Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Canon θα πάρεις.

Μην κοιτάς που ο Γιάννης έχει λεφτά για πέταμα :P

 

Δεν νομιζω οτι 380 ευρω ειναι τοσα πολλα για μια καλη μηχανη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα την Canon 850IS με ευρυγώνιο 28mm,μικρή,βολική και φυσικά με ποιότητα Canon..

 

+1

 

Και με επεξεργαστή digicIII.

 

Πατάς και ξεχνάς. Άμμα θες βέβαια παίζεις και με τις ρυθμίσεις αλλά αν βαριέσαι έχεις σίγουρα καλό αποτέλεσμα με canon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα για τα ευρώ. Για το ότι δεν πήρες Canon το είπα.

 

 

Την sp550 μου την συστησε φιλος επαγγελματιας φωτογραφος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει το Multirama σε προσφορά την Panasonic Lumix FZ7 σε ασημί χρώμα 189 Ευρώ. Στην τιμή αυτή είναι μακράν εκτός συναγωνισμού. Μοναδικό μειονέκτημα το μέγεθος

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DigitalPhotoCompact&cp_id=110573

 

Εκπληκτική μηχανή! Παλιά, φυσικά, αλλά σε αυτήν την τιμή δεν παίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική μηχανή! Παλιά, φυσικά, αλλά σε αυτήν την τιμή δεν παίζεται...

genika oi panasonic einai ekplhktikes,apo aftes pou kanoun 100e mexri 500+,den einai tyxeo pou exoun to shma ths leica,apo kei ka pera ti na peis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τον χαοσατε τον ανθρωπό, μια μηχανή ήθελε να πάρει όχι 100!

Σαν επαγγελματίας, πιστεύω πως ισύουν τα εξής:

Οι Sony (ειδικά ή W200) και οι Samgsung εχoυν τους καλύτερους αισθητήρες (δοκιμασμένο) και φακούς Carl Zeiss και Schneider.H δευτερη έχει έξυπνο αλλά δυσχροιστό μενού!

Οι Canon έχουν θόρυβο και έιναι άχρηστες!

Οι Olympus εχουν xD καρτες που είναι δυσχριστες!

Οι Panasonic και οι Casio δεν έχουν λόγο υπαρξης!

Η Nikon εχουν τις καλύτερες επαγγελματικές!

 

Διαλέγεις και περνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Canon έχουν θόρυβο και έιναι άχρηστες!

 

 

Εντάξει, εγώ να πάω πάσο γιατί δέχομαι ότι είσαι επαγγελματίας κι εγώ ο μέσος χρήστης. Αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι από όλη την παγκόσμια κοινότητα και τα γνωστότερα fora με review, είσαι εντελώς μόνος σου στην παραπάνω άποψη;

 

Η δικιά μου (μη επαγγελματική) εμπειρία πάντως λέει ότι η Sony έχουν τον περισσότερο θόρυβο και έχω την εντύπωση ότι αλλοιώνουν και τα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή της Panasonic είναι πράγματι εκπληκτική. Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος είναι καλή λύση (μειονέκτημα να προσθέδω πως είναι ο αυξημένος θόρυβος).

 

Η canon η 850 καλή είναι (την 900 δεν την ξέρω), αλλά έχει πρόβλημα στα οπτικά (νταξ, μη τρελαθούμε κι όλας, πρόβλημα όταν λέω σε καθημερινές φωτό μάλλον δεν θα σε ενοχλεί, αλλά έχει αρκετό lens distortions στο ευρυγώνιο άκρο). Η προηγούμενη canon 800 γενικά θεωρείται καλύτερη. Για την sony δεν έχω γνώμη αλλά δεν μπορώ ποτέ να χωνέψω την ποσότητα sharpening που κάνουν... Πάρε μία G7 να ξεμπερδεύεις:P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι off topic ίσως, αλλά έλεος! Οι canon έχουν θόρυβο? Ναι, έλα να σου δείξω φωτό της 30d στα 1600 iso να συγκρίνουμε με nikon:p. Τη άσχετη γενίκευση ήταν αυτή τώρα!

 

Οι nikon τις καλύτερες επαγγελματικές γιατί ακριβώς? Επειδή σου αρέσουν ως μάρκα? Έχεις επενδύσει σε φακούς? Δεκτές οι υποκειμενικές απόψεις αλλά νταξ, fanboyisms θα έπρεπε να τα έχουμε ξεπεράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...