Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καταλάθος έχεις βάλει μεγάλο ποσό (π.χ αντί για 100 έβαλες 1000), στέλνεις κατευθείαν μήνυμα στο ebay και στο διορθώνουν.

Βέβαια πρέπει να στείλεις αμέσως μήνυμα, και όχι μετά από μέρες.

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έχω παραγγείλει κάτι με tracking number

πώς το ελέγχω;μου βγάζει αυτό:

Βάζεις το tracking number στο ανάλογο ταχυδρομείο. Αμα το πήρες από Κίνα θα ψάξεις στο china post tracking number!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ!

 

Δεν ειναι τοσο δύσκολα τα πράγματα. ας πουμε λοιπόν οτι εχεις ενα αντικείμενο, κάνεις λάθος και βάζεις αντι 100 χίλια ευρω (αυτο μπορεί να γινει και κανονικά). Ας το εξηγήσω λιγο αυτό, σε ενα αντικείμενο εχεις μια τιμη στόχο και δεν θελεις να ξανά ασχοληθείς με αυτο, τοτε χωνεις την τιμη αυτή και περιμένεις να τελειώσει η δημοπρασία αν ο τελευταίος εχει ποντάρει λιγότερα απο εσένα τοτε κέρδισες αν οχι σαφως είσαι χαμένος

 

Τι θα πληρώσεις τώρα όταν λοιπόν τελειώσει η δημοπρασία και η τελευταία πιο υψηλή πλειοδοσία είναι 120 ευρώ, τοτε εσυ θα πάρεις το αντικείμενο στην αμέσως επόμενη τιμή απο αυτήν των 120 ευρώ και ανάλογα με το βήμα που έχει ορίσει ο πωλητής, αν το μικρότερο βήμα είναι πχ 1,2 ευρώ θα το πάρεις 121,2 ευρω.

 

Η παραπάνω τακτική έχει το μειονέκτημα οτι μπορεί να χάσεις το αντικείμενο

 

Όταν κλείσει η δημοπρασία η διαδικασία πληρωμής  είναι ακριβώς ίδια και με την άμεση αγορά

 

Πιστεύω να ήμουν κατανοητός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

 

Παρήγγειλα το προηγουμενο 2μηνο συνολικά 7 μικροπράγματα . Σε δημοπρασια "κέρδισα" ενα και ήταν να φτάσει μεταξύ 9 και 29 Μαΐου . Ωστόσο ακόμα δεν ήρθε .

 

Να πάω στο ταχυδρομείο για το ενδεχόμενο να μην ηρθε ειδοποιητήριο στο σπίτι ; Πως να κινηθώ με τον πωλητή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το tracking number στο ανάλογο ταχυδρομείο. Αμα το πήρες από Κίνα θα ψάξεις στο china post tracking number!

ναι από κίνα

μου βγάζει

China Post has not received parcel# RC007093639MY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο εδωσε χθες, θελει κανα 2 μερες να εμφανιστει το ιχνος του στα σάιτ.

Βαζε το και εδώ να δεις, ειναι πιο γενικο

http://www.trackitonline.ru/?service=track

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μέρα που το παρήγγειλα λογικά

πότε το δίνει συνήθως;

Την μέρα που σου το στέλνει. Κάνει περίπου 4,5 μέρες να φανεί το που είναι!

 

 

Γεια χαρα

 

Παρήγγειλα το προηγουμενο 2μηνο συνολικά 7 μικροπράγματα . Σε δημοπρασια "κέρδισα" ενα και ήταν να φτάσει μεταξύ 9 και 29 Μαΐου . Ωστόσο ακόμα δεν ήρθε .

 

Να πάω στο ταχυδρομείο για το ενδεχόμενο να μην ηρθε ειδοποιητήριο στο σπίτι ; Πως να κινηθώ με τον πωλητή ;

Καλημέρα.  Στέλνεις μήνυμα στον πωλητή ότι δεν το εχεις παραλάβει ακόμα κ ή σου το στέλνει ξανά ή να σε δώσει πίσω τα χρήματα! Πήγαινε κ μια βόλτα από το ταχυδρομείο να είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα θήκη κινητού με 13usd + 2$ μεταφορικά , η θήκη έχει 4-5 σημαδάκια στο χρώμα τις σκουριάς το είπα στον πωλητή και μου λέει να σου επιστρέψω 1$

Του έστειλα τώρα ότι άλλος πωλητής θα έκανε full refund σε αυτή τη περίπτωση.

