Προς το περιεχόμενο

Mac Mini...ή iMac????


D-Drac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν χαιρετίζω άπαντες και οφείλω να αποδώσω τα συγχαρητήριά μου σε όλους εσάς που κάνετε πραγματικότητα τις ψηφιακές σελίδες του insomnia!!!

 

Εξαίρετο site παιδιά!!! Εύγε!!!

 

Προκαταβολικά θέλω να πω, ότι αν έκανα λάθος που άνοιξα topic με θέμα hardware σε ενότητα για software, να μου το συγχωρήσετε και να προβείτε στις ανάλογες ενέργειες με την απολογία μου κατά νου παρακαλώ! Απλά θεώρησα ότι στην ενότητα για Mac's ανήκει η εν λόγω απορία μου....

 

 

Χρόνιος χρήστης PC....και εξαιρετικά ταλαιπωρημένος-αγανακτισμένος, από το πλήθος και τον αριθμό των καθημερινών προβλημάτων και των πραγματικά αναρίθμητων format, πήρα την απόφαση να αλλάξω στρατόπεδο και να κινηθώ σε έναν κόσμο, του οποίου την ύπαρξη γνώριζα χρόνια τώρα, ποτέ δεν είχα όμως ουσιαστικά ασχοληθεί μαζί του!!!!

 

Οι παρωπίδες έπεσαν όμως και, το λειτουργικό της μαμάς Apple μου έχει κεντρήσει έντονα το ενδιαφέρον και με έχει κάνει να βλέπω τον κόσμο των υπολογιστών με αγάπη και πάλι!!!! :)

 

Μία μετάβαση όμως ενέχει και απορρίες συνήθως....

 

Το δικό μου πρόβλημα, είναι το εξής:

 

Θέλω να πάρω τον Mac Pro!!!! Aλλά την παρούσα περίοδο τα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπουν!!!

 

Είμαι συνεπώς μεταξύ δύο επιλογών.

 

* 23" Apple Cinema Display + Mac mini 1,83 με 2GB RAM

 

ή

 

* iMac 24!

 

 

Το δίλημα έγκειται διότι το PC μου παρέδωσε (αδίκως) το πνεύμα και δεν έχω μηχάνημα στη διάθεσή μου ούτε καν για browsing....

 

Τείνω προς την αγορά του Mac Mini, έχοντας κατά νου ότι μέχρι τα Χριστούγεννα (το πολύ μέχρι το επόμενο καλοκαίρι) θα έχω την οικονομική άνεση να πάρω ένα Mac Pro (με τα περιφερειακά που το θέλω) και θα έχω και την 23άρα να τον υποστηρίξει όπως του αξίζει....:)

 

Από την άλλη, ο iMac είναι μια λύση "όλα σε ένα" με ανεβασμένη υπολογιστική δύναμη και απαράμιλη ποιότητα εικόνας, αλλά με τους περιορισμούς της αναβάθμισης να κάνουν την παρουσία τους αισθητή! Επίσης, στην περίπτωση απόκτησης του Mac Pro, θα πρέπει να πάρω ΚΑΙ οθόνη και θα μου μείνει στο γραφείο και ο iMac.... Επιπλέον, φιλική πηγή μου σφύριξε ότι ο iMac αλλάζει και πρόσωπο και δυνατότητες σε περίπου ενάμιση μήνα....αληθεύει????

 

Τέλος, έχω και μια αδυναμία που λέγεται World of Warcraft....:mrgreen:

 

Με τον Mac mini και τα 2GB, θα έχω πρόβλημα να το "τρέξω"????

 

Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο!!!!

Αναμένω τις γνώμες και απόψεις σας!!!! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

 

 

Φιλικά,

Διονύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θα μπορείς αργότερα να πάρεις το MacPro, η λύση είναι προφανής. Το Mac Mini μια χαρά θα σε καλύψει προς το παρόν. Το μόνο που δεν μπορώ να σου απαντήσω είναι κατά πόσο θα μπορείς να παίξεις WoW μιας και δεν ασχολούμαι με το σπορ...Πάντως το πρόβλημα σου δεν θα είναι τόσο στη μνήμη, όσο στην κάρτα γραφικών, μιας και το Mini έχει την 950 της Intel οπότε καταλαβαίνεις...

