Προς το περιεχόμενο

Server For Rent? Where?

Nik0s

Ερώτηση

Paidia poia einai i pio ftini/axiopisti elliniki/xeni etaireia gia na noikiasei kapoios ena linux server me skopo na xekinisei mia douleia web design + domain registration + hosting. monos tou?

Na ta analamvanei dialdi ola monos tou kai ston diko tou server ton opoio tha noikiazei se mia poly logiki timi.

ps. mporei na pw vlakeia alla mipws there is such a thing as free server kat analogia tou free web hosting? :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 33
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Super Moderators
Apo tin alli omws, ti atha ginei otan thelw na aknw boot se windows kai eimai wr mesa se auta? den tha mporoun oi allo na dous tis seldes.....einai provlima to dula booting system ektos vevaia an stisw dns kai ta sxetika ola se xp.

...

...

ps. Ta websites den tha exoun ypervoliko traffic...

Υπό την προϋπόθεση που είναι με bold, νομίζω ότι αξίζει να ψάξεις για ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι PIII όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και χαμηλών ενεργειακών απαιτήσεων, το οποίο θα μπει πάνω στο LAN σου, εκεί θα στήσεις μία μινιμαλιστική διανομή (π.χ. Debian από netinstall CD) και θα αναλάβει το βάρος του hosting. H διαχείρισή του μπορεί να γίνει με KVM switch ή remotely μέσω δικτύου (αν δε θες να το έχεις δίπλα στο main PC)...

Π.χ. ρίξε μία ματιά στο PC3 που έχω στα specs της υπογραφής μου. Το έφτιαξα με κομμάτια από δω κι από κει γι'αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Αν είχε και λίγη RAM παραπάνω, θα πετούσε ακόμη κι αν του έβαζα Gnome ή KDE!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Kai poly kala kaneis file mou, agorazis ena server kai ysixazeis....kostizei vevaia alla ta vagzei ta lefta tou.

E omws prepi na xerei na trexeis dns kai gnseis panw sta domains swsta?

kathws epishs kai pws enas apache web server mporei tautoxrona na exypiretei polles selides. ta gnerizeis auta?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Τα 1000 ευρώ αφορούν σύστημα με 6600 conroe, 4 gb 800άρες μνήμες και 1 terra αποθηκευτικά (2x500 sata2 Raid 1) για λειτουργία 24/7.

Αν δεν θέλεις τόσο χοντρό σύστημα πάς σε ένα 6300 με 2 gb rm 667, που θα σου κοστίσει περίπου 600 ευρώ.

Απο εκεί και ύστερα οι ανάγκες σου είναι οδηγός. Προσωπικά (και αυτό έχω κάνει) προτιμώ να σηκώσω εγώ το δικό μο web site παρά η κάθε OTEnet.

Είναι και λίγο βίτσιο αυτό ε;

2x500GB σε RAID-1 δεν είναι 1 Terra αλλά 500GB...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Υπό την προϋπόθεση που είναι με bold, νομίζω ότι αξίζει να ψάξεις για ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι PIII όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και χαμηλών ενεργειακών απαιτήσεων, το οποίο θα μπει πάνω στο LAN σου, εκεί θα στήσεις μία μινιμαλιστική διανομή (π.χ. Debian από netinstall CD) και θα αναλάβει το βάρος του hosting. H διαχείρισή του μπορεί να γίνει με KVM switch ή remotely μέσω δικτύου (αν δε θες να το έχεις δίπλα στο main PC)...

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πάρε ένα resseller πακέτο απο εδώ http://www.eukhost.com/resellers.php

και θα είσαι μια χαρα.Δοκιμασμένοι και πάρα πολυ καλό support.

Επίσης επειδή είναι αγγλία έχουν πολλοί καλές ταχύτητες με Ελλάδα.

Στο λέω γιατί είχαμε έναν server αμερική και σερνόταν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

xmm se euxaristw gia tin plirofories, apo oti vlepw oi fdcservers xekinoune apo 19$/month pou einai mia poly kali timi gia emna mia pou to megisto pou tha mporousa na diathes einai 20 euro to mina....

Epishs na rwtisw oi servers tha trexoun linxu etsi? egw ta vasika apo to linxu kai an stinw apache kai mysql kai php kai perl xerw opote ti ahta mporosue na em dyskolepseis tin diaxierisi tou?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα 1000 ευρώ αφορούν σύστημα με 6600 conroe, 4 gb 800άρες μνήμες και 1 terra αποθηκευτικά (2x500 sata2 Raid 1) για λειτουργία 24/7.

Αν δεν θέλεις τόσο χοντρό σύστημα πάς σε ένα 6300 με 2 gb rm 667, που θα σου κοστίσει περίπου 600 ευρώ.

