Προς το περιεχόμενο

Αγορα MacBook Pro και ερωτήσεις


Deos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μια φίλη θέλει να αφοράσει το καινούργιο MacBook Pro το 15,4.

 

Δεν έχει μεγάλη (έως καμία) επαφή με υπολογιστές και καθώς δεν έχει εμπειρία απο windows, είναι θετική στο ενδεχόμενο να ξεκινήσει κατευθείαν με Mac OS X.

 

Η χρήση για την οποία το θέλει είναι απλή, δηλαδή ταινίες άντε και καμια εργασία στη σχολή σπάνια, ίσως και λίγο msn.

Σίγουρα μπορεί να κάνει τη δουλειά της και με οποιοδήποτε άλλο laptop αλλά έχει κολλήσει με το μηλαράκι... ;)

 

Η ερώτηση μου είναι, θα είναι δύσκολη για έναν άσχετο μεχρι σήμερα η χρήση του Mac OS Χ;;;

 

Και επίσης τι συμβατότητα υπάρχει, με το Office της MS;;

 

Τέλος, αν το πάρει και αντιμετωπίσει δυσκολίες ίσως χρειαστεί να περαστούν Vista...

Σε sVista :P έχει δοκιμάσει κανείς την κάμερα πχ;; Γενικά είναι κάτι απο Hardware που να μην το βλέπουν τα Vista;;

Τέλος κάπου διάβαζα οτι το δεξί κλίκ πλέον υπάρχει...

Ισχύει αυτό;;

Αλλα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει με windows;;;

 

Σας ευχαριστώ θερμά και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις....

 

Φιλικά,

Διαμαντής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπερα,

 

Καταρχην, εφοσων δεν εχει καμια επαφη με την πανακεια που λεγεται Windows νομιζω πολυ ευκολα θα χειριστει το Mac OS X, καθως κυριως βασιζεται στην απλη ανθρωπινη λογικη και στην αυτοματοποιηση διαδικασιων που σε διαφορετικη πλατφορμα θα χρειαζοντουσαν καποιες πιο προχωρημενες γνωσεις.

 

Ακολουθως, η Microsoft εχει βγαλει ειδικη εκδοση του Office για Mac OS X, προς το παρον ειναι το Office for Mac: 2004 και περιμενουμε το 2008. Ιδιοτητες και εργαλεια ακριβως τα ιδια, το interface εχει αλλαξει μοναχα προς το καλυτερο.

 

Οσον αφορα τα Vista η Apple εγγυαται με το boot camp, drivers για ολο το hardware του υπολογιστη για να δουλευει απροβληματιστα -τουλαχιστον ετσι δηλωνουν δεν το εχω δοκιμασει- επομενως η φιλη σου απλα θα περασει τα Vista απο το boot camp και ολα θα βαινουν καλως.

 

Εν κατακλειδι δεν πιστευω να υπαρχει το οποιοδηποτε προβλημα και γνωμη μου ειναι πως θα γοητευτει σε τετοιο βαθμο απο το Tiger και το επερχομενο Leopard που δεν θα της κανει καρδια να αλλαξει προς Windows. Η χρηση του Mac OS X οπως προανεφερα ειναι πληρως απροβληματιστη και απλη καθως και ιδιαιτερα ευχαριστη, επομενως πιστευω πως η φιλη σου κανει μια εξαιρετικη επενδυση που μονο σε καλο θα της αποβει. Και αν κατι την ενοχλησει, τα λευτα που θα δωσει της επιτρεπουν να τρεξει και Windows. Τωρα οσον αφορα πληροφοριες για την χρηση των Windows σε Mac δεν μπορω να σε βοηθησω καθως δεν το εχω κανει, παντως ειμαι σιγουρος οτι το Mac OS X θα λειτουργει τελεια, και η φιλη σου θα ενθουσιαστει.

 

Καλες αγορες,

 

:D

 

P.S: Το MacBook Pro ειναι σιγουρα ενα εξαιρετικο μηχανημα και παρα πολυ δυνατο, αλλα εφοσων η φιλη σου ενδιαφερεται για τις απλες χρησεις που προανεφερες ισως θα ηταν καλυτερο να μην δωσει τα λευτα ενος MacBook Pro αν και κατ' εμε ειναι σιγουρα ανωτερο απο πλευρας κατασκευης και αισθητικης απο ενα MacBook. Αν δεν εχει υπαρχει προβλημα ok, ας παρει το entry level MacBook Pro, απλα ισως δεν ειναι αναγκη να ξοδευτει τοσο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

- Με αυτά που λες για το Office λύθηκε το πρώτο πρόβλημα που είχε να κάνει με τα .doc αρχεία και όλα τα υπόλοιπα του Office!