 

Παρεπιπτόντως, για τι χρήση οτν θέλεις τον MacPro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χόμπι..καθαρά!!! Απλά ασχολούμαι με video και photo editing και DVD authoring...αλλά και rip....:twisted:

 

Επίσης, σωστό αυτό που λες περί VGA...αλλά είναι shared...και σκέφτομαι μήπως με τα 2GB βελτιώσω λίγο την κατάσταση.... :)

 

 

Αυτό που μόλις είδα και ξενέρωσα, είναι ότι φημολογείται η απόσσυρση και του Mac Mini....να πάω σε Macbook Pro????

 

 

Xάος στο μυαλό μου....:???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι βλέπω έχεις την οικονομική άνεση και να πάρεις τα καλύτερα, οπότε δεν τίθεται θέμα. Πάρε τώρα ένα Mini και αργότερα MacPro. Και όσο για το Mini, μην ανησυχείς. Και να αποσυρθεί, είναι το τέλειο HTPC. Το συνδέεις πάνω σε μια LCD TV και παίζει τα πάντα! Εντάξει...σχεδόν τα πάντα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινω 23" Apple Cinema Display + Macbook με core 2 duo 2.0GHz 2GB RAM

 

Kοστιζει το macbook μονο 1000 ευρω και εχει καλυτερο επεξεργαστη κλπ κλπ

 

 

Και φυσικα σου μενει και μετα σαν φορητος οταν παρεις τον macpro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι στο πορτοφόλι σου...αλλά λίγο υπερβολή δεν είναι ο MacPro???? Σκέψου ότι είναι το απόλυτο μηχάνημα... Έχει πάνω 2 επεξεργαστές quad core.. Κι εμένα μαρέσει και θα τον έπαιρνα αμα κέρδιζα το joker αλλά αλλιώς 3000 + οθόνη μου φαίνονται πάαααααρα πολλά...

 

Άμα παρόλα αυτά επιμένεις...εγώ θα πρότεινα την 24αρα θόνη της Dell. Ποιοτικά είναι ακριβώς ίδια με της Apple (χρησιμοποιούν το ίδιο panel) και της Apple είναι λίγο απαρχαιωμένες...Αναμένεται και εκεί ανανέωση με κατάργηση της 23 και προσθήκη μιας 24. Επίσης αν έχεις πραγματικά τόσο μεγάλη οικονομική άνεση πάρε τον MacBook Pro που αντίθετα με τα MacBook μολις ανανεώθηκαν και χωρίς υπερβολή είναι και θα παραμείνουν για πολύ καιρό μακραν τα καλύτερα laptop της αγοράς... Και με την κάρτα γραφικών και τα 2GB μνήμη που έχει θα παίζεις και το καινούριο Need for Speed χαλαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές!!!!

 

 

 

Ώστε και οι οθόνες πάνε περίπατο στο άμεσο μέλλον ε????

 

Αλήθεια, κάθε πότε η Apple αλλάζει μηχανήματα συνήθως????

 

Κοίτα να δεις που τα laptop με κυνηγάνε....

 

Είχα ένα Toshiba, που μου κάηκε η κάρτα γραφικών και τα 750 ευρώ που ζητάει η αντιπροσωπεία για την αλλαγή μητρικής, να με συγχωρέσετε, αλλά τα θεωρώ εξωφρενικά για laptop 3ετίας....

 

Αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που θέλω να πάω στη λύση του MacPro....ευελιξία!!!! Χαλάει κάτι???? Δε πετάς όλο το μηχάνημα, αλλά μόνο το εξάρτημα που χάλασε....

 

Όπως και να χει, υπολογιστή με λιγότερο από 2000 ευρώ, δεν έχω πάρει ποτέ και βλέποντας την ποιότητα κατασκευής, αλλά και τις δυνατότητες του MacPro (τη βασική έκδοση...και όχι τον οκταπύρηνο....) Θεωρώ ότι δικαιολογεί στο απόλυτο τα λεφτά του!!!!

