Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα οσο και να εψαξα με pro-duo μνημη μονο η $ony εχει

 

και μαλλον εχω να διαλεξω σε w55 w80 w90

 

ΠΟΙΑ να αγορασω και απο που εαν καποιος εχει καποια απο αυτες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις οποσδήποτε τα MS που έχεις (και που προφανώς τα χρειάζεσαι και για άλλη δουλειά) και δεν παίρνεις μια καρτούλα αποκλειστικά για την φωτογραφική αφού τώρα πιά είναι πάμφθηνες; Σχεδόν όλες οι compact μηχανές (εκτός από Sony και Olympus) υποστηρίζουν κάρτες SD και μπορείς να πάρεις 2GB με λιγότερα από 20?.

Όταν λες "συμβατότητα με το PSP και το PS3" τι εννοείς; Να συνδέεις τη μηχανή σε αυτά και να διαβάζουν τις φωτογραφίες; Για το PS3 δεν ξέρω, αλλά το PSP, αν δεν κάνω λάθος, δέχεται μόνο τη δική του camera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τον χαοσατε τον ανθρωπό, μια μηχανή ήθελε να πάρει όχι 100!

Σαν επαγγελματίας, πιστεύω πως ισύουν τα εξής:

Οι Sony (ειδικά ή W200) και οι Samgsung εχoυν τους καλύτερους αισθητήρες (δοκιμασμένο) και φακούς Carl Zeiss και Schneider.H δευτερη έχει έξυπνο αλλά δυσχροιστό μενού!

Οι Canon έχουν θόρυβο και έιναι άχρηστες!

Οι Olympus εχουν xD καρτες που είναι δυσχριστες!

Οι Panasonic και οι Casio δεν έχουν λόγο υπαρξης!

Η Nikon εχουν τις καλύτερες επαγγελματικές!

 

Διαλέγεις και περνεις

 

ωραιος επαγγελματιας εισαι !!!

αν ησουν θα ηξερες πως ολες εχουν λογο υπαρξης για τους καταληλους ανθρωπους φυσικα.

δεν ειναι ολοι επαγγελματιες ουτε και χρειαζονται τη μηχανη για να επαγγελματικη χρηση, οποτε ο καθενας βρισκει αυτο που του ταιριαζει.

 

ωστε οι panasonic δεν εχουν λογο υπαρξης ε ;;;

 

αχαχχαχαχαχχχχχααααα, καλο κιαυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις οποσδήποτε τα MS που έχεις (και που προφανώς τα χρειάζεσαι και για άλλη δουλειά) και δεν παίρνεις μια καρτούλα αποκλειστικά για την φωτογραφική αφού τώρα πιά είναι πάμφθηνες; Σχεδόν όλες οι compact μηχανές (εκτός από Sony και Olympus) υποστηρίζουν κάρτες SD και μπορείς να πάρεις 2GB με λιγότερα από 20?.

Όταν λες "συμβατότητα με το PSP και το PS3" τι εννοείς; Να συνδέεις τη μηχανή σε αυτά και να διαβάζουν τις φωτογραφίες; Για το PS3 δεν ξέρω, αλλά το PSP, αν δεν κάνω λάθος, δέχεται μόνο τη δική του camera.

 

Το psp και το ps3 εχουν memory stick reader, οπότε τους βαζει την καρτα και βλεπει τις φωτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον "hermes1516"

σε ο,τι εχει πει!

απλα το παλικαρι φενεται να εχει χρησιμοποιησει πολλες ψηφιακες

(οπως και γω)

και να την εχει ψαξει πολυ την δουλεια!

(εγω οχι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hijacked.gif

 

Να ρωτήσω και εγώ.. Έψαχνα για μια καλή φωτογραφική από 400-500 ευρώ. Τα 500 ειναι το απολυτο μαξ που θα έδινα για φωτογραφική.

 

 

Είμαι λοιπόν μεταξύ αυτών εδώ. Ποια θα μου προτείνατε;

 

 

1)Pentax K100 Body

 

2) Nikon D-40 Body

 

3)Olympus E-400 Body

 

 

 

p.s. Body εννοεί ότι θα πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά τους φακούς;

 

Thanx for you time :)

 

 

Nikon D40 και από αντοραμα ειναι πολλοι καλοι!!!