 

- Σίγουρα εδω μέσα κάποιος θα έχει δοκιμάσει Vista για να επιβαιβεώσει όσα γράφεις για το boot camp και τους Drivers!

 

- Τέλος όποιος ξέρει ας γράψει και για το δεξί (secondary) click!

 

Επειδή θέλει 15άρα οθόνη (ανεση και ευκολία σε ένα) βγαίνει εκτός και το macbook και το macbook το 17άρι...

Τώρα για άλλο, δεν την συγκινεί κάποιο εμφανισιακά... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

- Με αυτά που λες για το Office λύθηκε το πρώτο πρόβλημα που είχε να κάνει με τα .doc αρχεία και όλα τα υπόλοιπα του Office!

 

- Σίγουρα εδω μέσα κάποιος θα έχει δοκιμάσει Vista για να επιβαιβεώσει όσα γράφεις για το boot camp και τους Drivers!

 

- Τέλος όποιος ξέρει ας γράψει και για το δεξί (secondary) click!

 

Επειδή θέλει 15άρα οθόνη (ανεση και ευκολία σε ένα) βγαίνει εκτός και το macbook και το macbook το 17άρι...

Τώρα για άλλο, δεν την συγκινεί κάποιο εμφανισιακά... :P

 

 

Τι ακριβως θες για το δεξι click? Αν εννοεις το αν υπαρχει, ναι, ειναι αληθεια. Υπαρχει επιλογη στο system preferences το οποιο ενεργοποιει η απενεργοποιει αυτην την λειτουργια. Παντως, οσον αφορα το ποντικι της Apple, δεν εχουν ακουστει και τα πιο κολακευτικα λογια, αν και εχει εξυπνο σχεδιασμο, αλλα στην πραξη αυτο φαινεται πως δημιουργει διαφορα προβληματακια. Επομενως καλυτερα να παρει ενα ποντικι της Logitech, το MX Revolution πιστευω ειναι μια αρκετα καλη επιλογη (γυρω στα 90 ευρω απ' οτι θυμαμαι, εκτος και αν υπαρχει μη ασυρματο αρα θα ειναι φθινοτερο).

 

Οσο για το Notebook, εφοσως θελει 15,4 οθονη καλως. Ειναι και LED, ολα μια χαρα, απλα αν μπορει να δει μηπως βαλει μεσα σκληρο δισκο με ταχυτητα 7200rpm, ειναι μεγαλη δουλεια. Δεν ξερω ομως αν εχουν αυτην την επιλογη στο 15,4.

 

Μιας και ξεχασα να το αναφερω πριν, το MacBook Pro, θεωρειται ενα απο τα πιο γρηγορα -αν οχι το γρηγοροτερο- Windows notebook. Και ενα hint για το MSN, δεν ειναι και ιδιαιτερα σταθερο στο Mac OS X, και επιπλεον δεν εχει και τα λεγομενα "νευματα", η Microsoft δεν το πολυ-αναβαθμιζει. Για chatting μπορει να χρησιμοποιησει το AdiumX, ιδιατερα καλο και με ωραιο interface, tabbed chats που μπορεις να τα βγαλεις κιολας και να ειναι μονα τους. Για video το Skype η ακομα καλυτερα αν καποιος εχει Mac και εχει κανει AOL mail account -η ειναι .Mac subscirber αρα εχει @mac- μπορει να κανει chat απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο macbook έχει ένα click μόνο για το mouse, και σε περιπτοση όπου βάλεις windows καλώς ή κακώς θα χρειαστείς και δευτερο (το κλασσικό δεξί κλικ)...

 

Θα πρέπει αναγκαστικά να βάλεις usb ποντικάκι για να έχεις και δεξί κλίκ ή υπάρχει άλλο τρόπος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησα πιο πριν βρε :D

 

Α και btw το κοιταξα, και αν θελει μπορει να το παραγγειλει με 160gb 7200rpm σκληρο, να το κανει οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα αρκεί να συνηθήσεις τη λειτουργία του trackpad των apple που είναι γενικά πολύθ ανώτερα από τα υπόλοιπα... Δηλαδή με λίγα λόγια ΚΟΥΜΠΙ δεξι κλικ πράγματι δεν υπάρχει...

 

ΟΜΩΣ πέρα από την κανονική λειτουργία που έχουν όλα τα trackpad δηλαδή άμα τα ''χτυπήσεις'' στιγμιαίας με το δάχτυλο είναι αριστερό κλικ, το trackmad των mac έχει και την λειτουργία ότι άμα το χτυπήσεις με 2 δάχτυλα είναι δεξί κλικ... Εγώ στο ορκίζομαι δεν έχω πατήσει ΠΟΤΕ το κουμπί... Είναι απίστευτα πιο εύκολο ''χτυπώντας' το trackpad με 1 ή 2 δάχτυλα...

