Με εμπιστεύτηκε εξʼαρχής.... Έτσι κάθε φορά που με έβλεπε κολλούσε το μουτράκι του στα κάγκελα για να μου τραβήξει την Προσοχή. Μόλις άνοιγα την πορτούλα κ έβλεπε το χέρι μου ανέβαινε επάνω κ σκαρφάλωνε στους ώμους μου! Εκεί καθόταν κ περιεργαζόταν τον χώρο του. Έβαζα λοιπόν ένα καρπό από κουκουνάρι στο στόμα κ έκανα ένα συγκεκριμένο ήχο.. Κάθε φορά που το άκουγε ερχόταν κ έπαιρνε την τροφή χωρίς καν να αγγίζει το πρόσωπο μου! Κουκουνάρι, πορτοκάλι, σοκολάτα, μήλο, πεπόνι, καρπούζι, φιστίκια τα πάντα!

Όταν πήγαινα ας πούμε στο γραφείο μου, κατέβαινε από τον ώμο μου, έκανε τη βόλτα του κ έψαχνε μετά να με βρει για να ανέβει ξανά σε μένα, στη σιγουριά, στη μαμά! Ο καλός μου πρόσφατα, άνοιξε το πορτάκι του, βγήκε από το σπίτι του κ από το περβάζι του μπαλκονιού πήγε στο διπλανό διαμέρισμα! Έκανε τη βολτίτσα του κ επέστρεψε στο σπίτι του κ έπεσε για ύπνο! Δε θα καταλάβω ποτέ πως ανέβηκε στο σπίτι του πάνω στο πάσο! Τα σκιουράκια είναι μια γλύκα, σε αναγνωρίζουν κ αν τα πάνε καλά μαζί σου είναι θετικά με τους άλλους ανθρώπους. Εξημερώνονται με θέληση, αγάπη, απαλές κινήσεις, όχι φιλάκια, όχι δυνατούς θορύβους, υπομονή κ πολλά εδέσματα για πειρασμό! Είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που έχει σκοπό να ασχοληθεί. Ασθένειες δεν παρουσιάζουν, η πιο κοινή είναι με τα ματάκια τους κάποια μόλυνση από το πριονίδι αλλά αυτό διορθώνεται με χαμομήλάκι.

Σας τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...