 

Αν δεν κάνει full refund τι επιλογές έχω μέσω ebay; Εδώ: http://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?itemid=121295605875&transID=1283434326002&query=I%20received%20an%20item%20that%20wasn%27t%20as%20described

λέει για προιόν που δεν ταιριάζει στη περιγραφή, για ελλατωματικά τι ισχύει;

 

Τα σημάδια είναι εμφανέστατα, στο μέγεθος που έχουν και τα "διαμαντάκια" και έχω βγάλει φωτογραφίες πριν καν το βγάλω απτη θήκη στα οποία φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα θήκη κινητού με 13usd + 2$ μεταφορικά , η θήκη έχει 4-5 σημαδάκια στο χρώμα τις σκουριάς το είπα στον πωλητή και μου λέει να σου επιστρέψω 1$

Του έστειλα τώρα ότι άλλος πωλητής θα έκανε full refund σε αυτή τη περίπτωση.

 

Αν δεν κάνει full refund τι επιλογές έχω μέσω ebay; Εδώ: http://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?itemid=121295605875&transID=1283434326002&query=I%20received%20an%20item%20that%20wasn%27t%20as%20described

λέει για προιόν που δεν ταιριάζει στη περιγραφή, για ελλατωματικά τι ισχύει;

 

Τα σημάδια είναι εμφανέστατα, στο μέγεθος που έχουν και τα "διαμαντάκια" και έχω βγάλει φωτογραφίες πριν καν το βγάλω απτη θήκη στα οποία φαίνονται

Χμμ είναι ανάλογα σε τι πωλητή θα πέσεις. Μου είχε τύχη κ μένα μια φορά να είναι χαλασμένο αυτό που μ' έστειλε κ όταν τον είπα ότι θα του αφήσω αρνητικό feedback κ θα στείλω φωτο κ θα κάνω καταγγελία στην paypal αμέσως μου είπε θα με στείλει άλλο.

Κάνε ένα open case κ βλέπεις τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα το λάθος και παράγκειλα 2 φορές το είδιο λάθος (μου κανει deny τη πρώτη φορά και μετά succeed τη δεύτερη, παρολαυτα μετά ξαναπροσπάθησε αυτόαμτα και πήρε και τα χρήματα και για τη πρώτη φορά)

από πλευρά πωλητη:

ακυρωσε το δεύτερο αντικείμενο
μου έστειλε refund τα χρήματα στο paypal
απέστειλε κανονικά το  1 αντικείμενο.


στο paypal εμφανίζεται το refund, αλλά στην κάρτα δεν έχουν μπει.
πρέπει να περιμένω κάπιο χρονικό δίαστημα για να μπούνε; Αν ναι πόσο? Θα γίνει αυτόματα το transaction στην κάρτα μου?

cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο τη στιγμη που κανει refund το paypal θελει τουλαχιστον 2-3 εργασιμες μερες για να μπουν στο τραπεζικο λογαριασμο τα λεφτα και αν δεν μπουν τοτε πρεπει να κανεις Withdraw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνει full refund τι επιλογές έχω μέσω ebay; Εδώ: http://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?itemid=121295605875&transID=1283434326002&query=I%20received%20an%20item%20that%20wasn't%20as%20described

λέει για προιόν που δεν ταιριάζει στη περιγραφή, για ελλατωματικά τι ισχύει;

 

Στην ίδια κατηγορία είναι και οι περιπτώσεις με τα ελαττωματικά. Οπότε αυτό θα επιλέξεις.

Αλλά δεν νομίζω να αξίζει, για να πάρεις full refund θα πρέπει να του επιστρέψεις το προϊόν, και το δικό μας ταχυδρομείο δεν έχει τιμές Κίνας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...