 

Κατανοώ ότι μιλάμε για περισσή υπολογιστική δύναμη στα χέρια του "απλού" χρήστη, αλλά από το περίσευμα δύναμης κανείς δεν παραπονέθηκε! Από την έλειψη αυτής όμως....

 

Φιλικά τα γράφω όλα αυτά και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ από κανέναν σας παιδιά, απλά μιλάω καθαρά για να πάρω καθαρές απαντήσεις, όπως αυτές που μου δώσατε!!!!Παρακαλώ, συνεχίστε!!!! :) :) :)

 

Για ακόμα μια φορά, ευχαριστώ άπαντες για τη συμβολή σας!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mini eivai 'mikro' gia WoW :-(

O PRO eivai eva apistefto mhxavima pou dev 8a to metavioseis pote oti to agorases. Pragmatiko WorkHorse.

 

Alla egw sthv 8esh sou DEN 8a agoraza iMAC!!!

Sou proteivw va pareis eva mid-range iBook.

 

Etsi gia thv wra 8a exeis eva laptop pou 8a pezei WoW. Kai otav 8a er8ei kai o PRO sto spiti 8a kavouv kalh parea ta duo tous :-)

 

Gevika eva Laptop pou kai pou 8a sou favei xrhsimo :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν ξέρω τι σκατά γίνεται αυτή την περίοδο με την Apple και το hardware της... Είναι σχεδόν όλα ξεπερασμένα...ή για να το πω καλύτερα έχουν να ανανεωθούν πολύ καιρό!

 

- Mac Mini: Έχει μείνει με τον Core Duo. Βέβαια πάει για κόψιμο..αλλά θα δούμε..

 

-MacBook: Ναι μεν ανανεώθηκε αλλά δεν άλλαξε ούτε κάρτα γραφικών, ούτε Santa Rosa ούτε LED. Απλά ανέβασαν τον επεξεργαστή... Για μένα δεν είναι ανανέωση αυτό...

 

-MacBook Pro: No comments... Απλά γαμεί!

 

-iPod, iPod nano: 280 μέρες χωρίς ανανέωση ενω το average τους είναι στις 220, 245 αντίστοιχα

 

-iMac: Έτσι πως πάνε σε λίγο θα κλείσουν χρόνο χωρίς ανανέωση! Απελπιστικά πιο πάνω από το average τους που είναι 168 μέρες...

 

-MacPro: Και αυτά ουσιαστικά όπου ναναι θα κλείσουν χρόνο καθώς η κανονική ανανέωση έγινε τον προηγούμενο Αύγουστο... Τώρα το ότι πρόσθεσαν την επιλογή να βάλεις 4πύρηνους...σιγά την ανανέωση... Και η κάρτες γραφικών που προσφέρουν είναι ψιλοξεπερασμένες (ειδικά για αυτό το μηχάνημα) και η στάνταρ μνήμη είναι ελάχιστη...

 

-Οθόνες: Η τελευταία ψιλοανανέωση ήταν τον 3/2006 όταν και ανέβασαν λίγο τα χαρακτηριστηκά της 30άρας... Από εκεί και πέρα μόνο την τιμή μειώνουν που και που... Ουσιαστική αλλάγη στο design κλπ έχουμε να δούμε πολλάαααα χρόνια...

 

XServe: Δεν ενδιαφέρει κανένα από μας αλλά και αυτό κλείνει χρόνο...

 

 

Γενικά το μόνο προιόν που θα έλεγα σε κάποιον με κλειστά τα μάτια να παρει τώρα από την Apple είναι το MacBook Pro και το Apple TV... Για όλα τα υπόλοιπα εγώ δεν θα έδινα λεφτά τώρα...

 

Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα γίνει το μπαμ και θα έχουμε κάθε 2-3 βδομάδες και ανακοίνψση καινούριων προιόντων... Είδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να πω ότι δεν είχα δει το συγκεκριμένο section αφιερωμένο στα hardware.... :(

Λάθος μου....τρέχω τους διαχειριστές άσκοπα!!!! Με συγχωρείτε παιδιά, απλά έχω μείνει δίχως μηχάνημα και έχω τρελή στέρηση....:mrgreen: Θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον!!!

