Προς το περιεχόμενο

Kαινούργια λάστιχα αυτοκινήτου...


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται και τι διάσταση ελαστικού φοράς. Για παράδειγμα τα exalto και τα primacy δεν βγαίνουν σε 13' ζάντα. Από 14' και άνω θα έχεις περισσότερες επιλογές. Προσωπικά, από εμπειρία 2 αυτοκινήτων (Avensis 1600cc και 106 1100cc), έχοντας δοκιμάσει 3 μάρκες (michelin, continental, uniroyal) θα πρότεινα michelin, γιατί όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω έχει τον καλύτερο συνδυασμό κράτηματος-θορύβου-οικονομίας-διάρκειας ζωής. Δεν θα πρότεινα Bridgestone ή Pirelli γιατί είναι σκληρά και θέλουν καλό ζέσταμα για να αποδώσουν.

 

Γενικά να θυμάσαι:

  • Σκληρά = χειρότερα κρατήματα (ειδικά στο βρεγμένο) αλλά περισσότερα χιλιόμετρα (έχω ακούσει μέχρι και 70.000χλμ)
  • Μαλακά το ακριβώς αντίθετο (όχι παραπάνω από 45.000 χλμ)

Αν φέρνεις μπροστά-πίσω τα λάστιχά σου κάθε 15.000χλμ θα κρατήσουν περισσότερο. Εγώ πάντως με τα continental στο 106 μου έκανα 67.000, αλλά με πολύ προσεκτική οδήγηση-συντήρηση (όχι σπιναρίσματα, όχι χειρόφρενα, όχι σκαρφάλωμα στο πεζοδρόμιο, συχνός έλεγχος πίεσης, μπροστά-πίσω κάθε 15,000χλμ). Βέβαια στο τέλος τα λάστιχα ήταν να τα κλαις....

 

έντιτ:

 

Αν κρατάνε πάντως τα λάστιχα σου κράτα τα να βγάλεις το καλοκαίρι, λόγω ζέστης τα λάστιχα έχουν καλύτερη προσφυση και πολύ περισότερες φθορές το καλοκαίρι. Γι' αυτό συνήθως τα αλλάζουμε το σεπτέμβρη που αρχίζουν και οι βροχές και τα χρειαζόμαστε περισότερο.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michelin δαγκωτο. Ας κανουν παραπανω στην τιμή. Θα εθετες σε κίνδυνο την ασφαλειά σου με τοσα χλμ που κάνεις ;

 

ΥΓ τι δουλεια ειναι αυτη που κανεις και πρεπει να κανεις 200 χλμ την μερα ; δεν σκεφτεσαι να μετακομησεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παίδες για όλα τα σχόλια.

 

Τώρα για τα περι ζέστης και καλοκαιριού, Κύπρο μένω, οπότε μιλάμε για τελείως διαφορετικά δεδομένα. Εδώ δεν βρέχει παραπάνω από 30 μέρες το χρόνο. Φέτος ζήτημα να έβρεξε παραπάνω από 10-15.

 

Τώρα για ψηλές θερμοκρασίες...... Εδώ το καλοκαίρι ξεκίνησε ήδη και θα κρατήσει μέχρι το Νοέμβριο.......

 

Όπως και να έχει, με τα Michelin έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Το μόνο κακό είναι ότι επειδή φθείρονται εύκολα, σχετικά πρόσφατα έτυχε να χρειαστεί να πατήσω απότομα φρένο για να μή σκοτωθώ στο δρόμο υψηλής ταχύτητας και τα λάστιχα τετραγωνοποιήθηκαν (κλείδωμα τροχών). Το αμάξι σταμάτησε απίστευτα γρήγορα και αποφύγαμε τα χειρότερα (είχε σπάσει το ακρόμπαρο από τη μιά από τις 2 ρόδες).

 

Βλέπω πάντως ότι οι περισσότεροι προτιμάτε τα Michelin όπως κι εγώ. Απλώς ρωτάω γιατί η δικιά μου εμπειρία ξεκινάει και τελειώνει στα Michelin Energy...

 

Τώρα για τα περι μετακόμισης θα δείξει. Οι βενζίνες-σέρβις δεν είναι πρόβλημα και ο χρόνος-αποστάσεις εδώ είναι τελείως διαφορετικά.

 

Θεσσαλονίκη όταν δούλευα, Χαριλάου-Πολίχνη μου έπερνε καμιά φορά και μία ολόκληρη ώρα ή και περισσότερο. Και μιλάμε απόσταση 6 χιλιόμετρα πάνω κάτω?

 

Εδώ, Λάρνακα-Λεμεσσός, 80 και χιλιόμετρα και την κάνω σε 40 λεπτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, πλάκα έχει που σας έγραψα εχθές για το καιρό στη Κύπρο και πόσο καλοκαιρινός είναι, και σήμερα γίνεται χαλασμός Κυρίου.

 

Ασταμάτητες καταιγίδες, ανεμοστρόβιλοι σε μερικές περιοχές και αέρας που πετάει το αμάξι δεξιά αριστερά. Ξεριζωμένα δέντρα, τραυματισμοί, υλικές ζημιές και οι δρόμοι υψηλής ταχύτητας άκρως επικίνδυνοι.

 

Κάπου πρέπει να το έδειξε και στην Ελλάδα το καιρό που κάνει εδώ σήμερα, διότι με πήραν οι δικοί μου από Ελλάδα να με ρωτήσουν αν είμαι καλά, γιατί ακούσαν για το καιρό και ανησύχησαν.

 

Τέσπα, αυτά τα έγραψα απλώς για να καταλάβετε τη κατάσταση που επικρατεί σήμερα εδώ.

 

Εν πάση περιπτώση, τέτοιο καιρό είχε ξανακάνει πέρσι το καλοκαίρι όταν είχα πρωτοβάλει τα λάστιχα και έμεινα εντυπωσιασμένος από το κράτημά τους σε τέτοιο καιρό.

 

Σήμερα, ένα χρόνο σχεδόν μετά και 35 χιλιάδες χιλιόμετρα επάνω στα λάστιχα, έμεινα ομοίως ικανοποιημένος από την απόδοσή τους στο δρόμο, ο οποίος ήταν γεμάτος νερά. Βέβαια το αμάξι πήγαινε πέρα δώθε από τον αέρα και όταν το ένα από τα δύο μπροστινά λάστιχα έμπαινε σε λιμνούλα με νερό το αμάξι χόρευε, αλλά νομίζω ότι λάστιχα και να είχες το ίδιο πράγμα θα συνέβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Michelin τα απέφυγα όταν άλλαξα ελαστικά, λόγω του ό,τι είναι πολύ μαλακά, οπότε βγάζουν κ λιγότερα χιλιόμετρα! Κατέληξα σε bridgestone ER300 Turranza! Κ στα δύο αμάξια (1800 το ένα, 1.300 το άλλο). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλό κράτημα κ σε άριστη τιμή. Κοίταξέ τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...