Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/12 δημοσίευσα μία ερώτηση, πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά ξαναφέρνω το θέμα μου στην επιφάνεια μήπως και κάποιος μπορεί να με διαφωτισει περισσότερο.

 

Καλημεριζω το forum με μια απορια:

Ολα αυτα τα dvd players που εχουν εξοδους ηχου 5:1 λογικα κανουν αποκωδικοποιηση του ηχου. Σωστα?

Μπορουν ομως να δεχτουν απευθειας ηχεια 5:1 χωρις ενισχυτη?

Και χωρις να ειναι active (τα ηχεια εννοω...)?

Αν ναι η αποδοση τους ειναι ικανοποιητικη για ενα μικρο σαλονι?

Αν απαιτειται ενισχυτης ο οποιος-απο οσο ξερω-οι ενισχυτες δεν εχουν εισοδους 5:1 αλλα αποκωδικοποιουν το σημα σε 5:1 μεσω dsp, τοτε ποιος ο λογος ολα αυτα τα dvd players να εχουν εξοδους 5:1?

Μια ευκολη απαντηση ειναι οτι τις εχουν για αυτους (οπως πχ εγω) που θελουν να στησουν ενα οικονομικο συστημα.

Αλλα αυτη ειναι η ερμηνεια που δινω εγω επειδη ετσι με συμφερει

Δεν ξερω αν ειναι και η σωστη...

Παρακαλω τα φωτα σας

 

Ευχαριστω για τη φιλοξενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12 δημοσίευσα μία ερώτηση, πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά ξαναφέρνω το θέμα μου στην επιφάνεια μήπως και κάποιος μπορεί να με διαφωτισει περισσότερο.

 

Καλημεριζω το forum με μια απορια:

Ολα αυτα τα dvd players που εχουν εξοδους ηχου 5:1 λογικα κανουν αποκωδικοποιηση του ηχου. Σωστα?

Μπορουν ομως να δεχτουν απευθειας ηχεια 5:1 χωρις ενισχυτη?Και χωρις να ειναι active (τα ηχεια εννοω...)?

Αν ναι η αποδοση τους ειναι ικανοποιητικη για ενα μικρο σαλονι?

Αν απαιτειται ενισχυτης ο οποιος-απο οσο ξερω-οι ενισχυτες δεν εχουν εισοδους 5:1 αλλα αποκωδικοποιουν το σημα σε 5:1 μεσω dsp, τοτε ποιος ο λογος ολα αυτα τα dvd players να εχουν εξοδους 5:1?

Μια ευκολη απαντηση ειναι οτι τις εχουν για αυτους (οπως πχ εγω) που θελουν να στησουν ενα οικονομικο συστημα.

Αλλα αυτη ειναι η ερμηνεια που δινω εγω επειδη ετσι με συμφερει

Δεν ξερω αν ειναι και η σωστη...

Παρακαλω τα φωτα σας

 

Ευχαριστω για τη φιλοξενια.

 

 

 

Φίλε μου, υπάρχουν πολλά stereo που δεν έχουν αποκωδικοποιητές 5.1 αλλά μπορείς να συνδέσεις στις αντίστοιχες εισόδους του, τον ήχο κάθε ξεχωριστού καναλιού αναλαμβάνοντας το Player την αποκωδικοποίηση και ο ενισχυτής την ενίσχυση και οδήγηση των ηχείων.

Από DVD Player δεν μπορείς να συνδέσεις απευθείας ηχεία, λόγο του ότι χρειάζεσαι έναν ενισχυτή.

Τώρα σε αυτό που αναφέρεις περί ενεργών ηχείων ίσως να γίνεται, αν και δεν το έχω ποτέ δοκιμάσει, αλλά και πάλι μου φαίνεται οικονομικά ασύμφορη μια τέτοια λύση.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Μόλις πριν λίγο αγόρασα το DVD F&U 3705 HDMI ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI 1,5 δώρο σε αρκετά καλή τιμή (60?)

Υποστηρίζει άψογα Ελληνικούς υπότιτλους, παίζει μουσική από το 2 gb φλασάκι μου, αλλά

Όταν πάω να βάλω ταινία divx από το φλασάκι, παίζει πολλύ καλά για 38'' και μετά κολάει και σταματάει η αναπαραγωγή. Είναι και σε fat32...

Επίσης δοκίμασα 2 εξωτερικούς σκληρόύς και "έφαγα"

ήττα...ούτε καν τους διάβασε...

μήπως τελικά έκανα ΜΑ@@@ΙΑ που το αγόρασα?

Είναι κανείς συμπάσχων, να μου πεί αν βρίσκει λύση?

Είμαι έτοιμος να τον γυρίσω πίσω σούμπιτος και να ζητήσω , αν βρώ το lg DVX-298H

Ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Μόλις πριν λίγο αγόρασα το DVD F&U 3705 HDMI ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI 1,5 δώρο σε αρκετά καλή τιμή (60?)

Υποστηρίζει άψογα Ελληνικούς υπότιτλους, παίζει μουσική από το 2 gb φλασάκι μου, αλλά

Όταν πάω να βάλω ταινία divx από το φλασάκι, παίζει πολλύ καλά για 38'' και μετά κολάει και σταματάει η αναπαραγωγή. Είναι και σε fat32...

