Προς το περιεχόμενο

Εργασια με θεμα:ΑΝΕΡΓΙΑ


k73917391

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας...ενας καθηγητης στο σχολειο μας εχει βαλει μια εργασια με θεμα την ανεργια στην Ελλαδα...Μας ζηταει συγκεκριμενα να βρουμε:

Α)Προσφατα στατιστικα στοιχεια για την ανεργια στην Ελλαδα(περιοχες-νομοι,ηλικιες,κοινωνικες ομαδες κτλ......)

Β)Πληροφοριες για την ανεργια στην Ελλαδα(αιτια,συνεπειες,επαγγελματα με αυξημενη ζητηση κτλ...)

παρακαλω δωστε μου κανενα LINK ή καποια ετοιμη παρουσιαση(Powerpoint)για να τσιμπησω καποια στοιχεια ωστε να φτιαξω την εργασια...καθε βοηθεια..........ευσπροδεκτη..........!:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το παίξεις έξυπνος του λες πως αυτά είναι ψέμματα γιατί όποιος παέι για πρώτη δουλειά δε γράφεται στο ταμείο ανεργίας.Οπότε είναι μεγαλύτερη η ανεργία.Κυρίως χτυπαέι τις γυναίκες.Αν μπορέσεις πες και για τα εισοδήματα.Τα μεγαλύτερα στην Αττική και τα μικρότερα σε Ηπειρο νομίζω.

 

δυο πραγματάκια που οδήγησαν στην αυξηση της ανεργίας.Η μηχανογράφηση (πχ όταν μια εταιρεία ήθελε 10 λογιστές τώρα θέλει μονάχα 2) και η ΕΕ.Εφόσον πχ η Pirelli (παλιά είχε εργοστάσιο δω) έβρισκε χαμηλότερους μισθούς στη βουλγαρία έφευγε απο δω και πήγαινε Βουλγαρία (εκεμεταλλέυοντας τους εκει υπαλλήλους)

 

Τέλος μεγάλο ποσοστό ανεγίας έχουν οι 45+ που απολύονται γιατί δύσκολα τους επιλέγει μια εταιρεία.Εκτός και αν είναι μάνατζερ που αλλα΄ζουν κάθε 2-3 μήνες δουλειά

 

Εδώ ανακύπτει και ένα άλλο ζήτημα.Πολλά στελέχη καπαρώνουν μεγάλους μισθούς 2500+.Τη θέση τους βέβαια την εποφθαλμιούν άλλοι 10 25αρηδες με 2 μεταπτυχιακά.Ο 45άρης αναγκάζεται να δουλεύει 12ωρο (άρα στην πράξη έχει καταργηθεί το 8ωρο) για να κρατησει τη θέση του.

 

Θα μπορούσες επίσηε να φέρεις δυο άλλα πααρδείγματα.Το cpe ένας γαλλικό νομοσχέδιο που προέβλεπε τη μη αποζημιωση των νέων εργαζόμενων και την περίφημη οδηγία μπολκενσταιν που ουσιαστικά προέβλεπε το ότι αν εσύ πας και δουλέψεις στη Δανία με μέσο μισθό 1800 ευρώ εσυ θα παιρνες 650.

 

Τέλος σημαντική ευθύνη στην αυξηση της ανεργίας φέρνουν οι μετανάστες.

 

Τσέκαρε εδώ

Λαθρομεταναστευση και ανεργία

 

Εδώ ουσιαστικά γινεται μια αποδόμηση των θέσεων της ΓΣΕΕ (που παραδόξως συμπίπτουν με τις φιλελευθερες θέσεις πολλών οικονομολόγων) που θεωρεί ότι ωφέλησε η μετανάστευση την οικονομία.Η μετνάστευση ωφέλησε μόνο τους χτιζοδρόμους και χτιζοσπιτάδες που βρήκαν φθηνό εργατικό δυναμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεργία δεν είναι και εύκολο θέμα...

καλή τύχη και μην προσπαθήσεις να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα πρίν τελειώσεις την όποια έρευνα κάνεις....... εγώ απλά θα σου δώσω την "συμβουλή" να προσέχεις στις πληροφορίες που θα κατεβάζεις απο το internet.

Και εγω οπως και πολλοί άλλοι οταν είχαμε κάποια εργασία καταφεύγαμε στο internet για τις πολλές πληροφορίες που σου δίνει. ε..απο όλες αυτές τις πληροφορίες να προσέχεις ποιες θα λάβεις υπ' οψιν σου γιατί κυκλοφορεί και παρα πολύ "σαβούρα" απο κάποιους οι οποίοι απλά καταθέτουν τις απόψεις τους (ίσως και ανώνυμα) και καλά σαν επιστημονικά στοιχεία...να προτιμήσεις κάποιους χώρους σίγουρους όπως τα παραπάνω link και για να κάνεις και καλή εντύπωση να παραχωρήσεις στο τέλος της εργασίας σου όλες τις διευθνσεις (ολόκληρες) που θα αντλήσεις στοιχεία...;)

Και φυσικά βιβλία....υπάρχουν καθηγητές που μπορεί να τους γράφεις σχετικά "μπούρδες" και να δούν μια καλή βιβλιογραφία και να σου δώσουν βαθμό για αυτό και μόνο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και ζήτα ότι θες! Άσε που θα δεις και τις ουρές με τους άνεργους οπότε θα εμπλουτίσεις την εργασία σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μη χάσεις το χρόνο σου διαβλαζοντας την αηδία που σου λέει. Και είνα αηδία για τους λόγους που θα βρεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κακοήθης στηρίζει κάπου ότι λές αηδίες. Εσύ που το στηρίζεις;

 

Στο κείμενο που έβαλα λινκ μήπως ; Και στην τελική εσύ που χεις δουλέψει μπορείς να μιλήσεις ο άλλος που κάνει το διδακτορικό τι να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κείμενο που έβαλα λινκ μήπως ; Και στην τελική εσύ που χεις δουλέψει μπορείς να μιλήσεις ο άλλος που κάνει το διδακτορικό τι να μας πει;

 

Και εσύ τι μπορείς να μας πεις; Με ποια ιδιώτητα;

 

Και ο κύριος του link, με την ιδιότητα του επικοινωνιολόγου κάνει επιστημονική ανάλυση για την ανεργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ τι μπορείς να μας πεις; Με ποια ιδιώτητα;

 

Δεν έγραψα εγώ το άρθρο του λινκ.Δεν είμαι οικονομολόγος για να ξέρω.:eek: :eek:

 

Παρέθεσα κάποια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα εγώ το άρθρο του λινκ.Δεν είμαι οικονομολόγος για να ξέρω.:eek: :eek:

 

Παρέθεσα κάποια άποψη.

 

Δεν την παρέθεσες, την παρουσιάζεις ως θέσφατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...