 

Με επιφύλαξη διοτι θα πρέπει να πάρεις φακούς με ενσωματομένο μοτερ οδήγησης ρώτα στο αντοραμα θα σου εξηγήσουν!!

 

υ.γ.: εννοείται πως θα πάρεις ξεχωριστούς φακους αλλιως δεν γινεται να την χρησιμοποιήσεις, στην θέση σου οι περισσοτεροι παιρνουν 18-55 και 55-200!!

 

Σε καμια περιπτωση ολυμπους - έχει μικροτερο από aps-size αισθητηρα δηλαδή μικροτερη πιοτητα και αδυναμια δημιουργιας φακου πιο ευρυγώνιου των 14μμ (όχι οτι θα σου χρηαστει τέτοιος φακος αλλά για να είμαστε τυπικοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιακή και μια που να με καλύψει γενικά σε περίπτωση που έχω περισσότερες απαιτήσεις στο μέλλον.

 

Ειδικότερα θέλω να έχει φακό κατάλληλο να φωτογραφίζω κτίσματα απο κοντά, ευρυγώνιο δλδ αν δεν κάνω λάθος.

 

Απο ότι κατάλαβα όλες οι dslr το προσφέρουν αυτό. Αν υπάρχει και κάποια μικρότερη με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, σε αυτό το εύρος τιμών.

 

Κατα την γνώμη μου μια DSLR είνια καλύτερα γιατι μπορεις να έχει και λιγοτερο από 28mm!

 

Μπορεις να χρησιμοποιεις (με την D40) όσους έχουν το χαρακτηριστικό AFS (αν θυμαμαι καλά)!

Όσο πιο μικρό το νούμερο το φακού τόσο πιο ευρηγώνιος (θα το υπολογισεις ως έξης: όσο γράφει επι 1,5 π.χ. 20 είναι 30)

 

http://www.adorama.gr/eshop/products.php?cat_id=7&corp_id=3&lang=gr&prview=list

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον "hermes1516"

σε ο,τι εχει πει!

απλα το παλικαρι φενεται να εχει χρησιμοποιησει πολλες ψηφιακες

(οπως και γω)

και να την εχει ψαξει πολυ την δουλεια!

(εγω οχι!)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθεση

------

Αρχικό μήνυμα απο hermes1516

Ρε παιδιά τον χαοσατε τον ανθρωπό, μια μηχανή ήθελε να πάρει όχι 100!

Σαν επαγγελματίας, πιστεύω πως ισύουν τα εξής:

Οι Sony (ειδικά ή W200) και οι Samgsung εχoυν τους καλύτερους αισθητήρες (δοκιμασμένο) και φακούς Carl Zeiss και Schneider.H δευτερη έχει έξυπνο αλλά δυσχροιστό μενού!

Οι Canon έχουν θόρυβο και έιναι άχρηστες!

Οι Olympus εχουν xD καρτες που είναι δυσχριστες!

Οι Panasonic και οι Casio δεν έχουν λόγο υπαρξης!

Η Nikon εχουν τις καλύτερες επαγγελματικές!

 

Διαλέγεις και περνεις

-------

 

Να δω πόσοι ακόμα θα αναφερθουν σε αυτο, βαρεθηκα να σας απαντάω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WoooW!!!

Τελικα απο οτι φαινετε εκανα καλη αγορα

Απο Multirama ειχε πακετο sony w80 + θηκη + 512μνημη την οποια την εκανα τελικα 2Gb στο καταστημα που πηγα με 3 ατοκες δοσεις και θα την εχω στο PSP και την 1Gb του PSP στην φωτ. μηχανη

Τελικη τιμη 260ε

Φευγω θα σας στειλω foto απο Κερκυρα

Thanks

Hoooah!!!

 

Ps ακοθσα προτασεις για olympus kai panasonic αλλα μονο και μονο για την συμβατοτητα psp ps3 κρατηθηκα μπορει και να εκανα λαθος ομως αφου χανω σε τιμη και σταθεροτητα - καθαροτητα λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς την έκανες 2Gb?

Στα 260? πήρες 2Gb και άφησες την 512?

Ή πήρες ξεχωριστά 2Gb με εξτρά κόστος?

 

Σε ρωτάω γιατί θα πάω να πάρω κ εγώ αυτό το πακετάκι...:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...