Προς το περιεχόμενο

Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιδιά έχω την Casio EX-Z1000. Είναι θεική. Η μπαταρία κρατάει πάνω από 330 φωτογραφίες και η τιμή της είναι πολύ δελεαστική πια. Δείτε την...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την Casio v7 ενδιαφερομαι και εγω και θα ηθελα να ρωτησω αν την εχει κανεις να γραψει μειονεκτηματα που συναντησε με την συγκεκριμενη καμερα? τα πλεονεκτηματα πανω κατω τα βρισκουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την casio v7 και εγω ενδιαφερομαι την εχει κανεις? να μας γραψει πλεονεκτηματα και μειωνεκτιματα?

 

Για την Casio v7: Μιας και κανένας απο εμάς δεν είναι επαγγελματίας κριτής φωτογραφικών μηχανών, θα σας έλεγα να εμπιστευτείτε κάποια απο τα review που υάρχουν στο internet. To Cnet ας πούμε, που ειναι αρκετά αξιόπιστο, λέει για την Casio EXLIM V7:

 

The good: 7x optical zoom lens; sensor-shift image stabilization

(που σιγά το πλεονέκτημα. Έχει ένα καλό ζοομ και ένα σταθεροποιητή. Το θέμα είναι άν βάλεις ζοομ στο 7Χ και πάς να βγάλεις φωτογραφία, θα βγεί τίποτα μετον φακό που έχει?)

 

The bad: Awkward control system; slow f/3.4-5.3 maximum aperture range; merely average image quality

(χάλια δηλαδή...)

 

The bottom line: Casio tries to make a statement with the EX-V7's 7x optical zoom and sensor-shift image stabilization, but awkward controls and ho-hum image quality make this camera merely mediocre.

 

Και φαντάζομαι ο μέτριος βαθμός που βγάζει, θα οφείλεται σε καλές βαθμολογίες σε κατηγορίες όπως σχεδίαση, βάρος, διάρκεια μπαταρίας...

 

Μη στραβώσει κανένας -άλλωστε τη γνώμη μας λέμε- αλλά αν στην αγορά υπάρχουν μηχανές όπως οι Canon Digital Ixus ή οι PowerShot τότε να μιλάμε για Casio είναι λίγο χάσιμο χρόνου. Εκτός αν η τιμή είναι πολύ χαμηλή. Για 360? όμως ενώ με τα ίδια λεφτά χτυπάς Canon Digital Ixus 850IS ή με 330? την Canon S3 IS (!!!) ή με 199? (!!!) την Fujifilm FinePix F 650 (που δεν την λέω για καλή, απλά είναι σχεδόν το ίδιο με την Casio και είναι στα μισά λεφτά)

 

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεου φιλε(Μη στραβώσει κανένας) δεν ειμαστε επαγγελματιες απλα ψαχνομαστε για κατι που ειναι αξιοπιστο, σε πρωτο βαθμο απλη χρηση και σε δευτερο οσο θελει να ανεβασει ο καθενας τον πηχη,

S3 ε? ενδιαφερον....:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, στα 300+ ευρώ που κοιτάτε, θα έπαιρνα την παρακάτω:

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=3609&osCsid=677b6b08a0ae1a6e72d0861eb62b58b1

 

Και compact + panasonic + zoom + stabilizer + 6-άρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prosopika owms me endiaferei kai to design kai para poli to megethos, me tin Casio Exilim EX-Z60 pou exw, tin bazw stin kolotsepa (!!!) merikes fores kai den exw problima.

 

Pleon exoun ftasei se tetoia epipeda oi compact cameres pou pou xreiazete kapoios epagelmatias gia na katalabei kai na episimanei tis diafores. Oi mesoi xristes de prokeite na katalaboun. Bazw ton eauto mou se autin tin katigoria gia na min pareksigoumaste ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως επαγγελματίας φωτογράφος θεωρώ πως οι Nikon και οι Canon είναι oi καλύτερες επιλογές για όλους τους χρήστες. Πολύ καλές μηχανές είναι πλέον και οι panasonic μιας και φοράνε φακό leica επάνω που είναι από μόνοw του εγγύηση.

 

P.S. : Μακριά από Sony, ωραίο design κακή ποιότητα κατασκευής, ακόμα πιο κακό service!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera se olous

agorasa mia olympus sp-350 kai tha ithela na akouso kammia apopsi afoy eimai psilo asxetos me tis psifikes mixanes.

einai kali genika san mixani?

Καταπληκτική μηχανή, ήταν ανάμεσα στις δυό-τρεις επιλογές μου, αλλά τελικά κατέληξα στην canon A620 γιατί δεν ήθελα κάρτες μνήμης xD, είχα ήδη κάποιες SD.

Για εμένα οι μηχανές αυτής της κατηγορίας είναι η χρυσή τομή για τον απαιτητικό ερασιτέχνη. Μέγεθος σχετικά βολικό, πολλές ρυθμίσεις, αρκετά ποιοτικοί φακοί.

Από εκεί και πάνω (S3IS) μπαίνουμε σε άλλα χωράφια. Για εμένα ψηφιακή φωτογραφία σημαίνει ευκολία, να είναι εύχρηστη και να την έχεις μαζί σου. Η S3 ή η α100 είναι μεγάλες, δεν μπορείς να την ρίξεις σε μια τσάντα, να την έχεις μαζί σου και να φωτογραφίζεις οτιδήποτε οπουδήποτε. Η Α620 που έχω είναι οριακά εύχρηστη, την έχω πάντα μαζί μου, αν και θα την ήθελα λίγο πιο μικρή.

Για εμένα η τέλεια μηχανή αυτήν τη στιγμή για έναν απαιτητικό ερασιτέχνη είναι η Α710IS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...