Προς το περιεχόμενο

Τιμες για κατασκευη site?


dealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είπα ότι θα την κάνω τσάμπα την ανανέωση εγώ, απλά πολλοί το κάνουν και ακόμα χειρότερα πολλοί πελάτες το θεωρούν δεδομένο

 

αν εσύ το ακούς για πρώτη φορά τότε τι να σου πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σίγουρα δεν το ακούω πρώτη φορά...

Το ότι το κάνουν κάποιοι δεν σημαίνει πως είναι κανόνας.

Με αυτό που είπες μου έδωσες να καταλάβω πως κάτι τέτοιο θεωρείς εσύ ότι γίνεται ή ότι είναι το σωστό.

Όσον αφορά τον πελάτη,αυτός εννοείται πως θα επιδιώξει να πληρώσει όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Δεν σημαίνει όμως πως εγώ ως επαγγελματίας θα το δεχτώ.

Γιατί μετά θα έρθει και ο επόμενος να μου το ζητήσει κ.ο.κ..

Έτσι όμως δεν γίνεται δουλειά.Αυτός κοιτάει τον εαυτό του και εγώ τον δικό μου.

Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε μπορεί να πάει αλλού.

Τώρα όταν μιλάμε για μια μικρή ανανέωση μέσα σε ένα χρόνο τότε εντάξει,μπορείς να το κάνεις,δεν είναι κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μηπως ξερει κανενας να μου πει ποσο παιζουν οι τιμες για μια σελιδα?

οχι τπτ φοβερο,3-4 υπομενου,πληροφοριες,κατι φωτογραφιες,κ μερικα λογοτυπα!

 

κοιτα εφοσον θες μια ιστοσελιδα για προσωπικο λογο τοτε σιγουρα ξεχνας την επιλογη μιας εταιρειας (εκτος αν λεγεσαι τζουλια .... :-) ) θα βρεις πολλες εφαρμογες με ευκολια στην χρηση κ δωρεαν ,με μονη απαιτηση το λινκ προς τον designer - developer!!! (σε πολλες περιπτωσεις η διαγραφη - μη εμφανιση του δημιουργου διωκεται)

 

Απο την αλλη αν προκειτε για επαγγελματικη ιστοσελιδα τοτε θα σου προτεινα να κανεις μια βολτα , να δεις τι παιζει κ τι προσφερει η εκαστοτε εταιρεια κ να διαλεξεις.

οι τιμες πανω κατω για αυτο που θες ειναι γυρω στα 700-800 euros

 

αν παλι ρωτας γενικα για prices αναφορικα ενα site με 5 στατικες , 3-5 pages A4 text ,company logo ,μια πολυ καλη τιμη απο εταιρεια ειναι 800-1200 euros

καλη τιμη απο freelancer 500 - 900 euros

στις τιμες εννουνται λειτουργικα εξοδα ,design ,construction ,valid code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι ακριβώς θέλει !!

 

Ένα site με βασική δομή την αρχική σελιδα του Δούκα

μπορεί να κοστίσει απο 500-1000 σχεδιαστικά και μόνο

(είναι εχτρα ή φιλοξενια, ονομα, ανανεώσεις, intro που έχει κίνηση,

λογοτυπο που θα αποσχοληθει γραφίστας, ή αλλες ανάγκες πελάτη)

 

Αν όμως ακολουθήσεις τις παραπομπες στην πανω μπαρα

(νηπειαγωγείο δημοτικο γυμνασιο λύκειο)

βλέπουμε οτι υπάρχουν flashakia με κίνηση, illustrations,

χαρακτήρες, παιχνίδια κλπ. Τα θέλει αυτά ο φίλος σου ?

Αυτά θα είχαν εξτρα κόστος ... απο flash animation δεν ξέρω τιμές

ομως να σου πω.

 

Οταν ρωτάς πόσο κοστίζει ένα site είναι το αντιστοιχο του να ρωτούσες

πόσο κοστίζει ένα σπίτι για να χτιστεί, για να σου πεί ο μήχανικός το πόσο

θα κοστίσει πρέπει να μελετήσει τις ανάγκες του πελάτη για να δεί

τις λύσεις που θα δώσει. Οπότε λάβε τις τιμες παραπάνω ώς ενδεικτικές

και όχι ως δεσμευτικές.

 

Οσο για το site του Δούκα, εκ πρώτης όψεως αρκετά καλή δουλειά

πολύ καλά επιμέρους κομμάτια (animation, χρώματα, illustrations)

