Προς το περιεχόμενο

Τιμες για κατασκευη site?


dealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε η χρέωση εξαρτάται από τον πελάτη και το προϊόν που θα προσφέρεις.

Αν το φτιάξεις, το στήσεις, πληρωθείς και τέλος, τότε 1500 με 2000 ευρώ είναι ΟΚ.

Αν το πακέτο περιλαμβάνει έξοδα host, domain name, συντήρηση, τεχνική εξυπηρέτηση (αν η εταιρεία δεν έχει κάποιον δικό της) τότε χρεώνεις και μια συνδρομή τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site θα βασίζεται σε έτοιμο θέμα ή θα γραφεί και το template από την αρχή;

 

Το template θα ειναι καποιο ετοιμο.

 

Αν το φτιάξεις, το στήσεις, πληρωθείς και τέλος, τότε 1500 με 2000 ευρώ είναι ΟΚ.

Αν το πακέτο περιλαμβάνει έξοδα host, domain name, συντήρηση, τεχνική εξυπηρέτηση (αν η εταιρεία δεν έχει κάποιον δικό της) τότε χρεώνεις και μια συνδρομή τον χρόνο.

 

Τα εξοδα για host και domain θα ειναι δικα τους εξτρα. Θα τους δειξω πως λειτουργει το ολο θεμα, ισως καποια λυση για backup της db και των αρχειων και τερμα. Αλλα μιας και το ανεφερες η συνδρομη τον χρονο σε τιμες ανερχεται? Για updates του software κυριως αντε και καποιες αλλαγες στο περιεχομενο.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ΕΤΟΙΜΑ τα βρίσκεις στην αγορά από τις εταιρείες από 299 ευρώ μιας και που ο "κατασκευαστής" δεν κάνει τίποτα από το να κάνει εγκατάσταση το ανάλογο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια απλή εγκατάσταση cms και κάποιου έτοιμου cms είναι κοροϊδία να χρεωθεί ο πελάτης πάνω από 50 ευρώ.

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός. Εκτός κι αν ο πελάτης δώσει ένα FTP, το template που θέλει κι ο freelancer/εταιρία που θ αναλάβει αυτή τη δουλειά, του στείλει μετά από μισή ώρα ένα email του στυλ, "ΟΚ τ ανέβασα, μην ξαναεπικοινωνήσεις μαζί μου". Φυσικά ούτε κουβέντα για customization και εκμάθηση λειτουργιών στον χρήστη. Προφανώς θα πρέπει να συνεννοηθεί/ψαχτεί ο ίδιος με τράπεζα/paypal για τον τρόπο πληρωμής. Αλλά απ την άλλη αν δε θέλει customization & στοιχειώδη εκμάθηση, γιατί να μην τα κάνει μόνος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα updates αλλά και γενικότερα για την δουλειά σαν ελεύθερος επαγγελματίας, υπολογίζεις πόσες ώρες θα εργασθείς για την συγκεκριμένη δουλειά, τα έξοδα για μεταφορικά, τηλέφωνα, φόρους, κόστος εξοπλισμού και λογισμικού που πιθανόν να χρειαστείς, τρέχοντα έξοδα (αν έχεις ενοίκιο, γραμματέα, λογιστή, κτλ), και χρεώνεις ανάλογα με τις εργατοώρες που εκτιμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται απλά υπερβολή για ΕΤΟΙΜΟ λογισμικό μόνο να το στήσεις και να δείξεις 2-3 βασικές λειτουργίες να ζητάς ποσά της τάξεως των 300 ευρώ

Άλλο το πόσο το κοστολογούμε σαν πελάτες κι άλλο το πού πραγματικά κυμαίνονται οι τιμές. Κι όταν πας 5' επίσκεψη σε γιατρό, δίνεις άνετα 50+€ που στην τελική ούτε τον κούρασες ούτε του φαγες τη μέρα. (δε λέω πως αξίζουν/δεν αξίζουν αυτά τα χρήματα, ούτε γιατί χρεώνει όσο χρεώνει ο καθένας, τα χουμε πει αλλού αυτά)

 

Όποιος έχει τις γνώσεις ή την όρεξη/χρόνο κι ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλει να επιτύχει, μπορεί να προσπαθήσει μόνος του. Αλλιώς κάνει μια έρευνα αγοράς και πάει όπου πιστεύει πως τον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια απλή εγκατάσταση cms και κάποιου έτοιμου template είναι κοροϊδία να χρεωθεί ο πελάτης πάνω από 50 ευρώ.

 

Για 'σένα το στήσιμο του site τελειώνει με την εγκατάσταση του joomla! και του έτοιμου template; Την παραμετροποίηση του και τα επιπλέον γραφικά που τα βάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται απλά υπερβολή για ΕΤΟΙΜΟ λογισμικό μόνο να το στήσεις και να δείξεις 2-3 βασικές λειτουργίες να ζητάς ποσά της τάξεως των 300 ευρώ

 

Αν η 'συναλλαγή' σου με το πελάτη σταματάει εκεί ίσως να είναι πολύ.

 

 

-----Προστέθηκε 5/11/2008 στις 01 : 30 : 35-----

 

 

Για μια απλή εγκατάσταση cms και κάποιου έτοιμου template είναι κοροϊδία να χρεωθεί ο πελάτης πάνω από 50 ευρώ.

 

Ξεκίνα εσύ εταιρία, παίξε με αυτή τη λογική και αν κρατήσεις παραπάνω από 6 μήνες σφύρα μου.

 

 

-----Προστέθηκε 5/11/2008 στις 01 : 32 : 46-----

 

 

Παιδιά μη μπερδεύουμε τη βούρτσα με τη ..... Ο προγραμματιστής δεν είναι σκαφτιάς (όπως έχει αναφερθεί από κάποιον άλλον), είναι κάποιος άνθρωπος ο οποίος έχει επενδύσει σε γνώσεις, έχει πει πολλές φορές όχι στη διασκέδαση κτλ κτλ Δεν πληρώνεις τον άλλον για 20 λεπτά δουλειά, τον πληρώνεις για 20 λεπτά δουλειά, για τη σκέψη που έβαλε και για το κόπο που έκανε έτσι ώστε να μάθει καλά τη δουλειά του και αυτά τα 20 λεπτά να είναι 20 λεπτά ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται απλά υπερβολή για ΕΤΟΙΜΟ λογισμικό μόνο να το στήσεις και να δείξεις 2-3 βασικές λειτουργίες να ζητάς ποσά της τάξεως των 300 ευρώ

 

Κι εμενα μου φαινεται απλα υπερβολη για ενα (1) ψευτοπορτακι,

που βαλαμε στο ασανσερ -κοινοτικη νομοθεσια, και καλα, myass-

πληρωσαμε το 10πλασιο, για 2 ωρες δουλεια του συντηρητη :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...