Απο εκεί και ύστερα οι ανάγκες σου είναι οδηγός. Προσωπικά (και αυτό έχω κάνει) προτιμώ να σηκώσω εγώ το δικό μο web site παρά η κάθε OTEnet.

Είναι και λίγο βίτσιο αυτό ε;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Lamp den xerw(simera evala to ubuntu t) ti einai alla apt-get ola uata pou eipes ta xerw kathes kai na ta rythisw se ena vathmo.

lla mono gia ena site to diko mou.

Ta exw kaneis se xp, Twra dne xerw pws enan apche server mporeina exypiretisei perissoteres apo mai selides. se mia ip address afou ekouei o apache akis e 1 port(80) poia requeste tha prwtoexypiretei?

Epishs apo dynamic mnagements xerw afou exw edw kai xronia xrisimopoiw to nikos.no-ip.org tis etaireis no-ip. dn exit kalyteri einai?!

Port forward epissh xerw na douelwu etsi wste o router na kanei redirect ta inbound tcp connection requestes pws to pc pou trexei ton apache kai tha exypiretei oles tis seldies, dialdi to 10.0.0.2:80

To domain owms an to katwxyrwsw pws tha ginoun oi rtyhtiseis etsi wste opoios xtypaei p.x http://www.soemthign.gr na prospathei na fortwthei i selida apo to pc mou?

kai kyriws pws mporoun polles selides na exypiretounte apo ton idio apache server pout ha akosuei se mia specific pot panw sto idio mxanima, opwn anefera parapanw.

Auta me anisyxoun, kahthe pliroforia euprosdekti.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το Upload σου είναι υπεραρκετό για να σηκώσεις ενα website με normal κίνηση. Μην ξεχνάς πως η ADSL ξεχωρίζει τα κανάλια Up & down με αποτέλεσμα το ένα να μην επηρεάζει το άλλο. Κάθε φορά που ζητάς μια σελίδα χρησιμοποιείς ελάχιστο απο το upload σου (2,3-5 kb) το υπόλοιπο είναι αρκετό για να σερβίρεις. Προσωπικά έχω δεί μέχρι 256 να μοιράζεται σε 4 website και τα πράγματα να κινούνται με ευκολία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Super Moderators

Όποιος νομίζει πως μπορεί να κάνει από την ADSL σπίτι του host κάτι απαιτητικότερο από ένα απλό δυναμικό site ή ένα παρεΐστικο φορουμάκι, ας προσπαθήσει, τί άλλο να πει κανείς; Απλώς, σε περίπτωση που εξυπηρετούνται συγχρόνως 3+ χρήστες, ο καθένας τους θα νομίζει ότι η ADSL του υποβιβάστηκε σε dial-up και ξαναζεί στα '90s...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γενικά να ξέρεις πως σε επίπεδο server ο όγκος των εγκαταστάσεων γίνεται σε Debian. Προσωπικά χρησιμοποίησα fedora μόνο επειδή ήταν στημένη καλά στο σύστημα και την είχα ψιλοβρεί μαζί της. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν είναι καλή. Έχω την εντύπωση πως είναι στις πρώτες 5 καλύτερες διανομές παγκοσμίος.

Ubuntu αν και θεωρείται κορυφή σε διάφορα επίπεδα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και σε διαχείριση δικτύων) στα δικά μου συστήματα έσπαγε ο διάολος το πόδι του και κάθε φορά θα μου εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα...

Βασικό είναι να καταλάβεις πως το Linux είναι ένα. Τα διάφορα distros είναι που κάνουν την διαφορά έχοντας αλλα πράγματα η μία ενσωματωμένη και άλλα η άλλη - σε σχέση με το target group που στοχεύουν.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

nai wraia. oso gia ton dianomi linux paidia Fedora Core 6 or /ubuntu v7 pou prokeiti twra na prwtokuykloforisei?

Vasika paidia egw mexri stigmis 2 pelates exw opote an kataferw kai stisw swsta to Fedora Core 6(i ubuntu den exw apofasei/den xerw poio na dialexw) tote isws na pezei kala i selida. Vasika dne skeftomai oute kana nagorasw diko mou server alla tha to kanw apo to pc pou grafw kai tha to exw mera nyka noikto.

Apo tin alli omws, ti atha ginei otan thelw na aknw boot se windows kai eimai wr mesa se auta? den tha mporoun oi allo na dous tis seldes.....einai provlima to dula booting system ektos vevaia an stisw dns kai ta sxetika ola se xp.

an ginetai...apache, mysql, perl, php idi trexw.

Epishs den xerw pws tha exypiretounte 2-3 diaforetika websites apo enan apache server, mou leipon gnwseis panw se auto.......

Oute static ip exw alla tou stl. no-ip.org.

The_Mentor ti les tha ta kataferw?

ps. Ta websites den tha exoun ypervoliko traffic...

psishs plz pite mou 2 logia kai giauta....an thelete

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.