Επίσης δοκίμασα 2 εξωτερικούς σκληρόύς και "έφαγα"

ήττα...ούτε καν τους διάβασε...

μήπως τελικά έκανα ΜΑ@@@ΙΑ που το αγόρασα?

Είναι κανείς συμπάσχων, να μου πεί αν βρίσκει λύση?

Είμαι έτοιμος να τον γυρίσω πίσω σούμπιτος και να ζητήσω , αν βρώ το lg DVX-298H

Ευχαριστώ!!!!

 

Οι δίσκοι πρέπει να είναι φορμαρισμένοι σε FAT32.

Δοκίμασε να κάνεις format και το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για να αγορασω Home Cinema που να υποστηρίζει Ελληνικούς υπότιτλους αλλα θα ήθελα τα ηχεία τα πίσω να είναι ασύρματα. Γνωρίζει κανείς κάποιο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για να αγορασω Home Cinema που να υποστηρίζει Ελληνικούς υπότιτλους αλλα θα ήθελα τα ηχεία τα πίσω να είναι ασύρματα. Γνωρίζει κανείς κάποιο μοντέλο;

 

Τσέκαρε το LG HT-552THW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το LG HT-552THW

 

Πολύ καλό αυτό αλλά η τιμή ξεφεύγει λιγάκι αλλά φαντάζομαι όλα εκεί γύρω θα είναι με αυτές τις δυνατότητες που ψάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι πρέπει να είναι φορμαρισμένοι σε FAT32.

Δοκίμασε να κάνεις format και το φλασάκι.

Μπορώ να μετατρέψω τους σκληρούς μου σε fat32 χωρίς να χάσω τα δεδομένα τους?

Και οι 2 εξ. σκληροί μου είναι γεμάτοι.

Υπάρχει κανάς τρόπος?

Με το partition magic γίνεται?

Το 298H διαβάζει σκληρούς που είναι NTFS?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, το LG που πηρε ο αδερφός μου, από τη λίστα (δε θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, αλλά το εγραφε με τιμή 67,κάτι ψιλά), παίζει κανονικά srt υπότιτλους, αφού πρώτα ενεργοποιήσεις (κλασσικά) το 1253, και σε μέγεθος, επίσης κανονικό!

Thanks for the info!

 

(Στο Carrefour, είχαν τελειώσει τα πιο φθηνά)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μαλλον πως θα παρω και εγω ενα....

 

το θελω οσο πιο οικονομικο γινεται....μεχρι 60-70ευρω

 

επειδη εχω usb stick θα ηθελα φυσικα να εχει αυτη τη δυνατοτητα....απλα θελω να ρωτισω,θα εχει διαφορα αμα ειναι usb 1.0 ή 2.0?

 

επισης και να μην θελει firmware update γιατι δεν εχω ιδεα πως γινεται

 

απο την λιστα 2 που ξεχωρισα ηταν το οποιο ειναι ακομα φθηνοτερο απο την τιμη που αναφερεται http://www.megamarket.gr/hyundaihdv320u-p-53082.html

 

 

 

και το LG DVX-298H που φενεται παρα πολυ καλο...

 

ποιο θα επιλεγατε?εγω σκεφτομαι για το πρωτο μονο και μονο για την τιμη...δεν προσεξα καμια διαφορα τους(εκτος το HDMI)....

 

και μια ερωτηση,τι ειναι το region free στα subs?

 

επισης με ενδιαφερει και αυτο και για τα 2

 

Το 298H διαβάζει σκληρούς που είναι NTFS?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μετατρέψω τους σκληρούς μου σε fat32 χωρίς να χάσω τα δεδομένα τους?

Και οι 2 εξ. σκληροί μου είναι γεμάτοι.

Υπάρχει κανάς τρόπος?

Με το partition magic γίνεται?

Το 298H διαβάζει σκληρούς που είναι NTFS?

Ευχαριστώ

 

Απ'οτι θυμάμαι γίνετε.

 

Οι δίσκοι πρέπει να είναι fat32. Δεν θυμάμαι να δοκίμασε κάποιος με επιτυχία δίσκο NTFS

 

λοιπον μαλλον πως θα παρω και εγω ενα....

 

το θελω οσο πιο οικονομικο γινεται....μεχρι 60-70ευρω

 

επειδη εχω usb stick θα ηθελα φυσικα να εχει αυτη τη δυνατοτητα....απλα θελω να ρωτισω,θα εχει διαφορα αμα ειναι usb 1.0 ή 2.0?

 

επισης και να μην θελει firmware update γιατι δεν εχω ιδεα πως γινεται

 

Αν τα 39 ευρώ τα βλέπεις καλά, τότε Ηyundai 320U με USB με multirama

post #703

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά. Μια βοήθεια παρακαλώ. Μόλις πήρα το PHILIPS DVDR3510V και διαπίστωσα ότι τα divx δείχνει τους ελληνικούς υπότιτλους σαν τετραγωνάκια. Έκανα όσες ρυθμίσεις ανέφεραν τα manuals αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αν τα 39 ευρώ τα βλέπεις καλά, τότε Ηyundai 320U με USB με multirama

post #703

 

αυτό που καθυστερεί να ξεκινήσει με προβληματίζει...και εγώ έχω το flash voyager αλλα τα 2GB...θα το κάνει πάντα λες?

 

ή να πάρω το πιο ακριβό αλλα καλύτερο(?) LG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...