αλλά σαν συνοχή ΚΑΜΙΑ,

με καθε αλλαγή σελίδας νομίζεις ότι βρίσκεσε σε άλλο site !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να καταλάβουν κάποιοι ότι το website δεν είναι δουλειά ενός αλλά δουλειά ομάδας.Έτσι δουλεύουν οι εταιρίες, για αυτό παραδίδουν σωστή δουλειά κ ακριβή. Ο επαγγελματίας web designer δεν χρεώνει με την ώρα. Δεν κάνει ιδιαίτερα, ούτε μεροκάματο. Πουλάει την τεχνογνωσία του, την μόρφωση του πάνω στις τέχνες κ την εμπειρία του στο διαδίκτυο. Πράγματα που αποτελούν εγγύηση για μια επιτυχημένη ιστοσελίδα που εξυπηρετεί το σκοπό της.Οπότε η πρώτη ερώτηση είναι ποιος είναι ο σκοπός;προσωπικός; δώσε κ 30 ευρώ, αν την κανείς για την πλάκα σου.Αν είναι όμως επαγγελματικός κ κανείς το λάθος να απευθυνθείς σε ερασιτέχνη, τότε όση σημασία έχεις δώσει στην παρουσίαση του ότι κανείς, στο ίντερνετ, τόση σημασία θα σου δώσουν κ οι πελάτες σου κ το αποτέλεσμα είναι να χάσεις τα λεφτά που έδωσες χ3. Το λιγότερο κακό που μπορεί να πάθει κανείς από μια αποτυχημένη σελίδα, είναι αυτή να μην εξυπηρετήσει τους σκοπούς της απλώς.. Δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές δεν γίνεται μόνο αυτό. Λυπάμαι απλώς που υπάρχουν επαγγελματίες που προωθούν τον ερασιτεχνισμό, με αποτέλεσμα κ οι ενδιαφερόμενοι να μην ξέρουν τι να επιλέξουν κ ποιος πραγματικά τους κοροϊδεύει κ ποιος προσπαθεί να τους χρεώσει υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα κι εγώ, δεν υπάρχουν άλλοι σχετικοί εδώ μέσα? Το είχα διαβάσει και παλαιότερα το τόπικ αυτό και απλά είπα να μην ασχοληθώ γιατί τα μέλη που εξέφρασαν τις απόψεις τους στην πρώτη σελίδα απλά δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο και ήταν υποθετικά όλα αυτά που είπαν.

 

Όταν μιλάμε για κατασκευή ενός website με σκοπό να προβάλει μια εταιρία ή να αυξήσει κέρδη, πωλήσεις κτλ, είναι φανερό ότι λύσεις που στοιχίζουν 300 ευρώ και που παίρνουν 5 ώρες να γίνουν πολύ απλά δεν είναι λύσεις που θα επιφέρουν κάποιο όφελος. Αντίθετα μάλιστα, όπως πολύ σωστά κάποιος είπε παραπάνω, πιθανότερο είναι να ζημιώσει την εταιρία. Πρέπει να έχουμε κατά νου ότι, για κάποιον που βρίσκει την εταιρία μας από το διαδίκτυο, το website είναι η εικόνα του καταστήματός μας, όπως ακριβώς η βιτρίνα στο δρόμο.

Δε λέω ότι το ακριβοπληρωμένο είναι πάντα καλό αλλά σίγουρα το τόσο φθηνό αποκλείεται να είναι καλό. Τιμές και ενιαίος τιμοκατάλογος δεν υπάρχει, ο καθένας ζητά όσα πιστεύει ότι κοστίζει η εργασία του. Πάντως οι τιμές για αυτό που ρωτά ο συγγραφέας του τόπικ είναι εκεί που λέει και ο WebO ενώ για το doukas.gr (ΑΝ το site ήταν καλοσχεδιασμένο και με ομοιόμορφη δομή σε όλες τις σελίδες διότι αυτό δεν είναι) και αν αυτό πάει μαζί με κάποιο CMS (όχι έτοιμο εννοείται), τότε μια νορμάλ τιμή είναι στα 3.500-4.000 ευρώ + ΦΠΑ. Ναι αγαπητοί, πρέπει να μάθουμε σιγά-σιγά ότι η υπηρεσία έχει τιμή και δεν είναι δωρεάν επειδή σε ορισμένους φαντάζει άϋλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοούσα ότι η ανανέωση είναι τσάμπα, αυτό έλειπε

 

απλά λέω ότι μερικοί για να γλυτώσουν λεφτά προσπαθούν να τη βγάλουν τσάμπα και αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας έφτιαξα με το web page maker το site,

server αποφάσισα να φτιάξω δικό μου όσο για τα αρχεία θα τα ανεβάζω στο rapidshare και θέλω να ρωτήσω αν με τα προγράμματα που ανεφέρθηκαν εδώ όπως π.χ. FlashFXP θα μπορώ να κάνω την συγκεκριμένη δουλειά.

 

Με λίγα λόγια θέλω να μάθω πως ανεβάζουμε ένα site όχι πως το φτιάχνουμε και επίσης τι μπορώ να κάνω με το domain name αν μπορώ να το αλλάξω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τα αρχεία θα τα ανεβάζω στο rapidshare!

 

κατσε μισο...πως θα ανεβασεις τα αρχεια στο rapidshare???(η μαλλον πως θα καλουνται απ'τον σερβερ σου,αν ειναι αποθηκευμενα στο rapid???)

 

 

με εστειλεεεεεεεεες:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιοδήποτε FTP client μπορείς να ανεβάσεις τη σελίδα σου αρκεί να ξέρεις ένα username, password και την ip του server.

 

Ευχαριστώ θα το ψάξω και θα σας πω τα αποτελέσματα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
μπορει καποιος να μου πει ενα site σαν κι αυτο,ποσο περιπου μπορει να κοστισει?θελει ενας γνωστος μου να φτιαξει ενα παρομοιο

 

Το site αυτό πόσο θα το κοστολογούσατε και πως θα το βαθμολογούσατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...