 

 

Έχω πραγματικά αλλάξει εντελώς τις απόψεις μου γύρω από τον αρχικό τίτλο του thread....

 

 

O λόγος??? Η πληροφόρηση που μου δίνετε όλοι εσείς εδώ!!!! Σας ευχαριστώ γι' αυτό!!!

 

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Steven....Η μαμά Apple δείχνει να βρίσκεται σε φάση αναδιοργάνωσης των μηχανημάτων της και λίγο ή πολύ πάνε όλα για facelift....ή ακόμα και πλήρη αλλαγή!!!

 

Αυτό είναι κάτι που μέχρι και χθες δεν γνώριζα και εμένα προσωπικά με επιρρεάζει πολύ στις αγορές μου!

Δεν συνηθίζω να παίρνω μηχανήματα κάθε τρεις και λίγο! Δεν κατηγορώ κανέναν εαν επιλέγει να το κάνει φυσικά, απλά εμένα με κουράζει η διαρκής αλλαγή!

 

Προτιμώ να κάνω μια αγορά με λιγάκι παραπάνω κόστος από τα συνηθισμένα και να παραμείνω με αυτήν για όσο πιο πολύ καιρό γίνεται.

 

 

Με κριτήριο τα παραπάνω, πάω για αγορά laptop (για ακόμα μια φορά) και η επιλογή μου δεν θα μπορούσε να είναι άλλη απο τον Macbook Pro!

 

Το τελευταίο ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Αξίζει τη διαφορά της τιμής (καμιά 500άρα ευρώ περίπου), κατά τη γνώμη σας πάντα, η έκδοση του Macbook Pro με τον 2,4GHz, την 256 VGA και, τον 160άρη δίσκο, έναντι του "απλού" Macbook Pro???

 

Αυτό δεδομένου ότι θα προβώ στην αγορά του MacPro (αναβαθμισμένου...ή μη) στο άμεσο μέλλον....και του ότι είμαι και gamer....ή να παραμείνω με την βασική έκδοση του Macbook Pro???

 

Θα έχει πρόβλημα από θερμοκρασίες η αυξημένη 256VGA??? ή θα κάνει δουλεία το θαυματουργό chip set που διαβάζω εδώ????

 

(EDIT): Το θέμα της χωρητικότητας του σκληρού δεν με απασχολεί καθόλου...έχω ήδη τον Western Digital My Book Pro 500 GB, με 800 firewire σύνδεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σωστό section είσαι...μην ανισιχείς... Τα mac δεν ανοίκουν στο hardware... Είναι μια κατηγορία από μόνα τους!:P:p

 

Τώρα αυτά που ρωτάς εγω δεν μπορώ να στα απαντήσω... Ανάλογα τι θες εσύ... Σίγουρα τα 0.2 παραπάνω του επεξεργαστή δεν είναι καθόλου σημαντικά... Για την κάρτα καλύτερα να ψάξεις στο google διάφορα review που λογικά θα έχουν ήδη βγει... Εκεί θα δεις τις διαφορές και θα αποφασίσεις αν αξίζουν τα 500 euro..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στο σωστό section είσαι...μην ανισιχείς... Τα mac δεν ανοίκουν στο hardware... Είναι μια κατηγορία από μόνα τους!:P:p

 

[...]

 

Ξέρει τι λέει ο άνθρωπος, είχε πρωτοδημοσιεύσει το thread στην ενότητα MacOS... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το τελευταίο ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Αξίζει τη διαφορά της τιμής (καμιά 500άρα ευρώ περίπου), κατά τη γνώμη σας πάντα, η έκδοση του Macbook Pro με τον 2,4GHz, την 256 VGA και, τον 160άρη δίσκο, έναντι του "απλού" Macbook Pro???

 

Κατα την αποψη μου δεν αξιζει!

Το βασικο μοντελο ειναι ηδη αρκετο γρηγορο και πληρες

και 500 ευρω δεν δικαιολογουν τον λιγο πιο γρηγορο επεξεργαστη,gpu και 40 gb σκληρου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...