 

Επίσης άμα ακουμπήσεις 2 δάχτυλα πάνω μπορείς να κάνεις απροβλημάτιστα scroll και όχι όπως στα άλλα laptop που μπορείς να κάνει scroll μόνο πάνω κάτω και είναι στα δεξιά του trackpad μια πολύ δυσχρηστη λωρίδα...

 

Αυτά.. πες στη φίλη σου να μην προβληματίζεται με τίποτα και να πάρει με κλειστά μάτια apple, α γραφτεί και στο insomnia γιατί στην αρχή, όπως όλοι μας, θα έχει πολλές ''ηλίθιες'' και όχι ερωτήσεις...

 

Προσωπικά και εγώ θα πρότεινα το 13.3 MacBook αλλά όπως της αρέσει... Η οθόνη είναι πολύ καλή από άποψης μεγέθους... Πριν αγοράσει να πάει οπωςδήποτε να τα δει live...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@UmbertoJeco: Δεν το είδα... Δίκιο έχεις... :P

Για τον δίσκο έχεις δίκιο και θέλω να μπει, αλλα επειδή θέλουμε άμεση παράδωση, θα υπάρχει stock με τον δίσκο τον 7200 ή θα θέλει παραγγελία;;

 

@Steven: Χάρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω για το trackpad και το διπλό χτύπημα....

Για το scroll το έχω δει ήδη σε ένα macbook και είναι μαγεία!!

Και εγώ macbook θα πρότεινα αλλα έχει μικρή οθόνη και χρειάζεται λίγο μεγαλύτερη καθώς ούτε έχει ούτε θα πάρει σταθερό pc..

Θα πάμε στουρνάρη να τα δει απο κοντά και που ξέρεις, μπορεί να τις αρέσει και το macbook, ή το pro το 17άρι!!

 

ΥΓ: Σε λιγάκι θα κανω προσπάθεια για εγκατάσταση Mac OS X στο amd pc μου!

Ας ελπίσουμε το επόμενο post να είναι απο Safari!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελει παραγγελια, αλλα γιατι να παρεις το αργο? Λιγη υπομονη και θα εχεις κατι που θα αξιζει μεχρι τελευταιο cent, το πιο πολυ νομιζω που θα κανουν να το παραδωσουν ειναι 3 εβδομαδες. Αμεση παραδοση δυστηχως, επειδη ειναι Ελλαδα εδω δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ουτως η αλλως. Τουλαχιστον στην Rainbow. Υπαρχουν ακομα η Systemgraph, Faggoto Music, Multirama, Fnac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης φροντισε να παρει το ανανεωμενο macbook pro με τον 2.2 cpu και την nvidia καρτα ! μην της πασαρουν το παλιο ! αν και παιζει να περιμενει 3 εβδομαδες η διαφορα στα specs αξιζει ! (σου το λεω εγω που το πηρα 3 εβδομαδες προτου βγει το upgrade ) :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 βδομάδες δεν είναι και πάρα πολύ...

Θα της το πω...

Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη στις επιδόσεις;;;

Μήπως αυξηθεί η φασαρία και μειωθεί η αυτονομία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι, το αντιθετο, ο santa rosa μειωνει την καταναλωση σε ρευμα και εχει καλυτερη θερμοκρασια και αυξανει την αποδοση. Πραγματικα προσεξτε μην σας δωσουν το παλιο, το καινουριο εχει καλυτερο cpu και την nvidia 8600GT και φυσικα LED οθονη, με την οθονη αυτη μειωνετε το βαρος και η καταναλωση σε ρευμα (εχεις 30 λεπτα περισοτερο στην μπαταρια) ειναι πιο καλη για την υγεια και επιπλεον εχεις και 100% φωτεινοτητα με το που το ανοιξεις, ενω τα αλλα θελουν λιγακι για να ερθουν στα καλα τους. Βεβαια το πιο σημαντικο boost ειναι καρτα η οποια ειναι high end και μπορεσαν να την βαλουν μιας και γλιτωσαν ρευμα και θερμοκρασια απο τον νεο πολυ καλο CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην ξεχναμε και τα 2gb μνημης αντι για 1 (αληθεια αμα παρω κανενα τηλεφωνο την rainbow παιζει να το παρουν πισω και να μου δωσουν το καινουριο

??? "just dreaming" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν περιμένει λίγο να βγούν τα MacBook με Santa Rosa.. Επίσης εγώ και πάλι θα έπαιρνα MacBook. Θα έχει τρομερή φορητότητα και μπορεί κάλιστα να αγοράσει μια 19+ οθόνη για το σπίτι... Πια οι 19αρες δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα...

 

Πάντως άμα δεν το βιάζεται εγώ θα περίμενα τα καινούρια... Και εγώ αυτά περιμένω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...