Προς το περιεχόμενο

Αγορα MacBook Pro και ερωτήσεις


Deos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός αν περιμένει λίγο να βγούν τα MacBook με Santa Rosa.. Επίσης εγώ και πάλι θα έπαιρνα MacBook. Θα έχει τρομερή φορητότητα και μπορεί κάλιστα να αγοράσει μια 19+ οθόνη για το σπίτι... Πια οι 19αρες δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα...

 

Πάντως άμα δεν το βιάζεται εγώ θα περίμενα τα καινούρια... Και εγώ αυτά περιμένω :)

 

Εχουν ηδη ερθει τα νεα!! ;)

 

Ριξε μια ματια στο applestore.gr ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Hehe με ποιoν τα βάζεις Deos!!.:P Κάθε μέρα στο appleinsider και στο macrumors χάνουμε τη μέρα μας...:P

 

Πράγματι είναι χωρις Santa Rosa και χωρις LED Displays.ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ. Το τελευταίο revision Που έβγαλαν ήταν μούφα.. Τίποτα δεν έκαναν.. Ανέβασαν λίγο τους επεξεργαστές και έβαλαν μεγαλύτερους δίσκους... Βέβαια το Buyers Guide στο MacRumors το πήρε ως κανονικό update.. Οπότε ελπίζω ναμ η χρειαστεί να περιμένω 4-5 μήνες...

 

Βέβαια έτσι όπως πάει το πράγμα πρίν από Οκτώβρη δεν θα αγοράσω γιατί έχω πολύ διάβασμα και τρέξιμο.. Άσε που θ'εώ και το Leopard αυθεντικούρα...εε και δεν λέει να σκάσω 130 ευρά έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε ρε παιδιά.

Τα Macbook Pro στο applestore.gr δεν είναι τα καινούργια με τους Santa Rosa? Αφού βλέπω τις εξής αλλαγές:

 

Πιο γρήγορο επεξεργαστή

2GB memory

NVIDIA GeForce 8600M GT

 

Και αν είναι έτσι όπως τα λέτε, τότε γιατί βγάλαν αυτή την έκδοση λίγο πριν βγουν τα καινούργια με τους Santa Rosa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MacBook Pro (βγήκαν πριν 12 μέρες) ΕΙΝΑΙ με Santa Rosa, τα καινούρια MacBook (βγήκαν πριν 33 μέρες) δεν είναι!

 

Ok. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Απλά επειδή το topic είναι για το MacBook Pro υπέθεσα ότι μιλάτε για το Macbook Pro και όχι το Macbook.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Macbook Pro, μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες αποφάσεις που θέλω να πάρω;

 

1. Να το αγοράσω από τη Rainbow ή από τα Fnac; (H Systemgraph από ότι είδα στο wewantapplegreece.com είναι πιο ακριβή) Αν το παραγγείλω από τη Rainbow αναγκαστικά θα πληρώσω και μεταφορικά (αν και δεν νομίζω να είναι πολλά γιατί μένω Αθήνα). Αν το πάρω από τα Fnac θα πρέπει να περιμένω 2-3 εβδομάδες γιατί δεν τα έχουν ακόμα στο κατάστημα.

 

2. Αξίζει να τα παραγγείλω με τον δίσκο στα 7200rpm? Θα καταλάβω μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα; Γιατί άλλα 200 euro για να τον βάλω δεν είναι και λίγα, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κοστίζει το Macbook Pro. Με λίγα λόγια το να δώσω άλλα 200 euro θα αλλάξει δραματικά η επίδοση του laptop;

 

3. Διάβασα ότι η οθόνη μπορεί να είναι glossy ή κανονική. Θα μου πείτε ότι είναι θέμα γούστου. Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που θα έπρεπε να επιλέξω κάποια από τις δύο;

 

4. Κάτι άλλο ίσως που δεν έχω σκεφτεί και θα θέλατε να επισημάνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εφόσον όλοι τα παίρνουν από την Rainbow το μόνο που θα πρέπει να εξετάσεις κατεμε είναι ποιος είναι πιο φτηνός και ποιος στο φέρνει πιο γρήγορα... Αλλά μη με ακους πολύ γιατί δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχω, ούτε πρόκειται ποτέ, επαφή με την Rainbow...

 

2. Αξίζει αλλά όχι από την Apple. Γενικά τα upgrades της είναι υπερβολικά υπερτιμημένα. Πάρε το στάνταρ και μετά όταν βρεις λεφτά αγόρασε μόνος σου ένα δίσκο και βάλτον.. Θα σου βγει σίγουρα ένα 50αρι λιγότερο...

 

3. Δεν έχω ιδέα.. Καλύτερα να πας κάπου που να τα έχουν και τα 2 και να κρίνεις... Γενικά η glossy αντανακλάει περισσότερο, δηλαδή αν έχεις πίσω σου ήλιο ή φώτα, λένε όμως ότι έχει καλύτερα χρώματα...

 

4. Διάβασε τα σχετικά άπειρα topics στο insomnia...Θα απαντήσουν σε όλες τις απορείες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θεωρω πως εφοσων παιρνεις ενα τοσο ακριβο μηχανιμα τα λιγοτερο απο 100 ευρω που κανει ο δισκος για να βαλεις δεν ειναι τιποτα, επιπλεον ναι, θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

Για την οθονη, αν σε ενδιαφερει να βλεπεις τα χρωματα με μεγαλυτερη ακριβεια και να μπορεις να δουλεψεις κατω απο πολλα φωτα η εξω, τοτε παρε non-glossy, γιατι πολυ απλα δεν θα σου σπασουν τα νευρα απο τις αντανακλασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει εδω διαφωνούμε λίγο... Αφού μπορεί να γλιτώσει από κάπου χρήματα γιατί να μη το κάνει... Δεν σημαίνει ότι επειδή τηα δώσει 2.5 χιλιάρικα πρέπει να δώσει και άλλα 100 κερατιάτικα έτσι για την ψυχή της Apple...

 

Όπως το βλέπει ο καθένας..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θεωρω πως εφοσων παιρνεις ενα τοσο ακριβο μηχανιμα τα λιγοτερο απο 100 ευρω που κανει ο δισκος για να βαλεις δεν ειναι τιποτα, επιπλεον ναι, θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

Για την οθονη, αν σε ενδιαφερει να βλεπεις τα χρωματα με μεγαλυτερη ακριβεια και να μπορεις να δουλεψεις κατω απο πολλα φωτα η εξω, τοτε παρε non-glossy, γιατι πολυ απλα δεν θα σου σπασουν τα νευρα απο τις αντανακλασεις.

 

Αν ήταν λιγότερο από 100 ευρώ, δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσό. Αλλά όταν μιλάμε για 200 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, που είναι περίπου 240 ευρώ δεν είναι και λίγα τα λεφτά.

 

Όπως επίσης και τα λεφτά για το Macbook Pro είναι πολλά αλλά πιστεύω ότι για αυτά που παίρνω τα αξίζει. Τώρα ένας δίσκος 160Gb στα 7200rpm να κάνει τόσα λεφτά δεν νομίζω ότι η τιμή ανταποκρίνεται για αυτό που αγοράζω.

 

Συνεπώς, νομίζω ότι είναι καλύτερα να το αγοράσω με τον 5400rpm και στο μέλλον, αν θέλω αγοράζω έναν δίσκο σε πολύ καλύτερη τιμή και τον τοποθετώ μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χασεις τον sensor καλως, κανε οτι νομιζεις. Οσο για την τιμη, η Rainbow την εχει 121 ευρω χωρις ΦΠΑ, με ΦΠΑ, δεν παει στα 200 ευρω που ανεφερες εσυ, χωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χασεις τον sensor καλως, κανε οτι νομιζεις. Οσο για την τιμη, η Rainbow την εχει 121 ευρω χωρις ΦΠΑ, με ΦΠΑ, δεν παει στα 200 ευρω που ανεφερες εσυ, χωρις.

 

Τι εννοείς να χάσω τον sensor?

 

Που λέει την τιμή 121 ευρώ χωρίς ΦΠΑ;

Στη σελίδα με το Macbook Pro (applestore.gr) κάτω κάτω στα Επιπρόσθετα όταν επιλέγω τον δίσκο στα 7200rpm η τιμή είναι στα 190,57 ευρώ χωρίς ΦΠΑ.

Ορίστε και το link από τη σελίδα που βρήκα την τιμή:

Macbook Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, περιεργο, στο 2.4 που ειδα εγω ειχε 120 ευρω. Μηπως κανουν τιποτα περιεργα παλι με τις τιμες?

Οταν λεω να χασεις τον sensor εννοω οτι μπορει να μην λειτουργει ο sensor που εχει μεσα στο notebook για τις πτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει απο Αγγλια ενα macbook pro core duo 2 Ghz(το πρωτο μοντελο με Intel επεξεργαστη) στα 1200 ευρω (με 512 μνημη και 80gb hd - ati 1600 karta grafikvn).

Ποσο πιο αργος ειναι απο τον καινουργιο core 2 duo sta 2ghz ?

Αξιζει σαν αγορα, γιατι η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο macbook έχει ένα click μόνο για το mouse, και σε περιπτοση όπου βάλεις windows καλώς ή κακώς θα χρειαστείς και δευτερο (το κλασσικό δεξί κλικ)...

 

Θα πρέπει αναγκαστικά να βάλεις usb ποντικάκι για να έχεις και δεξί κλίκ ή υπάρχει άλλο τρόπος;;;

 

to xeis psaksei blepw, ti les more ti les, KAI STA MACBOOK IPARXEI EPILOGI gia deutero klik oxu psakste ligo to system preference

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...